Najlepsze linie lotnicze 2012, które latają z Polski

Większość azjatyckich przewoźników, którzy należą do najbardziej luksusowych linii lotniczych na świecie, nie ma w swojej ofercie lotów z/do Polski. Połączenia z naszym krajem jednak obsługuje wiele prestiżowych towarzystw lotniczych. Ranking przygotowała brytyjska firma Skytrex.

Najlepsze linie lotnicze świata mają siedziby w Azji

NAJLEPSZE LINIE LOTNICZE ŚWIATA. Skytrax to brytyjska firma konsultingowa, która zajmuje się badaniem pasażerskich linii lotniczych. Co roku przyznaje nagrody w wielu różnych kategoriach związanych z branżą lotniczą m.in. dla najlepszego przewoźnika i lotniska. Rok 2012, tak jak poprzedni, należał do Azjatów. To mieszkańcy właśnie tego kontynentu dysponują flotami, które zapewniają najwyższe standardy lotu.

A zatem po kolei: miejsce pierwsze zajęły katarskie linie lotnicze Qatar Airways, miejsce drugie - Asiana Airlines (narodowy przewoźnik Korei Południowej), miejsce trzecie - Singapore Airlines (narodowe linie Singapuru), miejsce czwarte - Cathay Pacific Airways (linie z Hongkongu), miejsce piąte - ANA All Nippon Airways (japońskie linie lotnicze), miejsce szóste - Etihad Airways (przewoźnik emiracki), miejsce siódme - Turkish Airlines (linie tureckie), miejsce ósme - Emirates (przewoźnik emiracki), miejsce dziewiąte - Thai Airways International (tajskie narodowe linie lotnicze), miejsce dziesiąte - Malaysia Airlines (narodowe linie lotnicze Malezji).

Tylko trzech przewoźników spośród wyżej wymienionych obsługuje połączenia z Polską. My rozszerzyliśmy tę listę o linie lotnicze z czterdziestki najlepszych, które mają do zaoferowania loty przynajmniej z i do Warszawy.

Qatar Airways / shutterstock Qatar Airways / shutterstock Qatar Airways / shutterstock

QATAR AIRWAYS

QATAR AIRWAYS - najlepsza linia lotnicza w 2011 i 2012 roku

Katarski przewoźnik wszedł na polski rynek całkiem niedawno i od razu wzbudził sporo zainteresowania. W Warszawie pojawił się dokładnie 5 grudnia 2012 roku. Promuje się u nas jako "jedyna pięciogwiazdkowa linia latająca z/do Polski w bardzo atrakcyjnych cenach!". Rzeczywiście linie Qatar Airways znalazły się na pierwszym miejscu w gronie sześciu najlepszych linii lotniczych na świecie ocenionych przez Skytrax na pięć gwiazdek. Same Qatar Airways mianują się elitarnymi liniami lotniczymi, w rzeczywistości nie należą do najtańszych, ale zapewniają najwyższy standard lotu. Katarczycy mają najnowocześniejsze i najmłodsze samoloty w wieku nie starszym niż 6 lat. W Polsce przewoźnik stacjonuje tylko w Warszawie na lotnisku im. Fryderyka Chopina na Okęciu, skąd wylatuje codziennie m.in. do Brazylii, Australii, krajów Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.

Logo Turkish Airlines / shutterstock Logo Turkish Airlines / shutterstock Logo Turkish Airlines / shutterstock

TURKISH AIRLINES

TURKISH AIRLINES

Narodowy przewoźnik turecki został uhonorowany czterema gwiazdkami, jeżeli chodzi o jakość usług. Także w zeszłym roku Turkish Airlines figurowały na liście dziesięciu najlepszych linii lotniczych na świecie, sporządzonej przez Skytrax. W porównaniu z 2011 rokiem poprawiły swój wynik i wskoczyły z pozycji dziewiątej na siódmą.

W Polsce linie te stacjonują tylko w porcie lotniczym im. Fryderyka-Chopina w Warszawie. Z najbardziej popularnych dalekich kierunków mają do zaoferowania Polakom m.in. Nowy Jork, Moskwę, Szanghaj, Tokio, Bangkok, Dubaj i Pekin. Przewoźnik operuje dużą flotą, w której najstarszy samolot liczy mniej niż 7 lat. Same linie należą do najdłużej istniejących na świecie. Powstały w 1933 roku.

Stewardessa lini Emirates / shutterstock Stewardessa lini Emirates / shutterstock Stewardessa lini Emirates / shutterstock

EMIRATES

EMIRATES

6 lutego 2013 roku na warszawskim lotnisku im. F. Chopina wylądował pierwszy samolot linii Emirates, jednej z najbardziej elitarnych linii lotniczych świata, która należy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Lot z Dubaju zainaugurowało 162 pasażerów. Od tamtej porty podróż na trasie Warszawa-Dubaj odbywa codziennie ok. 300 osób. W ofercie linii znajduje się prawie 130 miejsc, do których latają samoloty z portu lotniczego na Okęciu.

Tytułem najlepszych linii lotniczych Emirates zostały uhonorowane dwukrotnie: w 2001 i 2002 roku. Przez całą pierwszą dekadę tego stulecia utrzymały bardzo wysoką pozycję w światowych rankingach najlepszych linii lotniczych. W 2012 roku Skytrax zakwalifikował je na miejsce ósme.

Samolot Lufthansy / shutterstock Samolot Lufthansy / shutterstock Samolot Lufthansy / shutterstock

LUFTHANSA

LUFTHANSA

W 2012 roku Lufthansa "wylądowała" na 14 miejscu wśród najlepszych linii lotniczych świata. Największa linia lotnicza Niemiec ma siedzibę główną w Kolonii, natomiast jej baza mieści się we Frankfurcie nad Menem. Dzięki swoim głównym partnerom (Jet Airways, Air India, Luxair i Air Malta) dociera niemal w każdy zakątek świata. Z Polski ma do zaoferowania połączenia lotnicze z Warszawy, Katowic, Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa, Poznania i Gdańska. Niedawno Lufthansa rozpoczęła nową kampanię wizerunkową pod hasłem "Nonstop you", która ma promować linie lotnicze w segmencie podróży służbowych.

Samolot linii Aegean Airlines / shutterstock Samolot linii Aegean Airlines / shutterstock Samolot linii Aegean Airlines / shutterstock

AEGEAN AIRLINES

AEGEAN AIRLINES

W zeszłym roku grecki przewoźnik znalazł się na 24 pozycji w ogólnoświatowym rankingu linii lotniczych Skytrax. W porównaniu z rokiem 2011 poprawił zeszłoroczny wynik o dwa miejsca. W 2012 roku Grecja została najlepszą linia regionalną w Europie i trzecią na świecie. Aegean Airlines, drugie największe linie w Grecji, w marcu 2013 roku uruchomiły regularne połączenia z Polską na trasie: Warszawa - Ateny i z powrotem. Główne porty lotnicze Aegean Airlines mieszczą się w Atenach, Salonikach, Heraklionie i Larnace.

British Airways / shutterstock British Airways / shutterstock British Airways / shutterstock

BRITISH AIRWAYS

BRITISH AIRWAYS

Największe linie lotnicze Wielkiej Brytanii mają główną siedzibę w Londynie. Węzeł lotniczy stanowi lotnisko Heathrow. Odkąd British Airways połączyły się z hiszpańskimi Iberia Airlines w 2009 roku, tworząc International Airlines Group, należą do największych towarzystw lotniczych świata. W sumie mają w składzie ok. 400 samolotów.

Po raz pierwszy BA pojawiły się w Polsce 17 kwietnia 1939 roku. W kwietniu 1958 roku angielski przewoźnik uruchomił regularne połączenia między Warszawą i Londynem, a w 1997 - z Krakowem. Obecnie z trzech lotnisk w Polsce, do których latały British Airways (Warszawa, Kraków, Poznań), linia obsługuje wyłącznie jedno w Warszawie (połączenie Warszawa-Londyn-Warszawa).

Finnair / shutterstock Finnair / shutterstock Finnair / shutterstock

FINNAIR

FINNAIR

Fińska linia lotnicza z głównym hubem w Helsinkach należy do najbezpieczniejszych środków komunikacji na świecie. Ostatni śmiertelny wypadek przydarzył się jej w 1963 roku. Finowie działają na rynku od lat dwudziestych minionego wieku, co sprawia, że są też jednym z najstarszych towarzystw lotniczych świata. W 2012 roku FINNAIR uplasował się na 31 miejscu w gronie najlepszych przewoźników wg Skytrax. Z Polski wykonuje regularne połączenia z/do Warszawy, okresowo lata też z/do krakowskich Balic. W 2013 roku trasę: Kraków - Helsinki - Kraków realizuje od 24 marca do 25 października.

KLM / shutterstock KLM / shutterstock KLM / shutterstock

KLM

KLM

Królewskie Linie Lotnicze (KLM) należą do Holandii i są najdłużej istniejącym na rynku środkiem komunikacji lotniczej. Powstały w 1919 roku, od tamtej pory latają bez przerwy. KLM wykonują regularne połączenia z/do Warszawy. W 2012 roku zajęły 34. pozycję w ogólnoświatowym rankingu przewoźników lotniczych wg Skytrax. To o 12 miejsc lepszy wynik w porównaniu z rokiem 2011.

Austrian Airlines / shutterstock Austrian Airlines / shutterstock Austrian Airlines / shutterstock

AUSTRIAN AIRLINES

AUSTRIAN AIRLINES

Austriacy dysponują jednymi z najnowocześniejszych maszyn na świecie, których wiek odbiega od europejskiej średniej (średnia wieku to 8,6 lat). Austrian Airlines wchodzą w skład 40 najlepszych linii lotniczych świata - w rankingu Skytrax uplasowały się na 39. pozycji. W naszym kraju stacjonują na lotniskach w Krakowie, skąd wylatują najdalej do Pekinu i Bangkoku, i w Warszawie - oprócz Pekinu i Bangkoku latają też do Tokio.

Więcej o: