Zadanie: zwiedzanie. Grecja vs. wyspy Kanaryjskie - który kierunek wybrać?

Pierwsze dni nowego roku warto poświęcić na planowanie wakacyjnego urlopu i przeglądanie ofert first minute. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy, ale i łatwiej przetrwamy długie zimowe wieczory marząc i planując. Jaki kierunek wybrać tym razem? Na tapetę wzięliśmy dwa popularne kierunki: Grecję i Wyspy Kanaryjskie. Dokąd ruszyć, by poza leżeniem na plaży sporo pozwiedzać?

Grecja vs. Wyspy Kanaryjskie. Natura czy kultura?

Grecja (zwana również Helladą). Kraj zabytków i malowniczych ruin położonych pośród zapierających dech w piersiach krajobrazów. To z nią związany jest mit o Europie, słynącej z niezwykłej urody córce Agenora, władcy Sydonu i Tyru, porwanej przez oszalałego z miłości Zeusa. Zakochany pan Olimpu przybrał postać pięknego złotego byka, by w tej postaci uwieść  Europę i porwać ją na swoim grzbiecie aż na jedną z greckich wysp - Kretę, która dziś uważana jest za kolebkę kultury zachodniej.

Pytanie, co w Grecji zwiedzać, należałoby raczej zamienić na takie, czego nie zwiedzać? Ateny, Peloponez czy Saloniki - to propozycje klasyczne. Ale w Grecji każde, nawet najmniejsze miasteczko, pełne jest pochodzących ze starożytności i pierwszych wieków naszej ery zabytków. A przecież Grecja to poza częścią kontynentalną jeszcze około 1400 wysp! Wszystko to sprawia, że Grecja wydaje się wprost idealnym kierunkiem podróży dla tych, którzy poza wylegiwaniem się na plaży cenią sobie zwiedzanie i pragną jak najlepiej poznać lokalną historię i kulturę.

Pod tym względem Wyspy Kanaryjskie na pierwszy rzut oka wypadają blado.

Jednak czy na pewno? Można spojrzeć na to inaczej: Wyspy Kanaryjskie faktycznie nie słyną z atrakcji stworzonych ludzka ręką, ale właśnie z ich... braku, bo ich największym atutem są skarby naturalne. Spotkać tu można zarówno góry i wulkany, jak i piaszczyste plaże oraz gęste lasy, a każda z wysp różni się znacznie od pozostałych. Wyspy Kanaryjskie dzielą się na dwie grupy: Wyspy Szczęśliwe - położone na zachodzie  (Teneryfa, Gran Canaria, La Palma, El Hierro i Gomera), których wybrzeże to w większości przyprawiające o zawrót głowy skaliste klify oraz czarne plaże w niewielkich otoczonych skałami zatoczkach oraz Wyspy Purpurowe (Lanzarote i Fuerteventura) - położone bliżej kontynentu afrykańskiego, płaskie i suche, o złocistych, piaszczystych brzegach. Ponadto, do Wysp Kanaryjskich zaliczane jest sześć wysp archipelagu Chinino oraz Isla de los Lesbos u wybrzeży Fuerteventury. Łącznie zajmują one obszar o połowę mniejszy niż województwo małopolskie. W tym wypadku to jednak nie rozmiar ma znaczenie. Na tym niewielkim obszarze skupia się bowiem niezwykłe bogactwo różnorodnych krajobrazów. Izolacja wysp, klimat oraz wulkaniczne pochodzenie wpłynęło na rozwój gatunków flory i fauny niespotykanych nigdzie indziej na świecie. Pod tym względem Wyspy Kanaryjskie dorównują nawet Archipelagowi Galapagos.

Grecja vs. Wyspy Kanaryjskie. Klimat i pogoda

Najlepszą porą na zwiedzanie Grecji jest późna wiosna (od drugiej połowy kwietnia do czerwca) i jesień (wrzesień-październik). Wtedy na pewno w zwiedzaniu nie przeszkodzi ani zbyt niska, ani zbyt wysoka temperatura. Wyspy Kanaryjskie nazywane są "wyspami wiecznej wiosny". Ich klimat charakteryzuje się  małymi różnicami temperatur pomiędzy okresem letnim a zimowym. Na wyspach rzadko panują tropikalne upały, a temperatura (18-19 °C zimą i 24-25°C latem) sprzyja zwiedzaniu.

Grecja vs. Wyspy Kanaryjskie. Przyroda

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie oferują zwiedzającym bliskość przyrody, zapierające dech w piersiach wulkaniczne krajobrazy oraz kontakt z endemicznymi gatunkami flory i fauny.

Wielbicieli wycieczek górskich na pewno zachwyci Park Narodowy Teide na Teneryfie. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO park został założony w 1954 roku. Jego centrum stanowi wulkaniczny szczyt Pico del Teide - najwyższy szczyt Hiszpanii (3718 m n. p. m.). Zwiedzający park turysta może skorzystać aż z 21 szlaków prowadzących w najbardziej malownicze i ciekawe miejsca. Poza wulkanicznymi szczytami park słynie również z Tajinaste rojo - żmijowca o czerwonych kwiatach, rośliny endemicznej, niespotykanej nigdzie indziej na świecie.

Park Narodowy Teide na Teneryfie.Fot. Shutterstock

Najwyższy, osiągający wysokość ponad 500 metrów, klif archipelagu Wysp Kanaryjskich również znajduje się na Teneryfie. Acantilados de Los Gigantem najlepiej oglądać podczas rejsu statkiem. Oferta rejsów jest bogata, a sama wycieczka często połączona z obserwacją delfinów i wielorybów.

Turyści, którzy cenią sobie bliski kontakt ze zwierzętami, na pewno chętnie udadzą się do znajdującego się na wyspie Fuerventura - Oasis Parku. Stanowi on główną atrakcję tej wyspy. Na powierzchni 780 000 km kw. oferuje zwiedzanie zwierzęcego parku zamieszkiwanego stale przez ok. 250 różnych zwierząt, safari z wielbłądami i ogród botaniczny pełen niezwykłych tropikalnych roślin.

Jaskina Las Verdes, czyli jaskinia zielona, to znajdujący się na Lanzarote system tuneli wydrążonych przez wrzącą lawę. Zwiedzającym udostępniono 2 z 5 kilometrów tuneli, które poza oświetleniem i wykutymi schodami pozostawiono w stanie nienaruszonym. Na końcu tunelu, ze względu na świetna akustykę, utworzono salę koncertową.

Grecja

Chociaż Grecja słynie raczej z zabytków kultury oraz złotych, piaszczystych plaż, to tutaj również żyje wiele gatunków endemicznych. Jednak to, jakie zwierzęta i rośliny uda nam się spotkać wędrując po Grecji, zależy oczywiście od regionu, w jakim się znajdujemy oraz panującej pory roku. Ze względu na rozciągłość geograficzną i wysoką temperaturę na południu Grecji rośliny rozpoczynają kwitnienie już w styczniu, a  jesienne krokusy i fiołki przekwitają dopiero w grudniu.

Najwyższe pasmo górskie Grecji to kojarzony przede wszystkim z mityczną siedzibą starożytnych bogów Olimp. Góry ciągną się na długości ok. 20 km, a najwyższy szczyt Olimpu - Mitikas - wznosi się na wysokość 2917 m n.p.m. Chroniący to pasmo górskie park narodowy w 1981 roku został wpisany na listę UNESCO i uznawany jest za region wyjątkowy dla rozwoju fauny i flory. Na terenie parku narodowego spotkać można aż 17 tysięcy różnych gatunków roślin.

W poszukiwaniu górskich pejzaży warto również udać się na Kretę, gdzie pośród Gór Białych znajduje się najdłuższy w Europie, liczący 18 km. długości, wąwóz Samaria.

Najdłuższy w Europie wąwóz Samaria w Górach Białych na Korfu.Fot. Shutterstock

Plaża Navagio, czyli Zatoka Wraku stanowi wizytówkę wyspy Zakhyntos. Półokrągło ukształtowaną plażę wieńczy kilkudziesięciometrowa ściana klifów. Jednak to nie one decydują o popularności tego miejsca. W pobliżu plaży znajduje się wrak statku, który w połowie XX wieku osiadł tu na mieliźnie. I to on, wraz z błękitem wody i bielą klifów, tworzy niepowtarzalny krajobraz. Znajdujące się na północnym wybrzeżu Zakhyntos Blue Caves (Błękitne Groty), do których dostać można się jedynie łodzią, uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc wyspiarskiej Grecji. Odkryte w 1987 roku naturalne formacje skalne, które morska woda i wiatr ukształtowały w kształt łuku, swoją nazwę biorą od koloru wody, która w grotach przybiera barwę intensywnego błękitu.

Blue Caves (Błękitne Groty)na północnym wybrzeżu greckiej wyspy Zakhyntos.Fot. Shutterstock


Grecja vs. Wyspy Kanaryjskie. Zabytki

Grecja vs Wyspy Kanaryjskie. Zabytki

Dzieje Grecji i Wysp Kanaryjskich przebiegały zupełnie inaczej i to stąd właśnie wynikają różnice, które dziś mącą w głowie turystom, którzy muszą wybrać kierunek wakacyjnego zwiedzania. Tereny dzisiejszej Grecji, zostały zasiedlone już 3000 lat p.n.e., natomiast pierwsze przedeuropejskie plemiona przybyły na Wyspy Kanaryjskie ok. 200 lat p.n.e. Jednak według niektórych starożytnych źródeł to właśnie w okolicach Wysp Kanaryjskich miała znajdować się Mityczna Atlantyda. Późniejsze dzieje tych wysp związane były z działalnością konkwistadorów, odegrały też rolę w hiszpańskim podboju Ameryki.
To, który kierunek zwiedzania - Grecję, czy Wyspy Kanaryjskie - obierzemy, powinno więc też zależeć od tego, czy udajemy się na poszukiwania pierwszych śladów starożytnej kultury zachodniej, czy może chcemy powędrować śladem odkrywców takich jak Krzysztof Kolumb.

Wyspy Kanaryjskie zabytki

Zainteresowani historią żeglugi i morskich podbojów nie mogą ominąć San Sebastian, stolicy wyspy La Gomera. To tutaj, w 1492 r. zatrzymał się sam Krzysztof Kolumb, by jak mówi legenda, zaczerpnąć ze studni wody, której użył potem, by ochrzcić Amerykę. Tutaj też znajduje się Casa Aduana - dom, w którym zatrzymał się wielki odkrywca (utworzono tu poświęcone mu muzeum).

Casa Aduana, czyli dom Krzysztofa Kolumba w San Sebastian, stolicy wyspy La Gomera.Fot. Shutterstock

Inne historyczne ślady odnajdziemy na przykład na wyspie La Palma. Iglesia Martiz del Salvador, wzniesiony w XVI w. przez robotników pozostałych w Hiszpanii po rekonkwiście kościół, jest przykładem stylu mudejar, mieszanki elementów muzułmańskich i gotyckich.  W pobliżu kościoła znajdują się też zabytki stylu kolonialnego ? na przykład zbudowany w XVII w. Casa Monte Verde.

Aby odkryć ślady wojny domowej, należy udać się do Santa Cruz, stolicy Teneryfy. Tam, na centralnym placu, natkniemy się na czworoboczny krzyż, pomnik ku czci poległych w bratobójczych walkach na początku XX w.

Pomnik ku czci poległych w bratobójczych walkach na początku XX. Santa Cruz, Teneryfa.Fot. Shutterstock

Grecja zabytki

Jeśli za cel stawiamy sobie zwiedzanie, podroż do Grecji powinniśmy rozpocząć od Aten - symbolu Grecji starożytnej. To tutaj znajduje się słynny Akropol z kompleksem świątyń zbudowanych już w okresie archaicznym i zniszczonych w czasie wojen perskich. Ruiny Partenonu - świątyni poświęconej Atenie, to doskonały przykład architektury klasycznej. Poza Partenonem warto też  zobaczyć inne świątynie: Erechtejon czy Świątynię Nike.

Kompleks świątyń na Akropolu - kierunek zwiedzania, którego w Grecji nie można ominąćFot. Shutterstock

W poszukiwaniu pierwszych śladów kultury zachodniej należy udać się za porwaną Europą - na Kretę. To tutaj znajduje się pałac w Knossos - perła kultury minojskiej. Zrekonstruowany pałac uznawany jest za hipotetyczny labirynt legendarnego króla Minosa, w którym więziony był Minotaur.

Ruiny pałacu w Knossos - perła kultury minojskiej. Pałac uznawany jest za hipotetyczny labirynt legendarnego króla Minosa, w którym więziony był Minotaur.Fot. Shutterstock

Jeśli odwiedzimy Peloponez, zwiedźmy Mistrię, leżące u podnóża gór Tajget miasto założone w XIII w. przez Franków, ale słynące jako symbol odrodzenia Bizancjum. Mistria do dzisiejszych czasów przetrwała w stanie niemal nienaruszony, dzięki czemu, zwiedzanie tego miejsca to podróż do czasów świetności bizantyjskiej kultury.

Grecja vs. Wyspy Kanaryjskie - który kierunek wybrać na zwiedzanie? Podsumowanie

O wyborze kierunku na wakacyjne zwiedzanie czasem decyduje jedno zachwycające zdjęcie. Warto jednak wiedzieć wcześniej, czego można, a czego nie należy się na miejscu spodziewać.

Wybierzcie Grecję, jeśli:

- fascynuje Was historia kultury europejskiej,

- uwielbiacie zwiedzanie miast i miasteczek, oglądanie starożytnych ruin i odpoczynek w cieniu maleńkich kafejek,

- lubicie ciepłe morze i plaże ze złotym piaskiem,

- Waszej pasji zwiedzania nie przeszkodzi nawet lejący się z nieba żar.

Wybierzcie Wyspy Kanaryjskie, jeśli:

- bardziej niż kultura pociąga Was natura,

- fascynuje Was historia wielkich odkryć,

- nie lubicie upału, plaża niekoniecznie musi być pokryta złocistym piaskiem, a morze najcieplejsze.

Można zastosować też podejście numer dwa i wybrać kierunek inny niż zazwyczaj.

Zatem, jeśli letnie wakacje spędzacie zazwyczaj w Grecji, być może w tym roku znajdziecie coś dla siebie w wyspiarskiej Hiszpanii? Jeśli natomiast zazwyczaj szukacie dziewiczych miejsc na Wyspach Kanaryjskich, w tym roku poszukajcie takich miejsc pośród greckich wysp. W poznawaniu świata warto czasem zaryzykować.

Więcej o: