Pomysły na ferie 2014: 8 miejsc w Polsce, gdzie na pewno nie będziecie się nudzić

Ferie już tuż tuż. Ten wyczekiwany przez dzieci czas dla rodziców często oznacza katusze wymyślania, dokąd pojechać z dzieckiem. Jakie miejsca w Polsce odwiedzić, by uciec od zimowej nudy? Zajrzyjcie do naszej ściągi.
Centrum Nauki Kopernik, Warszawa Centrum Nauki Kopernik, Warszawa Centrum Nauki Kopernik, Warszawa / Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Eksperymentarium w Łodzi

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i Eksperymentarium w Łodzi, to dwa miejsca, które o każdej porze roku oferują młodym - tym zupełnie małym i tym trochę starszym - odkrywcom emocjonującą podróż w krainę nauki.

Łódzkie Eksperymentarium w okresie ferii zimowych zaprasza na pokazy fizyczne i chemiczne profesora Einsteina. Codziennie (od 18.01 do 02.02) o godzinie 14:00 i 16:00 odwiedzający mogą nie tylko obserwować, ale też wziąć czynny udział w doświadczeniach takich jak: chemiczne yoyo, próżnia w puszce czy "balonowy szaszłyk".
W Eksperymentarium można też obejrzeć stałe wystawy interaktywne: "Tajemnice fizyki" i "Ryzyko"; oraz wystawić swoje zmysły na próbę w "Kosmicznym tunelu" imitującym stan nieważkości.

Bilety: ulgowy -16 zł, normalny -25 zł, rodzinny (3 os.) - 36zł, rodzinny (4 os.) - 48 zł
Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 21:00.

Centrum Nauki Kopernik to najnowocześniejsze interaktywne muzeum w Polsce (otwarte w 2010 r.),w całości poświęcone odkrywaniu świata. Można tu obejrzeć ponad 450 eksponatów zebranych w sześciu galeriach tematycznych, Park Odkrywców oraz planetarium. Główne galerie Centrum to: świat w ruchu, człowiek i środowisko oraz strefa światła. Dla dzieci do szóstego roku życia oraz nastolatków powyżej 14 lat, stworzono ofertę specjalną. Galeria "Bzz!", powstała, by rozbudzać wyobraźnię i ciekawość świata u najmłodszych dzieci, w całości poświęcona jest zwierzętom i ich środowisku życia. Natomiast "RE:generacja" to sala stworzona dla ludzi młodych wkraczających w dorosłe życie oraz dorosłych. Czekające tutaj eksperymenty pozwalają zgłębić tajniki ludzkiej psychiki i relacji międzyludzkich.

Godziny otwarcia: 
poniedziałek - nieczynne,
od wtorku do piątku: 9.00-18.00 (kasy czynne do 17.00),
od soboty do niedzieli: 10.00-19.00 (kasy czynne do 18.00).

Bilety: normalny - 25 zł, ulgowy (studenci i doktoranci do 26 lat, seniorzy powyżej 65 lat) - 16 zł, ulgowy (młodzież szkolna, osoby niepełnosprawne, opiekun osoby niepełnosprawnej) - 13 zł, dzieci do 2 lat - bezpłatnie.

Zakup biletu możliwy jest online: http://bilety.kopernik.org.pl/, a długość kolejki do kasy można podejrzeć w kamerze internetowej: http://www.kopernik.org.pl/odwiedz-nas/widok-z-kamery/.

Centrum Dziedzictwa Syka, Krosno Centrum Dziedzictwa Syka, Krosno Centrum Dziedzictwa Syka, Krosno / Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Krosno nazywane jest "miastem szkła". Nic dziwnego, szkło produkowano tu na masową skalę już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Co ciekawe, Krosno jest jedynym w Polsce ośrodkiem szklarskim, którego czynnikiem lokalizacji nie jest występowanie piasków szklarskich, lecz źródło energii - miejscowe złoża gazu ziemnego. Do dziś w mieście i okolicy funkcjonuje kilkadziesiąt firm związanych z produkcją i zdobieniem szkła. Jednak niezaprzeczalnie najciekawszym obiektem związanym ze sztuką szklarską jest krośnieńskie Centrum Dziedzictwa Szkła - interaktywne i bardzo nowoczesne muzeum oferujące zwiedzającym nie tylko możliwość poznania historii sztuki szklarskiej w regionie, ale również obserwowania na żywo kolejnych kroków wytapiania, dmuchania i malowania szklanych wyrobów. Podczas zwiedzania Centrum można też spróbować własnych sił w dmuchaniu szkła.
Z okazji ferii Centrum Dziedzictwa Szkła przygotowało ofertę skierowanych do dzieci warsztatów. Podczas odbywających się codziennie zajęć uczestnicy poznają tajnikami produkcji szkła oraz samodzielnie próbują technik jego zdobienia. Dodatkową atrakcją ma być konkurs, podczas którego hutnicy z CDS wykonywać będą na oczach dzieci figurki bohaterów bajek, zarówno tych najbardziej znanych, jak i tych mniej popularnych, a rolą dzieci będzie odgadnięcie bohatera. Zajęcia z cyklu "Bajkowe inspiracje - szklane warsztaty dla najmłodszych", odbywać się będą w okresie 20-31 stycznia 2014 r., od poniedziałku do piątku, o godz. 12.00. Warsztaty trwają 1,5 godziny. Uczestniczyć w nich mogą dzieci powyżej 5. roku życia. Maksymalna wielkość grupy -  15 osób. Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 18 zł od osoby.

Bilety: normalny - 18 zł (cena obejmuje zwiedzanie budynku głównego oraz piwnic nadprożnych), ulgowy (dzieci do 14 lat) - 15 zł, dzieci do lat 6 i osoby niepełnosprawne - bezpłatnie; bilet rodzinny (3 os.) - 45 zł.
Rezerwacji biletów można dokonać telefonicznie: 13 44 400 31, lub online: www.miastoszkla.pl/rezerwacje
Godziny otwarcia: poniedziałek - środa: 10:00-18:00, czwartek: 10:00-20:00, piątek i niedziela: 10:00-24:00, sobota: 10:00-22:00

Europejskie Centrum Bajki, Pacanów Europejskie Centrum Bajki, Pacanów Europejskie Centrum Bajki, Pacanów / Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie,

to centrum kultury w całości skierowane do dzieci. Na terenie obiektu znajduje się dziecięca biblioteka i czytelnia, sala kinowa, teatralna oraz sale warsztatowe, a w pobliżu - kuźnia upamiętniająca słynnych kowali z bajki o koziołku - bo przecież "W Pacanowie Kozy kują..". Na co dzień Centrum przyciąga turystów wystawą: "Bajkowy świat", która łączy w sobie techniki multimedialne z tradycyjnymi eksponatami. A trwające 1 godz. 20 min. zwiedzanie, odbywa się według scenariusza, który zapewnia dzieciom czynne uczestnictwo w zabawie. Przewodnikami po tej interaktywnej wystawie są postaci z baśni.

W Centrum Bajki działa też "Kino szkatułka" prezentujące najlepsze światowe animacje. Aktualnie w kinie można obejrzeć film: "Piotruś i wilk" (czas trwania: 30 min, koszt: 2 zł).

Bilety: normalny - 22 zł, ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) - 17 zł, rodzinny (2 dorosłych + do 4 dzieci) - 68 zł, dzieci do lat 3 - gratis.
Otwarte: od wtorku do piątku, 9:00-16:00
Obowiązują rezerwacje: tel.: 41 376 50 79, lub: http://www.rezerwacja.pacanow.eu/

Kopalnia Soli, Wieliczka Kopalnia Soli, Wieliczka Kopalnia Soli, Wieliczka / Fot. Shutterstock

Kopalnia Soli w Wieliczce.

Jak uciec od zimna w środku zimy? Najlepiej pod ziemię! Tam, temperatura zawsze jest kilka stopni wyższa, niż na powierzchni.

Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO Kopalnia soli "Wieliczka" to jedyny obiekt górniczy na świecie, który czynny jest od średniowiecza do dnia dzisiejszego! Jej historia sięga XII w. Długość chodników kopalni to łącznie ponad 300 km. Głębokość - 327 m (na tej głębokości znajduje się ostatni z 9 poziomów).

W Kopalni działa kilka tras, podzielonych ze względu na wiek i zainteresowania turystów. Trasa turystyczna kopalni ma długość około 3 kilometrów i składa się z 20 komór umiejscowionych na 3 poziomach (od 64 do 135 metrów pod powierzchnią ziemi). Zwiedzanie zajmuje około 2 godzin.

Wielbiciele przygody mogą wybrać zwiedzanie kopalni trasą górniczą lub najbardziej wymagającą fizycznie trasę "Tajemnice wielickiej kopalni". W Wieliczce jest też specjalna trasa dla szukających skupienia pielgrzymów odwiedzających Kaplicą św. Kingi, i co najważniejsze - specjalna, przypominająca grę terenową trasa dla rodzin z dziećmi i szkolnych wycieczek.

Bilety: normalny - 52 zł, ulgowy (młodzież i studenci do 26 lat, emeryci i renciści, opiekunowie osób niepełnosprawnych) - 38 zł, rodzinny (2 osoby dorosłe i dwoje dzieci) -142 zł, dzieci do lat 4 - bezpłatnie.

Kopalnia Złota, Złoty Stok - Złoty Certyfikat Kopalnia Złota, Złoty Stok - Złoty Certyfikat Kopalnia złota, Złoty Stok / Fot. Shutterstock

Kopalnia Złota w Złotym Stoku (Dolny Śląsk)

Historia wydobywania złota w okolicach Złotego Stoku sięga ok. 2000 lat p.n.e. W ciągu ponad 700 lat (tyle działała kopalnia), wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota oraz wydrążono ponad 300 km sztolni i chodników rozmieszczonych na 21 poziomach.  Kopalnia oferuje zwiedzającym podziemną wędrówkę z przewodnikiem dwoma sztolniami - Sztolnią Gertrudą i Sztolnią Czarną, w której znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad; Chodnikiem Śmierci (tutaj skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota); zwiedzanie skarbca wypełnionego 1066 sztabkami imitującymi złoto; przejazd podziemnym, pomarańczowym tramwajem oraz zwiedzanie muzeum minerałów.

Inne (dodatkowo płatne) atrakcje, to m.in.: pokaz odlewania złotych sztabek (cena: 6 zł), wspinaczka na sztucznej ścianie (6 zł), czy płukanie złota (6 zł). A po wcześniejszej rezerwacji - podziemny spływ łodzią (10 zł - bilet grupowy, 13 zł - normalny).
W sezonie zimowym kopalnię można zwiedzać w godz. 10:00-17:00.

żubry, Białowieski park Narodowy żubry, Białowieski park Narodowy żubry, Białowieski park Narodowy / Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Białowieski Park Narodowy

Na tych, którzy nie wyobrażają sobie jednak zimy bez śniegu, a do tego lubią kontakt z dziką naturą, czeka Białowieża - prawdziwy pierwotny las, ostatni już (niestety) na niżu Europejskim. W Białowieskim Parku Narodowym występuje m.in. 809 gatunków roślin naczyniowych, ponad 3 tys. gatunków roślin zarodnikowych i grzybów, prawie 200 gatunków mchów i 283 gatunki porostów. Stwierdzono ponad 8 tys. gatunków bezkręgowców, ok. 120 gatunków ptaków lęgowych oraz 52 gatunki ssaków. W tym - wizytówkę Białowieży, czyli najliczniejszą w Europie populację żubrów. Zimą po terenie PPN można poruszać się pieszo - np. z przewodnikiem (koszt to ok. 150 zł za 3 godz.), konno lub saniami (poza terenami ścisłej ochrony przyrody). Jest to więc świetne miejsce, by zorganizować kulig (zajmują się tym biura turystyczne w Białowieży i okolicy, cena zależna jest od liczby osób i dodatkowych atrakcji zapewnianych przez organizatora). Możliwe jest też zwiedzanie na nartach biegowych. Biegówki można wypożyczyć w okolicznych ośrodkach turystycznych (np. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Narewka http://www.oee.narewka.pl)

Park miniatur, Inwałd Park miniatur, Inwałd Park miniatur, Inwałd / Fot.Tomasz Wiech / Agencja Wyborcza.pl

Park Miniatur w Inwałdzie

Na zimowy spacer warto również wybrać się do Parku Miniatur "Świat Marzeń" w Inwałdzie (6 km. od Wadowic). W Parku, na powierzchni 450 metrów kwadratowych, znajduje się ponad 50 modeli (większość w skali 1:25) najsławniejszych zabytków i nowoczesnych cudów świata, m.in.: Świątynia Akropolu, Koloseum, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra, Statua Wolności, Mur Chiński, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Big Ben, Sfinks, Biały Dom. W samym centrum kompleksu stoi wenecki Plac św. Marka.

Bilety w okresie zimowym: ulgowy - 15 zł, normalny - 19 zł
Otwarte: od poniedziałku do piątku od 10:00 do 16:00, w soboty i niedziele od 10:00 do 17:00.

Lodowisko Lodowisko Lodowisko / Fot. Shutterstock

Lodowisko na Stadionie Narodowym w Warszawie

Ferie to idealny czas na łyżwy. Warto ich spróbować na największym lodowisku w Polsce, w które zimą zamienia się Stadion Narodowy w Warszawie.
Lodowa tafla ma powierzchnię 2200 m kwadratowych i 7 cm grubości.
W okresie ferii lodowisko otwarte będzie od godz. 10:00 do 22:00 (w roku szkolnym - do 16:00).

Bilety: normalny - 10 zł, ulgowy - 6 zł, rodzinny 2+1 - 21 zł, rodzinny 2+2 - 26 zł, dzieci do lat 5 - bezpłatnie.
koszt wypożyczenia łyżew: 10 zł, parking: 5 zł, szatnia: 2 zł.
Uwaga! Lodowisko cieszy się ogromnym zainteresowanie. Bilety należy rezerwować z ok. tygodniowym wyprzedzeniem!
Bilety do kupienia z wyprzedzeniem: https://sklep.stadionnarodowy.org.pl/

Więcej o: