Kajaki w Polsce. Mniej zatłoczone rzeki, które polecacie na letni spływ

Przez całe lato kompilujemy Wasze propozycje szlaków kajakowych w Polsce. Były już m.in. Krutynia, Czarna Hańcza, Biebrza i Brda, a więc klasyka, oraz parę mniej znanych rzecznych kierunków. Te ostatnie poszerzyliśmy o kolejne zestawienie rzek, które polecają nasi Czytelnicy.
Radunia / Fot. Tomasz Przechlewski Radunia / Fot. Tomasz Przechlewski Radunia / Fot. Tomasz Przechlewski

RADUNIA

RADUNIA

Gdzie: Pojezierze Kaszubskie

Długość rzeki: ok. 100 km

Radunia stanowi lewy dopływ Motławy, ale zanim wpada do rzeki, nad którą leży Gdańsk, przepływa przez Pojezierze Kaszubskie. Na odcinku obejmującym przełom Raduni przez pola morenowe, zwany Przełomem Babidolskim, powstał rezerwat krajobrazowy Jar rzeki Raduni. Prowadzi tędy turystyczny szlak kajakowy. Rzeka wypływa z kompleksu malowniczych jezior zwanego Kółkiem Raduńskim. To właśnie tu najlepiej zacząć spływ - cały region jest doskonale przystosowany do turystyki kajakarskiej i ma m.in. dobrą bazę biwakową. Radunia ma charakter podgórski, a najtrudniejszy odcinek znajduje się w rezerwacie. Liczy ok. 10 kilometrów długości, wśród kajakarzy stał się już legendą. W tym miejscu koryto ma wysokie, urwiste brzegi porośnięte gęstym lasem. Rzeka jest bystra, kręta, kamienista i bardzo czysta.

Na całej Raduni znajduje się kilka elektrowni wodnych, których ominięcie wiąże się z holowaniem sprzętu. Kółko Raduńskie ma stopień trudności ZWA, z kolei przełom miejscami - WWI, co oznacza, że jest umiarkowanie trudny, podobny do rzek górskich i dostępny dla początkujących pod opieką instruktora. Czas spływu Radunią wynosi ok. 5 dni.

Ilanka / fot. Ralf Lotys Wikimedia CC Ilanka / fot. Ralf Lotys Wikimedia CC Ilanka / fot. Ralf Lotys Wikimedia CC

ILANKA

ILANKA

Gdzie: Pojezierze Lubuskie, województwo lubuskie

Długość rzeki: 54 km

Ilanka jest spławna w środkowym i dolnym biegu. Jak na niedługą rzekę - jest dosyć trudna, a raczej: uciążliwa. To słowo lepiej oddaje jej charakter. Koryto Ilanki przecina malownicze tereny lasów łęgowych i torfowiska, fragmentami jest zabagnione. Porośnięte szuwarami brzegi zamieszkują m.in. węże, bobry i żółwie błotne. Na szlaku trzeba się liczyć z wieloma przenoskami, które wymuszają na kajakarzach naturalne przeszkody, głównie zwalone przez wiatr i zwierzęta kłody oraz progi (m.in. na odcinku: Nowy Młyn-Maczków). Rzeka jest dzika, miejscami trochę przypomina górską, lecz ma muliste dno. Z tego powodu lepiej nie próbować w niej kąpieli. Kajakarze chętnie wodują sprzęt przy Młynie Rojek, gdzie rzeka staje się dla nich dostępna.

Pliszka fot. Grzegorz Blaut / AG Pliszka fot. Grzegorz Blaut / AG Pliszka fot. Grzegorz Blaut / Agencja Wyborcza.pl

ILANKA

PLISZKA

Gdzie: Puszcza Rzepińska, województwo lubuskie

Długość rzeki: 56 km

Pliszka jest podobna do Ilanki. I choć obie rzeki nie łączą się ze sobą, mają wiele wspólnego. Przepływają przez Pojezierze Lubuskie, mają podobną długość i są równie uciążliwe. Przenoski na Pliszce są czymś normalnym. Zalegają w niej kłody, które zwaliły dokazujące nad rzeką bobry, a miejscami trzeba uważać na progi i bystrza. Brzegi porastają lasy Puszczy Rzepińskiej. Bywają urwiste, z kolei koryto miejscami mocno meandruje. Niektóre odcinki nasuwają skojarzenia z górskimi rzeczkami, lecz pod względem warunków technicznych Pliszka jest dostępna zarówno dla wprawionych kajakarzy, jak i początkujących. Łatwiejsze fragmenty znajdują się między Sądowem i Koziczynem oraz Koziczynem i Uradem. Niedaleko Pliszki mieszczą się w sumie dwa pola namiotowe. Najdłuższy, 15-kilometrowy odcinek z Gądkowa Wielkiego do Sądowa, można przepłynąć w ok. 9 godzin (przy dobrych umiejętnościach). Proponowane miejsce spływu: Kosobudki.

Liwiec / Fot. Stiopa CC Wikimedia Liwiec / Fot. Stiopa CC Wikimedia Liwiec / Fot. Stiopa CC Wikimedia

LIWIEC

LIWIEC

Gdzie: województwo mazowieckie

Długość szlaku kajakowego: 120 km

Liwiec wdziera się między lasy i przecina łąki na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Miejscami doskonale nadaje się do pływania - jest czysty i ma piaszczyste dno. W zakolach powstały nawet małe naturalne plaże. W dolnym biegu mogą występować mielizny, poza tym na rzece nie ma większych przeszkód. Zdarzają się przenoski z powodu elektrowni wodnych. Po obu stronach rzeki można trafić na parę dobrych miejsc na biwak, po drodze mija się też domki letniskowe, gdzie biwakowanie "na dziko" jest niemożliwe. Szlak kajakowy rozciąga się na odcinku: Wyczółki-Kamieńczyk, który da się pokonać w 4-5 dni. Liwiec ma stopień trudności ZWA-ZWB, czyli jest łatwy, dostępny dla początkujących.

Liswarta / Fot. Grzegorz Skowronek / AG Liswarta / Fot. Grzegorz Skowronek / AG Liswarta / Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

LISWARTA

LISWARTA

Gdzie: województwo śląskie

Długość rzeki: ok. 90 km

Malownicza Liswarta nie należy do łatwych rzek. Ma szybki nurt, miejscami sprawia kłopot z powodu progów. Parę trudniejszych odcinków znajduje się między Krzepicami, gdzie można zacząć spływ, i Dankowem - to jeszcze lepsze miejsce na start (za mostem rozpoczyna się najładniejszy fragment rzeki). Na rzece występują również bystrza. Niektóre przeszkody da się pokonać przy wysokim stanie wody, kiedy indziej trzeba liczyć się z przenoskami. Na końcu wycieczki Liswarta uchodzi do Warty. Cały odcinek (Krzepice - ujście Warty) ma 32 kilometry. Po drodze mija się nieczynne młyny, mniej więcej w połowie trasy znajdziecie jakieś dobre miejsce na biwak.

Krzna / Oktanpl CC Wikimedia Krzna / Oktanpl CC Wikimedia Krzna / Oktanpl CC Wikimedia

KRZNA

KRZNA

Gdzie: powiat bialski

Długość rzeki: ok. 150 km

Stanowi lewy dopływ Bugu. Krzna jest świetnie zagospodarowaną rzeką, jeżeli chodzi o kajakarzy. Na całej długości ma m.in. dobre oznaczenia szlaków wodnych i znajdujących się nad nią pól biwakowych. W paru miejscach znajdują się punkty przystosowane do wodowania sprzętu. Rzeka jest spławna niemal od początku do końca. Przepłynięcie jej zajmuje przynajmniej dwa dni, ale można też wybrać się np. z Międzyrzeca Podlaskiego do Białej Podlaski, co nie powinno zabrać więcej czasu niż jeden dzień. Płynąc Krzną mija się wioski, gdzie można podpatrzyć, jak lokalni mieszkańcy kultywują swoje tradycje, a także skosztować regionalnych produktów. Najlepiej zahaczyć o jakąś przytulną agroturystykę. W 2011 roku szlak kajakowy Bug - Krzna otrzymał nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej jako Najlepszy Produkt Turystyczny roku.

Rawka / Fot. Marcin Stępien / AG Rawka / Fot. Marcin Stępien / AG Rawka / Fot. Marcin Stępien / Agencja Wyborcza.pl

RAWKA

RAWKA

Gdzie: Mazowsze

Długość szlaku kajakowego: 63 km

Rawka technicznie nie jest trudną rzeką, ale bywa uciążliwa z powodu przenosek (na trasie występują elektrownie, jazy i kłody). Niedogodności wynagradzają fantastyczne krajobrazy - od źródła do ujścia w Bzurze chroni ją rezerwat przyrody. Rawka ma spokojny bieg, dlatego warto polecić ją kajakarzom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze spływami, oraz całym rodzinom. Jest spławna od Rawy Mazowieckiej do Kęszyc. Odcinek można pokonać w 3-4 dni.

Spływ kajakowy (zdjęcie ilustracyjne) Spływ kajakowy (zdjęcie ilustracyjne) Wkra / Fot. Marzena Hmielewicz / Agencja Wyborcza.pl

WKRA

WKRA

Gdzie: woj. warmińsko-mazurskie

Długość rzeki: ok. 250 km

Jest spławna na odcinku od Działdowa do ujścia, czyli do Narwi. Po drodze napotyka się elektrownie wodne i jazy, które zmuszają do przenoszenia sprzętu. Nie brakuje miejsc do biwakowania. Wkra należy do łagodnych rzek, ma stopień trudności ZWA. Miejscami, szczególnie w górnym biegu, jest dość uciążliwa z powodu przenosek, a także kładek i wystających pali. Pokonanie całej trasy zajmuje nieco ponad tydzień.

Więcej o: