Nie opisaliśmy wszystkich mórz, nad którymi chętnie odpoczywają Polacy, ale na pewno jest tu znakomita większość popularnych kierunków, z których chyba każdy już zyskał sobie miano turystycznego raju: m.in. Costa del Sol, Cyklady, Lazurowe Wybrzeże, a więc klasyka. Niemal każde wybrzeże zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, świetną infrastrukturę plażową, eleganckie kompleksy wczasowe, tętniące życiem nadmorskie bulwary, a wszędzie roztaczają się bajeczne krajobrazy, nie mówiąc o rafach koralowych, z których te najbardziej zjawiskowe ma ponoć Egipt. Które wybrzeże jest Waszym zdaniem najpiękniejsze? Wybieramy ulubione wybrzeże Polaków.
***
Południowa część Morza Śródziemnego - kierunek: Tunezja, Egipt
Tunezja dokąd jechać: Susa, Hammamet, Nabul, Monastyr, Dżerba, Tunis
Tunezja plaże: Są czyste i zadbane, szczególnie te przy hotelach - jedyne w Tunezji, gdzie można (a raczej, gdzie nie wzbudzi to powszechnego oburzenia) opalać się topless. Plaże są piaszczyste, na południu kraju morze jest płytsze niż na północy. Wiele osób twierdzi, że najpiękniejszy fragment wybrzeża to rejon Przylądka Bon (Hammamet, Nabul) oraz Tabarki (północno-zachodnia Tunezja). Na niektórych plażach można natknąć się na stosy obumarłych glonów, których widok szpeci pocztówkowy krajobraz (np. w rejonie Monastyru).
Egipt - Matruh/shutterstock
Egipt dokąd jechać: Aleksandria, Port Said, Sidi Abdel Rahman, Fuka, Matruh
Egipt plaże: Dolny Egipt w rejonie Morza Śródziemnego znany jest również pod nazwą: Białe Wybrzeże. Zawdzięcza ją białemu miękkiemu piaskowi, którym są usłane tutejsze plaże. Niestety fragment wybrzeża na pograniczu egipsko-izraelskim jest zanieczyszczony odpadami organicznymi, o co Izrael i Egipt obwiniają się nawzajem już od dłuższego czasu. Plaże na północy Egiptu są zazwyczaj zadbane, na prywatnych można się ubrać swobodniej niż na publicznych. W niektórych dużych miastach, takich jak Matruh, zdarzają się plaże brzydkie i zapuszczone, a przez to mało atrakcyjne.
Południowa część Morza Śródziemnego: Średnia temperatura wody w morzu jest najwyższa latem - w lipcu i sierpniu wynosi od 25 do 27 stopni Celsjusza w ciągu dnia.
Morze Czerwone - kierunek: Egipt
Egipt dokąd jechać: Hurghada, Szarm el-Szejk, Dahab, El Gouna
Egipt plaże: Wymarzone miejsca do nurkowania i fantastyczne plaże - to właśnie Egipt. Piaszczyste plaże i skaliste cyple to główny element krajobrazu długiego na około 1300 kilometrów wybrzeża czerwonomorskiego. W kurortach-molochach, klasycznym przykładem jest Hurghada, linia brzegowa jest pocięta zamkniętymi plażami, które należą do hoteli. W Egipcie nie ma oficjalnych plaż dla naturystów, z opalaniem topless też lepiej uważać, nawet na plażach zamkniętych.
Morze Czerwone: Latem temperatura wody przekracza nawet 30 stopni C (dochodzi do 32 stopni C).
Morze Balearskie - kierunek: Majorka, Minorka, Ibiza
Baleary dokąd jechać: El Arenal, Palma de Mallorca, Alcudia, Callas de Mllorca (Majorka), port Ciutadella, port Mao (Minorka), Playa den Bossa, Playa de Talamanca, Cala Portinatx (Ibiza).
Baleary plaże: W archipelagu Balearów królową plaż jest na pewno Minorka. Plaże na wyspie są zazwyczaj małe i wciśnięte między skały, gdzie wrzynają się zatoki morskie. Stanowią piaszczyste "przerwy" między malowniczymi klifami. Niektóre z nich są trudno dostępne. Minorka ma plaże pokryte białym i żółtym piaskiem, ma też plaże kamieniste. Te drugie znajdują się głównie na północy wyspy. Plaże Majorki ciągną się w cieniu wielopiętrowych hoteli. Latem trudno tu o naprawdę dziką plażę, chociaż tak jak na Minorce, wyspa ma sporo piaszczystych odcinków, którymi pocięte jest skaliste wybrzeże. Te we wschodniej i w południowej części wyspy, zdaniem wielu turystów, są najpiękniejsze. Plaże na Ibizie też są piaszczyste i też są zjawiskowo ulokowane, chociaż w sezonie - niesamowicie tłoczne. Jest ich tutaj ponad 30. Na wszystkich wyspach znajdują się również plaże dla nudystów.
Morze Balearskie: Średnia temperatura wody latem w lipcu i sierpniu to 25 stopni C.
Macarelleta, Minorka / fot. Shutterstock
Północna część Morza Śródziemnego - kierunek: Portugalia, Hiszpania, Riwiera Francuska
Wybrzeże Hiszpanii dokąd jechać: Costa del Sol, Costa Brava, Costa Blanca
Hiszpania plaże: Hiszpania ma ogromną liczbę plaż na każdym odcinku wybrzeża. Plaże są zróżnicowane - kamieniste, skaliste i pokryte miękkim piaskiem. Są czyste i zadbane, dzikie albo tylko dla naturystów. Plaże są darmowe, na wielu z nich znajdują się "chirinquitos", czyli miejsca czynne 24h, gdzie można kupić m.in. drinki i lody. Za niewielką opłatą można wypożyczyć leżaki. Plażowiczki topless są mile widziane.
Prowansja, Saint Tropez / Shutterstock
Francja dokąd jechać: Lazurowe Wybrzeże (Cannes, Saint-Tropez, Nicea, Monte Carlo)
Francja plaże: Riwiera Francuska co roku przyciąga około 10 milionów turystów. Ma piękne i zadbane plaże piaszczyste i kamieniste, większość jest darmowych. Na Wybrzeżu Cynobrowym znajdują się kameralne żwirowe zatoczki. Część plaż jest przeznaczona tylko dla naturystów.
Portugalia dokąd jechać: Faro, Lagos, Villamoura, Albufeira
Portugalia plaże: Gorące i słoneczne południe Portugalii słynie z fantastycznych piaszczystych plaż, wciśniętych między skały albo urwiska. Stolicą popularnego regionu turystycznego Algarve jest Faro, a miejsca, które masowo odwiedzają turyści w sezonie to Villamoura i Albufeira. To właśnie te kurorty słyną z plaż umiejscowionych w zatoczkach, z których wyrastają bajeczne formy skalne. Na Maderze plaże są skaliste, a jeżeli zdarzają się piaszczyste to raczej wskutek ingerencji człowieka. Większość plaż w Portugalii jest strzeżona. Są też dzikie plaże i plaże dla naturystów (m.in. w rejonie Sines).
Północna część Morza Śródziemnego: Morze w Hiszpanii jest krystalicznie czyste. Sporo hiszpańskich plaż zostało uhonorowanych prestiżowym certyfikatem Błękitnej Flagi. Średnia temperatura wody w północnej części basenu Morza Śródziemnego latem przekracza 23 stopnie C.
Portugalia Algarve/shutterstock
Morze Adriatyckie - kierunek: Chorwacja, Czarnogóra, wschodnie Włochy
Chorwacja dokąd jechać: Dubrownik, Split, Makarska, wyspy: Hvar, Korcula, Mljet, Krk, Brac
Chorwacja plaże: Duży fragment wybrzeża Chorwacji jest skalisty. Wiele dobrze zagospodarowanych turystycznie plaż pokrytych jest żwirem. Piaszczyste plaże występują tu sporo rzadziej. Za to piękne widoki, np. gór okalających plażę, rekompensują turystom tę drobną niewygodę. Popularnym rejonem turystycznym, gdzie plaże żwirowe cieszą się dużym zainteresowaniem jest Riwiera Makarska. Miejsc pokrytych delikatnym, złotym piaskiem warto poszukać na wyspach np. wyspie Krk, Hvar lub Rab.
Fot. Shutterstock
Czarnogóra dokąd jechać: Zatoka Kotorska, Budva, Sveti Stefan, Bar
Czarnogóra plaże: Są żwirowe, kamieniste, betonowe i piaszczyste, swoje eldorado znajdą tutaj również naturyści (słynna Ada Bojana). Piaszczyste plaże są ciemniejsze niż np. nad Bałtykiem. Chodzi tu m.in. o Wielką Plażę - najdłuższą piaszczystą plażę nad Adriatykiem (ok. 13 km długości). Czarnym piaskiem jest pokryta np. Mala Plaza. Czarnogóra ma mnóstwo zacisznych zatoczek i plaż schowanych w cieniu gajów oliwnych. Korzystanie z nich jest najczęściej bezpłatne (pod warunkiem, że nie korzystamy z leżaków i parasoli).
Włochy Rimini/shutterstock
Wschodnie Włochy: Po drugiej stronie Morza Adriatyckiego, we Włoszech, znajduje się więcej długich piaszczystych plaż. Są też kamieniste i żwirowe. Także we Włoszech serwis plażowy (dwa leżaki + parasol) jest płatny. Płatne są również wejścia na niektóre plaże. Najpiękniejsze kamieniste znajdują się m.in. w rejonie malowniczej Riwiery del Conero. Jeden z największych kurortów we Włoszech, Rimini, charakteryzują plaże rozległe i piaszczyste, co widać na zdjęciu.
Morze Adriatyckie: Od czerwca do września średnia temperatura wody przekracza 20 stopni C.
Morze Tyrreńskie - kierunek: południowe Włochy (m.in. Sycylia)
Włochy dokąd jechać: Zatoka Neapolitańska, Kalabria, Sycylia
Włochy plaże: Wybitnie turystyczna Sycylia i pobliskie wyspy zawsze doskonale są przygotowane do sezonu. Największa śródziemnomorska wyspa ma do zaoferowania plaże wszystkich rodzajów - kamieniste, kamienisto-żwirowe, żwirowe i piaszczyste. Plaże są czyste i złociste. Na pobliskich Wyspach Liparyjskich można spotkać ciemne lawowe. Piaszczysto-żwirowe plaże spotkamy też w Kalabrii i rejonie Zatoki Neapolitańskiej. Występuje tu sporo uwięzionych między skałami plaż, które oblewają wody cichych zatoczek. Są też plaże długie, szerokie i piaszczyste. W Kalabrii - również ciemne.
Włochy morze: Średnia temperatura wody w Morzu Tyrreńskim przekracza 23 stopnie C.
Włochy Kalabria/shutterstock
Morze Jońskie - kierunek: Wyspy Jońskie (Grecja)
Wyspy Jońskie dokąd jechać: m.in. Kefalinia, Zakynthos, Korfu
Wyspy Jońskie plaże: Wyspy Jońskie są deszczowe, zielone i mają cudowne piaszczyste plaże, które ulokowały się między wysokimi klifami. Znakomitym przykładem jest Navagio Beach na Zakynthos, znana również jako Zatoka/Plaża Wraku (znajduje się na niej wrak statku przemytniczego MV Panagiotis z 1937 roku). Plaże na wielu Wyspach Jońskich są świetnie zagospodarowane. Są piaszczyste, żwirowe, kamieniste i mieszane. W Zatoce Laganas na Zakynthos znajduje się ponoć najdłuższa piaszczysta plaża nad Morzem Śródziemnym. Na tej samej wyspie część plaż zamykana jest po zmroku, dlatego przed wejściem lepiej zapoznać się z regulaminem.
Morze Jońskie: Średnia temperatura wody - ok. 23 stopni C w lipcu i sierpniu.
Korfu/shutterstock
Morze Egejskie - kierunek: Kreta, Cyklady, Dodekanez, Sporady Północne (Grecja), Turcja Egejska
Kreta dokąd jechać: Agios Nikolaos, Elounda, Matala
Kreta plaże: Większość plaż na Krecie jest bezpłatna, wypożyczenie dwóch leżaków i parasola kosztuje 5-8 euro. Wschód wyspy charakteryzują małe piaszczyste plaże zatokowe, te po zachodnie stronie są ponoć najpiękniejsze (m.in. plaża Balos na zdjęciu). Duże i piaszczyste plaże występują niemal w każdym zakątku wyspy. Są też mieszane albo pokryte tylko kamyczkami. Między skałami można przypadkowo napotkać dziką plażę.
Mykonos - Elia Beach / Flickr.com / NervousEnergy
Cyklady dokąd jechać: m.in. Mykonos, Santorini
Cyklady plaże: Piaszczyste, kamieniste, żwirowe i mieszane - plaże pokryte są czarnym i czerwonym piaskiem (m.in. Santorini), są też plaże złociste. Na wyspach jest sporo dzikich miejsc do plażowania i plaż ukrytych między skałami. Na Mykonos są odcinki plaż tylko dla naturystów albo dla osób LGBT.
Grecka wyspa Kos / fot. Shutterstock
Dodekanez dokąd jechać: m.in. Rodos, Kos, Kalymnos, Tilos
Dodekanez plaże: Na słonecznych i gorących wyspach Dodekanezu mamy do czynienia z różnymi rodzajami plaż, które rozciagają się w cieniu gajów oliwnych, lasów iglastych i drzewek cytrynowych. Są tu plaże kamieniste, żwirowe, piaszczyste i mieszane, a także jasne, ciemne wulkaniczne i czerwone (np. Tilos). Są też typowo turystyczne, a więc pokryte złocistym miękkim piaskiem i długie oraz ciche zatokowe, których czasami trzeba się naszukać. Z piaszczystych plaż słynie np. Kos, z bajecznych piaszczysto-kamienistych - m.in. Rodos.
Turcja Egejska dokąd jechać: Cesme, Kusadasi, Marmaris, Bodrum (pogranicze Morza Egejskiego i Śródziemnego)
Oludeniz, Turcja/shutterstock
Turcja Egejska plaże: W egejskiej części Turcji leży mnóstwo świetnych piaszczystych plaż, zdarzają się też wybetonowane fragmenty wybrzeża (np. w okolicy Bodrum). Turcja słynie z kamienistych plaż, ale nad Morzem Egejskim, np. w rejonie Kusadasi, występuje sporo miejsc pokrytych piaskiem albo piaskiem i żwirem. Najbardziej klimatyczne i urokliwe plaże chowają się w zatokach. Szerokie, zadbane piaszczyste plaże są ozdobą m.in. Icmeler, niedużego kurortu przy Marmaris.
Morze Egejskie: Średnia temperatura wody od czerwca do października przekracza 20 stopni C.
Morze Czarne - kierunek: Bułgaria, Ukraina, Rumunia
Bułgaria dokąd jechać: Słoneczny Brzeg, Warna, Nesebyr, Złote Piaski, Burgas
Bułgaria plaże: W miejscach turystycznych plaże są czyste, dobrze zagospodarowane i regularnie sprzątane. Są piaszczyste albo kamieniste, jasne, szare i ciemne, latem w środku miasta bardzo tłoczne. Za miastami można trafić na bezludne i dzikie plaże (np. niedaleko Warny). Teoretycznie są bezpłatne (stanowią własnością państwa), praktycznie - płatne, ale nie wszędzie. Na wielu miejskich plażach, np. w Warnie, można rozłożyć się z własnym "ekwipunkiem" za darmo. Plaże dla naturystów: TAK.
Ukraina dokąd jechać: Odessa, Sewastopol, Koktebel
Koktebel, Krym, Ukraina / fot. Shutterstock
Ukraina plaże: Ukraina ma wiele plaż kamienistych i żwirowych (głównie Krym), są plaże dla naturystów - pierwsza w Związku Radzieckim powstała w ukraińskim kurorcie Koktebel u stóp wulkanu Karadah. Plaże są płatne (np. Odessa) i darmowe. Dzikie można znaleźć między miejscowościami.
Rumunia dokąd jechać: Konstanca, Delta Dunaju, Mamaja
Rumunia plaże: Są przeważnie szerokie i piaszczyste, plaże do opalania topless i dla nudystów. Plaże są czyste i zadbane, zwłaszcza w rejonie Konstancy i Mamai, prawie 87,7% ma statut błękitnej flagi. Wiele plaż w Rumunii zdobią parasole i knajpy, a wzdłuż niektórych ciągną się bulwary.
Morze Czarne: Latem temperatura wody w morzu dochodzi nawet do 29 stopni C.
Konstanca/Fot. Shutterstock
Wschodnia część Morza Śródziemnego - kierunek: Turcja Śródziemnomorska
Turcja dokąd jechać: Antalya, Alanya
Turcja plaże: Wybrzeże śródziemnomorskie w Turcji jest przeważnie kamieniste i żwirowe, ale można tu trafić też na miękki, biały lub złoty piasek. Te chyba najładniejsze ulokowały się w zatokach. Jedna z najsłynniejszych plaż w Turcji nosi imię Kleopatry i znajduje się w Alanyi. Oczywiście latem jest potwornie zatłoczona. Inną piękną plażą jest na pewno Błękitna Laguna w Oludeniz. W formie wąskiego cypla stanowi ona przedłużenie plaży publicznej. Błękitna Laguna to teren chroniony, a wejście na plażę jest płatne. Panuje tu m.in. zakaz uprawiania sportów wodnych
Turcja świetnie wiem, czym przykuć uwagę turystów - oblegane plaże są ładne i zadbane, a w pobliżu można dostać prawie wszystko m.in. olejki przeciwsłoneczne, które kosztują zawrotne sumy w porównaniu ze sklepami oddalonymi od plaż. W Turcji (raczej) nie ma plaż dla naturystów, pierwszy hotel, który pozwala plażowiczom na opalanie się nago powstał w 2010 roku w Marmaris. Zagraniczne turystki w Turcji lubią opalać się topless, do czego Turcy są przyzwyczajeni. Topless raczej nie wzbudzi większego zainteresowania na zamkniętych plażach hotelowych. Na wszystkich plażach płatny jest serwis plażowy.
Morze Śródziemne: od lipca do października ma temperaturę ok. 25-26 stopni C.
Morze Bałtyckie - kierunek: Polska, Szwecja, Litwa, Łotwa, Estonia
Polska dokąd jechać: Międzyzdroje, Pobierowo, Rewal, Kołobrzeg, Ustka, Półwysep Helski
Polska plaże: Kilometry piaszczystych szerokich plaż to uroki polskiego wybrzeża. Nie rozstrzygamy, w którym miejscu prezentuje się ono najpiękniej, bo w Świnoujściu, Ustce i na Półwyspie Helskim wygląda nieco inaczej. W Polsce mamy m.in. plaże dla naturystów (np. okolice Międzyzdrojów, Rąbki, Dębek, Karwi), sporo plaż ma strzeżone odcinki. Także mnóstwo jest dzikich, jeżeli za dzikie plaże uznamy brak infrastruktury plażowej, a więc chociażby leżaków. Zazwyczaj plaże otulają wydmy albo lasy, do wielu z nich schodzą skaliste urwiska (m.in. Gosań, Gdynia Orłowo).
Hel, Mierzeja Helska / shutterstock
Także w Szwecji, Estonii, Łotwie i na Litwie wybrzeże jest piaszczyste i bardzo urozmaicone krajobrazowo. Popularnym wśród Szwedów kierunkiem wakacyjnym jest położone na półwyspie w kształcie grzybka miasto Falsterbo, które słynie z zadbanych i przyjaznych rodzinom plaż i kempingów. Ze względu na swoje specyficzne położenie prawie na końcu cypla, może nam się kojarzyć z Helem. Usytuowany nad Cieśniną Kattegat Halland ma mnóstwo pociągających miejsc. Jednym z nich jest na pewno siedmiokilometrowa, piaszczysta plaża w małym Tylosand, oddalonym o niecałe 200 kilometrów na północ od Falsterbo.
Morze Bałtyckie: Latem temperatura wody wynosi ok. 18-20 stopni C.