Austria narty: Najlepsze ośrodki narciarskie Tyrolu [PRZEGLĄD]

Nowoczesny Tyrol w każdym sezonie zaskakuje narciarzy: po lecie pojawiają się tu nowe ekskluzywne gondole i kawiarnie, które prześcigają się wysokością swojego położenia, z kolei łączna długość nartostrad przekroczył już pięć tysięcy kilometrów. Który ośrodek narciarski w Austrii wybrać? Skorzystajcie z naszej podpowiedzi.
Austria narty: Alpy Kitzbühelskie, Kitzbuhel / shutterstock Austria narty: Alpy Kitzbühelskie, Kitzbuhel / shutterstock Austria narty: Alpy Kitzbühelskie, Kitzbuhel / shutterstock

Austria narty: Alpy Kitzbühelskie

Austria narty: Alpy Kitzbühelskie

W obrębie Alp Kitzbühelskich znajduje się 10 ośrodków narciarskich, na które obowiązuje jeden wspólny karnet: All Star Card. Większości z tych stacji nie trzeba nikomu przedstawiać: Kitzbühel-Kirchberg, SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental czy St. Johann in Tirol to znane na całym świecie ośrodki narciarskie, słynące z doskonałej infrastruktury, gwarancji śniegu przez cały sezon oraz setek kilometrów tras narciarskich.

Inne ośrodki narciarskie: wioski Brixen im Thale, Westendorf oraz Kirchberg, leżą w dolinie Brixental, która jest częścią największego połączonego wyciągami ośrodka narciarskiego w Austrii, SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental. Do dyspozycji narciarzy oddaje w sumie 279 km tras narciarskich.

Z doliny Brixental przez wioskę Kirchberg można łatwo i szybko dostać się do legendarnej stacji narciarskiej Kitzbühel - Kirchberg, gdzie na narciarzy czeka 170 km tras (o tym dalej). Z kolei po południowej stronie szczytu Kitzbüheler Horn znajduje przytulny i rodzinny St. Johann in Tirol, który oferuje 60 km różnorodnych tras narciarskich i noclegi w przyjaznych rodzinom cenach.

 Alpy Kitzbühelskie; Kirchberg / fot. Matt Lewis CC BY SA Flickr.com Alpy Kitzbühelskie; Kirchberg / fot. Matt Lewis CC BY SA Flickr.com

Austria narty: Kitzbühel / shutterstock Austria narty: Kitzbühel / shutterstock Austria narty: Kitzbühel / shutterstock

Austria narty: Kitzbühel. Najlepsza stacja narciarska świata

Austria narty: Kitzbühel. Najlepsza stacja narciarska świata

Pomiędzy szczytami Hahnenkamm i Resterhöhe leży jeden z najnowocześniejszych terenów narciarskich w regionie alpejskim. Koleje górskie Bergbahn AG Kitzbühel oferują 51 supernowoczesnych kolejek linowych i wyciągów, które umożliwiają szybki i sprawny dostęp do 170 km doskonale przygotowanych stoków. Część z nich cieszy się światową sławą - np. legendarny Streif, na którym odbywają się zawody Pucharu Świata, albo słynny Ganslernhang. Dzięki korzystnemu północno-zachodniemu położeniu oraz rozległym górskim halom pokrywa śnieżna utrzymuje się tu przez 150 dni w roku: od listopada aż do początku maja. O wyśmienitej jakości ośrodka w Kitzbühel świadczy tegoroczne wyróżnienie przez niemiecki portal Skiresort.de. W rankingu redaktorów portalu Kitz zdobył najwyższe noty i otrzymał tytuł najlepszego ośrodka narciarskiego na świecie.

Austria narty: Kitzbühel / fot. Neil Ward / CC BY Flickr.comAustria narty: Kitzbühel / fot. Neil Ward / CC BY Flickr.com

Pięć lodowców Tyrolu. Który dla Ciebie?

Austria narty: Pitztal / shutterstock Austria narty: Pitztal / shutterstock Austria narty: Pitztal / shutterstock

Austria narty: Pitztal. Od rodzinnych ośrodków po zimowe szaleństwo na lodowcu

Austria narty: Pitztal. Od rodzinnych ośrodków po zimowe szaleństwo na lodowcu

Malownicza dolina Pitztal rozciąga się na długości prawie 40 km od doliny Innu, na wysokości niespełna 1000 m n.p.m., aż po wysokogórskie szczyty wokół lodowca Pitztal, sięgające dużo powyżej 3000 m. Nie bez powodu największą chlubą doliny jest właśnie różnorodność krajobrazu. Nowa gondola w stacji narciarskiej Pitztaler Gletscher dociera wyżej niż wszystkie inne kolejki w Austrii, po drodze obdarowując pasażerów widokiem na niesamowitą panoramę lodowca. W innym, położonym u wejścia do doliny Pitztal ośrodku znajduje się rozpieszczany przez słońce Hochzeiger, który słynie z pięknych, rodzinnych stoków.

Austria narty: Pitztaler Gletscher / fot. Maarten Balliauw CC BY Flickr.comAustria narty: Pitztaler Gletscher / fot. Maarten Balliauw CC BY Flickr.com

Rodziny z dziećmi w całej dolinie cieszą się specjalnymi przywilejami. W stacjach narciarskich Riffelsee i Hochzeiger na lodowcu wszystkie dzieci do 10 roku życia w towarzystwie osoby dorosłej jeżdżą za darmo. Odwiedzając Pitztal nie można pominąć wizyty w najwyżej położonej kawiarni w Austrii - Caffe 3.440, z której rozciąga się widok na drugi najwyższy szczyt Tyrolu - Wildspitze.

Austria narty: Hochzeiger / fot. Johannes Gruber / CC BY Flickr.comAustria narty: Hochzeiger / fot. Johannes Gruber / CC BY Flickr.com

Austria narty: Wildschönau / shutterstock Austria narty: Wildschönau / shutterstock Austria narty: Wildschönau / shutterstock

Austria narty: Ski Juwel. Połączone tereny narciarskie Alpbachtal i Wildschönau

Austria narty: Ski Juwel. Połączone tereny narciarskie Alpbachtal i Wildschönau

Jesienią 2012 roku zakończyła się budowa gondoli łączącej dwa znane rodzinne ośrodki narciarskie: Alpbachtal i Wildschönau. Dzięki temu do dyspozycji gości nocujących w dolinie Alpbach oraz w  wysokiej dolinie Wildschönau znajduje się aż 145 km stoków o wszystkich stopniach trudności, 24 tradycyjne, górskie schroniska z wyśmienitą kuchnią oraz rozległe tereny do jazdy poza trasami.

Po nartach warto odwiedzić wioskę Alpbach, która dzięki swojej wyjątkowej architekturze uznana została za najpiękniejszą wioskę w całej Austrii. Dzieci ucieszą się z wizyty w parku wodnym w mieście Wörgl (Wörgler Wasserwelt), a miłośnicy tradycyjnego rzemiosła powinni zajrzeć do wioski Rattenberg, gdzie od wieków produkuje się szkło. Z kolei wysoko położona dolina Wildschönau oraz jej 4 wioski: Auffach, Niederau, Oberau i Tierbach, oferuje przygotowane trasy do nart biegowych oraz urokliwe, kilkukilometrowe trasy saneczkowe.

Austria narty: St. Anton / shutterstock Austria narty: St. Anton / shutterstock Austria narty: St. Anton / shutterstock

Austria narty: St. Anton am Arlberg. Kolebka narciarstwa alpejskiego

Austria narty: St. Anton am Arlberg. Kolebka narciarstwa alpejskiego

6 grudnia rusza sezon w kultowym ośrodku narciarskim St. Anton am Arlberg, potrwa do końca kwietnia. St. Anton to jeden z największych nowoczesnych ośrodków narciarskich w Tyrolu. W tym sezonie połączy się z sąsiednią stacją narciarską Warth-Schröcken. Dzięki temu narciarze będą mogli szusować na trasach o długości 340 kilometrów. Dzięki korzystnemu ukształtowaniu terenu w całym regionie znajduje się ponad 200 km tras umożliwiających jazdę w głębokim puchu.

W St. Anton, które uchodzi za kolebkę narciarstwa alpejskiego, znajduje się najstarsza szkoła narciarska a Austrii. Dzisiaj liczy aż 350 instruktorów nauki jazdy.

Austria narty: St. Anton  / fot. Johannes Gruber CC BY-ND Flickr.comAustria narty: St. Anton / fot. Johannes Gruber CC BY-ND Flickr.com

Austria narty: Kaunertal / shutterstock Austria narty: Kaunertal / shutterstock Austria narty: Kaunertal / shutterstock

Austria narty: Tiroler Oberland. Od Ried przez Nauders po lodowiec Kaunertal

Austria narty: Tiroler Oberland. Od Ried przez Nauders po lodowiec Kaunertal

Region Tiroler Oberland położony jest w zachodniej części Tyrolu na granicy trzech państw: Austrii, Szwajcarii i Włoch. To tutaj znajduje się "najmłodszy" z pięciu tyrolskich lodowców, czyli Kaunertal, oraz rodzinny ośrodek narciarski Nauders. Kaunertal to przytulny ośrodek, w którym zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze znajdą trasy dla siebie. Lodowiec oferuje w sumie 350 km tras o wszystkich stopniach trudności oraz doskonałe warunki do jazdy od października aż do czerwca.

Ośrodek narciarski Nauders-Rechenpass, do którego należą również dwie mniejsze stacje narciarskie nad jeziorem Rechensee po włoskiej stronie, to raj dla rodzin z dziećmi. Miłośnicy Skisafari znajdą w wiosce Ried doskonałą bazę wypadową do położonych niedaleko innych stacji jak Serfaus, Ischgl, a nawet St. Anton.

Austria narty: Tyrol. Zaplanuj wycieczkę do serca Alp

Austria narty: Zillertal Arena / shutterstock Austria narty: Zillertal Arena / shutterstock Austria narty: Zillertal Arena / shutterstock

Austria narty: Zillertal. Pięć ośrodków narciarskich w jednej dolinie

Austria narty: Zillertal. Pięć ośrodków narciarskich w jednej dolinie

W Dolinie Zillertal lezy 5 dużych ośrodków narciarskich, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy. Położony u wejścia do doliny ośrodek Spieljoch to bardzo rodzinna i przytulna stacja, idealna do nauki jazdy na nartach.

Dalej w głąb doliny znajdziemy połączone ośrodki Hochfügen i Hochzillertal, znane z nowoczesnych schronisk i długich zjazdów (również w głębokim śniegu).

Rodzinna stacja Zillertal Arena to największy ośrodek w dolinie (139 km tras), gdzie znajduje się zimowa atrakcja dla małych i dużych: Arena Coaster.

W Mayrhofen i Penken można poszaleć w snowparku lub na stromej trasie Harakiri.

Austria narty: Mayrhofen / shutterstockAustria narty: Mayrhofen / shutterstock

Na końcu doliny znajduje się stacja Hintertuxer Gletscher, jedyny całoroczny ośrodek narciarski w Austrii, który zimą oferuje 590 km zróżnicowanych tras narciarskich. Położona pod lodowcem wioska Tux znajduje się jedynie 10 minut drogi skibusem od dolnej stacji gondoli na lodowiec. Od dworca kolejowego w Jenbach do wioski Mayrhofen i z powrotem kursuje kolejka Zillertal Bahn, która zimą napędzana jest lokomotywą parową.

W całej dolinie obowiązuje 1 Skipass - Zillertaler Superskipass.

Austria narty: Serfaus / shutterstock Austria narty: Serfaus / shutterstock Austria narty: Serfaus / shutterstock

Austria narty: Serfaus - Fiss - Ladis. Najbardziej rodzinny ośrodek narciarski w Tyrolu

Austria narty: Serfaus - Fiss - Ladis. Najbardziej rodzinny ośrodek narciarski w Tyrolu

Trzy małe wioski nad doliną Innu w zachodniej części Tyrolu to prawdziwy raj dla rodzin z dziećmi. Serfaus, Fiss i Ladis połączone są ze sobą siecią gondoli, a w Serfaus kursuje nawet metro, którego trzy stacje umożliwiają sprawną komunikację między wyciągami a hotelami. Z nowoczesnych rozwiązań korzystają przede wszystkim dzieci, do ich dyspozycji są m.in.: zimowe parki zabaw w wioskach i na stokach, wioska igloo oraz indiańska, doskonale wyszkoleni instruktorzy narciarstwa, specjalne restauracje wyposażone w krzesełka dla maluchów, kąciki zabaw i artykuły higieniczne. Rodzice mogą zostawić dzieci pod opieką wykwalifikowanych animatorów.

W całym ośrodku na narciarzy czeka 212 kilometrów nartostrad na obszarze 450 hektarów.

Austria narty: Serfaus - Fiss - Ladis / fot. Johannes Gruber CC BY-ND / Flickr.comAustria narty: Serfaus - Fiss - Ladis / fot. Johannes Gruber CC BY-ND / Flickr.com

Austria narty: Zima w Osttirol / shutterstock Austria narty: Zima w Osttirol / shutterstock Austria narty: Zima w Osttirol / shutterstock

Austria narty: Zima w Osttirol, najbardziej słoneczym regionie Tyrolu

Austria narty: Zima w Osttirol, najbardziej słoneczym regionie Tyrolu

W Tyrolu Wschodnim znajduje się w sumie 7 ośrodków narciarskich, z czego największe z nich to GG-Resort w wioskach Kals i Matrei, ośrodki w Zettersfeld i Hochstein w stolicy Osttirolu - Lienz oraz ośrodki narciarskie w miejscowości Sillian i w wiosce St. Jakob w dolinie Defereggental.

Austria narty: GG-Resort / fot. Manuel Bierbauer CC BY-SA Flickr.comAustria narty: GG-Resort / fot. Manuel Bierbauer CC BY-SA Flickr.com

Na narciarzy w całym Osttirolu czeka aż 398 km tras narciarskich oraz ponad 400 km tras dla narciarzy biegowych. Największą zaletą regionu są jego niezwykłe alpejskie krajobrazy (aż 241 trzytysięczników), tradycyjne, góralskie wioski, serdeczność i gościnność mieszkańców oraz brak tłoku na stokach.

W tej części Tyrolu zadowoleni będą zarówno wysportowani narciarze, którzy cenią sobie trudniejsze stoki i puste nartostrady, jak i rodziny z dziećmi, dla których przygotowano karnet SkiHit, honorowany we wszystkich stacjach (gwarantuje zniżki dla dzieci do 18 roku życia).

Austria narty: Stubai. Snowpark / shutterstock Austria narty: Stubai. Snowpark / shutterstock Austria narty: Stubai. Snowpark / shutterstock

Austria narty: Stubai. Dolina dla każdego

Austria narty: Stubai. Dolina dla każdego

Oddalona zaledwie 20 minut drogi od Innsbrucka dolina Stubai to raj dla wszystkich miłośników sportów zimowych - od rodzin z małymi dziećmi po zaawansowanych narciarzy, szukających wymagających stoków i freeriderów ceniących sobie jazdę w nietkniętym, głębokim puchu. W dolinie znajdują się 3 ośrodki narciarskie: największa w Austrii stacja narciarska na lodowcu Stubaier Gletscher, przytulna stacja Schlick 2000 oraz mała stacja 11er Lifte. Lodowiec Stubai to jeden z najbardziej rodzinnych ośrodków narciarskich w Tyrolu. Szkółki narciarskie, place zabaw dla dzieci oraz udogodnienia w restauracjach i na wyciągach całej rodzinie zagwarantują udany wypoczynek na nartach. Zaawansowani narciarze oraz miłośnicy jazdy poza trasami również nie będą rozczarowani - nowe krzesło Daunjoch otwiera dostęp do stromych terenów freerideowych oraz nowej czarnej trasy Daunhill. W całej dolinie dzieci do 10 roku życia jeżdżą na nartach za darmo.

Austria narty: Stubaier Gletscher / shutterstockAustria narty: Stubaier Gletscher / shutterstock

Austria narty: Sölden / shutterstock Austria narty: Sölden / shutterstock Austria narty: Sölden / shutterstock

Austria narty: Ötztal. Hot Spot Alp

Austria narty: Ötztal. Hot Spot Alp

W Dolinie Ötztal leżą 3 wyjątkowe ośrodki narciarskie - lodowiec Sölden, sięgający ponad 3 tys. m n.p.m., magiczny Obergurgl-Hochgurgl oraz rodzinny Hochoetz. W sumie na narciarzy czeka tu aż 300 km tras narciarskich, nowoczesne wyciągi, przytulne, górskie schroniska oraz architektoniczne perełki takie, jak platformy widokowe czy stacje kolejek, które mimo wymyślnych kształtów i nowoczesnych materiałów idealnie komponują się z górskim krajobrazem.

Austria narty: Obergurgl / shutterstockAustria narty: Obergurgl / shutterstock

Ośrodki w Ötztal dzięki rokrocznym inwestycjom uchodzą za jedne z najnowocześniejszych w Tyrolu. Na narciarzy w dolinie czekają również termy Aqua Dome oraz imprezy i shopping w Sölden. Zarówno na lodowcu, jak i w Obergurgl-Hochgurgl znajdują się liczne schroniska, które słyną z doskonałej kuchni opartej na regionalnych produktach.

Austria narty: Hochoetz / fot. Cha gia Flickr.com CC BY-SAAustria narty: Hochoetz / fot. Cha gia Flickr.com CC BY-SA

Więcej o: