Wakacyjne pewniaki - tutaj zawsze jest, co robić [BLISKO I EGZOTYCZNIE]

Choć co roku w ich kierunku uderzają tłumy, raczej nie znudzą się nigdy. Przedstawiamy kierunki, w których słońce i ciepłe morze są gwarantowane, a na brak atrakcji też nie można narzekać. Zdziwicie się jednak, bo nawet na najbardziej popularnych trasach, można odnaleźć smak przygody.
Fot. David Evers / CC BY Flickr.com Fot. David Evers / CC BY Flickr.com Fot. David Evers / CC BY Flickr.com

Starożytny Egipt: Piramidy w Gizie i podróż przez Saharę na wielbłądzie

Egipt wycieczka - Giza + Sahara

Na wyjazdowej mapie świata wciąż zajmuje jedną z najwyższych pozycji: Egipt urzeka turkusową wodą, długimi plażami, starożytnymi zabytkami, gościnnością i gwarem wielkich miast, które łączą w sobie nowoczesność z nutką tradycji na kolorowych bazarach. W tej mieszance smaków i zapachów, zachwytów nad rafą koralową, zachodem słońca nad piramidami i bezkresnymi przestrzeniami pustyni, każdy znajdzie coś dla siebie. Świat wodny i podwodny można eksplorować nurkując w Morzu Czerwonym albo płynąc statkiem po Nilu. Pachnące daktylami i ocienione zielenią palm oazy na pustyniach najlepiej podziwiać z grzbietu wielbłąda: przedziwne kształty i kolory na dalekich i rzadziej odwiedzanych pustyniach Białej i Czarnej to nie fatamorgana. Rzeczywistością są również pozostałości po wielkim państwie faraonów: trzy wielkie piramidy i leżący u ich stóp Sfinks w Gizie, dolina Królów z ponad 60 grobami dawnych władców lub wykute w ścianach świątynie Abu Simbel.

 

Egipt / Fot. Davidlohr Bueso / Flickr.com/ CC BYEgipt / Fot. Davidlohr Bueso / Flickr.com/ CC BY

 

Feluka / shutterstock Feluka / shutterstock Feluka / shutterstock

Egipt: przepłyń się feluką po Nilu

Egipt wycieczka - rejs po Nilu

Gdybyś miał zrobić w Egipcie tylko jedną rzecz, wybierz rejs feluką po Nilu, najlepiej na słynną wyspę Elefantynę - widok na szeroko rozlewającą się w tym miejscu rzekę i snujące się po niej łodzie pod dużym trójkątnym żaglem, jest jednym z tych, które pamięta się do końca życia. Feluki to tradycyjne łodzie pływające po Nilu, a także - po wodach Morza Czerwonego i częściowo Śródziemnego. Przed wiekami używano ich do rybołówstwa i żeglugi przybrzeżnej, a z racji na dużą prędkość lubili je też miejscowi piraci. Choć dzisiaj prędkość ta ma się nijak do łodzi motorowych, a wygoda - do promów, zabierające na pokład kilkanaście osób, często sterowane przez ciemnoskórych Nubijczyków feluki, dla turystów są jednym z ulubionych środków rzecznego transportu. Nic innego nie zapewnia takiej ciszy, spokoju i magii.

Przepłyń się feluka po Nilu / shutterstockPrzepłyń się feluka po Nilu / shutterstock

Sousse/shutterstock Sousse/shutterstock Sousse/shutterstock

Tunezja: Odwiedź miejsca znane z filmow, pójdź do hammamu

Tunezja wycieczka - szlakiem bohaterów "W pustyni i w puszczy"

Niedaleka Tunezja jest mniejsza tylko jeśli chodzi o obszar, bo atrakcjami nie ustępuje Egiptowi ani trochę. Jest egzotyczna, stosunkowo tania, przyjazna, ma ciepłe morze i słoneczne plaże, piękne góry i pustynie z wyschniętymi jeziorami. Wybierając trasy wycieczkowe nie wolno pominąć bajkowej, porośniętej oliwnymi gajami wyspy Dżerba, ruin starożytnej Kartaginy i gwarnego portowego miasta Sousse, w którym cumują żaglowce wykorzystane w filmie "Piraci" Romana Polańskiego. W niedalekiej twierdzy Ribat Harthema w Monastyrze nakręcono z kolei "Angielskiego pacjenta" oraz "W pustyni i w puszczy". Jeśli jednak chodzi o klimaty filmowe, palma pierwszeństwa przypada jaskiniom, wykutym w skałach kilkupoziomowym spichlerzom i gliniano-kamiennym budowlom w berberyjskich wioskach obronnych. Jest raczej niemożliwe, by nawet ktoś, kto nigdy nie był w Tunezji, nie kojarzył ich wyglądu - kilka takich miejsc posłużyło bowiem za plenery Gwiezdnych Wojen, a jedno z nich dało nawet nazwę rodzinnej planecie Luke'a Skywalkera: dzięki tunezyjskiemu miastu Tatawin młody rycerz Yedi wywodzi się z pustynnej planety Tatooine.

Gdybyś miał zrobić w Tunezji jedną rzecz - idź do hammamu. Co prawda przygody z tradycyjną łaźnią można zażyć we wszystkich krajach arabskich czy w Turcji, z której się wywodzi, ale to właśnie w Tunezji znajdują się eleganckie ośrodki SPA, w których łaziebne szorują, pilingują, masują i myją, a gorąca i wilgotna para znakomicie koi wszystkie rozterki.

Kolorowy i pachnący Marrakesz / shutterstock Kolorowy i pachnący Marrakesz / shutterstock Kolorowy i pachnący Marrakesz / shutterstock

Kolorowe i pachnące Maroko

Maroko wycieczka - Odwiedź suk, jedź na pustynię

Kolejny kraj Orientu na wakacyjnej liście to Maroko: jeszcze bardziej kolorowe, pachnące i egzotyczne, zachwycające królewskimi miastami, pustynnymi wydmami i kołyszącymi się na falach kolorowymi łódkami, budzące do życia śpiewem muezzina, rozkręcające dzień gwarem nawoływań na sukach i usypiające wraz z rytmicznymi bębnami zaklinaczy węży na placu Dżemaa El Fna w Marrakeszu. To właśnie w tym mieście, rodem z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy, otoczonym różowymi wysokimi murami, które w zachodzącym słońcu wyglądają jakby płonęły, znajduje się największy suk w całym kraju.

Fez słynie z ciasnej medyny, która wygląda tak samo jak wieki temu i garbarni, gdzie wyprawia się najdelikatniejsze skóry świata, używając w tym celu jedynie naturalnych składników i tajemnic przekazywanych z pokolenia na pokolenie, Rabat - z potężnych fortyfikacji, Tangier - z błękitu i bieli ścian, a Casablanka - z gigantycznego meczetu (sam film o tym samym tytule został nakręcony w studiach Hollywood).

Gdybyś miał w Maroku zrobić jedną rzecz - jedź na pustynię, najlepiej do Merzougi albo M'hamid - ostatniej osady przed granicą algierską. Wbrew temu, co sobie wyobraża wiele osób, Sahara nie jest piaszczysta, ale głównie żwirowo-kamienista, porośnięta niewielkimi krzewami. A z dwóch wymienionych wyżej miejscowości można wyruszyć na ciągnące się po horyzont wydmy - te wokół Merzougi są najwyższe w całym kraju. Punkty obowiązkowe wycieczki: noc pod gwiazdami w beduińskich namiotach i rozmowy nad ogniskiem przy szklaneczce miętowej herbaty.

Maroko pustynia. Fot. Marc Veraart / CC BY ND Flickr.comMaroko pustynia. Fot. Marc Veraart / CC BY ND Flickr.com

Turcja - Pamukkale/Flickr.com/Esther Lee Turcja - Pamukkale/Flickr.com/Esther Lee Turcja - Pamukkale/Flickr.com/Esther Lee

Turcja: Kapadocja, Pamukkale i Konya

Turcja wycieczka - obejrzyj taniec derwiszy, wykąp się w białym tarasie w Pamukkale, jedź do bajecznej Kapadocji

Niezwykłość Turcji zapewnia już samo jej położenie - to jeden z niewielu krajów świata znajdujących się na dwóch kontynentach. Położony na dwóch brzegach cieśniny Bosfor Stambuł mało kogo pozostawia obojętnym, zachwycając strzelistym Błękitnym Meczetem, uchodzącą za wzór dla innych świątynią Hagia Sophia, skarbcem i haremem sułtańskiego pałacu Topkapi, gwarnym Wielkim Bazarem. W leżącej na styku dwóch światów Turcji koniecznie trzeba zobaczyć baśniową Kapadocję ze zbudowanymi i wydrążonymi w powulkanicznych skałach domostwami, wapienne tarasy Pamukkale wyglądające z daleka jak pokryte śniegiem, antyczne, zaliczane niegdyś do siedmiu cudów świata miasto Efez oraz piękne i nostalgiczne Safranbolu.

Kapadocja / shutterstockKapadocja / shutterstock

Gdybyś miał w Turcji zrobić jedną rzecz - obejrzyj taniec derwiszy w mieście Konya. Ci członkowie muzułmańskiego bractwa religijnego powstałego w XIII w. wierzą, że taniec pobudza duszę do większej miłości do Boga. Derwisze słyną z umiejętności bardzo szybkiego wirowania, w czasie którego wprowadzają się w trans; odziani w białe szaty, z szerokimi płaszczami-spódnicami do ziemi, wyglądają wtedy jak niezwykłe dzwonki.

 

Tańczący derwisze / Fot. Vladimer Shioshvili / CC BY SA Flickr.comTańczący derwisze / Fot. Vladimer Shioshvili / CC BY SA Flickr.com

Więcej o: