Turcja wycieczka. Stambuł
Dawny Konstantynopol był stolicą bizantyjskiego imperium, dziś - już jako Stambuł - jest kulturalną stolicą kraju. Nudzić się tu nie sposób. Czekają na nas bowiem wspaniałe zabytki (obowiązkowo pałac sułtański Topkap?, Hagia Sophia, Błękitny Meczet i Wielki Bazar), a także kalejdoskop wydarzeń, dźwięków i kolorów. Jedyne miasto na świecie położone na dwóch kontynentach można obejrzeć także podczas rejsu statkiem przez cieśninę Bosfor.
Turcja wycieczka. Kapadocja
Miejsce na tydzień lub... na całe życie. Bazę wypadową najlepiej zaplanować w Göreme, Ürgüp lub Kayseri. Warto zobaczyć kilkupiętrowe podziemne miasta (Derinkuyulub Kaymakl?), przespacerować się jedną z kilku efektownych dolin, obejrzeć zachód słońca z Sunset Point oraz wschód słońca podczas lotu balonem.
Turcja wycieczka. Wybrzeże Morza Czarnego
Terra incognita masowej turystyki. Znajdziemy tu piękne porty (np. w miejscowości Amasra), kurorty (np. w Trabzonie czy w Safranbolu uważanym za perłę architektury osmańskiej) oraz gruzińskie kościoły i monastery (w okolicy miasta Artvin). Wszędzie bez wyjątku spotkamy też życzliwych ludzi. Miejsce obowiązkowe dla poszukiwaczy autentyzmu.
Turcja wycieczka. Nemrut Dagi
Na szczycie góry Nemrut zachowały się ołtarze z olbrzymimi kamiennymi głowami. Koniecznie trzeba wybrać się tu o zachodzie lub wschodzie słońca (bywa rześko - przyda się ciepłe ubranie). Kolory nieba i majestat posągów na długo zostają w pamięci. W dole zobaczymy pustynny krajobraz i błękitne wody jeziora powstałego dzięki tamie Atatürka na rzece Eufrat (jednej z największych na świecie). W okolicy warto też wybrać się nad kamienny most nad rzeką Cendere, uważany za arcydzieło inżynieryjnej sztuki czasów rzymskich.
Turcja wycieczka. Izmir
Dawna Smyrna zbudowana została ponad 8,5 tys. lat temu nad brzegiem Morza Egejskiego. Dziś tętniące życiem miasto jest rajem dla miłośników wydarzeń kulturalnych, a jego sercem jest plac z Wieżą Zegarową (Saat Kulesi). Jeśli mamy mało czasu, najprościej jest wykupić bilet na autobus turystyczny, którym możemy podjeżdżać dowolną liczbę razy w wybrane miejsca (ważny 24 godz.; cena: 10 euro). Inną opcją jest zwiedzanie miasta konną dorożką.
Turcja wycieczka. Pamukkale
Jeden z najpiękniejszych krajobrazów świata, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Niezwykłe wapienne tarasy powstawały przez ok. 14 tys. lat. Dziś dostępna jest tylko niewielka ich część. Swą sławę jako święte miasto Pamukkale zawdzięczało zarówno Apollinowi (który miał być jego legendarnym założycielem), jak i wypływającym tu gorącym źródłom. Miejsce to musiało być naprawdę sławne, skoro w jego basenie kąpała się ponoć Kleopatra.
Turcja wycieczka. Konya
Dawna stolica sułtanatu Seldżuków jest jednym z ważniejszych duchowych miejsc w kraju. Na świecie słynie z wirujących derwiszów czczących Najwyższego muzyką i tańcem. Ich spektakularną modlitwę można zobaczyć m.in. w Mevlâna Müzesi (Muzeum Mewlewitów). Warto pamiętać,że w miejscu tym znajduje się grób Rumiego, twórcy ruchu, i wciąż służy modlitwom, dlatego wymagany jest skromny strój. Obowiązkowo należy też odwiedzić meczet Aladyna (jeden z najstarszych w mieście).
Turcja wycieczka. Adana
W mieście koniecznie trzeba zobaczyć największy w Turcji meczet: Sabanc? Merkez Camii, w którym jednocześnie może się modlić aż 28,5 tys. osób! Ma sześć minaretów, z których cztery sięgają 99 m w górę, a dwa - 75 m (oparta na Koranie numerologia meczetu jest bardzo ważna). Najlepiej oglądać świątynię z mostu na rzece Seyhan: odbijające się w wodzie minarety tworzą niezwykły obraz.
Turcja wycieczka. Harran
Starożytna osada uznawana jest za jedną z najdłużej nieprzerwanie zamieszkanych na Ziemi - wspomina o niej nawet Księga Rodzaju! Słynie z charakterystycznych domów w kształcie uli. W ich wnętrzu każdy z pokoi budowany jest według planu, który wymyślono w III w. p.n.e. W kilku domach mieszczą się ośrodki kultury - można wejść do środka, obejrzeć wnętrza i założyć tradycyjny strój. Przy osadzie zachowały się ruiny uniwersytetu i meczet z VIII w.
Turcja wycieczka. Göbekli Tepe
Około 15 km od miasta Şanl?urfa odkryto pozostałości najstarszej świątyni świata. Datę jej powstania szacuje się na 10 tys. lat p.n.e., co oznacza, że modlono się w niej, zanim ludzie wynaleźli koło, ceramikę i pismo. Zachowały się tu m.in. megalityczne słupy tworzące pierścienie z wyrytymi na nich płaskorzeźbami. Niektóre z nich ważą nawet 50 t, pozostaje więc zagadką, jak budowniczym udało się je obrobić, przetransportować, a następnie postawić. Dla miłośników zagadek i tajemnic miejsce do odwiedzenia obowiązkowe.