Marzec to najlepszy czas na odwiedzenie Lofotów. Trwają tu bowiem dorszowe żniwa - kolorowe kutry wypływają na morze w poszukiwaniu ławic. Na lądzie, wzdłuż wybrzeża charakterystyczne drewniane stelaże zapełniają się tuszami, które po wysuszeniu jako sztokfisze i klipfisze trafią na stoły całego świata.
Z historią ich produkcji można zapoznać się muzeach w miejscowości A (A w języku norweskim oznacza małą rzekę, potok. Miejscowość o tej nazwie znajduje się w gminie Moskenes)
Ale nie trzeba być sportowcem: nie brakuje ofert wędkarskich rejsów dla każdego. Lofoty słyną z doskonałych warunków do łowienia ryb i wspaniałej przyrody, co doceniają wędkarze z Polski coraz liczniej odwiedzający tutejsze łowiska. Warto wypłynąć w morze i spróbować szczęścia w łowieniu ryb. Poczuć atmosferę i przeżyć przygodę na morzu. Jedno jest pewne - nie będzie nudno. Czekając z wędką na rybę, można podziwiać piękną scenerię. Każdej zimy pod koniec marca setki turystów przyjeżdżają na Lofoty, aby zobaczyć największego arktycznego dorsza podczas VM Skreifiske - mistrzostw świata w łowieniu dorsza.
Jeśli dopisze szczęście, na morzu zobaczycie orkę lub grindwala. Dodatkową atrakcją są spektakle z udziałem zorzy polarnej - Lofoty są jednym z najlepszych miejsc do jej obserwacji. A jako zakwaterowanie najlepiej wybrać rorbu - występujący wyłącznie na Lofotach dawny domek rybacki.
Na przybywające do Telemarku rodziny czeka nowa atrakcja - muzeum morskie oraz centrum nauki i wiedzy Du Verden Sjofartsmuseum w Porsgrunn. Podobnie, jak w przypadku wielu nowych obiektów w Norwegii, mieszczący je gmach wyróżnia się nowoczesną, dostosowaną do otoczenia architekturą. Wewnątrz - interaktywne ekspozycje poświęcone żegludze, morskiej logistyce, bezpieczeństwu na morzu. Są także działy dotyczące przemian klimatycznych i energii, jest kino 3D i wspaniały morski symulator, gdzie każdy możne poprowadzić wirtualny statek. Słowem, muzeum imponuje mnogością propozycji pożytecznej zabawy dla najmłodszych. Twórcy Du Verden Sjofartsmuseum postawili sobie za cel, by w roku 2016 muzeum odwiedzało co najmniej 40 000 gości rocznie.
Hotel Ullensvang pięknie położony nad brzegami Hardangerfiordu zwyciężył w głosowaniu na najlepszy hotel w Norwegii, zorganizowanym przez magazyn Nettavisen.no. Czytelnicy wyróżnili go za wyjątkowe połączenie nowoczesnego komfortu z lokalną tradycją . Od dnia otwarcia w 1846 roku ten rodzinny hotel przyciąga atmosferą i wyjątkowym położeniem nad brzegiem fiordu, u podnóża strzelistych gór przykrytych czapą lodowca Folgefonna.
Pobyt w hotelu można połączyć z wycieczką nad słynny wodospad Voringsfossen, spływem kajakowym po Hardangerfiordzie czy wizytą w średniowiecznym kościele w Roldal. A po aktywnym dniu każdy doceni rozgrzewającą kąpiel w otwartym basenie z widokiem na fiord.
Hotel Ullensvang położony jest 2,5 godziny jazdy z lotniska w Bergen.
Jednym z najważniejszych wydarzeń roku w regionie Trondelag jest odbywający się w Roros od roku 1854 Rorosmartnan - tradycyjny jarmark ludowy, który dziś przybrał formę pięciodniowego festiwalu. To największa tego typu impreza w Norwegii, na którą przybywa ponad 70 000 gości. W programie liczne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, sprzedaż rękodzieła i tradycyjnych kulinariów. Ale najważniejsza jest ceremonia otwarcia z udziałem zaprzęgów konnych, które jak dawniej dotarły do Roros po dwutygodniowej podróży przez zaśnieżone drogi i zamarznięte jeziora. Rorosmartnan odbywa się na ulicach miasteczka słynącego niegdyś z górnictwa miedzi, a dziś z doskonale zachowanej drewnianej zabudowy, dzięki której od roku 1980 figuruje na liście UNESCO.
Na terenach o wyjątkowych walorach geologicznych tworzone są w Europie geoparki, co jest wyrazem rosnącego zainteresowania turystyką przyrodniczą. Norwegia posiada dwa takie obszary: Gea Norvegica Geopark w Telemarku i Vestfoldzie, oraz Magma Geopark w południowej części Fiordów Norwegii, w okolicach Egersundu. Sekrety historii naturalnej można tu odkrywać podczas pieszych i rowerowych wędrówek, których celem są unikalne formacje skalne i rozmaite ciekawostki geologiczne. Z uwagi na walory edukacyjne ta forma rekreacji jest szczególnie polecana aktywnym rodzinom. Jednym z licznych przykładów przygody z geologią jest Geobike tour - wycieczka rowerowa wokół Egersundu szlakiem anortozytu, skały, z której zbudowana jest powierzchnia Księżyca!
Położony w Północnej Norwegii region Finnmark ma, oprócz wyścigu psich zaprzęgów Finnmarkslopet, kilka innych wyjątkowych wydarzeń sportowych. Przykładem jest VAKE - Varanger Arctic Kite Enduro, czyli zawody w śnieżnym kitingu. To długodystansowy wyścig na półwyspie Varanger, rozpoczyna się w Berlevag, metą jest zaś Vardo. Wyposażone w skrzydła - żagielki dwuosobowe zespoły narciarskie muszą pokonać 200 km przez zaśnieżoną tundrę, zmagając się z mrozem i zmiennym, porywistym wiatrem. Trasę planują samodzielnie, jedynym obowiązkiem jest meldowanie się na punktach kontrolnych. W zeszłym roku w tym oryginalnym wyścigu wzięło udział ponad 40 zespołów. A tegoroczna edycja, będąca także atrakcją dla turystów, odbędzie się w dniach 24-27 marca.