USA - Kanion Antylopy
Przeleciałam 8 tysięcy kilometrów do USA, by zobaczyć m.in. Kanion Antylopy. Dlatego ta propozycja w zestawieniu Amerykanów wprawia mnie w zakłopotanie. A może dziwi? Albo śmieszy. Już sama nie wiem.
Każdy, kto uparłby się nazwać Kanion Antylopy cudem świata, miałby całkowitą rację. Może i nie dorównuje wielkością Wielkiemu Kanionowi - przypomina wąską rozpadlinę w skałach i jest sporo krótszy - ale mógłby śmiało konkurować z nim o tytuł najbardziej spektakularnego zjawiska przyrody w USA. Mieszkańcy Arizony mają to szczęście, że oba niesamowite kaniony znajdują się na terenie tego stanu, w odległości nie większej niż 170 mil od siebie. "Antylopa" leży bliżej granicy z Utah, w rezerwacie Indian Nawho.
Kanion Antylopy poszerzały przez miliony lat urwiste rzeki powstające z silnych opadów deszczu. Do tej pory sporadycznie występują tutaj tzw. powodzie błyskawiczne - po obfitej ulewie, która mogła mieć miejsce nawet kilka kilometrów dalej, wysoka fala gwałtowanie wlewa się do kanionu i w ekspresowym tempie napełnia go wodą.
Woda wydrążyła w skałach korytarze, którymi dziś przechadzają się turyści i wyżłobiła w nich dziwaczne formy w odcieniach brązu i czerwieni. Kiedy w południe spływają na nie wąskie strumienie wkradającego się przez otwory światła, wyglądają po prostu bajecznie!
USA - Kanion Antylopy / Flickr.com Alaskan Dude
Chorwacja - Park Narodowy Jezior Plitwickich
Jednego z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji wielu Polakom nie trzeba przedstawiać. Liczące ponad 200 hektarów powierzchni Jeziora Plitwickie od ponad trzydziestu lat widnieją w wykazie najbardziej unikatowych miejsc świata według UNESCO. Połączonych wodospadami jezior krasowych jest tutaj w sumie szesnaście. Są one ukryte w puszczy, którą zamieszkują dzikie zwierzęta z niedźwiedziami na czele. Między jeziorami prowadzą ścieżki i drewniane kładki, a wszędzie obowiązuje zakaz kąpieli. Chorwacja staje się ostatnio bardzo modna wśród Polaków. Z danych Mondial Assistance wynika, że tego lata odwiedzą ją ponad 2 miliony turystów z Polski.
Norwegia - Sognefjord. Drugi najdłuższy fiord świata
Sognefjord wrzyna się w ląd na odległość ponad 200 kilometrów. "Ogon" tej długości sprawia, że fiord jest najdłuższą zatoką w Norwegii i drugą najdłuższą na świecie. Turyści odwiedzający południową część norweskiej krainy fiordów, Sogn og Fjordane, mogą penetrować fiord i jego dwie odnogi - Aurlandsfjordzie i Nærøyfjordzie - kajakami albo statkiem. Największe wrażenie zatoki robią zimą, gdy otaczające je górskie szczyty chowają się pod warstwą śniegu, a spływające zboczami wodospady szumią pod lodową osłoną.
Turcja - Pamukkale
Chętnie jeździmy na wczasy do Turcji, a najchętniej nad tureckie morza. Dla tych jednak, którzy wolą zapuścić się w głąb kraju, obowiązkowym wręcz kierunkiem są Pamukkale, Konya u Kapadocja. Pamukkale dosłownie oznacza "twierdzę z bawełny", chociaż na pierwszy rzut oka przypomina zamek z lodu albo z soli. W rzeczywistości jednak miejsce to składa się nie z bawełny, nie z lodu, nie z soli, tylko z wapna. Pamukkale to naturalne tarasy wapienne, zwane trawertynami, które powstały na zboczach wzgórza Cokelez niedaleko Denizli. Od 14 tysięcy lat nieustannie drąży je krążąca między nimi woda termalna. Wypełnione wodą bogatą w sole mineralne i węglan wapnia baseny służą turystom za kąpieliska.
Islandia - Gullfoss
Gulffoss, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza Złotą Wodę, tworzą dwie kaskady na rzece Hvita. To najsłynniejszy wodospad na Islandii, choć ma od siebie wyższe i potężniejsze. Liczący w sumie 32 metry wysokości Gulffoss powszechnie uważa się za jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk naturalnych na całej wyspie. Patrząc na wytyczone wokół niego ścieżki i platformę widokową, aż trudno uwierzyć, że gdyby nie protest Islandczyków, dziś stałaby tu hydroelektrownia.
Szkocja - Glencoe
Glencoe jest najpiękniejszą doliną górską w Szkocji. Przynajmniej taką ma opinię. Leży w zachodniej części kraju między wyżynami (tzw. Scottish Highlands), po których latem prowadzą ścieżki turystyczne, a zimą - nartostrady. Tylko dwie godziny jazdy samochodem drogą A82 dzielą ją od centrum kraju. Górski krajobraz Glencoe urozmaicają rwące rzeki i wodospady. Nad jeziorem Loch Leven w dolinie leży kilka mniejszych miejscowości. Jedna z nich, osada Glencoe, jest historycznym miejscem kaźni szkockich górali (wydarzenie z 1672 roku zapamiętano jako rzeź w Glancoe).
Tych miejsc też nie znają?
W amerykańskich rankingach mało znanych miejsc znajdują się propozycje, które zdziwią niejednego Polaka. W swojej karierze podróżniczej nie trzeba przecież objechać całej kuli ziemskiej, żeby znać takie miasta, jak Monachium, Wilno czy Helsinki. A to zdaniem The Los Angeles Times miejsca poza utartym szlakiem. Wyjaśnijmy - utarty szlak prowadzi do Londynu, Paryża i Rzymu. W zestawieniu przygotowanym przez redaktorów amerykańskiej gazety zabrakło jeszcze Warszawy i Krakowa. Wśród 76 "niestandardowych" kierunków znalazły się następujące miasta, wyspy i kraje (a wymieniam tylko te najbardziej standardowe): Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Monako, Cambridge, Stambuł, Wiedeń, Zagrzeb, Ryga, Wilno, Oslo, Petersburg, Tallinn, Helsinki, Monachium, Siena, Kreta, Sycylia i Hvar. Co o tym sądzicie?
***
Cały ranking znajdziesz na Buzzfeed.com