Lofoty: połów dorsza, zorza polarna i kitesurfing na śniegu. Najlepsze wiosenne atrakcje Lofotów

Wiosna to najlepszy czas na odwiedzenie norweskich Lofotów. W marcu odbywają się tutaj połowy dorsza, ale to nie jedyne atrakcje czekające na odwiedzających Lofoty turystów. Przeczytajcie, co robić na Lofotach wiosną.
Lofoty: A w języku norewskim oznacza małą rzekę, potok. W miejscowości o tej nazwie znajduje się muzeum sztokfisza / fot. Mattew Mayer, CC2.0, wikimediacommons Lofoty: A w języku norewskim oznacza małą rzekę, potok. W miejscowości o tej nazwie znajduje się muzeum sztokfisza / fot. Mattew Mayer, CC2.0, wikimediacommons Lofoty: A w języku norewskim oznacza małą rzekę, potok. W miejscowości o tej nazwie znajduje się muzeum sztokfisza / fot. Mattew Mayer, CC2.0, wikimediacommons

Lofoty: historia sztokfisza

Marzec to najlepszy czas na odwiedzenie Lofotów. Trwają tu bowiem dorszowe żniwa - kolorowe kutry wypływają na morze w poszukiwaniu ławic. Na lądzie, wzdłuż wybrzeża charakterystyczne drewniane stelaże zapełniają się tuszami, które po wysuszeniu jako sztokfisze i klipfisze trafią na stoły całego świata.

Z historią ich produkcji można zapoznać się muzeach w miejscowości A (A w języku norweskim oznacza małą rzekę, potok. Miejscowość o tej nazwie znajduje się w gminie Moskenes)

Lofoty to raj dla wędkarzy Lofoty to raj dla wędkarzy Lofoty to raj dla wędkarzy / fot. Shutterstock

Lofoty: nie tylko dla sportowców

Ale nie trzeba być sportowcem: nie brakuje ofert wędkarskich rejsów dla każdego. Lofoty słyną z doskonałych warunków do łowienia ryb i wspaniałej przyrody, co doceniają wędkarze z Polski coraz liczniej odwiedzający tutejsze łowiska. Warto wypłynąć w morze i spróbować szczęścia w łowieniu ryb. Poczuć atmosferę i przeżyć przygodę na morzu. Jedno jest pewne - nie będzie nudno. Czekając z wędką na rybę, można podziwiać piękną scenerię. Każdej zimy pod koniec marca setki turystów przyjeżdżają na Lofoty, aby zobaczyć największego arktycznego dorsza podczas VM Skreifiske - mistrzostw świata w łowieniu dorsza.

Lofoty: jeśli będziemy mieć szczęście, spotkamy orkę lub grindwala Lofoty: jeśli będziemy mieć szczęście, spotkamy orkę lub grindwala Lofoty: jeśli będziemy mieć szczęście, spotkamy orkę lub grindwala / fot. Shutterstock

Lofoty: orki, grindwale i zorza polarna

Jeśli dopisze szczęście, na morzu zobaczycie orkę lub grindwala. Dodatkową atrakcją są spektakle z udziałem zorzy polarnej - Lofoty są jednym z najlepszych miejsc do jej obserwacji. A jako zakwaterowanie najlepiej wybrać rorbu - występujący wyłącznie na Lofotach dawny domek rybacki.

Lofoty, XVI w. dom w Telemarku Lofoty, XVI w. dom w Telemarku Lofoty, XVI w. dom w Telemarku / fot. Shutterstock

Lofoty: muzeum morskie w Telemarku

Na przybywające do Telemarku rodziny czeka nowa atrakcja - muzeum morskie oraz centrum nauki i wiedzy Du Verden Sjofartsmuseum w Porsgrunn. Podobnie, jak w przypadku wielu nowych obiektów w Norwegii, mieszczący je gmach wyróżnia się nowoczesną, dostosowaną do otoczenia architekturą. Wewnątrz - interaktywne ekspozycje poświęcone żegludze, morskiej logistyce, bezpieczeństwu na morzu. Są także działy dotyczące przemian klimatycznych i energii, jest kino 3D i wspaniały morski symulator, gdzie każdy możne poprowadzić wirtualny statek. Słowem, muzeum imponuje mnogością propozycji pożytecznej zabawy dla najmłodszych. Twórcy Du Verden Sjofartsmuseum postawili sobie za cel, by w roku 2016 muzeum odwiedzało co najmniej 40 000 gości rocznie.

Lofoty. Fiordy Lofoty. Fiordy Lofoty. Fiordy / fot. Shutterstock

Lofoty: najlepszy hotel w Norwegii

Hotel Ullensvang pięknie położony nad brzegami Hardangerfiordu zwyciężył w głosowaniu na najlepszy hotel w Norwegii, zorganizowanym przez magazyn Nettavisen.no. Czytelnicy wyróżnili go za wyjątkowe połączenie nowoczesnego komfortu z lokalną tradycją . Od dnia otwarcia w 1846 roku ten rodzinny hotel przyciąga atmosferą i wyjątkowym położeniem nad brzegiem fiordu, u podnóża strzelistych gór przykrytych czapą lodowca Folgefonna.

Pobyt w hotelu można połączyć z wycieczką nad słynny wodospad Voringsfossen, spływem kajakowym po Hardangerfiordzie czy wizytą w średniowiecznym kościele w Roldal. A po aktywnym dniu każdy doceni rozgrzewającą kąpiel w otwartym basenie z widokiem na fiord.

Hotel Ullensvang położony jest 2,5 godziny jazdy z lotniska w Bergen.

Lofoty. Roros Lofoty. Roros Lofoty. Roros / fot. Shutterstock

Lofoty: Trondelag: jarmark w Rorosmartnan

Jednym z najważniejszych wydarzeń roku w regionie Trondelag jest odbywający się w Roros od roku 1854 Rorosmartnan - tradycyjny jarmark ludowy, który dziś przybrał formę pięciodniowego festiwalu. To największa tego typu impreza w Norwegii, na którą przybywa ponad 70 000 gości. W programie liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sprzedaż rękodzieła i tradycyjnych kulinariów. Ale najważniejsza jest ceremonia otwarcia z udziałem zaprzęgów konnych, które jak dawniej dotarły do Roros po dwutygodniowej podróży przez zaśnieżone drogi i zamarznięte jeziora. Rorosmartnan odbywa się na ulicach miasteczka słynącego niegdyś z górnictwa miedzi, a dziś z doskonale zachowanej drewnianej zabudowy, dzięki której od roku 1980 figuruje na liście UNESCO.

Lofoty: fiordy, w tle - typowe czerwone chaty rybackie Lofoty: fiordy, w tle - typowe czerwone chaty rybackie Lofoty: fiordy, w tle - typowe czerwone chaty rybackie / fot. shutterstock

Lofoty: geoparki - spotkania z naturą

Na terenach o wyjątkowych walorach geologicznych tworzone są w Europie geoparki, co jest wyrazem rosnącego zainteresowania turystyką przyrodniczą. Norwegia posiada dwa takie obszary: Gea Norvegica Geopark w Telemarku i Vestfoldzie, oraz Magma Geopark w południowej części Fiordów Norwegii, w okolicach Egersundu. Sekrety historii naturalnej można tu odkrywać podczas pieszych i rowerowych wędrówek, których celem są unikalne formacje skalne i rozmaite ciekawostki geologiczne. Z uwagi na walory edukacyjne ta forma rekreacji jest szczególnie polecana aktywnym rodzinom. Jednym z licznych przykładów przygody z geologią jest Geobike tour - wycieczka rowerowa wokół Egersundu szlakiem anortozytu, skały, z której zbudowana jest powierzchnia Księżyca!

Lofoty to nie tylko psie zaprzęgi, ale również kitesurfing na śniegu Lofoty to nie tylko psie zaprzęgi, ale również kitesurfing na śniegu Lofoty to nie tylko psie zaprzęgi, ale również kitesurfing na śniegu / fot. Shutterstock

Lofoty: kitesurfing na śniegu

Położony w Północnej Norwegii region Finnmark ma, oprócz wyścigu psich zaprzęgów Finnmarkslopet, kilka innych wyjątkowych wydarzeń sportowych. Przykładem jest VAKE - Varanger Arctic Kite Enduro, czyli zawody w śnieżnym kitingu. To długodystansowy wyścig na półwyspie Varanger, rozpoczyna się w Berlevag, metą jest zaś Vardo. Wyposażone w skrzydła - żagielki dwuosobowe zespoły narciarskie muszą pokonać 200 km przez zaśnieżoną tundrę, zmagając się z mrozem i zmiennym, porywistym wiatrem. Trasę planują samodzielnie, jedynym obowiązkiem jest meldowanie się na punktach kontrolnych. W zeszłym roku w tym oryginalnym wyścigu wzięło udział ponad 40 zespołów. A tegoroczna edycja, będąca także atrakcją dla turystów, odbędzie się w dniach 24-27 marca.

Więcej o: