Cypr. 10 najważniejszych atrakcji na Cyprze

Miejsc, które warto odwiedzić na Cyprze, są tysiące. Niektórych jednak po prostu nie można pominąć - bez względu na to, czy wybraliśmy się na wypoczynek czy na zwiedzanie.
Żółwik morski z gatunku karetta / shutterstock Żółwik morski z gatunku karetta / shutterstock Żółwik morski z gatunku karetta / shutterstock

Cypr: Półwysep Akamas

Cypr: Półwysep Akamas

Obejmujący prawie cały półwysep park narodowy to 100 km kwadratowych niemal dziewiczej przyrody. 50 kilometrów szlaków, które można pokonać jedynie pieszo, konno, na rowerach górskich, quadach albo (czasem) samochodach terenowych, wiedzie do wąwozu Avakas, Łaźni Afrodyty czy na bezludne plaże i urwiste klify. Najsłynniejsza jest plaża Lara, gdzie lęgną się żółwie zielone i żółwie karetta. Latem nie wolno tu przebywać już godzinę przed zachodem słońca i przez całą noc, kiedy żółwice wychodzą z wody, żeby znieść w piasku jaja.

Cypr. Plaża Lara / Evgeniy Isaev, Flickr.com CC BYCypr. Plaża Lara / Evgeniy Isaev, Flickr.com CC BY

Tekst pochodzi z najnowszego numeru magazynu

Cypr: Nikozja / shutterstock Cypr: Nikozja / shutterstock Cypr: Nikozja / shutterstock

Cypr: Nikozja

Cypr: Nikozja

Stolica, choć położona w gorącym wnętrzu wyspy i przedzielona "zieloną linią" na część północną i południową, cieszy się dużym zainteresowaniem. Wśród zabytków warto zobaczyć katedrę św. Jana Ewangelisty oraz meczet Omara. Przyjemność sprawia też spacer wąskimi ulicami starówki, z pięknymi kamienicami oraz deptakami pełnymi uroczych tawern, kawiarenek i sklepików.

Cypr: Pafos. Mozaiki w Pafos / fot. Martin Robson / Flickr.com CC BY Cypr: Pafos. Mozaiki w Pafos / fot. Martin Robson / Flickr.com CC BY Martin Robson / Flickr.com CC BY

Cypr: Pafos

Cypr: Pafos

Kombinacja miejsca z historią i kosmopolitycznego kurortu. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO to jeden wielki zabytek. Zanim ogromne trzęsienie ziemi obróciło je w ruinę, było centrum starożytnego Cypru. Pamiątką po tamtych czasach są okazałe wykute w piaskowcu Grobowce Królewskie, w których chowano namiestników rządzących wyspą. Największe wrażenie robią mozaiki odkryte w ruinach rzymskich willi, najstarsze datowane na II w. n.e. Pielgrzymi podróżujący po Cyprze śladami św. Pawła chętnie oglądają kamienny pręgierz, przy którym według tradycji apostoł został wychłostany. Stoi on obok kościoła Agia Kyriaki, który powstał na ruinach największej na Cyprze, 7-nawowej bazyliki bizantyjskiej z IV w. n.e.

Cypr: Petra tou Romiu / shutterstock Cypr: Petra tou Romiu / shutterstock Cypr: Petra tou Romiu / shutterstock

Cypr: Petra tou Romiu

Cypr: Petra tou Romiu

Wapienne skały oblewane wodą to miejsce, w którym bogini Afrodyta wyłoniła się z morskiej piany. Plażę pokrywają żwir i tysiące kamieni wygładzonych przez fale, a gałęzie okolicznych drzew obwieszone są chusteczkami i skrawkami materiałów. To dzieło kobiet pragnących potomstwa. Szukają one wsparcia u bogini, która za każdym razem, kąpiąc się w tutejszych wodach po upojnej nocy, odzyskiwała dziewictwo.

Cypr: Amfiteatr w Kurion / shutterstock Cypr: Amfiteatr w Kurion / shutterstock Cypr: Amfiteatr w Kurion / shutterstock

Cypr: Kurion

Cypr: Kurion

Antyczne Curium to jedno z najstarszych miast na wyspie, z pięknie położonym teatrem z II w. n.e., cennymi mozaikami, łaźniami dowodzącymi, że modny dziś pilling nie jest wymysłem naszych czasów, bizantyjską bazyliką, stadionem olimpijskim i świątynią Apolla, boga piękna, sztuki i poezji. Miasto w IV w. n.e. zniszczyły dwa wielkie trzęsienia ziemi. Dzisiaj trwają tu prace archeologiczne, które dostarczają ciągle nowych, interesujących odkryć.

Cypr: Amfiteatr w Kurion / shutterstockCypr: Amfiteatr w Kurion / shutterstock

Cypr: Limassol / shutterstock Cypr: Limassol / shutterstock Cypr: Limassol / shutterstock

Cypr: Limassol

Cypr: Limassol

Największy port południowego Cypru i jednocześnie nadmorski kurort słynący z hucznych festiwali i pięknej promenady. W starożytności znajdowały się tu ważne centra kultu Afrodyty i Apolla. W obrębie Starego Miasta stoi XIII-wieczny zamek. To tutaj w 1191 r., w przy zamkowej kaplicy bizantyjskiej fortecy, Ryszard Lwie Serce poślubił księżniczkę Berengarię z Nawarry i ją koronował, choć historycy wątpią, czy małżeństwo zostało skonsumowane.

Cypr: Góry Troodos / shutterstock Cypr: Góry Troodos / shutterstock Cypr: Góry Troodos / shutterstock

Cypr: Góry Troodos

Cypr: Góry Troodos

Królestwo przyrody i przygody, dające wytchnienie od wysokich temperatur i zgiełku panującego na wybrzeżu. Najwyższy szczyt Olimpos wznosi się na 1952 m n.p.m. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do aktywnego wypoczynku i prowadzą do przyrodniczych skarbów, jak wodospad Kaledonia czy Dolina Cedrów, oraz cennych zabytków, jak np. Kykkos, najbardziej okazały, najpotężniejszy i najbogatszy cypryjski klasztor.

Cypr. Klasztor Kykkos / shutterstockCypr. Klasztor Kykkos / shutterstock

Cypr: Larnaka. Promenada miejska Cypr: Larnaka. Promenada miejska Cypr: Larnaka. Promenada miejska / shutterstock

Cypr: Larnaka

Cypr: Larnaka

Nazywa się ją bramą Cypru. I jest to brama szeroko otwarta dla turystów z całego świata. Miasto powstało tuż obok antycznego Kitionu. Od zarania dziejów Wschód spotykał się tu z Zachodem. Najbardziej imponującym zabytkiem jest kościół św. Łazarza (Agios Lazaros) z X w. Nie można też zapomnieć o efektownej konstrukcji akweduktu Kamares, a także o długiej promenadzie oraz plaży Phinikoudes, z której słynie to miasto.

Cypr: Ajia Napa. Plaża Nissi / Flickr.com, fot. Zurich Cyprus Tourism CC BY Cypr: Ajia Napa. Plaża Nissi / Flickr.com, fot. Zurich Cyprus Tourism CC BY Cypr: Ajia Napa. Plaża Nissi / Flickr.com, fot. Zurich Cyprus Tourism CC BY

Cypr: Ajia Napa

Cypr: Ajia Napa

Do niedawna Ajia Napa była spokojną wioską rybacką z niewielkim portem. Ale po przejęciu przez Turków Famagusty i jej najsłynniejszego kąpieliska - Warosii, musiała objąć tę ważną turystyczną rolę. Dzisiaj to stolica rozrywki, pełna barów, dyskotek, kafejek, pubów, hoteli i sklepików. Latem jest jednym z najgorętszych miejsc rozrywkowych Europy. Słynie z wyjątkowo czystej wody i urokliwych plaż, z jedną z najpiękniejszych na świecie - Nissi.

Więcej o: