Szwecja. Zimna, ale bajecznie piękna [TOP 10]

Szwecja Sztokholm
Szwecja Sztokholm
Stolica Szwecji to wytworne miasto leżące na kilkunastu wyspach, które oddzielają jezioro Melar od Bałtyku. Zabytkowa średniowieczna starówka Sztokholmu, szerokie arterie i obsadzone drzewami bulwary sprawiają, że miasto zalicza się do najpiękniejszych w Europie. Będąc tu, nie można pominąć Skansenu - najstarszego parku etnograficznego na świecie.
Szwecja Sztokholm - widok od strony Parlamentu / shutterstock
Szwecja Sztokholm / fot. shutterstock
Tekst pochodzi z Przewodnika Ilustrowanego "Szwecja" wyd.

Szwecja Uppsala
Szwecja Uppsala
Przez stulecia Uppsala była religijną stolicą Szwecji. Szczyci się ogromną katedrą i zamkiem oraz najstarszym skandynawskim uniwersytetem. Pobliska Gammla Uppsala słynie z kurhanów legendarnych królów.
Szwecja Uppsala / shutterstock

Szwecja Jezioro Melar
Szwecja Jezioro Melar
W miejscu, gdzie kształtowała się szwedzka państwowość, przetrwało wiele ciekawych zabytków - od handlowej osady wikingów Birka, poprzez historyczne zamki, jak Gripsholm czy Skokloster, aż po pałace i rezydencje, z których najwspanialszy jest pałac królewski Drottingsholm.

Szwecja Goteborg
Szwecja Goteborg
Nazywany szwedzkim oknem na Atlantyk, zbudowany z rozkazu króla Karola II Gustawa przez architektów sprowadzonych z Amsterdamu, przypomina nieco holenderskie miasta. Mieszkańcy Göteborga cieszą się opinią ludzi najbardziej przyjaznych w Szwecji. Koniecznie trzeba odwiedzić Centrum Morskie, największe muzeum statków na świecie, gmach nowej opery oraz wesołe miasteczko Liseberg.

Szwecja. Szwedzkie fortyfikacje
Szwecja. Szwedzkie fortyfikacje
Forteca przy ujściu rzeki Göta to jedna z wielu twierdz rozlokowanych wzdłuż zachodniego wybrzeża. Wspaniałe fortyfikacje i bastiony można też podziwiać w Kungälvie, Marstrandzie, w Varbergu, Halmstadzie i Landskronie. Wzniesiono je, żeby osłaniać kraj przed najazdami Duńczyków.

Szwecja Malmö
Szwecja Malmö
Tętniące życiem Malmö leży przy nowym moście przez Öresund, którym można dojechać wprost do centrum duńskiej Kopenhagi. W sąsiedztwie przycupnęło uniwersyteckie miasto Lund, dumne ze swoich naukowych tradycji i najwspanialszej romańskiej katedry w tej części Europy.

Szwecja. Południowe wybrzeże Szwecji
Szwecja. Południowe wybrzeże Szwecji
Są tu ciche rybackie wioski z domkami jak pudełka zapałek. W osadach w głębi lądu przetrwały średniowieczne gotyckie kościoły, pałace i dwory oraz zamek Glimmingehus, a także megalityczne grobowce i kamienne kręgi. Na południowym wschodzie leży region Blekinge nazywany ogrodem Szwecji. Ma piękne szkierowe wybrzeża z archipelagiem broniącym wejścia do morskiej bazy wojennej w Karlskronie, mieście zbudowanym na rozkaz króla Karola XI, wpisanym na listę UNESCO.

Szwecja - Olandia i Gotlandia
Szwecja - Olandia i Gotlandia
Na pierwszej wyspie dominują sielskie krajobrazy, wiatraki, ufortyfikowane osady i cmentarzyska wikingów. Na Gotlandii przetrwały raukary, prawie sto średniowiecznych kościołów i doskonale zachowane średniowieczne hanzeatyckie miasto Visby, gdzie na początku sierpnia odbywa się barwny Średniowieczny Tydzień.
Gotlandia, Szwecja / Fot. Shutterstock

Szwecja Dalarna
Szwecja Dalarna
Serce Szwecji, kraina malowniczych pagórków i wiosek oraz drewnianych domków, pomalowanych na kolor bordowo-czerwony. W centrum Dalarny, w kraterze wybitym przed milionami lat przez wielki meteoryt, leży jezioro Siljan, jedno z najpiękniejszych w całej Szwecji.

Szwecja Laponia
Szwecja Laponia
Bezkresne i prawie niezamieszkane tereny, gdzie zimą można uprawiać sporty i podziwiać zorzę polarną. W Jokkmokk odbywa się największy lapoński jarmark połączony z barwnym festynem. W Jukkasjarvi koło Kiruny co roku jest budowany hotel z tysięcy ton zmrożonego śniegu i lodu: odważni mogą w nim spędzić noc w temperaturze 5 stopni C.