Polski EDEN - czym możemy pochwalić się Europie?

Czym jest EDEN?
Czym jest EDEN?
EDEN to zainicjowany przez Komisję Europejską konkurs na najlepszy kierunek turystyczny w danym kraju. W tym roku w Polsce został zorganizowany już po raz czwarty. Koordynatorem krajowej edycji jest Polska Organizacja Turystyczna. Motywem przewodnim tegorocznego EDEN-u była "turystyka dostępna". Chodzi tu o promowanie mniej znanych miejsc, ale przede wszystkim takich, które są DOSTĘPNE dla rodzin z dziećmi, seniorów i niepełnosprawnych turystów. Organizując konkurs na Najlepszą Destynację Turystyczną od 2006 roku, Unia Europejska wspiera politykę zrównoważonego rozwoju turystyki w miejscach, gdzie dba się o lokalne dziedzictwo kulturowe, środowisko przyrodnicze i poprawę sytuacji ekonomicznej mieszkańców danego regionu.

Wyróżnienie: UROCZYSKO ZABOREK
UROCZYSKO ZABOREK
Uroczysko Zaborek przy Janowie Podlaskim to aż 50 hektarów żywej historii. Mieszczą się tu m.in. zabytkowe dworki z okresu Powstania Styczniowego, młyn i plebania z 1880 roku. Tak, to skansen i pewnie nie byłoby w nim nic oryginalnego, gdyby nie fakt, że można tu zamieszkać. Uroczysko Zaborek to jednocześnie muzeum na świeżym powietrzu i hotel. Dlatego jest dostępny tylko dla gości. Całość jest objęta granicami parku krajobrazowego: Podlaski Przełom Bugu. Sielski pejzaż tworzą starorzecza Bugu, lasy i zielone pagórki, gdzie każdy, kto wykupi sobie nocleg w jednym z zabytkowych domów, poczuje się naprawdę wyjątkowo. Wszystkie budynki pochodzą z okolicznych wsi, tylko dawny młyn wodny stoi dokładnie tam, gdzie został wzniesiony przed dwoma wiekami.
Fragment mapki ośrodka wypoczynkowego Uroczysko Zaborek / Fot. Zaborek.com.pl

Wyróżnienie: BESKIDZKA PIĄTKA
BESKIDZKA PIĄTKA
Kto nie był, niech koniecznie się uda - do Istebnej, Wisły, Ustronia, Brennej i Szczyrku, które razem tworzą Beskidzką Piątkę w południowo-zachodniej części kraju. Warto się tu zapuścić, bo jest to wyjątkowo urokliwy kraniec Polski, a szczególnie do takich miejsc jak Istebna oraz pobliskie wioski: Koniaków i Jaworzynka, które wspólnie tworzą beskidzką trójwieś. To tu, w krainie Górali Śląskich, spotykają się Polska, Słowacja i Czechy, a miejsce tego spotkania dokładnie nazywa się trójstykiem. Każdą z miejscowości Beskidzkiej Piątki wyróżnia co innego, choć zawsze ma to związek z kulturą góralską. Wszędzie zatem można dobrze pojeść tradycyjnego jadła i połazić po górach, podziwiając łagodne beskidzkie pejzaże. Brenna promuje się hasłem: siła spokoju, Istebna - siła tradycji, Szczyrk - siła energii, Ustroń - siła zdrowia, a Wisła - siła źródeł.
Beskid Śląski/Flickr.com/Andreas Lischka

Wyróżnienie: MUZEUM PAPIERNICTWA
MUZEUM PAPIERNICTWA
Nie mniej urokliwa Kotlina Kłodzka tylko potwierdza, że południowa Polska to fantastyczne miejsce, żeby odpocząć i naładować akumulatory. A chcąc maksymalnie wykorzystać to, co do zaoferowania ma Dolny Śląsk, nie wolno pominąć Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Już sam widok z okna samochodu pięknie malowanego młyna z XVII wieku, który stoi na Bystrzycą Kłodzką, jest intrygujący. A co na turystów czeka w środku? XIX-wieczne arkusze papierów, maszyny wykorzystywane w przemyśle papierniczym, zabytkowe paszporty, a więc wszystko co ma związek z papierem i przemysłem papierniczym. Od maja do sierpnia muzeum jest czynne codziennie od 9.00 do 18.00 (tylko w niedzielę od 9.00 do 15.00). Bilet normalny kosztuje 11 zł, ulgowy - 8 zł.
Wnętrze Muzeum Papiernictwa / Fot. Łukasz Giza / AG

Wyróżnienie: BORY TUCHOLSKIE
BORY TUCHOLSKIE
Bory Tucholskie zajmują ok. 3 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. Ogromny kompleks borów sosnowych, łąk, bagien, jezior i torfowisk, ukształtowanych wśród moren i wydm, położony jest w dorzeczu Brdy i Wdy na północy Polski. Ogromne bogactwo fauny i flory, które można podziwiać w granicach kilku rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych, sprawiają, że Bory Tucholskie są jedyne w swoim rodzaju. Okolicę zamieszkują Kociewiacy i Kaszubi.

Laureat konkursu EDEN: TWIERDZA PRZEMYŚL
TWIERDZA PRZEMYŚL
Potężny system fortyfikacji w Przemyślu powstał jeszcze w czasach wojny krymskiej. Obecnie jest zaliczany do największych obiektów militarnych na świecie, a w samej Europie zajmuje miejsce trzecie - przed twierdzą w Antwerpii i w Verdun. Po pierwszej wojnie światowej Twierdza Przemyśl przestała odgrywać znaczącą rolę, a później stała się tylko atrakcją turystyczną, dziś - jedną z najważniejszych w południowo-wschodniej Polsce. Niszczejącymi od 1918 roku budowlami państwo zainteresowało się dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych. Wkrótce między obiektami wytyczono ścieżkę edukacyjną. Dziś można kupić również przewodnik po kilkudziesięciu fortach głównych i pomocniczych.
Jeden z głównych fortów pierścienia zewnętrznego - Twierdza Przemyśl / Fot. Waldek Sosnowski / AG