Góry w Polsce i Czechach idealne na rodzinny weekend. Gdzie jest najwięcej atrakcji?

Góry to nie tylko wspinaczka na wysokie szczyty, ale także ścieżki spacerowe, spływy, jaskinie, zabytkowe kolejki i parki zabaw. Zarówno polskie, jak i czeskie pasma mają pod tym względem turystom bardzo wiele do zaoferowania. A gdzie atrakcji jest najwięcej?
Ścieżka łącząca Dolinę Kościeliską i Chochołowską. Tatry/shutterstock Ścieżka łącząca Dolinę Kościeliską i Chochołowską. Tatry/shutterstock Ścieżka łącząca Dolinę Kościeliską i Chochołowską. Tatry/shutterstock

Tatry pieszo lub kolejką

Tatry pieszo lub kolejką

Nawet w najwyższych polskich górach bez problemu można znaleźć trasy na rodzinne spacery i to codziennie inne. TATRY przyciągają malowniczymi dolinami - Chochołowską, Kościeliską czy Strążyską z widokiem na grań, które łączy łatwa, dostępna dla każdego spacerowa Ścieżka pod Reglami albo położona nieco wyżej i nieco trudniejsza Ścieżka nad Reglami. Piękna widokowo jest również droga do Morskiego Oka, którą można pokonać pieszo (ok. 2 godz.) albo góralskim wozem. Po drodze - malownicze Wodogrzmoty Mickiewicza, na końcu - Morskie Oko i możliwość krótkiej wycieczki do Czarnego Stawu pod Rysami.

Widok na Tatry o Zakopane z Gubałówki, na którą wjeżdża nowoczesna kolejka/shutterstockWidok na Tatry i Zakopane z Gubałówki, na którą wjeżdża nowoczesna kolejka/shutterstock

Z Zakopanego w góry można także pojechać. Przy popularnych Krupówkach znajduje się dolna stacja kolejki na grzbiet Gubałówki (1126 m), z której rozciągają się piękne widoki na szczyty Tatr. Warto tędy przespacerować się w stronę Butorowego Wierchu, a stamtąd wrócić w dół wyciągiem krzesełkowym. Na wycieczki w wyższe partie gór można się wybrać wagonikiem kolejki wjeżdżającej na Kasprowy Wierch - atrakcją jest już sam 12-minutowy przejazd z panoramicznymi widokami. Trasy z Kasprowego wiodą granią gór i prędzej czy później robią się przepaściste, ale można się wybrać na krótkie, łatwe, szerokie, piękne widokowo przejście ku Przełęczom Suchej albo Liliowe, by zejść na Halę Gąsienicową. W samym Zakopanem warto wybrać się do Aquaparku. Jego największe atrakcje to: zewnętrzny basen termalny z wodą o temperaturze sięgającej 30 st. C., 166-metrowa zjeżdżalnia i "dzika rzeka", gdzie woda płynie jakby to nie był basen, tylko nurt górskiego potoku.

Spływ Dunajcem w Pieninach/shutterstock Spływ Dunajcem w Pieninach/shutterstock Spływ Dunajcem w Pieninach/shutterstock

Rowerem, tratwą. Jest dużo sposobów, by ciekawie i rodzinnie zwiedzić Pieniny

Rowerem, tratwą. Jest dużo sposobów, by ciekawie i rodzinnie zwiedzić Pieniny

Na wschód od Zakopanego leżą PIENINY, a skoro Pieniny to koniecznie trzeba się udać na spływ tratwą malowniczym Dunajcem wijącym się ostrymi zakolami w głębokim, sięgającym nawet 300 metrów wąwozie. To jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie, który można podziwiać także wędrując albo jadąc rowerem - prawym brzegiem, głównie po słowackiej stronie, wiedzie Pienińska Droga z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy. Ze Szczawnicy warto wybrać się także do niedalekiego wąwozu Homole ze ścianami z białego i czerwonego wapienia o bajecznych kształtach, uważanego za najpiękniejszy w tej części gór.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce/Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce/Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce/Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Łagodne pasmo Gorców i Bieszczady - nie tylko góry

Łagodne pasmo Gorców i Bieszczady - nie tylko góry

Pomiędzy Dunajcem i Rabą ciągnie się łagodne pasmo GORCÓW, a w nim znajduje się m.in. Rabka z parkiem zdrojowymi i położona praktycznie na jej przedmieściach Chabówka z muzeum kolejnictwa. Skansen Taboru Kolejowego, największy tego typu w Polsce, powstał na terenie XIX-wiecznej parowozowni i zgromadzono w nim m.in. stare parowozy (najstarszy z 1878 r.) i lokomotywy, wagony pamiętające czasy Franciszka Józefa, salonki dygnitarzy, a także żurawie czy pługi śnieżne.

bieszczady, polska, kolejkaKolejka bieszczadzka, Bieszczady / Fot. Shutterstock

Miłośnicy kolejnictwa i kolejek będą zachwyceni również wycieczką w Bieszczady, czyli jedne z najdzikszych gór Europy, w których żyje największa w Polsce populacja niedźwiedzi i wilków. W sezonie z Majdanu niedaleko Cisnej do Przysłupia jeździ słynna bieszczadzka ciuchcia; przy szczególnych okazjach np. długich świątecznych weekendach, można się też przejechać zabytkowymi parowozami.

Tor saneczkowy w Ustroniu/Paweł Sowa AG Tor saneczkowy w Ustroniu/Paweł Sowa AG Tor saneczkowy w Ustroniu/Paweł Sowa AG

Beskidy Zachodnie z mnóstwem rodzinnych atrakcji

Beskidy Zachodnie z mnóstwem rodzinnych atrakcji

Warto wybrać się również w BESKID ŻYWIECKI albo ŚLĄSKI. W tym drugim dla rodzin atrakcyjna jest np. Czantoria. Przy górnej stacji kolejki linowej znajduje się całoroczny tor saneczkowy o długości 710 metrów, w dół biegnie ścieżka przyrodniczo-leśna, a na Polance pod Czantorią można m.in. zjechać pontonem po specjalnym torze, stoczyć się w kuli Zorba, spróbować sił na strzelnicy albo ściance wspinaczkowej. W Ustroniu Zawodziu jest z kolei Leśny Park, w którym żyją muflony i daniele, w zagrodach - żubry, jelenie, sarny, dziki, żbiki i jenoty, są tu także sowiarnia i sokolarnia.

Kotlina Kłodzka Błędne Skały/shutterstock Kotlina Kłodzka Błędne Skały/shutterstock Kotlina Kłodzka Błędne Skały/shutterstock

Karkonosze i Kotlina Kłodzka

Karkonosze i Kotlina Kłodzka

Piękne, ciekawe i zdecydowanie za mało doceniane są leżące po sąsiedzku KOTLINA KŁODZKA i KARKONOSZE, zbudowane z jednych z najstarszych skał, pełne fantazyjnych form, ostańców, kotłów polodowcowych, jaskiń i wodospadów oraz malowniczych miasteczek, uzdrowisk, twierdz i kapliczek. W tysiącletnim, położonym na historycznym bursztynowym szlaku Kłodzku, warto odwiedzić słynną twierdzę i Podziemną Trasę wiodącą przez korytarze i piwnice wydrążone w średniowieczu.

W górach szczególnie ciekawe są Błędne Skałki, czyli labirynt powstały w skalnych formacjach z trasą wycieczkową wiodącą wąskimi szczelinami i pod skałami, oraz Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt przedziwnych w kształcie Gór Stołowych ze skałami wyglądającymi jak ludzie albo zwierzęta.

Niektóre są aż nadto realistyczne: w Karłowie, gdzie zaczyna się złożona z 665 kamiennych schodków ścieżka na szczyt, znajduje się Park Dinozaurów z 30 ogromnymi figurami. Podobny park ? z modelami dinozaurów, stanowiskiem człowieka pierwotnego i skamieniałym lasem permskim jest też przy Muzeum Ziemi w Kletnie. W zbiorach samego muzeum znajdują się m.in. skamieniałe gniazda jaj dinozaurów sprzed 70 mln lat, tropy gadów sprzed 250 mln lat oraz ślady łap dinozaurów z Gór Stołowych.

W tej samej miejscowości znajduje się słynna Jaskinia Niedźwiedzia odkryta w czasie prac w kamieniołomie w 1966 r. Nazwano ją tak, ponieważ znaleziono w niej wówczas wiele kości prehistorycznych zwierząt, najwięcej niedźwiedzich. Jest najdłuższą w całych Sudetach, a trasa turystyczna (w sezonie lepiej zarezerwować bilety z wyprzedzeniem) pozwala podziwiać niezwykłe formy nacieków: stalaktyty w formie rurek, cienkich płatów, wełny czy grubych nawisów, stalagmity, krzaczaste wyrostki, grzybki albo kolumny.

Ogród Bajek w Międzygórzu / fot. Wikimedia /CC/ fot. Robert DrózdOgród Bajek w Międzygórzu / fot. Wikimedia /CC/ fot. Robert Drózd

W pobliskim Międzygórzu znajdują się również malowniczy, najwyższy w tej części Polski wodospad Wilczki oraz Ogród Bajek pełen znanych z książek i filmów postaci. W Bardzie jest za to ogromna ruchoma szopka panoramiczna, a w Kudowie - największe w Polsce Muzeum Zabawek: w zbiorach "Bajki" znajdują się zabawki z różnych okresów i różnych stron świata zaprezentowane w formie bajkowych scen, teatrzyków, czy szopek. Filię niewystawianych wcześniej zabawek trzy lata temu otwarto w Krynicy-Zdroju. Podobne muzeum, stworzone z kolekcji mima i założyciela teatru pantomimy wrocławskiej Henryka Tomaszewskiego można znaleźć w Karpaczu - to już w Karkonoszach, u stóp ich najwyższej góry Śnieżki.

Fot. Olis Olois (Flickr.com/CC) / Mumlawa w pobliżu Harrachov Fot. Olis Olois (Flickr.com/CC) / Mumlawa w pobliżu Harrachov Fot. Olis Olois (Flickr.com/CC) / Mumlawa w pobliżu Harrachov

Z Kłodzka skocz do Czech

Z Kłodzka skocz do Czech

Z tej części Polski łatwo można się przedostać - na dzień albo dłuższy wypad - do Czech. Celem mogą być np. park linowy w Pecu pod Śnieżką, zabytkowa kopalnia Kovarna w Obrzym Dole we wnętrzu tej samej góry (wstęp tylko dla starszych dzieci) czy Zoo safari w mieście Dwór Królowej nad Łabą (Dvur Kralove nad Labem) specjalizujące się w zwierzętach z Afryki. Można je podziwiać jak w Kenii czy Tanzanii - z odkrytego samochodu.

Warto też odwiedzić Harrachov - tuż za granicą, przy drodze ze Szklarskiej Poręby do Pragi. Miasteczko rozłożone w malowniczej dolinie rzeki Mumlawy, w samym sercu czeskiej części Karkonoskiego Parku Narodowego, niegdyś słynęło z huty szkła. Dzisiaj zwiedzający mogą w niej obserwować tradycyjny, ręczny proces produkcji. To właśnie tu wiek temu odlano szklany dzwon, który zawisł potem w sąsiedniej kaplicy św. Elżbiety. Obok znajduje się również restauracja z własnym mini-browarem, a mocno drożdżowe piwo można nie tylko pić, ale również się w nim kąpać - jest tu piwne mini-spa.

Jednak najważniejszym i najbardziej charakterystycznym elementem miasta jest kompleks skoczni narciarskich Cert'ak na zboczu Czarciej Góry. Najstarszą zbudowano w 1920 r., dzisiaj jest ich osiem, w tym - mamucia. Z rozrywek zapewniających równie dużą dawkę adrenaliny, ale nieco mniej ekstremalnych, przygotowano całoroczny tor bobslejowy i park linowy Vertical ze skokami na trampolinie, bungy, huśtawkami czy ścianką wspinaczkową.

Więcej o:
Komentarze (8)
Góry w Polsce i Czechach idealne na rodzinny weekend. Gdzie jest najwięcej atrakcji?
Zaloguj się
 • laure-sainclair

  Oceniono 7 razy 5

  artykuł trochę dla amatorów... jeżdżę w Tatry od ponad 15 lat; zawsze sam niestety więc jeśli jakaś miłośniczka gór chce się przyłączyć to ZAPRASZAM :-), w tym roku sierpień

 • 3alfa.alfa

  Oceniono 5 razy 5

  A gdzie Góry Świętokrzyskie??

 • angia89

  0

  zdecydowanie warto! naszebieszczady.com/co-warto-zobaczyc-w-bieszczadach/

 • Gość: gość

  Oceniono 34 razy -14

  Do Czech nie radzę jeździć. Czesi nienawidzą Polaków i całkiem miły weekend może się skończyć nieprzyjemnie. np. porysują samochód, rasistowskie odzywki są na porządku dziennym. Jest tyle innych ciekawych krajów po co jeździć tam gdzie nas nienawidzą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX