Wakacyjne kierunki idealne dla rodzin z dziećmi. Dokąd jechać na rodzinny urlop latem 2015?

Turcja, Grecja, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Majorka - te miejsca co roku Polacy chętnie wybierają na rodzinne wakacje. Jakie atrakcje czekają tam na dzieci i dorosłych? Czego na pewno nie można pominąć? Zajrzyjcie do naszej ściągi.
Tata z synkiem na wakacjach w Turcji Tata z synkiem na wakacjach w Turcji Shutterstock

Wakacje z dziećmi w Turcji

Leżąca na pograniczu Europy i Azji Turcja kojarzona jest z sylwetkami sułtańskich pałaców na tle zachodzącego słońca, tureckimi łaźniami i dziką Kapadocją. Jednak czy Turcja to dobry kierunek wakacyjnej podróży z rodziną?

Turcja - czas podróży:
Z Polski do Istambułu dolecimy bez przesiadek już w 2,5 godz.

Turcja - temperatura latem
Turcję oblewają aż cztery morza: od północy Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne; jednak na klimat tego kraju największy wpływ mają dwa z nich ? Morze Śródziemne i Morze Czarne.

Na wybrzeżu Morza Śródziemnego w lipcu i sierpniu temperatura powietrza osiąga od 30 do 34°C, temperatura wody - 26 °C . Na wybrzeżu Morza Czarnego klimat jest łagodniejszy, a lato chłodniejsze. Temperatura powietrza w lipcu: 23-27°C, temperatura wody - ok. 24°C

Turcja- plaże
W Turcji spotykane są zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże. Wśród piaszczystych, uwielbianych przez dzieci, za najpiękniejszą uważana jest plaża w Ölüdeniz. Inną, również polecaną, a zarazem odludną ? plaża Patara nad Morzem Śródziemnym. Miejsce to docenił portal Tripadvisor.com, umieszczając plażę Patara wśród 25 najpiękniejszych plaż świata. (Więcej o tureckich plażach przeczytasz tutaj)
Ważną informacją dla podróżujących do Turcji z dziećmi będzie fakt, że w kraju tym dużą wagę przywiązuje się do czystości. Plaże sprzątane są nawet dwukrotnie w ciągu dnia!

Wakacje w Turcji - co, jeśli nie plaża?
To właśnie w Turcji znajduje się jeden z 10 najlepszych w Europie (według portalu planynawakacje.pl) parków wodnych ? Adaland. Park położony jest niedaleko Izmiru w miejscowości Kusadasi na Wybrzeżu Egejskim. Na terenie kompleksu basenowego znajduje się 20 różnych zjeżdżalni, delfinarium oraz basen ze sztuczną falą. Bilety: dorośli i dzieci powyżej 9 lat: 20 €, dzieci młodsze: 13 €.

Niezapomnianym przeżyciem dla dzieci i dorosłych będzie pływanie z delfinami w delfinarium Sealanya. Znajdujące się ok. 20 km. od miejscowości Alanya na Riwierze Tureckiej delfinarium zamieszkiwane jest przez dwa delfiny i trzy morskie wydry. Poza podziwianiem pokazów morskich zwierząt w Sealanya możliwe jest również spełnienie marzeń niejednego dziecka ? pływanie z delfinami. Bilety na pokazy: dorośli i dzieci powyżej 9 r. ż. - 25 €, dzieci poniżej 9 lat: 18 €, maluchy do 3 lat - bezpłatnie. Koszt pływania z delfinami w sześcioosobowej grupie: 120 €.

Turcja. Pływanie z delfinami.Pływanie z delfinami/ CC 2.0/Josh Grenier/flickr

Starsze - dobrze pływające dzieci na pewno chętnie przyjrzą się z bliska podwodnemu światu rafy koralowej. Przejrzyste wody morza Śródziemnego i wysoka temperatura wody sprawiają, że Turcja to idealne miejsce, by rozpocząć przygodę ze snorkelingiem i nurkowaniem. Piękne miejsca do pływania z maską i rurką to między innymi  Kusadasi, Bodrum i Antalya.

Wakacje z dziećmi - dokąd jechać  latem 2014. Podsumowanie
To, dokąd jechać na letnie wakacje z dziećmi, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim tego, w jakim wieku są nasze pociechy i jakie mają upodobania. Istnieje też wiele czynników zewnętrznych, takich jak długość podróży czy pogoda; jak i dostępności atrakcji na miejscu. Warto również sprawdzić, jaką ofertę dla rodzin z dziećmi przygotował hotel, do którego się wybieramy. W sezonie letnim wiele hoteli oferuje swoim gościom nianie i animatorów posługujących się językiem angielskim lub nawet polskim.

Wakacje z dziećmi w Hiszpanii

Hiszpania to przepiękne plaże, ciepłe morze, ale również zabytkowe i nowoczesne miasta, które tętnią życiem nawet po zmroku.

Hiszpania - temperatury latem
Hiszpania jest jednym z najcieplejszych krajów w Europie Zachodniej, charakteryzującym się dużym zróżnicowaniem klimatycznym. Północ Hiszpanii leży w strefie umiarkowanej, południe - już w subtropikalnej. Latem temperatura w Hiszpanii miejscami może osiągać nawet 40°C. Najbardziej uciążliwy klimat panuje w centralnej części kraju (Kastylia, Madryt). Lato tu jest suche i gorące (38°C). W południowej części kraju - Andaluzji - temperatury w lipcu i sierpniu są o kilka stopni niższe (ok. 30°C), a bliskość morskiego wybrzeża dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego regionu dla rodzin z dziećmi. Morze Śródziemne swoją maksymalną temperaturę (25°C) osiąga we wrześniu, ale już w lipcu i sierpniu temperatura wody przekracza 20°C.

Hiszpania - czas podróży
Bezpośredni lot z Warszawy do Barcelony zajmuje 3 godziny, ale już do Madrytu 3:40 - 4:00 godz. Do Malagi polecimy z 1 przesiadką (w sumie nawet 8 i więcej godzin).

Hiszpania - atrakcje dla dzieci
Costa del Sol
, Costa de la Luz czy może Costa Brava - którą z hiszpańskich plaż wybrać dla całej rodziny?

Costa de la Luz (Wybrzeże Światła), położony na południu półwyspu Iberyjskiego (między Huelvą a Taryfą), fragment wybrzeża Atlantyku, to miejsce idealne dla młodych amatorów sportów wodnych. Piaszczyste dno, płytkie wody, wietrzna pogoda i mnogość szkół wind- i kitesurfingu sprawia, że miejsce to jest wprost idealne, by spędzić tu aktywnie czas z całą rodziną.

Costa del Sol (Wybrzeże Słońca) to kierunek najczęściej wybierany przez rodziny z dziećmi (tu zwłaszcza plaże: Santa AmeliaLos Boliches). Nic dziwnego, bowiem wybrzeże to może zagwarantować wszystko, co tylko turysta może sobie wymarzyć: ciepłe Morze Śródziemne, ponad 100 różnych plaż, świetne hotele, porty jachtowe, szkoły żeglarskie, szkółki windsurfingu i nurkowania.

Jeśli z Polski lecimy do Barcelony, warto zastanowić się nad wybraniem Dzikiego Wybrzeża ? Costa Brava. Najbardziej znany kurort tego wybrzeża, Lloret de Mar, znajduje się tylko 70 km od Barcelony (ale uwaga: sam kurort Lloret de Mar tętni życiem nie tylko w dzień. Nie jest to więc miejsce dla podróżnych z małymi dziećmi).

Wakacje w Hiszpanii - co, jeśli nie plaża?
Zwierzęce parki lądowe i morskie to atrakcja, która zadowoli prawie każde dziecko, a i niejeden dorosły uśmiechnie się przy spotkaniu oko w oko z zebrą, słoniem czy delfinem. Delfinarium Selwo Marina w Benalmádena (12 km. od Malagi) oferuje zwiedzającym pokazy delfinów i fok, natomiast Park przyrody SelwoEsteponie ? podróż w krainę lwów, tygrysów i węży.

Okolice Barcelony wprost obfitują w atrakcje dla dzieci. W samym mieście koniecznie trzeba udać się całą rodziną na wieczorne pokazy "czarodziejskich fontann" przy placu Plaza de Espada. W sezonie spektakle świateł i muzyki odbywają się od 21:00 do 22:30 (co pół godziny).

Aquarium de Barcelona to także miejsce, którego żadna rodzina nie może pominąć. Jedno z największych oceanariów w Europie oferuje najmłodszym możliwość przyjrzenia się z bliska (naprawdę z bliska - bowiem największą atrakcją akwarium jest 80-metrowy szklany tunel z ruchomym chodnikiem, dzięki czemu można się poczuć tak, jakby chodziło się po dnie oceanu) ok. 11 000 gatunków ryb oraz 450 innych organizmów. Dodatkowo, w górnej części oceanarium znajduje się część poświęcona małym odkrywcom - pełna zabawek edukacyjnych i zręcznościowych.

Jednak bezspornie największą atrakcją dla dzieci, będzie wycieczka na wzgórze Tibidabo (512 m.), na którego szczycie już w 1900 r. powstał wielki park rozrywki. Atrakcje dla najmłodszych trudno jest zliczyć. Z pewnością każdy - duży i mały - członek rodziny, znajdzie tu coś dla siebie. W zależności od miesiąca i dnia park atrakcji czynny jest od godziny 12:00 do 21:00, 22:00 lub 23:00 (Uwaga, nie we wszystkie dni tygodnia!). Całodniowa wejściówka obejmująca wszystkie atrakcje kosztuje 25,20€ za osobę dorosłą i 9€ za dzieci poniżej 120 cm wzrostu. Wejście dla dzieci poniżej 90 cm wzrostu jest bezpłatne

Diabelski młyn - rozrywka dla całej rodziny.Diabelski młyn na wzgórzu Tibidabo /fot.shutterstock.

Jeśli rodzinne wakacje spędzamy w Andaluzji, poza leżeniem na plaży i zabawami w piasku warto zaproponować dzieciom spacer po Parku Narodowym Donna. Jest to największy park narodowy półwyspu Iberyjskiego. Na 50 tys. hektarów podmokłych lasów, wydm i słonych mokradeł żyje tu 360 różnych gatunków ptaków, dzikie konie, czarne byki i zagrożone wyginięciem rysie iberyjskie. W parku znajduje się Acebuche Visitor Center - centrum turystyczne, z którego wyrusza większość zorganizowanych wycieczek po rezerwacie; oraz szlaki specjalnie przygotowane do obserwacji ptaków. Wśród rodzinnych udogodnień, znajduje się m.in. sklep z pamiątkami, centrum wystawowe i kawiarnia. Bilety: 28,50 € - dorośli, dzieci do 120 cm wzrostu -10,30 €, maluchy niższe niż 90 cm wzrostu - bezpłatnie.

Wakacje z dziećmi na Wyspach Kanaryjskich

Niby Hiszpania, a jednak już nie. Wyspy Kanaryjskie są kolejnym kierunkiem chętnie wybieranym przez rodziny z dziećmi. Sprzyja temu zarówno stosunkowo niewielka odległość od kontynentalnej Europy, jak i panujący tu klimat.

Wyspy Kanaryjskie - temperatury latem
Chociaż Wyspy Kanaryjskie nazywane są "wyspami wiecznej wiosny", a średnia temperatura latem i zimą różni się nieznacznie, należy jednak pamiętać, że klimat każdej z wysp różni się od pozostałych i jest to czynnik, który warto wziąć pod uwagę planując wakacje z dziećmi. Lato na Wyspach Kanaryjskich jest długie - trwa od czerwca do września i gorące - temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 30°C., temperatura wody -  25°C.

Wyspy Kanaryjskie - czas podróży
Całkowity czas podróży samolotem z Polski na jedną z Wysp Kanaryjskich zajmuje (z 1 przesiadką) od kilkunastu do nawet ponad 20 godzin, z czego tylko 3 i pół godz. spędzimy w samolocie do Hiszpanii, a 2,5 - na wyspy.

Wyspy Kanaryjskie - atrakcje dla dzieci
Plaże:
Plaże Wysp Kanaryjskich, jak i same wyspy, różnią się znacznie między sobą. Leżące na wschodzie Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote przyciągają złocistymi, piaszczystymi plażami; natomiast te leżące bardziej na zachód - El Hierro, La Gomera, La Palma i Teneryfa - słyną raczej z czarnego wulkanicznego piasku i kamieni. To, którą z wysp wybierzemy, powinno być podyktowane wiekiem naszych dzieci oraz ich upodobaniami. Starsze dzieci, które nie lubią plaży (nawet wulkanicznej, więc niesamowitej samej w sobie), warto zabrać na lekcje surfingu lub nurkowania (wtedy kamienie na plaży przestają być problemem). Tym bardziej, że to to na Teneryfie co roku odbywają się różne zawody zaliczane do międzynarodowego zawodowego tour surfingu.

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich - co, jeśli nie plaża?
Park Narodowy del Teide
stanowi jedną z największych atrakcji nie tylko Teneryfy, ale i całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Utworzony w 1954 r. i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO park obejmuje ochroną niezwykły wulkaniczny krajobraz okolic góry Pico del Teide, która jest najwyższym szczytem Hiszpanii. Na rodzinną wycieczkę do parku warto wybrać się nie tylko ze względu na niezwykłe formacje skalne, ale również endemiczne gatunki roślin spotykane na jego terenie. Dodatkową atrakcję stanowi przejazd kolejka linową  El Teleférico del Teide, która w osiem minut pokonuje różnicę poziomów około 1200 metrów, wywożąc zwiedzających na wysokość 3555 m n.p.m. Kolejka kursuje od 9 do 16, co 10 minut. Bilety (tam i z powrotem): dorośli: 25 €, dzieci do lat 14 - 12,5 €.
Uwaga! Ze względu na stosunkowo szybką zmianę wysokości podróż kolejką polecamy tylko starszym dzieciom i dorosłym!

Fot.CC2.0/Danimj/flickrKolejka El Telefrico del Teide/fot. CC2.0/Danij/filckr.com

Palmitos Park na wyspie Gran Canaria to sztuczny park pełen tropikalnych roślin, papug, kolibrów, tukanów i innych ptaków (w sumie jest tu 200 gatunków). Na terenie parku znajduje się również akwarium. Jednak tym, co przyciąga rzesze odwiedzających, są pokazy niezwykłych umiejętności papug, które potrafią miedzy innymi chodzić po linie, jeździć na rowerze czy układać puzzle. Bilety: dorośli ? 25,5€, dzieci (zależnie od wzrostu) -17,50 € lub 8 €.

Wakacje z dziećmi na Majorce

Majorka, największa z wysp archipelagu Balearów, łączy w sobie wpływy kultury hiszpańskiej i afrykańskiej. Jej gorący klimat również przywodzi na myśl Afrykę, jednak środkowa część wyspy to zielone gaje oliwne i plantacje pomarańczy, a północny zachód - góry Sierra de Tramuntana.

Majorka - temperatury latem
Majorka jest najcieplejszą wyspą całego archipelagu Balearów. Panujący tu klimat subtropikalny (o odmianie śródziemnomorskiej) sprawia, że gorące i suche lata mogą dać się we znaki. Najcieplejsze miesiące przypadają na Majorce właśnie na czas wakacji. Temperatura powietrza przekracza wtedy 30°C, temperatura wody - 25°C.

Majorka - czas podróży
Z Polski na Majorkę dolecimy z 1 przesiadką. Łączny czas podróży to minimum 5,5 godz.

Majorka - atrakcje dla dzieci
Plaże:
Moda na Majorkę latem sprawia, że trudno tu znaleźć plaże bez tłumów. Najbardziej zatłoczonym i gwarnym miejscem, pełnym hoteli i sklepów, jest Playa de Palma. O wiele przyjemniejszym - plaża Es Trenc, miejsce uważane, za ostoję spokoju, idealne dla rodzin z dziećmi. Jednak wybierając się na Es Trenc trzeba być przygotowanym na widok plażowiczów opalających się nago (dawniej plaża ta była ulubionym miejscem naturystów) - nie każdy rodzic jest na to gotowy. Maleńkie zatoczki wschodniego wybrzeża, z łachami złocistego piasku i ciepłą wodą, której przejrzystość sięga nawet 6 m, są świetnym miejscem do uprawiania snorkelingu. Jednak i tu trudno liczyć na samotność. Plaże leżące w sąsiedztwie znanych hoteli również są dość tłoczne. Warto jednak poszukać, na pewno na południowym wschodzie wyspy znajdzie się zaciszne miejsce, gdzie cała rodzina będzie mogła oddać się plażowaniu.

Wakacja na Majorce - co, jeśli nie plaża?
Aqualand El Arenal - ten położony niedaleko miejscowości Palma de Mallorca, największy na Majorce (i jeden z największych w Europie) park wodny, gwarantuje wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny. Wodne atrakcje parku zadowolą nie tylko maluchy, ale i starszych wielbicieli prawdziwej adrenaliny. Kilkanaście stromych zjeżdżalni (w tym również umożliwiające wyścigi zjeżdżalnie o podwójnych torach) czy basen ze sztucznymi falami, w którym można ćwiczyć nowonabyte surferskie umiejętności, to tylko niektóre z czekających na wielbicieli wodnych atrakcji. Bilety: dorośli: ok. 42,00 €, dzieci: ok. 25,00 €

W okolicy Magaluf znajduje się Marineland - park zwierzęcy, którego główną atrakcję stanowią pokazy delfinów, pingwinów, rekinów i fok. Bilety: Dorośli: 22.50 €, dzieci: 16.50 € (dzieci do 3 r.ż. za darmo).

Pokazy delfinów w parku Marineland to nie lada atrakcja dla całej rodziny.Marineland, pokazy delfinów/ CC3.0/Silar/wikimedia commons.

Wielbicieli pieszych spacerów lub rowerowych wycieczek na pewno zadowoli wizyta w Parc Natural S'Albufera de Mallorca. Park obejmuje ochroną największy podmokły obszar nad Morzem Śródziemnym, jest siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, a do tego - oazą spokoju. Park można zwiedzać pieszo i na rowerze - jest to więc świetne miejsce, by aktywnie spędzić czas w gronie rodziny i uciec od zgiełku miasta.

Wakacje z dziećmi w Grecji

Uznawana za kolebkę zachodniej cywilizacji - Grecja, ma niewyobrażalnie wiele do zaoferowania. Każdy członek rodziny znajdzie tu coś dla siebie. Oprócz możliwości zwiedzania licznych wspaniałych zabytków, głównym atutem Grecji są malownicze plaże, ciepłe morze oraz potrawy kuchni śródziemnomorskiej, uważanej za jedną z najzdrowszych na świecie.

Grecja - temperatury latem
Lato w Grecji sprzyja morskim kąpielom i zabawom na plaży. Najgorętsze miesiące, to podobnie jak w Polsce, lipiec i sierpień. W północnej części kraju - Tracji i Macedonii - średnia temperatura w lipcu wynosi około 25-27 oC. W Grecji Środkowej i Południowej średnia temperatura latem wynosi do 27 ? 28 oC ., a na najbardziej na południe wysuniętych wyspach - Rodos i Krecie nawet 29 oC. Planując rodzinne wakacje w Grecji, warto więc wziąć pod uwagę, że z jednej strony klimat tego kraju sprzyja niekończącym się zabawom w nadmorskim piasku; z drugiej jednak - tak wysokie temperatury mogą być szkodliwe dla najmłodszych podróżników.

Grecja - czas podróży
Kolejnym, ważnym aspektem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę planując wakacje z dziećmi, to długość podróży do miejsca docelowego. Bezpośredni lot z Polski do Aten zajmuje ok. 2 godz. 30 min., jednak jeśli na urlop udajemy się na jedną z greckich wysp - czas podróży może wydłużyć się nawet do 5 godz. (lot z jedną przesiadką np. w Atenach).

Grecja - atrakcje dla dzieci
Jednak najważniejsze pytanie, które zadaje sobie każdy rodzić planujący wakacje z dziećmi, brzmi: co robić z dzieckiem na wakacjach w Grecji? Pierwsza odpowiedź wydaje się oczywista: pójść na plażę - tylko którą wybrać? Przecież plaże w Grecji nie są jednakowe. Jeśli jedziemy z małymi dziećmi - raczej piaszczystą. Maluchy uwielbiają przecież zabawy w niekończącej się piaskownicy!  Według użytkowników forum.gazeta.pl/forum - do najpiękniejszych, rodzinnych plaż należy ta, na półwyspie Chaldyckim (Chaldiki), nad morzem Egejskim oraz plaże wyspy Kos. (cały wątek tutaj)

Co, jeśli nie plaża?
Starsze dzieci, greckie wyspy zachwycą niezwykłą naturą. Przed wyjazdem warto przejrzeć ofertę wycieczek fakultatywnych i w czasie pobytu w Grecji wybrać się np. na rejs łodzią z przeszklonym dnem do rezerwatu żółwi Caretta caretta na wyspie Marathonisi.

Żółw careta carretaŻółw Caretta caretta/CC2.0/Brian Gratwicke/wikimedia common.

Parki wodne to miejsce chętnie odwiedzane przez całe rodziny.
Watercity (Waterpark) w pobliżu Heraklionu (Kreta) oferuje 36 różnych wodnych atrakcji.
Park otwarty jest codziennie od 10:00 do 18:30. Dorośli za wstęp zapłacą 25€ , dzieci - 17€, dzieci poniżej 90 cm wzrostu bezpłatnie.