Austria narty: Pięć lodowców Tyrolu. Który dla Ciebie?

Jak co roku pięć tyrolskich lodowców inwestuje w infrastrukturę, poprawiając tym samym nie tylko jakość i szybkość kolejek, ale również umożliwiając dostęp do tras osobom niepełnosprawnym.
Austria narty: Kaunertal / shutterstock Austria narty: Kaunertal / shutterstock Austria narty: Kaunertal / shutterstock

Austria narty: Kaunertal (1273 - 3108 m n.p.m.). Najmłodszy lodowiec Tyrolu

Austria narty: Kaunertal (1273 - 3108 m n.p.m.). Najmłodszy lodowiec Tyrolu

Lodowiec Kaunertal określany jest mianem najmłodszego lodowca, ponieważ został otwarty dla narciarzy dopiero w latach 80-tych. Dziś  znany jest wśród narciarzy i snowboardzistów jako niepowtarzalne miejsce w Alpach, zachwycające otaczającą, dziką przyrodą. Na rozległych, pokrytych śniegiem zboczach można spokojnie i bez stresu szusować na nartach. Duża przepustowość wyciągów zapewnia brak kolejek nawet w okresie największego natężenia ruchu turystycznego. Przyjazd na Kaunertal to gwarancja relaksującego urlopu zimowego.

Kolej Karlesjochbahn dociera na wysokość 3108 metrów. Z tarasu widokowego podziwiać można szczyty położone w 3 krajach - w Austrii, Szwajcarii i we Włoszech. Liczne trasy narciarskie prowadzą do okolicznych trzytysięczników, dodatkowo na freeriderów czeka 30 km wariantów zjazdów w dół doliny. Dla bezpieczeństwa narciarzy poruszających się poza wyznaczonymi trasami wzdłuż wariantu Weißseejoch ustawiono tablice: Check your Line.

Na lodowcu Kaunertal zadbano o udogodnienia dla niepełnosprawnych, za które już w sezonie letnim lodowiec otrzymał specjalne  wyróżnienia. Także w sezonie zimowym lodowiec udostępnia swoje stoki dla osób na wózkach inwalidzkich, które mogą tu szusować na specjalnych wózkach narciarskich. Jazdy na nich można nauczyć się na organizowanych tu kursach. Zarówno restauracje, toalety jak i tarasy widokowe dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Miejsca parkingowe znajdują się na skraju tras narciarskich, samochodem można więc dojechać nieomal na sam stok.

Wiosną, gdy większość pozostałych ośrodków narciarskich jest już zamknięta, snowpark  Kaunertal wciąż działa. Od 12 do 25 kwietnia 2014 odbędą się po raz 28. zawody Spring Classics Kaunertal z konkursami, meczami piłki nożnej i imprezami towarzyszącymi. Lodowiec Kaunertal przez całą zimę oferuje także aktywny wypoczynek dla rodzin: dzieci do 10 roku życia pod opieką rodziców korzystać mogą bezpłatnie z 38 kilometrów tras narciarskich.

Austria narty: Pitztal / shutterstock Austria narty: Pitztal / shutterstock Austria narty: Pitztal / shutterstock

Austria narty: Pitztal (1680 - 3440 m n.p.m.). Najwyższy lodowiec Tyrolu

Austria narty: Pitztal (1680 - 3440 m n.p.m.). Najwyższy lodowiec Tyrolu

Lodowiec Pitztal już od 1983 roku zapewnia fanom sportów zimowych aktywny wypoczynek na najwyższym poziomie - w przenośni i dosłownie, ma bowiem 3440 metrów wysokości. Otwarta w zeszłym roku kolej Wildspitzbahn pozwala dotrzeć na wysokość 3440 metrów. W Austrii nie można już dotrzeć wyciągiem na większą wysokość. Szerokie stoki lodowca mają długość 37 kilometrów i 84 hektary powierzchni. W nowej, futurystycznej, skrzącej się w słońcu, srebrnej górnej stacji znajduje się najwyżej położona kawiarnia w Austrii Café 3440. Przeszklony panoramiczny taras zapewnia widok na wysokie na 3774 metry górskie szczyty i pięćdziesiąt otaczających trzytysięczników. W kawiarni Café 3440 na wysokości 3440 metrów wypić można filiżankę kawy, cukiernia na górnej stacji  kolejki  Gletscherexpress Österreichs serwuje deser Kaiserschmarrn i strudel Topfenstrudel. Tak przy okazji: na tej wysokości wcale nie jest łatwo przygotować dobry omlet cesarski.

Sezon narciarski w Pitztal został oficjalnie otwarty 26 i 27 października podczas festynu na lodowcu. W programie znalazły się: test nart na trasie dużego slalomu, test sprzętu snowboardowego, warsztaty na temat bezpieczeństwa dla amatorów freeride'u, wspinaczka lodowa, grillowanie oraz wiele innych atrakcji. Goodboards-Tour, impreza, która będzie miała miejsce 7 i 8 grudnia, to także szansa na wypróbowanie stylowych, wykonanych ręcznie desek snowboardowych. Od 27 lutego do 1 marca 2014 roku odbędą się tu po raz trzeci zawody Pitztal Wildface, podczas których śmiałkowie - freeriderzy będą wspinać się na mierzący 3162 metry szczyt Mittagskogel, po czym zjadą w dół wprost do wioski Mandarfen. Przemiłe wydarzenie czeka też na gości lodowca Pitztal na zakończenie sezonu. 4 kwietnia w kawiarni Café 3.440 odbędzie się festiwal Firn, Wein & Genuss. Poza Pitztalem, nigdzie w Austrii nie znajdziemy degustacji win na tak imponującej wysokości.

Austria narty: Sölden / shutterstock Austria narty: Sölden / shutterstock Austria narty: Sölden / shutterstock

Austria narty: Sölden (1350 - 3340 m n.p.m.). Hot Spot Alp

Austria narty: Sölden (1350 - 3340 m n.p.m.). Hot Spot Alp

W roku 2010 otwarto kolej Gaislachkoglbahn z trzema perfekcyjnie wkomponowanymi w otoczenie, transparentnymi budynkami stacji kolejki. W tym roku zakończone zostaną kolejne etapy rozbudowy: na górnej stacji na wysokości 3048 metrów otwarta zostanie nowoczesna restauracja. Za projekt odpowiedzialna jest ta sama grupa architektów, którzy zaprojektowali stację kolejki. Oba ich dzieła wyróżnia przezroczysta fasada z tworzywa sztucznego.

Restauracja intryguje futurystycznym kształtem - przypomina kostkę. Goście mogą zająć jedno ze 130 miejsc wewnątrz lub 80 miejsc na tarasie, ponadto spragnionych słońca zaprasza drugi taras na dachu. Ta położona najwyżej w tym regionie restauracja gwarantuje wyjątkowe doznania kulinarne. W menu znaleźć można dania kuchni alpejskiej podane w nowoczesny sposób, przygotowane z produktów doskonałej jakości oraz wina z najlepszych winnic, w tym Pino 3000 dojrzewające w beczkach na szczycie Gaislachkogls na wysokości ponad 3 000 metrów.

Już od końca września na lodowcu korzystać można z 33 kilometrów tras na Rettenbach i Tiefenbach. W listopadzie, po otwarciu kolejnych stoków, długość tras wyniesie 144 kilometry. Amatorzy sportów zimowych na Sölden mają do dyspozycji między innymi tzw. BIG3 czyli Wielką Trójkę - trzy platformy widokowe na wysokości 3000 metrów: Gaislachkogl (3.048 m), Tiefenbachkogl (3.250 m) i Schwarze Schneide (3.340 m).

Sezon 2013/2014 został uroczyście otwarty podczas odbywającego się tu 12 i 13 października na Rettenbachferner Maxxx Mountain First Snow Gletscheropening. W tym roku ponownie odbędzie się także festiwal Electric Mountain w Giggijoch, podczas którego muzyka grana przez najlepszych DJ-ów na wysokości 2300 metrów rozbrzmiewać będzie w całym ośrodku narciarskim. Festiwal rozpocznie się 30 listopada i zakończy 4 kwietnia 2014.

Austria narty: Stubai. Snowpark / shutterstock Austria narty: Stubai. Snowpark / shutterstock Austria narty: Stubai. Snowpark / shutterstock

Austria narty: Stubai (1000 - 3210 m n.p.m.). Najbardziej rodzinny lodowiec Austrii

Austria narty: Stubai (1000 - 3210 m n.p.m.). Najbardziej rodzinny lodowiec Austrii

Lodowiec Stubai to największy region narciarski na lodowcu w Austrii, który oferuje 26 wyciągów i 35 tras narciarskich o łatwym, średnim i zaawansowanym stopniu trudności. Przewodnik ADAC uznał Stubai za najbardziej rodzinny ośrodek w Alpach. Aby utrzymać swoją pozycję, także w tym roku Stubai inwestuje w swoją infrastrukturę. Rozbudowano górną stację kolejki Gamsgarten na wysokości 2.620 metrów. Dzięki temu powiększony został taras samoobsługowej restauracji Zur Goldenen Gams (Pod Złotą Kozicą), powstał również pawilon, którego dach przy słonecznej pogodzie otwiera się do połowy, odsłaniając zapierający dech w piersiach widok.

Restauracja oferuje wyborne przekąski, doskonałe podczas przerw w szusowaniu lub po dniu spędzonym aktywnie na stoku. Znajdujący się na parterze sklep Gamsgarten rozbudowany został do powierzchni 1300 metrów kwadratowych i oferuje szeroki wybór sprzętu narciarskiego. Znajdująca się w nim wypożyczalnia poszerzyła dostępny asortyment - w tej chwili znajduje się w niej 1500 kompletów ultranowoczesnego sprzętu, który czeka już na spragnionych śniegu miłośników lodowców.

Dla rodzin z dziećmi przygotowano specjalną trasę narciarską BIG Family Funslope Eisjoch z rampami, przeszkodami i skoczniami. (Dzieci poniżej dziesiątego roku życia w towarzystwie osoby dorosłej przez cały sezon mogą bezpłatnie korzystać z tutejszych wyciągów).

Najbardziej stromy stok Daunhill z nachylaniem do 60 procent, poczwórnym wyciągiem krzesełkowym i nową trasą Bildstöckljoch spodoba się doświadczonym narciarzom i zapewni im dawkę adrenaliny.

Ten śnieżny raj oferuje amatorom sportów zimowych rozkosze podniebienia - wielbicieli kuchni włoskiej zaprasza Pasta-Manufaktur przy górnej stacji kolejki Eisgrat, zaś restauracja Schaufelspitz zachwyci największych smakoszy swoimi wykwintnymi daniami. Jej kucharz, David Kostner, gościł niedawno w Warszawie, gdzie gotował pyszne knedle ze speckiem oraz zupę z sera Graukas dla polskich dziennikarzy w ramach letniej konferencji prasowej.

12 października na wysokości 2,9 tys. metrów zabrzmiał okrzyk: O-zapft is (Odszpuntowana), który oficjalnie rozpoczął sezon narciarski na lodowcu Stubai. Uroczystość ta jak zwykle utrzymana była w niepowtarzalnym klimacie święta piwa Oktoberfest.

Największy test sprzętu w Alpach Sport Scheck Gletscher Testival wciąż przed nami - odbędzie się w dniach  7-10 listopada.

Obóz lawinowy SAAC Basic Camp (16 i 17 listopada) to szansa dla freeriderów na przygotowanie do zbliżającego się sezonu (drugi termin obozu: 26-27 kwietnia 2014 roku).

Dine & Wine - tak nazywa się wydarzenie organizowane 11 stycznia 2014. Restauracja Schaufelspitz  zaprasza na wieczór z 6-daniowym menu degustacyjnym oraz pieczołowicie dobranymi winami. To wszystko na wysokości prawie 3 000 m n.p.m.

Wielki rodzinny festyn BIG Family Schneefest 4 marca 2014 to wydarzenie adresowane przede wszystkim do młodych narciarzy.

Austria narty: Hintertux / shutterstock Austria narty: Hintertux / shutterstock Austria narty: Hintertux / shutterstock

Austria narty: Hintertux (1.500 - 3.250 m). Jedyny całoroczny ośrodek narciarski Austrii

Austria narty: Hintertux (1.500 - 3.250 m). Jedyny całoroczny ośrodek narciarski Austrii

Hintertux jako pierwszy z lodowców został udostępniony narciarzom w 1968 roku. Do dziś jest to jedyny lodowiec, gdzie na nartach można jeździć także latem. W tym roku leżąca w sercu tego ośrodka narciarskiego restauracja Tuxer Fernerhaus (2.660m) przeszła kompletną metamorfozę. Poza samoobsługową restauracją powstał nowy lokal z obsługą kelnerską, kominkiem i wieloma panoramicznymi oknami z widokiem na dolinę Tux. Nie trzeba już wspinać się po schodach w butach narciarskich - wszędzie zostały one zastąpione przez schody ruchome. Urocza, samoobsługowa restauracja utrzymana w klimacie górskiej chaty została rozbudowana - poza 90 miejscami wewnątrz oferuje 60 miejsc na słonecznym tarasie. W menu znajdziemy smakołyki i potrawy międzynarodowej kuchni: fondue, raclette, steki, Tiroler Gröstl (danie ze smażonych ziemniaków) i Kaiserschmarrn (omlet cesarski).

Zimą ośrodek narciarski oferuje 59 kilometrów tras narciarskich. Od grudnia do kwietnia lodowiec Hintertux jest połączony z czterema kolejnymi ośrodkami narciarskimi m.in. ze Ski- & Gletscherwelt Zillertal 3000, który oferuje łącznie 192 kilometry tras i jest największym ośrodkiem narciarskim w Zillertal. Jedyny funkcjonujący latem Snowpark w Alpach, Betterpark Hintertux, gromadzi co roku rzesze snowboardzistów i freeriderów.

28 listopada, podczas trwających do 1 grudnia zawodów Pucharu Świata w telemarku, Hinterux opanują sportowe emocje. Najlepszym miejscem do śledzenia zmagań zawodników z 14 krajów jest Tuxer Fernhaus.

Austria narty / shutterstock Austria narty / shutterstock Austria narty / shutterstock

Austria narty: Karnet White 5

Austria narty: Karnet White 5

Każdy, kto zakupi karnet narciarski White 5, będzie mógł skorzystać z tras narciarskich na wszystkich pięciu lodowcach. Skipass ważny jest przez 10 dni w okresie od 1 października 2013 roku do 15 maja 2014 roku. Ogromną zaletą tego karnetu jest jego elastyczność  - nie trzeba go zużywać jednorazowo. Kosztuje 345 euro i jest dostępny w kasach kolejek wszystkich 5 lodowców.

Więcej o: