Góry w Polsce i Czechach idealne na rodzinny weekend. Gdzie jest najwięcej atrakcji?

Góry to nie tylko wspinaczka na wysokie szczyty, ale także ścieżki spacerowe, spływy, jaskinie, zabytkowe kolejki i parki zabaw. Zarówno polskie, jak i czeskie pasma mają pod tym względem turystom bardzo wiele do zaoferowania. A gdzie atrakcji jest najwięcej?
Ścieżka łącząca Dolinę Kościeliską i Chochołowską. Tatry/shutterstock Ścieżka łącząca Dolinę Kościeliską i Chochołowską. Tatry/shutterstock Ścieżka łącząca Dolinę Kościeliską i Chochołowską. Tatry/shutterstock

Tatry pieszo lub kolejką

Tatry pieszo lub kolejką

Nawet w najwyższych polskich górach bez problemu można znaleźć trasy na rodzinne spacery i to codziennie inne. TATRY przyciągają malowniczymi dolinami - Chochołowską, Kościeliską czy Strążyską z widokiem na grań, które łączy łatwa, dostępna dla każdego spacerowa Ścieżka pod Reglami albo położona nieco wyżej i nieco trudniejsza Ścieżka nad Reglami. Piękna widokowo jest również droga do Morskiego Oka, którą można pokonać pieszo (ok. 2 godz.) albo góralskim wozem. Po drodze - malownicze Wodogrzmoty Mickiewicza, na końcu - Morskie Oko i możliwość krótkiej wycieczki do Czarnego Stawu pod Rysami.

Widok na Tatry o Zakopane z Gubałówki, na którą wjeżdża nowoczesna kolejka/shutterstockWidok na Tatry i Zakopane z Gubałówki, na którą wjeżdża nowoczesna kolejka/shutterstock

Z Zakopanego w góry można także pojechać. Przy popularnych Krupówkach znajduje się dolna stacja kolejki na grzbiet Gubałówki (1126 m), z której rozciągają się piękne widoki na szczyty Tatr. Warto tędy przespacerować się w stronę Butorowego Wierchu, a stamtąd wrócić w dół wyciągiem krzesełkowym. Na wycieczki w wyższe partie gór można się wybrać wagonikiem kolejki wjeżdżającej na Kasprowy Wierch - atrakcją jest już sam 12-minutowy przejazd z panoramicznymi widokami. Trasy z Kasprowego wiodą granią gór i prędzej czy później robią się przepaściste, ale można się wybrać na krótkie, łatwe, szerokie, piękne widokowo przejście ku Przełęczom Suchej albo Liliowe, by zejść na Halę Gąsienicową. W samym Zakopanem warto wybrać się do Aquaparku. Jego największe atrakcje to: zewnętrzny basen termalny z wodą o temperaturze sięgającej 30 st. C., 166-metrowa zjeżdżalnia i "dzika rzeka", gdzie woda płynie jakby to nie był basen, tylko nurt górskiego potoku.

Spływ Dunajcem w Pieninach/shutterstock Spływ Dunajcem w Pieninach/shutterstock Spływ Dunajcem w Pieninach/shutterstock

Rowerem, tratwą. Jest dużo sposobów, by ciekawie i rodzinnie zwiedzić Pieniny

Rowerem, tratwą. Jest dużo sposobów, by ciekawie i rodzinnie zwiedzić Pieniny

Na wschód od Zakopanego leżą PIENINY, a skoro Pieniny to koniecznie trzeba się udać na spływ tratwą malowniczym Dunajcem wijącym się ostrymi zakolami w głębokim, sięgającym nawet 300 metrów wąwozie. To jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie, który można podziwiać także wędrując albo jadąc rowerem - prawym brzegiem, głównie po słowackiej stronie, wiedzie Pienińska Droga z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy. Ze Szczawnicy warto wybrać się także do niedalekiego wąwozu Homole ze ścianami z białego i czerwonego wapienia o bajecznych kształtach, uważanego za najpiękniejszy w tej części gór.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce/Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce/Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce/Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Łagodne pasmo Gorców i Bieszczady - nie tylko góry

Łagodne pasmo Gorców i Bieszczady - nie tylko góry

Pomiędzy Dunajcem i Rabą ciągnie się łagodne pasmo GORCÓW, a w nim znajduje się m.in. Rabka z parkiem zdrojowymi i położona praktycznie na jej przedmieściach Chabówka z muzeum kolejnictwa. Skansen Taboru Kolejowego, największy tego typu w Polsce, powstał na terenie XIX-wiecznej parowozowni i zgromadzono w nim m.in. stare parowozy (najstarszy z 1878 r.) i lokomotywy, wagony pamiętające czasy Franciszka Józefa, salonki dygnitarzy, a także żurawie czy pługi śnieżne.

bieszczady, polska, kolejkaKolejka bieszczadzka, Bieszczady / Fot. Shutterstock

Miłośnicy kolejnictwa i kolejek będą zachwyceni również wycieczką w Bieszczady, czyli jedne z najdzikszych gór Europy, w których żyje największa w Polsce populacja niedźwiedzi i wilków. W sezonie z Majdanu niedaleko Cisnej do Przysłupia jeździ słynna bieszczadzka ciuchcia; przy szczególnych okazjach np. długich świątecznych weekendach, można się też przejechać zabytkowymi parowozami.

Tor saneczkowy w Ustroniu/Paweł Sowa AG Tor saneczkowy w Ustroniu/Paweł Sowa AG Tor saneczkowy w Ustroniu/Paweł Sowa AG

Beskidy Zachodnie z mnóstwem rodzinnych atrakcji

Beskidy Zachodnie z mnóstwem rodzinnych atrakcji

Warto wybrać się również w BESKID ŻYWIECKI albo ŚLĄSKI. W tym drugim dla rodzin atrakcyjna jest np. Czantoria. Przy górnej stacji kolejki linowej znajduje się całoroczny tor saneczkowy o długości 710 metrów, w dół biegnie ścieżka przyrodniczo-leśna, a na Polance pod Czantorią można m.in. zjechać pontonem po specjalnym torze, stoczyć się w kuli Zorba, spróbować sił na strzelnicy albo ściance wspinaczkowej. W Ustroniu Zawodziu jest z kolei Leśny Park, w którym żyją muflony i daniele, w zagrodach - żubry, jelenie, sarny, dziki, żbiki i jenoty, są tu także sowiarnia i sokolarnia.

Kotlina Kłodzka Błędne Skały/shutterstock Kotlina Kłodzka Błędne Skały/shutterstock Kotlina Kłodzka Błędne Skały/shutterstock

Karkonosze i Kotlina Kłodzka

Karkonosze i Kotlina Kłodzka

Piękne, ciekawe i zdecydowanie za mało doceniane są leżące po sąsiedzku KOTLINA KŁODZKA i KARKONOSZE, zbudowane z jednych z najstarszych skał, pełne fantazyjnych form, ostańców, kotłów polodowcowych, jaskiń i wodospadów oraz malowniczych miasteczek, uzdrowisk, twierdz i kapliczek. W tysiącletnim, położonym na historycznym bursztynowym szlaku Kłodzku, warto odwiedzić słynną twierdzę i Podziemną Trasę wiodącą przez korytarze i piwnice wydrążone w średniowieczu.

W górach szczególnie ciekawe są Błędne Skałki, czyli labirynt powstały w skalnych formacjach z trasą wycieczkową wiodącą wąskimi szczelinami i pod skałami, oraz Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt przedziwnych w kształcie Gór Stołowych ze skałami wyglądającymi jak ludzie albo zwierzęta.

Niektóre są aż nadto realistyczne: w Karłowie, gdzie zaczyna się złożona z 665 kamiennych schodków ścieżka na szczyt, znajduje się Park Dinozaurów z 30 ogromnymi figurami. Podobny park ? z modelami dinozaurów, stanowiskiem człowieka pierwotnego i skamieniałym lasem permskim jest też przy Muzeum Ziemi w Kletnie. W zbiorach samego muzeum znajdują się m.in. skamieniałe gniazda jaj dinozaurów sprzed 70 mln lat, tropy gadów sprzed 250 mln lat oraz ślady łap dinozaurów z Gór Stołowych.

W tej samej miejscowości znajduje się słynna Jaskinia Niedźwiedzia odkryta w czasie prac w kamieniołomie w 1966 r. Nazwano ją tak, ponieważ znaleziono w niej wówczas wiele kości prehistorycznych zwierząt, najwięcej niedźwiedzich. Jest najdłuższą w całych Sudetach, a trasa turystyczna (w sezonie lepiej zarezerwować bilety z wyprzedzeniem) pozwala podziwiać niezwykłe formy nacieków: stalaktyty w formie rurek, cienkich płatów, wełny czy grubych nawisów, stalagmity, krzaczaste wyrostki, grzybki albo kolumny.

Ogród Bajek w Międzygórzu / fot. Wikimedia /CC/ fot. Robert DrózdOgród Bajek w Międzygórzu / fot. Wikimedia /CC/ fot. Robert Drózd

W pobliskim Międzygórzu znajdują się również malowniczy, najwyższy w tej części Polski wodospad Wilczki oraz Ogród Bajek pełen znanych z książek i filmów postaci. W Bardzie jest za to ogromna ruchoma szopka panoramiczna, a w Kudowie - największe w Polsce Muzeum Zabawek: w zbiorach "Bajki" znajdują się zabawki z różnych okresów i różnych stron świata zaprezentowane w formie bajkowych scen, teatrzyków, czy szopek. Filię niewystawianych wcześniej zabawek trzy lata temu otwarto w Krynicy-Zdroju. Podobne muzeum, stworzone z kolekcji mima i założyciela teatru pantomimy wrocławskiej Henryka Tomaszewskiego można znaleźć w Karpaczu - to już w Karkonoszach, u stóp ich najwyższej góry Śnieżki.

Fot. Olis Olois (Flickr.com/CC) / Mumlawa w pobliżu Harrachov Fot. Olis Olois (Flickr.com/CC) / Mumlawa w pobliżu Harrachov Fot. Olis Olois (Flickr.com/CC) / Mumlawa w pobliżu Harrachov

Z Kłodzka skocz do Czech

Z Kłodzka skocz do Czech

Z tej części Polski łatwo można się przedostać - na dzień albo dłuższy wypad - do Czech. Celem mogą być np. park linowy w Pecu pod Śnieżką, zabytkowa kopalnia Kovarna w Obrzym Dole we wnętrzu tej samej góry (wstęp tylko dla starszych dzieci) czy Zoo safari w mieście Dwór Królowej nad Łabą (Dvur Kralove nad Labem) specjalizujące się w zwierzętach z Afryki. Można je podziwiać jak w Kenii czy Tanzanii - z odkrytego samochodu.

Warto też odwiedzić Harrachov - tuż za granicą, przy drodze ze Szklarskiej Poręby do Pragi. Miasteczko rozłożone w malowniczej dolinie rzeki Mumlawy, w samym sercu czeskiej części Karkonoskiego Parku Narodowego, niegdyś słynęło z huty szkła. Dzisiaj zwiedzający mogą w niej obserwować tradycyjny, ręczny proces produkcji. To właśnie tu wiek temu odlano szklany dzwon, który zawisł potem w sąsiedniej kaplicy św. Elżbiety. Obok znajduje się również restauracja z własnym mini-browarem, a mocno drożdżowe piwo można nie tylko pić, ale również się w nim kąpać - jest tu piwne mini-spa.

Jednak najważniejszym i najbardziej charakterystycznym elementem miasta jest kompleks skoczni narciarskich Cert'ak na zboczu Czarciej Góry. Najstarszą zbudowano w 1920 r., dzisiaj jest ich osiem, w tym - mamucia. Z rozrywek zapewniających równie dużą dawkę adrenaliny, ale nieco mniej ekstremalnych, przygotowano całoroczny tor bobslejowy i park linowy Vertical ze skokami na trampolinie, bungy, huśtawkami czy ścianką wspinaczkową.