Najtańsze jarmarki świąteczne w Europie [ŚWIĄTECZNY BAROMETR]

Corocznym zwiastunem najpiękniejszych świąt w chrześcijańskiej tradycji, świąt Bożego Narodzenia, są jarmarki, które trwają przez cały adwent, zwykle do pierwszego tygodnia stycznia. Najsłynniejsze miasta Europy rozświetlają wtedy światełka choinek i wypełniają zapachy lokalnych specjałów. Świąteczny barometr portalu Post Office Travel Money wskazał, które jarmarki są najtańsze. Niestety, polskie nie zostały uwzględnione w zestawieniu.
Tallinn. Jarmark świąteczny / shutterstock Tallinn. Jarmark świąteczny / shutterstock Tallinn. Jarmark świąteczny / shutterstock

Miejsce 8 - Tallinn

Miejsce 8 - Tallinn

Kiedy: 22 XI - 8 I

Za ile: 4,206 zł

W Tallinnie co roku rozstawiają się przynajmniej dwa jarmarki bożonarodzeniowe, ten największy, najciekawszy, najbardziej spektakularny zajmuje Plac Ratuszowy pośrodku najlepiej zachowanej w Europie średniowiecznej starówki. Późną jesienią na rynku w Tallinnie pojawia się wspaniała wielka choinka, rzecz znamienna, że właśnie tu, nad wschodnimi brzegami Bałtyku narodziła się tradycja stawiania świątecznego drzewka w centrum miejskiego placu. Ku uciesze panien i kawalerów, którzy mieli wtedy okazję wspólnie bawić się wokół niego, stało się to po raz pierwszy w 1441 roku. Współczesne jarmarki gromadzą średnio 200 tys. osób, tegoroczny będzie czynny od 10.00 do 19.00, w tym czasie jak zwykle będzie okazja, aby zajrzeć do chatki estońskiego Świętego Mikołaja i szepnąć mu do ucha jakąś bożonarodzeniową prośbę.

W każdym przypadku barometr uwzględnił ceny produktów i usług:

* 4 kubki kawy

* dwie duże kolacje dla 2 osób z butelką wina

* dojazd z lotniska do centrum i powrót

* 4 szklanki grzanego wina z jarmarku

* 4 kawałki ciasta

* 2 noce dla dwóch osób w hotelu B&B

Tivoli świąteczną porą, Kopenhaga / fot. Jens Rost CC BY-SA Flickr.com Tivoli świąteczną porą, Kopenhaga / fot. Jens Rost CC BY-SA Flickr.com Tivoli świąteczną porą, Kopenhaga / fot. Jens Rost CC BY-SA Flickr.com

Miejsce 7 - Kopenhaga

Miejsce 7 - Kopenhaga

Kiedy: 15 XI - 31 XII

Za ile: 4,201 zł

Każdej jesieni i zimy także wizytę w Kopenhadze umili Wam wycieczka na jeden z bajecznych jarmarków. Jest ich tutaj kilka: w Nyhavn, na Havnegade, a nawet w Christianii, hipisowskim mikropaństwie, które powstało tu w latach siedemdziesiątych, a z biegiem czasu zaczęło zyskiwać status atrakcji turystycznej. Najpiękniejszy jednak bożonarodzeniowy jarmark w stolicy Dani każdej jesieni rozkłada się w Ogrodach Tivoli. Tegoroczny już trwa: rozświetliło go około pięciuset tysięcy światełek (instalację stworzył słynny projektant John Loring), na miejscu pojawiło się ok. 50 drewnianych kramików, tej jesieni czuć w powietrzu kulinarne akcenty skandynawskie i rosyjskie. Już od progu głównej bramy turystów porywają bożonarodzeniowe inspiracje kulturami Dani, Szwecji i Norwegii: zapachy lokalnych specjałów, dźwięki skandynawskiej muzyki, dekoracje w tradycyjnym stylu. Co roku przed Bożym Narodzeniem Tivoli odwiedza ponad milion turystów!

Trydent / fot. Davide Oliva CC BY-SA / Flickr.com Trydent / fot. Davide Oliva CC BY-SA / Flickr.com Trydent / fot. Davide Oliva CC BY-SA / Flickr.com

Miejsce 6 - Trydent

Miejsce 6 - Trydent

Kiedy: 23 XI - 30 XII

Za ile: 3,907 zł

Co roku mieszkańcy alpejskiego Trydentu fundują sobie piękny jarmark w stricte tyrolskiej wersji kulinarnej: polenty, regionalne sery, lokalne torteli di patate, czyli coś na kształt placków ziemniaczanych, typowo tyrolskie canederli a'la pierogi - pysznych włoskich dań będzie tu naprawdę mnóstwo. A żeby gościom dopisały świąteczne nastroje, w menu nie zabraknie dwóch kultowych pozycji, bez których żaden jarmark nie może się obejść: grzanego wina i jabłkowego strudla. Razem z jarmarkami w sąsiednich miasteczkach trydencka uczta przy Piazza Fiera należy do najpiękniejszych imprez tego typu w Alpach, jest co prawda mniejsza niż te w innych miastach Włoch, np. Rzymu, ale i tak co roku przyciąga imponującą liczbę osób: pół miliona. Na głównym placu miasta 23 listopada kramarze rozstawią około sześćdziesięciu drewnianych chatek, będzie można zaglądać do nich codziennie od 10.00 do 19.30, jak wszędzie z dwudniową przerwą na święta Bożego Narodzenia.

Praga zabytki, Czechy - Jarmark Świąteczny w Pradze Praga zabytki, Czechy - Jarmark Świąteczny w Pradze Praga/Shutterstock

Miejsce 5 - Praga

Miejsce 5 - Praga

Kiedy: 30 XI - 6 I

Za ile: 3,815 zł

Ośnieżona, rozświetlona Praga wygląda zjawiskowo, nic dziwnego, że jarmark na rynku Starego Miasta ma opinię jednego z najpiękniejszych w Europie. W Pradze odbywa się kilka jarmarków, dwa największe rozkładają się właśnie pod ratuszem i na Placu Wacława, oba są sporo tańsze od berlińskich czy kopenhaskich, a różnica w kosztach, którą wskazuje świąteczny Barometr Post Office, oscyluje w okolicach 500 zł. Daty jarmarków są różne, największe zaczynają się 30 listopada i kończą: 6 stycznia na rynku oraz 12 stycznia na Placu Wacława. Atrakcją obu miejsc, jak co roku, będzie wielka, obwieszona światełkami choinka, pod którą codziennie do północy swoje specjały zachwalać będą czescy kramarze. A że praskie jarmarki uchodzą za bardzo rodzinne, do zobaczenia będą mini-zoo i przedstawienia świątecznych bajek, a do kupienia - oryginalne czeskie pacynki, zabawki z drewna i ręcznie rzeźbione lalki.

jarmark świąteczny, bruksela jarmark świąteczny, bruksela fototineke.be/flickr.com

Miejsce 4 - Bruksela

Miejsce 4 - Bruksela

Kiedy: 29 XI - 5 I

Za ile: 3,747 zł

Bruksela wśród najtańszych europejskich jarmarków jest dla Was pewnie małym zaskoczeniem. Bez wątpienia jednak ma się czym pochwalić, bo jest jednym z największych na kontynencie. Z końcem listopada na powierzchni około 2 km kw. starówki rozłoży się blisko 250 drewnianych kramów, w odróżnieniu m.in. od Pragi i Trydentu, które stawiają na swojskie produkty, świąteczna Bruksela będzie kulinarną stolicą całej Europy. W menu oprócz belgijskiej czekolady pojawią się np. potrawy niemieckie, a jeszcze większą niespodzianką będą przysmaki ze skandynawskich stołów. Podróży przez europejskie jadalnie towarzyszyć będą artystyczne iluminacje świetle, kolorowe światełka jak co roku powędrują fasadami gmachów przy Wielkim Placu.

Lille Francja / shutterstock Lille Francja / shutterstock Lille Francja / shutterstock

Miejsce 3 - Lille

Miejsce 3 - Lille

Kiedy: 20 XI - 31 XII

Za ile: 3,520 zł

Już jutro, czyli 20 listopada, przy Placu Rihour we flandryjskim Lille rozstawi się pierwszy jarmark we Francji. Jego największą coroczną atrakcją, oczywiście oprócz 18-metrowej, świątecznie udekorowanej choinki, jest diabelski młyn o wysokości 50 metrów, z której można szybko ogarnąć wzrokiem całe miasto. Jarmark zapełni się osiemdziesięcioma stoiskami, gdzie będzie można skosztować rarytasów z francuskiego menu i kupić lokalne rękodzieła.

Ryga, jarmark świąteczny / shutterstock Ryga, jarmark świąteczny / shutterstock Ryga, jarmark świąteczny / shutterstock

Miejsce 2 - Ryga

Miejsce 2 - Ryga

Kiedy: 1 XII - 12 I

Za ile: 2,650 zł

Aż 200 funtów mniej w porównaniu z Lille będzie kosztować nas świąteczny wypad do Rygi. Z początkiem grudnia na starym mieście rozbłysną światełka choinki i drewnianych kramików, skąd rozejdą się zapachy grzanego wina, miodu, prażonych migdałów i świeżo wypieczonych, lukrowanych pierników. Inne półki zapełnią się drewnianymi zabawkami, pachnącymi świecami, biżuterią i przedmiotami z zimowego asortymentu: rękawiczkami, szalikami i czapkami. Brzmi i wygląda to cudownie! Także do Rygi zajrzy Święty Mikołaj, który będzie miał tutaj swoją chatkę życzeń.

Budapeszt, jarmark świąteczny Budapeszt, jarmark świąteczny Budapeszt, jarmark świąteczny / shutterstock

Miejsce 1 - Budapeszt

Miejsce 1 - Budapeszt

Kiedy: 27 XI - 31 XII

Za ile: 2,647 zł

Jest nieco tańszy niż Ryga (ale nadal drogi), zimową porą równie piękny i magiczny: wychodzi na to, że właśnie Budapeszt jest numerem jeden wśród najtańszych europejskich jarmarków. Każdej jesieni stragany rozkładają się tu przynajmniej w dwóch miejscach: na Placu Vorosmarty i pod Bazyliką św. Stefana. Oba są na szczęście blisko siebie, a więc z żadnego nie trzeba rezygnować, a nawet po świątecznej uczcie wskazany jest krótki spacer. Jarmark na Placu Vorosmarty jest największym i najważniejszym wydarzeniem świątecznym w stolicy, co roku rozstawia się na nim około stu stoisk. Wizytówką świątecznego Budapesztu jest gigantyczny, świetlny Kalendarz Adwentowy, który pojawia się na fasadzie najsłynniejszej budapesztańskiej cukierni - Gerbeaud. O 17.00 jedno z jej okien otwiera się, ukazując kopie dzieł znanych artystów. Iluminacjom towarzyszą efekty dźwiękowe.

Więcej o: