Kraje, które warto odwiedzić w 2014 roku. Dlaczego? [WG LONELY PLANET]

Daleki i bliższy świat, w każdej odsłonie mniej lub bardziej intrygujący - który kierunek obrać w 2014 roku, aby było trochę inaczej niż rok temu, ciekawiej? Wśród krajów w zestawieniu Lonely Planet pojawiła się także pewna mroźna kraina.
Bonito Brazylia / shutterstock Bonito Brazylia / shutterstock Bonito Brazylia / shutterstock

Brazylia

Brazylia

Brazylia przeżywa obecnie intensywny rozwój gospodarczy i pełną parą przygotowuje się do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się tu w terminie od 12 czerwca do 13 lipca. Wyprawę za ocean latem połączcie ze zwiedzaniem środkowo-zachodniej części kraju, gdzie panuje wtedy pora sucha. Pewnie zabrzmi to nieprawdopodobnie, ale właśnie na wybrzeżu letnie miesiące przynoszą kiepski okres w turystyce: częściej pojawiają się opady i jest chłodniej niż zimą. Sezon, kiedy Brazylijczycy planują sobie urlopy i rozpoczynają wycieczki po kraju, a słupek rtęci rośnie w górę do czterdziestu stopni C, rusza w grudniu i kończy się w lutym. Na przełomie czerwca i lipca zrezygnujcie z kąpieli w oceanie na korzyść rzek, np. najpiękniejszych i najczystszych na świecie naturalnych akwariów w okolicach Bonito w stanie Mato Grosso do Sul.

Antarktyda Antarktyda Fot. Shutterstock

Antarktyda

Antarktyda

Tak się złożyło, że gdy na ekrany naszych kin wszedł "Mój Biegun" Marcina Głowackiego, redaktorzy Lonely Planet wyróżnili w swoim zestawieniu właśnie Antarktydę (mimo że nie jest państwem, tylko kontynentem). Jednak powodem, dla którego zimna kraina znalazła się w tym zestawieniu, była oczywiście inna spektakularna podróż, której setna rocznica mija w nadchodzącym roku. Mowa o wyprawie Ernesta Shackletona, irlandzkiego polarnika, który cudem uniknął śmierci, kiedy wraz z załogą utknął w lodowym paku około 160 km od Antarktydy. Shackleton zamierzał wtedy jako pierwszy przejść kontynent od Morza Waddella do Morza Rossa, kanwą wielu powieści jednak zamiast geograficznego sukcesu stała się rozpaczliwa walka o przetrwanie blisko trzydziestoosobowej załogi.

Na skuty lodem koniec świata najłatwiej dostać się statkiem, na kontynencie znajduje się kilka małych portów lotniczych z pojedynczymi pasami startowymi.

Szkocja / shutterstock Szkocja / shutterstock Szkocja / shutterstock

Szkocja

Szkocja

1. stycznia w Szkocji rozpocznie się Rok Powrotów do Domu (Year of Homecomming) - w taki sposób rząd zamierza kontynuować politykę zachęcania emigrantów do odwiedzania swojej ojczyzny. W związku z tym, na wiele dobrego w Szkocji mogą liczyć także turyści, bo w kraju organizowane będą przeróżne festiwale promujące szkocką kulturę, przede wszystkim w jej kulinarnej i muzycznej odsłonie.

A na przełomie lipca i sierpnia Glasgow rozgrzeją tłumy kibiców, którzy zjadą na dwudzieste brytyjskie igrzyska olimpijskie (2014 Commonwealth Games).

Szwecja Umea / shutterstock Szwecja Umea / shutterstock Szwecja Umea / shutterstock

Szwecja

Szwecja

Wybierając się do północnej Skandynawii w nadchodzącym roku, zahaczcie o środkową Szwecję, gdzie leży najprężniej rozwijające się miasto w tej części kraju, Umea. Usadowiło się ono dokładnie nad zachodnimi brzegami Zatoki Botnickiej, której odnogi wrzynają się w ląd, malowniczo rozcinając miasto na połowę. W 2014 roku wraz z łotewską partnerką, Rygą, Umea będzie Europejską Stolicą Kultury. Po Szwedach możemy się spodziewać przy tej okazji paru dobrych imprez sportowych, bo nad Zatoką mieści się największe w skali kontynentu centrum sportowo-rekreacyjne. Podczas festiwalu "Umea Open Grand Slam" pod koniec marca stolica kultury odsłoni swoje drugie wspaniałe oblicze - muzyczne.

Słonie Słonie Shutterstock

Malawi

Malawi

A może w 2014 roku warto odkurzyć Atlas Świata i poszukać ciekawych miejsc daleko poza granicami starego kontynentu? Pomyślcie o Malawi - wąskim, podłużnym skrawku Czarnego Lądu wciśniętym między Tanzanię, Zambię i Mozambik. W jego surowym krajobrazie, gdzie dominują strome doliny z jeziorami (bo Malawi prawie w całości leży na Wielkich Rowach Afrykańskich) wypatrzycie największe afrykańskie zwierzęta, przedstawicieli tzw. Wielkiej Piątki Afrykańskiej: lwy, słonie sawannowe, nosorożce czarne, bawoły i lamparty. W doszczętnie zniszczonym przez kłusowników dekadę temu rezerwacie przyrody Majete wreszcie udało się odtworzyć populację zwierząt najważniejszych afrykańskich gatunków. W zeszłym roku Majete otrzymało status parku przyjaznego Wielkiej Piątce.

Meksyk - tutaj nie obowiązują zasady ruchu drogowego / fot. Cerulean5000 CC BY Meksyk - tutaj nie obowiązują zasady ruchu drogowego / fot. Cerulean5000 CC BY Meksyk - tutaj nie obowiązują zasady ruchu drogowego / fot. Cerulean5000 CC BY

Meksyk

Meksyk

Z drugiej strony (kuli ziemskiej) warto pomyśleć o Meksyku. Ktoś, kto jeszcze nie miał okazji tam pojechać, powinien wykorzystać fakt, że mimo rosnącej popularności kraju ceny usług i produktów są wciąż jeszcze porównywalne z polskimi. Oczywiście zależą od okresu w roku: w sezonie, który zaczyna się późną jesienią i kończy w połowie zimy, Meksyk jest zapchany turystami, a ceny idą drastycznie w górę w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Zwiedzanie ruin Azteków najlepiej więc odłożyć sobie na wiosnę albo jesień, z początkowych miesięcy roku optymalny będzie marzec, z końcowych - połowa października. Powinniśmy wtedy uniknąć huraganów, załapać się jeszcze na porę suchą i nie zrujnować portfela.

Doskonałym pretekstem do wyjazdu będą wszystkie ważniejsze stanowiska archeologiczne, w sumie ponad 20 punktów w całym kraju, położone nad Pacyfikiem Acapulco, głębszy niż kanion rzeki Colorado Miedziany Kanion na północy i otwarte pod koniec 2012 roku Muzeum Majów w Cancun, co roku odwiedzane przez ponad milion turystów.

Skopje Macedonia Skopje Macedonia shutterstock

Macedonia

Macedonia

Macedończycy bardzo mocno postawili na rozwój i promocję Skopje, miasta, które ostatnio stało się bardziej przyjazne turystom: pojawiły się w nim nowe hostele, winiarnie, punkty gastronomiczne, odnowione zostały muzea i galerie. W ciągu trzech ostatnich lat władze stolicy bardzo intensywnie odświeżały wygląd miasta w ramach projektu Skopje 2014, którego zakończenie przypada właśnie na przyszły rok. Miejski krajobraz powoli zapełniają przede wszystkim nowe budynki państwowe i około 40 pomników, co nie do końca podoba się samym Macedończykom, tym bardziej, że "remont" miasta kosztował państwo około 500 milionów euro!

Plantacje herbaty. Wzgórza Cameron, Malezja Plantacje herbaty. Wzgórza Cameron, Malezja fot. Shutterstock

Malezja

Malezja

Cały czas trwa boom na Azję w branży lotniczej, przy dobrych wiatrach przelot do Kuala Lumpur* może nas kosztować mniej niż 2 tys. złotych w obie strony. Pomyślcie o tym! W związku z blisko 30 milionami turystów, którzy co roku odwiedzają Malezję, w przyszłym roku zostanie otwarty nowy terminal lotniczy w pobliżu stolicy. Najlepszym okresem na wyjazd do południowo-wschodniej Azji jest późne lato (sierpień-wrzesień), w innych miesiącach możemy trafić na obfite opady deszczu, choć i suchą porą wilgotność powietrza jest wysoka. Ta herbaciana kraina, która słynie z malowniczych plantacji m.in. na Wzgórzach Cameron, usadowiła się w cieniu najstarszych lasów tropikalnych, które z drugiej strony są jej najpiękniejszą, najdzikszą atrakcją. Malezja to doskonały kraj dla początkujących backpackerów.

* m.in. liniami Malaysia Airlines i Air Asia

Więcej o: