Hiszpania
Mówiąc o Hiszpanii, zwykle mamy przed oczami piękne plaże - dumę Hiszpanów. W Hiszpanii wiele uwagi przywiązuje się do obowiązującego na nich prawa. I o ile opalanie topless nikogo nie zbulwersuje, to już za wypicie piwa na plaży często grozi mandat. Także łowienie ryb i handel obwoźny są na hiszpańskich plażach zabronione, więc nie ma co liczyć na prowiant od wędrownego sprzedawcy.
Hiszpanie nie słyną z punktualności, a spóźniając się na umówione spotkanie nieszczególnie okazują skruchę. Są za to bardzo wylewni, co widać zwłaszcza podczas pełnych emocji powitań: z przytulaniem, ściskaniem i pocałunkami. Będąc na urlopie w Hiszpanii, nie powinniśmy więc negatywnie reagować, gdy Hiszpan, z którym wcześniej raz rozmawialiśmy, podaruje nam dwa buziaki w policzek.
Hiszpania to też zdecydowanie odmienne od polskiego podejście do religii. Hiszpanie, mimo że bardzo religijni, swoją wiarę i instytucję Kościoła traktują z nieznanym w Polsce luzem. Dość często można spotkać dzieci grające w piłkę nożną, które wykorzystują drzwi do świątyni jako bramkę. Powinniśmy to uszanować i po prostu uśmiechnąć się do dzieci, unikając pouczania.
Jeśli zabieramy do Hiszpanii czworonożnego pupila, trzeba pamiętać, że niedopuszczalne jest niesprzątanie po nim. Gorsze od mandatu są wówczas niewybredne reprymendy przechodniów.
Uwaga na palących! W Hiszpanii gafą może okazać się przypalenie komuś papierosa.
Grecja
Grecja swoimi zabytkami, krajobrazami i plażami przyciąga turystów jak magnes. Grecy z kolei to wesoły i życzliwy naród, ale ich też można przypadkowo obrazić. Odwiedzający Grecję podróżni powinni wystrzegać się zwłaszcza gestu uniesionego w górę kciuka - w wielu krajach rozumiany jako "wszystko ok", dla Greków oznacza poważną zniewagę.
Przebywając w towarzystwie Greków powinniśmy również unikać podnoszenia dłoni z szeroko rozstawionymi palcami. Gest ten w Polsce używany jest zwykle, gdy chcemy kogoś uspokoić, w Grecji może jednak zostać potraktowany jako próba ośmieszenia rozmówcy.
Podobnie gest rozpostarcia palców jednej lub dwóch dłoni - w Polsce uspokajający, w Grecji uważany jest za wyjątkowo wulgarny i znaczy tyle co... "zjedz moje fekalia". Raczej trudno będzie załagodzić nim jakąkolwiek sytuację.
Francja
Francja kojarzona jest z dobrymi manierami, a Francuzi mają wysokie mniemanie o sobie i swojej ojczyźnie. Dlatego urażeni w jakikolwiek sposób, potrafią się śmiertelnie obrazić.
Przed wyjazdem do Francji warto nauczyć się kilku słów i zwrotów po francusku. Francuzi, choć znają angielski, niechętnie go używają, wychodząc z założenia: "przyjechałeś do Francji, mów po francusku". Nawet niezdarne, ale szczere chęci rozpoczęcia rozmowy w ich ojczystym języku z całą pewnością będą mile odebrane i zachęcą do pomocy obcokrajowcowi, a potem już przejścia na bardziej zrozumiały angielski.
Gest kółka z kciuka i palca wskazującego, które u nas oznacza, że coś jest dobre, wysokiej jakości, to we Francji symboliczne zero, nic, więc taka forma pochwały we Francji może być odebrana jak najgorzej.
Holandia
Holendrzy, poza tym, że uważani są za ludzi uprzejmych i serdecznych, to też bardzo otwarcie wyrażają swoje opinie. Wręcz nie znoszą osób, które śmiecą. Za zanieczyszczanie ulicy w Holandii można dostać od przechodniów bardzo bezpośrednią reprymendę. Równie ważne jest, aby szanować holenderską zieleń.
Polacy zasłynęli w Holandii zbieraniem grzybów w przydomowych ogródkach Holendrów. Holendrzy grzyby i kwiaty traktują jako rośliny ozdobne, nigdy nie zrywają ich z trawników, lecz kupują na targach i w sklepach. Warto więc uszanować ich przekonania i nie narażać się na niechęć tubylców, mimo kuszących połaci przepięknych borowików.
Kolejną zasadą obowiązującą w Holandii jest kontakt wzrokowy. Rozmawiając z Holendrem pamiętajmy o tym, by NIE unikać jego wzroku, gdyż jest to uważane za przejaw złych intencji.
Niemcy
W Niemczech często spotykanym napisem jest "Links gehen, rechts stehen". Takie słowa najczęściej widoczne są przy ruchomych schodach i oznaczają tyle, by poruszać się prawą stroną i nie blokować przejścia, co znacznie ułatwia i przyspiesza ruch osobą poruszającym się w szybszym niż reszta tempie. Lewą stronę zostawiamy wolną dla tych, którzy chcą pokonać schody, spiesząc się np. na pociąg.
Wielka Brytania
Wydawałoby się, że Wielka Brytania niczym nas nie zaskoczy. A jednak! Pokazywanie cyfry dwa poprzez podniesienie dwóch palców grzbietem dłoni zwróconym ku rozmówcy nie jest wskazane - to równoznaczne z pokazaniem środkowego palca. Jednak, gdy grzbiet dłoni zwrócimy w kierunku innym niż do rozmówcy, jest to już całkowicie akceptowane.
Anglicy uchodzą za bardzo dobrze wychowanych. Przynajmniej kiedyś tak było, bo ekscesy młodych mieszkańców wysp w ostatnich latach wystawiły im kiepską opinię. I mimo że według obsługi hoteli i restauracji to właśnie Anglicy najczęściej używają form grzecznościowych typu "proszę", "dziękuję" i "przepraszam", to młodzi Anglicy nie grzeszą powściągliwością i często uważani są za zbyt głośnych, i chamskich. O ich zalotach nie wspominając, zwłaszcza po alkoholu.
Będąc w Wielkiej Brytanii należy uważać na punktualność i zachowanie wobec kobiet. Uścisk dłoni na powitanie wystarczy, podobnie płacenie rachunków za panie nie jest przyjęte.
Filipiny
Za pokazywanie czegoś Filipińczykowi poprzez wyciągnięcie palca wskazującego można? trafić do więzienia.
Dużo zabawniejsze nieporozumienie może wyniknąć przy okazji spotkania znajomego na ulicy. Mieszkańcy Filipin witają się bowiem poprzez unoszenie brwi!
Skandynawia
Powściągliwość w kontaktach międzyludzkich lepiej zachować będąc w Skandynawii. Bo tak, jak dla nas drażniący może być ognisty temperament mieszkańców krajów śródziemnomorskich, tak Skandynawowie bardziej komfortowo czują się w obecności rozmówcy o słabszej gestykulacji i modulacji głosu. Nie przeszkadza im to jednak w zwracaniu się do wszystkich per "ty", bo spokojniejszy ton rozmowy nie oznacza, że Skandynawowie są mniej wyluzowani czy towarzyscy.
Irlandia
Przebywając w Irlandii unikajmy rozmów o religii, konflikcie w Irlandii Północnej oraz różnicach między brytyjską a irlandzką angielszczyzną. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w relacja z osobami spotkanymi przypadkowo.
Chiny
Jeśli chcesz podarować prezent Chińczykowi, to nie decyduj się na kupno zegarka. W języku chińskim zwrot "podarować zegarek" oznacza "iść na pogrzeb". Osoba obdarowana choćby najpiękniejszym zegarkiem zgodnie z panującymi w Chinach przesądami może odczytać to jako odliczanie sekund do śmierci.
Indie i Indonezja
W Indiach w Indonezji wielkim nietaktem i zachowaniem oburzającym jest dotykanie jedzenia lewą ręką. Powód jest prosty: w krajach tych nie używa się papieru toaletowego, w toaletach ustawione są specjalne pojemniki z wodą lub zlewy, w których należy się podmyć właśnie lewą dłonią. Dlatego też do spożywania posiłków używa się wyłącznie prawej ręki.
Obrazą jest także pokazywanie podeszew butów lub dotykanie nimi kogoś.
Tajlandia
Zniszczenie banknotu lub nadepnięcie monety z wizerunkiem króla Tajlandii jest dla Tajlandczyków nie do przyjęcia - odbierają to jako prawdziwą obrazę.
Bardzo źle odbieranie jest również dyskutowanie podniesionym głosem lub targowanie się o cenę podczas zakupów czy zamawiania usług.
Bliski Wschód
Na Bliskim Wschodzie bardzo ważna jest umiejętność zachowania się w świątyniach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni mieć zasłonięte kolana, czyli mężczyźni muszą włożyć długie spodnie, a kobiety długie spódnice. Zakryty powinien być również dekolt i ramiona.
Należy zwracać uwagę na zakazy w miejscach, w których nie można fotografować. Podobna zasada dotyczy fotografowania ludności - zawsze bezpieczniej jest poprosić o zgodę.
Nie wolno zaczepiać kobiet! Jeśli chcemy zapytać o drogę, lepiej zwrócić się o pomoc do mężczyzny.
Kciuk podniesiony do góry w Europie i w USA jest oznaką pomyślności i sukcesu, jednak już na Bliskim Wschodzie, w Rosji i Zachodniej Afryce to jeden z najbardziej obraźliwych i wulgarnych gestów, który oznacza perwersyjną formę stosunku seksualnego. Dlatego osoby podróżujące po tych obszarach autostopem powinny szczególnie tego gestu unikać.
Japonia
W Japonii standardem jest witanie się ukłonem, jednak dużym nietaktem jest kłanianie się niżej niż osoba od nas starsza.
Zanim wejdziesz do świątyni lub do czyjegoś domu pamiętaj, aby zdjąć buty. Jeśli chcesz umyć ręce, pamiętaj aby nie robić tego nad wanną, ponieważ Japończykom służy ona do relaksu.
W Japonii nie zostawia się również napiwków, takie zachowanie może zostać odebrane jako niegrzeczne i nieeleganckie.
Stany Zjednoczone
Amerykanie uważani są za jeden z najbardziej otwartych narodów świata, ale mimo wszystko lepiej w ich towarzystwie nie narzekać.
Podczas rozmowy z przypadkowymi ludźmi nie poruszajmy też tematów politycznych, a koncentrujmy się raczej na pogodzie albo wydarzeniach sportowych.
Meksyk
W Meksyku, tak samo jak z Stanach Zjednoczonych, w dobrym tonie jest niedyskutowanie o polityce. Lepiej też nie krytykować żadnego aspektu życia w Meksyku ani zachowania jego mieszkańców. Zwyczaje meksykańskie nie pozwalają zaprzeczać gościom ani odpowiadać na ich pytania przecząco.
Szczególną ostrożność muszą zachować turyści, którzy podczas wakacji planują samochodowe wycieczki po meksykańskich drogach. Jeśli oczekujesz przestrzegania zasad ruchu drogowego ? zapomnij! - nie obowiązują żadne reguły. Lokalni kierowcy nie mają w zwyczaju używać kierunkowskazów. Często zamiast tego sygnalizują manewr poprzez wystawienie ręki za szybę. I o ile w przypadku skręcania w lewo nie stanowi to dużego problemu, to przy skręcie w prawo problem się pojawia. Ze względu na to że nie są w stanie dosięgnąć szyby po stronie pasażera, kładą lewą rękę na dachu samochodu.
Co ciekawe, podróżowanie taksówką również może stanowić niemałe wyzwanie. Jedyny sposób na złapanie taksówki, to po prostu stanie na ulicy i czekanie, aż zostanie się przywołanym przez kierowcę.