Jesienny city break. Co będzie działo się jesienią w europejskich miastach?

Jesień w Europie zapowiada się imprezowo i smacznie. Już trwają atrakcyjne wyprzedaże, zbliżają się festiwale, na które czeka się cały rok do jesieni, nie zabraknie też porządnych wystaw dzieł sztuki. Z mnóstwa świetnych imprez wybraliśmy kilka na mniej lub bardziej kulturalny city break.
Monachium. Oktoberfest - zdjęcia z 21 września 2013 roku Monachium. Oktoberfest - zdjęcia z 21 września 2013 roku Fot. Heribert Pohl / FLICKR.COM, CC BY-ND

Londyn, Barcelona i Monachium do 6 października

Londyn, Barcelona i Monachium do 6 października

Szóstego dnia nowego miesiąca wypadają "ostatki" w przypadku kilku ciekawych eventów m.in. Oktoberfestu w Monachium i Londynie oraz ciekawej akcji restauratorów z Barcelony. Tej jesieni bawarski festiwal piwa ma już sto osiemdziesiątą odsłonę, oficjalne odkorkowanie kegi, z której burmistrz Monachium Christan Unde wylał pierwszą kroplę piwa, odbyło się 21 września. Co roku na przełomie dwóch pierwszych jesiennych miesięcy do stolicy Bawarii zjeżdża ok. 6 milionów piwoszy (!), którzy wypijają średnio ponad 5 milionów litrów piwa (!). Oktoberfest zainspirował kompanie piwowarskie w różnych krajach Europy do stworzenia własnych dożynek chmielowych o podobnym charakterze, polska w Warszawie właśnie trwa (czytaj więcej o I Warszawskim Festiwalu Kultury Piwnej).

6 października w Millwall Park w Londynie dobiegnie końca lokalny Oktoberfest, na którym co roku bawi się ok. 3 tysięcy Anglików. Piwosze piją specjalne Oktoberfestowe piwo, które dowozi na miejsce ciężarówka w gigantycznej beczce o pojemności 25 tysięcy litrów. Podobno nie można kupić go nigdzie indziej, a w smaku jest lekkie i słodkie. Wejście na teren imprezy, poza sobotami, jest bezpłatne.

Od 26 września do 6 października w Barcelonie trwa akcja restauratorów z ponad trzystu lokali, w ramach której ceny potraw są o połowę mniejsze niż zazwyczaj. Przez dziesięć dni nawet restauracje, które na co dzień cenowo nie odpowiadają przeciętnemu Hiszpanowi, będą dla niego dostępne. Jest jednak pewien bardzo prosty do spełnienia warunek: stolik trzeba zarezerwować przez portal Eltenedor.es, który należy do organizatora eventu.

Fot. Moyan Brenn / Flickr.com/aigle_dore CC BY-ND Fot. Moyan Brenn / Flickr.com/aigle_dore CC BY-ND Fot. Moyan Brenn / Flickr.com/aigle_dore CC BY-ND

Paryż. Salon du Chocolat: 30.10-3.11

Paryż. Salon du Chocolat: 30.10-3.11

Salon du Chocolat uchodzi za największą na świecie imprezę poświęconą czekoladoholikom. W tym roku obchodzi osiemnaste urodziny, 18 października startuje w Londynie, gdzie potrwa do końca weekendu (18-20.10). 30 października festiwal przeniesie się na cztery dni do Paryża. Tam, na 20 tysiącach metrów kwadratowych, pojawią się stoiska 400 światowych producentów czekolady, którzy zaprezentują swoje wyroby i oczywiście zachęcą uczestników do ich degustacji. Najbardziej spektakularny moment imprezy rozpoczną pokazy czekoladowych sukni, w których będą paradować po wybiegu profesjonalne modelki (zobacz wideo). Co roku w Salon du Chocolat bierze udział ponad milion gości, festiwal miał już miejsce m.in. w Nowym Jorku, Moskwie i Tokyo. W Paryżu tegoroczna edycja znów odbędzie się w centrum wystawowym przy Porte de Versailles (pawilon piąty). Wstęp kosztuje 13 euro (dzieci 6,5 euro). 8 listopada targi przeniosą się do Lyonu, potem trafią m.in. do Seulu, Tokyo, Zurichu, Limy i Nowego Jorku.

Barman przygotowuje drink. Najlepsi potrafią zrobić z tego prawdziwe show. Fot. Aaron Crowe / CC BY ND Flickr.com Barman przygotowuje drink. Najlepsi potrafią zrobić z tego prawdziwe show. Fot. Aaron Crowe / CC BY ND Flickr.com Barman przygotowuje drink. Najlepsi potrafią zrobić z tego prawdziwe show. Fot. Aaron Crowe / CC BY ND Flickr.com

Londyn. Dwa słodkie tygodnie: czekolady (14-20.10) i koktajlów (7-13.10)

Londyn. Dwa słodkie tygodnie: czekolady (14-20.10) i koktajlów (7-13.10)

Londyński Coctail Week startuje 7 października i kończy się w niedzielę. W imprezę zaangażowało się ponad sto coctail barów, gdzie odbędą się pokazy przygotowywania drinków połączone z ich degustacjami, koncertami i zabawą do późnej nocy. Wezmą w niej udział najlepsi barmani w stolicy, a całe wydarzenie będzie miało miejsce w pubach przy Seven Dials w dzielnicy Convent Garden. Ważną przez siedem dni opaskę, która pełni funkcję przepustki, można zamówić w cenie 10 funtów - dla osób, które zamierzają aktywnie uczestniczyć w Coctail Week, to doskonała promocja, bo jednorazowy tour po pubach kosztuje 4 funty (karnet do kupienia przy ulicy Earlham 7). W połowie października Zachodni Londyn stanie się stolicą nie tylko koktajli, ale i czekolady, bo 14. dnia miesiąca zaczyna się tydzień poświęcony sztuce jej tworzenia. Potrwa równocześnie z Salon du Chocolat, do niedzieli 20 października. Programy obu festiwali mają uzupełniać się nawzajem tak, aby stworzyć największe show tego typu w całej Wielkiej Brytanii. Podczas siedmiu słodkich dni w Convent Garden odbędą się przeróżne eventy z udziałem najlepszych pijalni czekolady w mieście.

Berlin. Festiwal Świateł / fot. Abbilder / Flickr.com CC BY-ND Berlin. Festiwal Świateł / fot. Abbilder / Flickr.com CC BY-ND Berlin. Festiwal Świateł / fot. Abbilder / Flickr.com CC BY-ND

Berlin. Festiwal Świateł: 9-20.10

Berlin. Festiwal Świateł: 9-20.10

Jesiennymi nocami, od 9 do 20 października, Berlin zmieni się nie do poznania, stare zabytki dosłownie zyskają nowy blask. Co roku w połowie miesiąca trwa Festiwal Świateł, jedna z największych imprez tego typu na świecie. Fantastyczne iluminacje rzucają nowe światło na stare i kultowe zabytki, m.in. Bramę Brandenburską, budynek Reichstagu i Katedrę, oraz inne elementy miejskiego krajobrazu. Tegoroczna edycja jest ósmą odsłoną festiwalu, który zapoczątkowała pewna organizatorka eventów w mieście i jego mieszkanka - Birgit Zander. Każdej jesieni w przedsięwzięciu biorą udział znani artyści, którzy aranżują budowle według własnych pomysłów, i 1,5 miliona gości. Towarzyszą mu wydarzenia o najróżniejszym charakterze: od koncertów jazzowych po wyprzedaże w centrach handlowych.

Berlin. Festiwal Świateł - Brama Brandenburska / shutterstockBerlin. Festiwal Świateł - Brama Brandenburska / shutterstock

Budapeszt. Festiwal Wina / fot. Cha Gia Jode Flickr.com / CC BY Budapeszt. Festiwal Wina / fot. Cha Gia Jode Flickr.com / CC BY Budapeszt. Festiwal Wina / fot. Cha Gia Jode Flickr.com / CC BY

Budapeszt. Festiwale Wina i Serów: 24-25.11

Budapeszt. Festiwale Wina i Serów: 11.10-27.11

Kiedy mowa o Węgrzech, trzeba zahaczyć o temat wina. "W małej ilości jest lekarstwem, w dużej - środkiem leczniczym", mawiają o nim Węgrzy, którzy znajdują się w europejskiej czołówce producentów win wytrawnych. Wbrew obiegowej opinii stronią od słodkiego Tokaja, który ich zdaniem nie gasi pragnienia. Od 11 do 15 września w Budapeszcie trwał Międzynarodowy Festiwal Wina, podczas którego można było degustować około pięciu tysięcy gatunków tego trunku. To największe i najbardziej prestiżowe święto tego typu w kraju, a oprócz testów i degustacji towarzyszą mu aukcje winne, eventy związane ze sztuką tworzenia wina, występy performerów i koncerty folkowe. Za to od 24 do 25 listopada na Zamku Vajdahunyad w Peszcie odbędzie się Festiwal Wina i Serów. Koszt wstępu na jeden dzień z wliczoną lampką wina wynosi 28 zł. Podczas imprezy najlepsi węgierscy producenci zaprezentują gościom swoje wyroby.

Florencja. The New Biennale / fot. Florencebiennale.org Florencja. The New Biennale / fot. Florencebiennale.org Florencja. The New Biennale / fot. Florencebiennale.org

Florencja. The New Biennale: 30.11-8.12

Florencja. The New Biennale: 30.11-8.12

Z końcem listopada Florencja zapełni się bardziej lub mniej znanymi artystami, którzy zaprezentują się światu podczas dziewiątej edycji The New Florence Biennale. To jedna z najbardziej prestiżowych wystaw dzieł sztuki współczesnej, najważniejsza już po raz pięćdziesiąty piąty ma miejsce w Wenecji i skończy się 24 listopada. W ciągu 16 lat istnienia festiwalu we Florencji swoją twórczość promowało na nim ponad 4 tysiące artystów ze 100 krajów świata.

Centrum wystawowe mieści się w XVI-wiecznej twierdzy Fortezza da Basso, również tam odbędą się imprezy towarzyszące. Całkowity koszt wstępu wynosi 10 euro, m.in. studenci z ważną legitymacją i grupy 6-osobowe mają zniżki - po 8 euro od osoby. Niecałe dwa miesiące wcześniej, od 5 do 13 października, we Florencji potrwa mniej znane, ale mające znacznie dłuższą tradycję, Biennale Antykwaryczne. Będzie to już 28 edycja festiwalu, na którym niejedno bezcenne dzieło sztuki można złowić za przysłowiowe "grosze".

Bruksela nocą Bruksela nocą Fot. Shutterstock

Bruksela: Biała Noc, wystawa sztuki secesyjnej i piwny weekend

Bruksela: Biała Noc, wystawa sztuki secesyjnej i piwny weekend

5 października Bruksela nie położy się spać, bo tej nocy będzie się działo tutaj naprawdę dużo. Miasto przygotowało aż 150 eventów, które odbędą się w różnych miejscach: występy performerów, uliczne spektakle teatralne, koncerty, wystawy, imprezy klubowe i zwiedzanie stolicy z przewodnikiem. Biała Noc, czyli Nuit Blanche, w Brukseli nadchodzi regularnie raz do roku i zawsze chodzi w niej o to samo: o świetną zabawę we wspólnym gronie do białego rana. Dla turystów będzie na pewno wymarzoną okazją, by poznać nocne oblicze tego fascynującego miasta. Także 5 dnia miesiąca ruszają wystawy artystyczne w ramach siódmego festiwalu sztuki secesyjnej - Biennial Art Nouveau and Art Deco. Potrwają przez cztery weekendy do 27 października, koszt: 20 euro za jeden weekend, 55 euro za wszystkie dni zwiedzania. Najważniejszą postacią tej edycji będzie malarz Henry van de Velde (w 2013 roku mija 150. rocznica jego urodzin).

SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK

Barcelona. Hiszpański Oktoberfest: 4-12.10

Barcelona. Hiszpański Oktoberfest: 4-12.10

Oktoberfest kończy się 6 października, ale to jeszcze nie będzie koniec wielkich imprez piwnych w Europie. Bawarskie święto piwa, uwiecznione tradycją i niesłabnącym zainteresowaniem piwoszy z całego świata, zyskało całe mnóstwo odpowiedników. Jeden z mniejszych Oktoberfestów startuje 4 października w Barcelonie. Niestety, będzie pozbawiony hiszpańskiego temperamentu, bo ma być prawie wierną kopią niemieckiego oryginału. Dlatego każdy, kto w tym roku nie pojawi się w Monachium, za to planuje weekend w Barcelonie, do soboty 12 października będzie miał okazję napić się prawdziwego Paulanera i przytupnąć nogą do dźwięków polki przy Placa de l'Univers w centrum stolicy Katalonii. A pod koniec listopada, data jeszcze nie jest dokładnie znana, promocji lotniczych do Barcelony powinny wypatrywać szczególnie panie, bo właśnie wtedy rusza wielka wyprzedaż "Barcelona Shopping Night". Będzie doskonałą okazją, aby zrobić świąteczne zakupy.

Więcej o: