Znają Paryż i Londyn. O Pamukkale nie słyszeli? Te miejsca to dla Amerykanów nowość

Amerykański portal BuzzFeed.com opublikował listę 'niewiarygodnie pięknych miejsc, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście'. Wśród 'prawdopodobnie' nieznanych Amerykanom lądów znalazły się m.in. Jeziora Plitwickie, Pamukkale i najsłynniejszy norweski fiord - Sognefjord. Podróż po Europie utartym szlakiem dla obywateli USA oznacza wycieczkę do Londynu, Paryża i Rzymu.
Kanion Antylopy / Flickr.com / Moyan Brenn Kanion Antylopy / Flickr.com / Moyan Brenn Kanion Antylopy / Flickr.com / Moyan Brenn

USA - Kanion Antylopy

USA - Kanion Antylopy

Przeleciałam 8 tysięcy kilometrów do USA, by zobaczyć m.in. Kanion Antylopy. Dlatego ta propozycja w zestawieniu Amerykanów wprawia mnie w zakłopotanie. A może dziwi? Albo śmieszy. Już sama nie wiem.

Każdy, kto uparłby się nazwać Kanion Antylopy cudem świata, miałby całkowitą rację. Może i nie dorównuje wielkością Wielkiemu Kanionowi - przypomina wąską rozpadlinę w skałach i jest sporo krótszy - ale mógłby śmiało konkurować z nim o tytuł najbardziej spektakularnego zjawiska przyrody w USA. Mieszkańcy Arizony mają to szczęście, że oba niesamowite kaniony znajdują się na terenie tego stanu, w odległości nie większej niż 170 mil od siebie. "Antylopa" leży bliżej granicy z Utah, w rezerwacie Indian Nawho.

Kanion Antylopy poszerzały przez miliony lat urwiste rzeki powstające z silnych opadów deszczu. Do tej pory sporadycznie występują tutaj tzw. powodzie błyskawiczne - po obfitej ulewie, która mogła mieć miejsce nawet kilka kilometrów dalej, wysoka fala gwałtowanie wlewa się do kanionu i w ekspresowym tempie napełnia go wodą.

Woda wydrążyła w skałach korytarze, którymi dziś przechadzają się turyści i wyżłobiła w nich dziwaczne formy w odcieniach brązu i czerwieni. Kiedy w południe spływają na nie wąskie strumienie wkradającego się przez otwory światła, wyglądają po prostu bajecznie!

USA - Kanion Antylopy / Flickr.com Alaskan DudeUSA - Kanion Antylopy / Flickr.com Alaskan Dude

Chorwacja - Jeziora Plitwickie/Flickr.com/CC/MuntyPix Chorwacja - Jeziora Plitwickie/Flickr.com/CC/MuntyPix Chorwacja - Jeziora Plitwickie/Flickr.com/CC/MuntyPix

Chorwacja - największy park Chorwacji

Chorwacja - Park Narodowy Jezior Plitwickich

Jednego z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji wielu Polakom nie trzeba przedstawiać. Liczące ponad 200 hektarów powierzchni Jeziora Plitwickie od ponad trzydziestu lat widnieją w wykazie najbardziej unikatowych miejsc świata według UNESCO. Połączonych wodospadami jezior krasowych jest tutaj w sumie szesnaście. Są one ukryte w puszczy, którą zamieszkują dzikie zwierzęta z niedźwiedziami na czele. Między jeziorami prowadzą ścieżki i drewniane kładki, a wszędzie obowiązuje zakaz kąpieli. Chorwacja staje się ostatnio bardzo modna wśród Polaków. Z danych Mondial Assistance wynika, że tego lata odwiedzą ją ponad 2 miliony turystów z Polski.

Sognefjord/Flickr.com/CC/Red Junasun Sognefjord/Flickr.com/CC/Red Junasun Sognefjord/Flickr.com/CC/Red Junasun

Norwegia - Sognefjord. Drugi najdłuższy fiord świata

Norwegia - Sognefjord. Drugi najdłuższy fiord świata

Sognefjord wrzyna się w ląd na odległość ponad 200 kilometrów. "Ogon" tej długości sprawia, że fiord jest najdłuższą zatoką w Norwegii i drugą najdłuższą na świecie. Turyści odwiedzający południową część norweskiej krainy fiordów, Sogn og Fjordane, mogą penetrować fiord i jego dwie odnogi - Aurlandsfjordzie i Nærøyfjordzie - kajakami albo statkiem. Największe wrażenie zatoki robią zimą, gdy otaczające je górskie szczyty chowają się pod warstwą śniegu, a spływające zboczami wodospady szumią pod lodową osłoną.

Turcja - Pamukkale/Flickr.com/Esther Lee Turcja - Pamukkale/Flickr.com/Esther Lee Turcja - Pamukkale/Flickr.com/Esther Lee

Turcja - Pamukkale

Turcja - Pamukkale

Chętnie jeździmy na wczasy do Turcji, a najchętniej nad tureckie morza. Dla tych jednak, którzy wolą zapuścić się w głąb kraju, obowiązkowym wręcz kierunkiem są Pamukkale, Konya u Kapadocja. Pamukkale dosłownie oznacza "twierdzę z bawełny", chociaż na pierwszy rzut oka przypomina zamek z lodu albo z soli. W rzeczywistości jednak miejsce to składa się nie z bawełny, nie z lodu, nie z soli, tylko z wapna. Pamukkale to naturalne tarasy wapienne, zwane trawertynami, które powstały na zboczach wzgórza Cokelez niedaleko Denizli. Od 14 tysięcy lat nieustannie drąży je krążąca między nimi woda termalna. Wypełnione wodą bogatą w sole mineralne i węglan wapnia baseny służą turystom za kąpieliska.

Islandia - Gullfoss / Flickr.com / Bryan Pocius Islandia - Gullfoss / Flickr.com / Bryan Pocius Islandia - Gullfoss / Flickr.com / Bryan Pocius

Islandia - Gullfoss

Islandia - Gullfoss

Gulffoss, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza Złotą Wodę, tworzą dwie kaskady na rzece Hvita. To najsłynniejszy wodospad na Islandii, choć ma od siebie wyższe i potężniejsze. Liczący w sumie 32 metry wysokości Gulffoss powszechnie uważa się za jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk naturalnych na całej wyspie. Patrząc na wytyczone wokół niego ścieżki i platformę widokową, aż trudno uwierzyć, że gdyby nie protest Islandczyków, dziś stałaby tu hydroelektrownia.

Szkocja - Glencoe/Flickr.com / Gregor Dodson Szkocja - Glencoe/Flickr.com / Gregor Dodson Szkocja - Glencoe/Flickr.com / Gregor Dodson

Szkocja - Glencoe

Szkocja - Glencoe

Glencoe jest najpiękniejszą doliną górską w Szkocji. Przynajmniej taką ma opinię. Leży w zachodniej części kraju między wyżynami (tzw. Scottish Highlands), po których latem prowadzą ścieżki turystyczne, a zimą - nartostrady. Tylko dwie godziny jazdy samochodem drogą A82 dzielą ją od centrum kraju. Górski krajobraz Glencoe urozmaicają rwące rzeki i wodospady. Nad jeziorem Loch Leven w dolinie leży kilka mniejszych miejscowości. Jedna z nich, osada Glencoe, jest historycznym miejscem kaźni szkockich górali (wydarzenie z 1672 roku zapamiętano jako rzeź w Glancoe).

Paryż to typowy amerykański kierunek w podróży po Europie/Pepe Pont/CC/Flickr.com Paryż to typowy amerykański kierunek w podróży po Europie/Pepe Pont/CC/Flickr.com Paryż to typowy amerykański kierunek w podróży po Europie/Pepe Pont/CC/Flickr.com

Tych miejsc też nie znają?

Tych miejsc też nie znają?

W amerykańskich rankingach mało znanych miejsc znajdują się propozycje, które zdziwią niejednego Polaka. W swojej karierze podróżniczej nie trzeba przecież objechać całej kuli ziemskiej, żeby znać takie miasta, jak Monachium, Wilno czy Helsinki. A to zdaniem The Los Angeles Times miejsca poza utartym szlakiem. Wyjaśnijmy - utarty szlak prowadzi do Londynu, Paryża i Rzymu. W zestawieniu przygotowanym przez redaktorów amerykańskiej gazety zabrakło jeszcze Warszawy i Krakowa. Wśród 76 "niestandardowych" kierunków znalazły się następujące miasta, wyspy i kraje (a wymieniam tylko te najbardziej standardowe): Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Monako, Cambridge, Stambuł, Wiedeń, Zagrzeb, Ryga, Wilno, Oslo, Petersburg, Tallinn, Helsinki, Monachium, Siena, Kreta, Sycylia i Hvar. Co o tym sądzicie?

***

Cały ranking znajdziesz na Buzzfeed.com

Więcej o:
Komentarze (18)
Znają Paryż i Londyn. O Pamukkale nie słyszeli? Te miejsca to dla Amerykanów nowość
Zaloguj się
 • Gość: basia

  Oceniono 14 razy 14

  USA jest ogromnym krajem i jest tam bardzo duzo pieknych miejsc do zwiedzenia. Np. niedaleko tego Kanionu, jest Horshoe Bend, przepiekne miejsce! Jest tez niedaleko Bryce, Zion, nie wspominajac o Wielkim Kanionie. Czy naprawde Pani zna wszystkie ciekawe miejsca w Polsce?
  A to, ze Amerykanie jezdza do Londynu i Paryza, to naprawde dziwne? Ameykanie maja najczesciej 2 tygodnie urlopu w roku. Czy jest cos w tym dziwnego, ze wyberaja Paryz?

 • lot-condora

  Oceniono 10 razy 8

  "Jak widać, ze znajomością pięknych miejsc u Ameryknaów nie najlepiej. "

  Jest u nich tak jak wszędzie. Są tacy, którzy znają te miajsca, także w swoim kraju i tacy, którzy
  nigdy o nich nie słyszeli i nawet nigdy słyszeć nie będą. Po prostu ludzie.

  Stereotypowe myślenia o ludziach jest wyjątkowo głupie, ale w każdym kraju cechuje pewien,
  dosyć wysoki, procent ludzi.

 • Gość: mucha

  Oceniono 5 razy 3

  Byłam widziałam jest to cud natury........

 • Gość: gosc

  Oceniono 4 razy 2

  I bardzo dobrze że wiele miejsc nie znajduje się w tych podsumowaniach, nie walą tam turyści i nie ma tam ataku cenami. Można pojechać obcować z naturą bądź zabytkiem i nie tłumów za plecami. Dla zwykłych wycieczkowiczów znanych miejsc na ziemi jest wystarczająco, nie trzeba dopisywać nowych, ci zainteresowani sami znajda co będą chcieli i co ich interesuje.

 • Gość: Dominik

  Oceniono 4 razy 2

  Nie nad JEZIOREM Loch Leven, tylko nad Loch Leven. "Loch" to po Szkocku jezioro. To tak jak by ktoś napisał nad morzem NORTH SEA. Przy okazji ciekawostka, w Szkocji jest tylko jedno jezioro określane jako "lake": Lake of Menteith. Reszta to ma określenie "loch"

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 4 razy 2

  Wśród 76 "niestandardowych" kierunków znalazły się następujące miasta, wyspy i kraje (a wymieniam tylko te najbardziej standardowe): Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Monako, Cambridge, Stambuł, Wiedeń, Zagrzeb, Ryga, Wilno, Oslo, Petersburg, Tallinn, Helsinki, Monachium, Siena, Kreta, Sycylia i Hvar.

  To, ze cos jest standardowe dla Europejczyka nie znaczy, ze jest dla reszty swiata. A miejsca jak Albania, Bułgaria, Czarnogóra, Zagrzeb, Ryga, Wilno, Oslo, Tallinn, Helsinki, Siena, Sycylia i Hvar bynajmniej nie naleza do kanonu turystycznego nawet w Europie - ciekawe w ilu z nich byl redaktor ktory to pisal. Oczywiscie nie oznacza to, ze nie sa ciekawe.

 • Gość: kkk

  Oceniono 1 raz 1

  Amerykanie jak czegoś nie zobaczą wcześniej na filmie to tam nie pojadą. Stąd taka popularność Paryża i Londynu.

 • annaprus

  0

  Kanion Antylopy ma swój odpowiednik w Egipcie Limestone canyon na Synaju w Egipcie www.photo-travels.org/pl/foto/183/2180/

 • Gość: januszgee

  0

  Antelope Canyon. Bylem, widzialem i nakrecilem:

  http://www.youtube.com/watch?v=itttq5IArCA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX