Bliski Wschód coraz bliższy. Jordania, Katar, Oman, ZEA - czym przyciągają turystę?

Do niedawna poza utartymi szlakami, dziś ściągają coraz więcej turystów - zapachem kadzideł, żarem pustyni, gościnnością nomadów i... np. tanimi zakupami. Jordania, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar to dla Polaków zupełnie inny świat, ale już całkiem bliski dzięki dogodnym połączeniom lotniczym.
Wycieczka Jordania, Wadi Rum, zwyczajne życie. Wycieczka Jordania, Wadi Rum, zwyczajne życie. Fot. CC 3.0 Anark75/wikimedia commons

Jordania wycieczka: Petra, Wadi Rum, góra Nebo

Jeszcze do niedawna Jordania kojarzyła się głównie z jednodniowymi wycieczkami, na jakie biura podróży wysyłały odpoczywających w egipskich kurortach turystów do Petry. Najbardziej rozpoznawalne miejsce tego bliskowschodniego kraju rzeczywiście warte jest tytułu jednego z siedmiu nowych cudów świata. Dopóki się go nie zobaczy, trudno uwierzyć, że istnieje: Petra to starożytne miasto wykute w czerwono-różowo-pomarańczowej skale przez starożytny lud Nabatejczyków. Na swoją stolicę upatrzyli sobie rozległą, otoczoną górami dolinę, do której można się było dostać tylko w jeden sposób: pokonując wysoki na 200 metrów i szeroki zaledwie na dwa metry wąwóz Siq powstały, gdy skały rozsunęło trzęsienie ziemi. Ponieważ miasto leżało na skrzyżowaniu handlowych szlaków między Mezopotamią, Egiptem, Arabią i Fenicją, szybko wyrosło na potęgę, którą na przełomie tysiącleci zamieszkiwało 30 tys. osób. Nabatejczycy skutecznie bronili swoich bogactw opierając się kolejnym najazdom, ale poddali się dwóm trzęsieniom, które praktycznie zmiotły ich baśniową stolicę. Do dzisiaj w Petrze odkryto ok. 800 budowli, w większości grobowców o ozdobnych fasadach, co stanowi zaledwie kilka procent zabudowy dawnej potęgi.

Południowe rubieże Jordanii obmywają wody Morza Czerwonego (świetne warunki do nurkowania), a nieco w głębi rozciąga się Wadi Rum, która sławę jednej z najpiękniejszych pustyń świata zawdzięcza pomarańczowym i czerwonym skałom o przedziwnych kształtach. Dalej na północ startuje droga King's Highway wiodąca równolegle do Morza Martwego, czyli zbiornika zasolonego tak bardzo, że na wodzie można leżeć albo siedzieć. W okolicy warto odwiedzić gorące źródła, górę Nebo, z której Mojżesz miał ujrzeć ziemię obiecaną, fortecę Macheront, gdzie Herod podał tańczącej Salome głowę Jana Chrzciciela, dawne rzymskie miasta i zamki krzyżowców oraz rezerwaty w wadi - wyschniętych poza deszczami rzecznych dolinach.

Jordania wycieczka - jak najłatwiej dotrzeć?

Najprościej - samolotem przylatując do stolicy kraju, Ammanu lub też do Akaby albo Taby w Egipcie, skąd do Jordanii można droga lodową wjechać przez Izrael.

Wizę wjazdową do Jordanii najłatwiej wykupić na granicy, gdzie dodatkowo będziemy zobowiązani do uiszczenia podatku wjazdowego (koszt: kilkanaście dolarów). W Polsce nie ma ambasady Jordanii, najbliższa znajduje się w Berlinie - tam również możemy uzyskać wizę.

Ceny lotów z Warszawy do Ammanu (z jedna przesiadką) w obie strony, to już od 1800 -2000 zł.

Wycieczka Oman, Nizwa - zabytki pustyni. Wycieczka Oman, Nizwa - zabytki pustyni. Fot. CC 2.0 yeowatzup/wikimedia commons

Oman wycieczka: rajd po pustyni, Maskat, Nizwa

Z jego słonecznych wybrzeży Sindbad wyruszał w podróże, a żeglarze z zachodu zachwycali się bogactwami i zapachami kadzideł. Położone nad Morzem Arabskim pustynne państwo, którego nazwa do niedawna turystom nie mówiła praktycznie nic, dziś reklamuje się sloganem: "Oman - najlepiej chroniony sekret Bliskiego Wschodu". Wyrosły wokół starożytnych szlaków handlowych, które przemierzały karawany do Medyny i Babilonu, był znany z bogactwa już w II tysiącleciu przed naszą erą. Stało za nim jedno z najlepszych na świecie kadzideł, wytwarzane z żywicy zbieranej z karłowatych drzewek kadzidłowych porastających te tereny do dziś. Wyśmienici żeglarze z Omanu handlowali nim w najdalszych zakątkach Azji sprowadzając w zamian cenne kamienie, jedwabie i złoto.

Dla współczesnego przybysza Oman to przede wszystkim tysiące kilometrów piasku, poprzecinanych wyschniętymi rzecznymi dolinami wadi (jedynie w górach na północy rosną lasy dębowo-orzechowe i akacjowe zarośla). Jesienią, kiedy temperatury spadają do przyzwoitych poziomów, Beduini przenoszą się na pustynię hodować wielbłądy, kozy i uprawiać palmowe gaje w oazach. Jazda dromaderami albo samochodami terenowymi po ciągnących się po horyzont wydmach jest niezapomniana. W Omanie można także nurkować, żeglować i podziwiać architekturę. W położonej nad wodami Zatoki Omańskiej stolicy kraju Maskacie warto odwiedzić Wielki Meczet zbudowany z 300 tys. ton kamienia. W Nizwie znajduje się olbrzymi fort obronny, Salalah słynie z kanałów, wodospadów i pięknych plaż, a białe wydmy na pustyni Wahiba sięgają 200 metrów.

Oman wycieczka - jak najłatwiej dotrzeć?

Najprościej samolotem do Maskatu (z jedną przesiadką). Ceny biletów zaczynają się od 2000 zł., ale zdarzają się tańsze.

W Polsce nie ma ambasady Omanu, najbliższa znajduje się w Berlinie, ale wizę można kupić bezpośrednio po przylocie na lotnisku - cena: ok. 6 OR  ( równowartość 15 USD).

Wycieczka Dubaj,najwyższy budynek świata - 828-metrowy Burdż Khalifa. Wycieczka Dubaj,najwyższy budynek świata - 828-metrowy Burdż Khalifa. Fot. CC 2.0 Lars Plougmann/fickr.com

ZEA wycieczka: Dubaj, siedmiogwiazdkowy hotel i tanie bezcłowe zakupy

Podróż do Omanu można połączyć z wizytą w którymś z państw rejonu. Sąsiadujące z nim Zjednoczone Emiraty Arabskie, wyrosłe pod wpływami cywilizacji sumeryjskiej, babilońskiej i asyryjskiej, w świecie turystyki zasłynęły przede wszystkim nowoczesną architekturą, luksusowymi hotelami, wymyślnymi projektami i tanimi, bezcłowymi zakupami. Najsłynniejszy z siedmiu emiratów - Dubaj - w 2012 r. przyciągnął ponad 10 mln turystów. Gdyby określić to miasto jednym słowem, najlepiej by pasowało: "naj". W Dubaju znajduje się najwyższy budynek świata - 828-metrowy Burdż Khalifa. Mniej więcej w połowie, na 122. piętrze, zaprojektowano najwyżej położoną restaurację świata: widok znad stolika w Atmosphere ustawionego na wysokości 442 metrów - niezapomniany. Słynny Burdż al-Arab jest jednym z najbardziej luksusowych hoteli naszego globu z siedmioma gwiazdkami w logo. Niedawno "Telegraph" donosił, że jego goście wraz z kluczem do pokoju dostali w prezencie pozłacanego iPada za 20 tys. zł. Zważywszy, że tyle minimum kosztuje jedna noc, nie jest to chyba cena wygórowana.

W Dubaju znajdują się także jedne z największych na świecie centrów handlowych i największe sztuczne wyspy - tzw. Wyspy Palmowe usypane z tysięcy ton skał (najdłuższa ma 18 km). Zbudowano na nich letnie wille najbogatszych z bogatych, hotele, butiki, SPA. Ostatnie dubajskie "naj" to Miracle Garden, czyli największy na świecie naturalny ogród obsadzony 45 mln kwiatów, na dodatek - niemal w sercu pustyni. Już go jednak goni kolejna atrakcja: szejk zgodził się na budowę najwyższego na świecie diabelskiego młyna, wysokiego na 210 metrów Dubai Eye. Dla porównania: London Eye ma 135 m.

Dubaj wycieczka - jak najłatwiej dotrzeć?

Z Polski do Dubaju, z jedna przesiadką, dolecimy już 1500 - 2000 zł. w obie strony.

Obywatele RP zobowiązani są do wcześniejszego wykupienia wizy turystycznej (220 AED, czyli ok. 190 zł). Formalności najłatwiej załatwić przez biuro turystyczne oferujące podróże do Zjednoczonych Emiratów Arabskich  lub przez specjalizującą się w tym agencję. Jednak koszt uzyskania wizy będzie wtedy dwukrotnie wyższy.

Wycieczka Katar, wyścigi wielbłądów. Wycieczka Katar, wyścigi wielbłądów. Fot. CC 3.0 Toby Hudson/wikimedia commons

Katar wycieczka: wyścigi wielbłądów i wszędzie blisko

Mniej znany turystycznie do tej pory Katar niedawno zapowiedział, że w ciągu najbliższych lat zainwestuje w tę branżę 20 mld dolarów budując hotele, lotniska i infrastrukturę przeznaczoną głównie dla luksusowych i biznesowych turystów. Pustynny Katar za sprawą odkrycia bogatych złóż ropy naftowej i gazu w ciągu ostatniego wieku przeistoczył się z siermiężnej wioski rybackiej w jedno z najbogatszych państw świata, oferującego takie rozrywki jak jazdę terenówkami po pustyni, na nartach czy desce po wydmach, doskonałe pola golfowe czy uznawane za ulubiony sport szejków wyścigi wielbłądów. Ponieważ kraj jest kompaktowy, odległości do atrakcyjnych miejsc podaje się w minutach z lotniska. Zwykle to maksymalnie pół godziny jazdy. W takim zasięgu znajdują się m.in. porównywane architektonicznie do Luwru Muzeum Sztuki Islamskiej, Muzeum Nowoczesnej Sztuki Arabskiej czy XVIII-wieczny fort Zubarah.

Katar wycieczka - jak najłatwiej dotrzeć?

Do Kataru najłatwiej dostać się lotem bezpośrednim z Warszawy do Doha. Koszt biletu w obie strony to ok. 3000 zł. Znacznie taniej będzie z przesiadką np. w Dubaju (już od 1700 zł.)

Od 4 września 2012 obywatele RP mogą wykupić wizę wjazdową bezpośrednio na przejściach granicznych. Na lotnisku w Doha, Abu Samra (granica lądowa) i w Dosze (granica morska). Koszt wizy wynosi 100 QR - czyli około 90 zł.

Więcej o: