Trip Advisor.10 najlepszych wysp europejskich na podróż w 2013 roku [TRAVELLERS' CHOICE]

Jak co roku po podliczeniu głosów użytkowników Trip Advisor przygotował zestawienie najlepszych plaż, hoteli, wysp i kierunków na wakacje. Sprawdźcie, czy w rankingu europejskich wysp są jeszcze jakieś, które Was zaskoczą.
Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie - piaszczyste wydmy w Corralejo Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie - piaszczyste wydmy w Corralejo Fot. Shutterstock

FUERTEVENTURA Wyspy Kanaryjskie.

FUERTEVENTURA Wyspy Kanaryjskie. Z rankingu najlepszych europejskich wysp Trip Advisora wynika, że najbardziej lubimy wyspy gorące z pięknymi plażami, które obrastają rzędy palm. Dlatego gdyby w pierwszej dziesiątce zabrakło Fuerteventury, pewnie bylibyśmy zaskoczeni. Ale Fuerteventura jak zwykle jest i jak zwykle - wysoko. Chyba najbardziej piaszczystą wyspę kanaryjską użytkownicy portalu docenili m.in. właśnie za to - za rozległe plaże i połacie nadmorskich wydm. Sympatię turystów zyskały też urokliwe miasteczka. W rankingu tych ostatnich królują Corralejo, główny kurort turystyczny Fuerteventury, i małe wioski rybackie takie, jak El Cotillo na północy czy osady na Półwyspie Jandia w południowej części wyspy. Część z nich jest bardzo słabo zaludniona, cała wyspa w ogóle liczy zaledwie 50 tysięcy mieszkańców. Jest drugą co do wielkości w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Fuerteventura, plaża, wyspy kanaryjskieFuerteventura / Fot. Shutterstock

Wyspa Skye, Szkocja Wyspa Skye, Szkocja Wyspa Skye, Szkocja/Fot. Shutterstock

SKYE Hybrydy

SKYE Hybrydy. Na tle pierwszych dziesięciu wysp, które szczególnie nam się podobają, na pewno wyróżnia się szkocka wyspa Skye w archipelagu Hybrydów Wewnętrznych. Jest mglista, górzysta, chłodna i surowa, ale ci, co lubią górski trekking poza utartym szlakiem, będą mieli tu jak w raju. Jeżeli spojrzeć na nią pod tym właśnie kątem - jest idealna. Średnia temperatura powietrza w lipcu i sierpniu nie przekracza tu 15 stopni Celsjusza. Tłumy i wielkie, ekskluzywne hotele to w przypadku Skye pojęcie abstrakcyjne. Są tutaj za to dzikie wybrzeża, poszarpane urwiska i urokliwe wioski rybackie takie, jak Broadford, Carbost czy największa z nich Uig. Największym miastem Skye jest Portree.

Wyspa Skye, SzkocjaWyspa Skye, Szkocja/Fot. Shutterstock

Port w JERSEY Wyspy Normandzkie / shutterstock Port w JERSEY Wyspy Normandzkie / shutterstock Port w JERSEY Wyspy Normandzkie / shutterstock

JERSEY Wyspy Normandzkie

JERSEY Wyspy Normandzkie. To największa z wysp w Kanału La Manche, administracyjnie jest zależna od Wielkiej Brytanii. O urlopie na Jersey powinien pomyśleć każdy, kto uwielbia turystykę wodną w każdym wydaniu, a więc żeglarstwo, surfing, nurkowanie czy kajakarstwo. Najpiękniejsza zdaniem użytkowników Trip Advisora plaża na Jersey znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy w zatoce Saint Brelade. Jeszcze w październiku jest tam ciepło, a rozsiane po wybrzeżu kawiarnie i hotele tętnią życiem.

zakynthos, grecja, kolumber zakynthos, grecja, kolumber Fot. sicanya

ZAKYNTHOS Wyspy Jońskie

ZAKYNTHOS Wyspy Jońskie. Powiedzieć o niej, że to raj, zabrzmi trochę banalnie, ale chyba po prostu nie da się jej lepiej opisać. Największa z Wysp Jońskich Zakynthos ma wszystko, co uszczęśliwi amatorów egzotycznych wysp. Jest gorąca, kolorowa, tętniąca życiem, pełna muzyki i... świetnie smakuje. To kraina oliwek i winogron. Najlepszą opinią użytkowników cieszy się restauracja Essence w Kalamaki, ale i knajpy w Alykes, Argassi i Tsilivi bardzo często pojawiają się w rankingu najlepszych restauracji na Zakynthos. Z atrakcji trzeba obowiązkowo zahaczyć o jedną z plaż, które niemal w każdym zakątku wyspy wyglądają jak z pocztówki. Ponoć najpiękniejsza z nich znajduje się w zatoce Porto Limnionas.

Malta wyspa Gozo - Lazurowe Okno / flickr.com / Michael Borg Malta wyspa Gozo - Lazurowe Okno / flickr.com / Michael Borg Malta wyspa Gozo - Lazurowe Okno / flickr.com / Michael Borg

GOZO Malta

GOZO Malta. Mająca nieco bardziej wiejski charakter niż Malta, druga największa wyspa w archipelagu maltańskim, czyli Gozo jest dobra chyba na każdą porę roku. Leży przecież niedaleko gorącej Sycylii. Jeszcze jesienią jest tutaj ciepło, a warunki pogodowe w tym czasie można porównać do Balearów. Temperatura powietrza i wody w końcówce roku wynosi około 20 stopni Celsjusza. O tej porze w komfortowych warunkach można zwiedzać wyspę i zobaczyć m.in. zatoki oraz wybrzeże klifowe ze słynnym Lazurowym Oknem w miejscowości Dwejra. Najdłuższą piaszczystą plażą na Gozo jest rudo-złota plaża w Ramla Bay. Niedaleko niej znajduje się jaskinia, w której według mitów Kalipso uwiodła Odyseusza.

Skara Brae / shutterstock Skara Brae / shutterstock Skara Brae / shutterstock

MAINLAND Orkady

MAINLAND Orkady. Krajobraz Mainland niczym szczególnym nie wyróżnia się na tle innych szkockich wysp. Tak samo jak gdzie indziej w archipelagu Orkadów Mainland ma poszarpane wybrzeże z wysokimi urwiskami i sprawia wrażenie, jakby zamiast prawdziwej trawy pokrywał ją idealnie przystrzyżony trawnik. Mainland jest na pewno jednym z najciekawszych miejsc w całym archipelagu, jeżeli wziąć pod uwagę tutejsze dziedzictwo kulturowe. To dawna wyspa Wikingów, po których ślady napotyka się tu niemal wszędzie np. w Skara Brae, gdzie znajduje się świetnie zachowana neolityczna wioska. Gdzie indziej na Mainland można natknąć się na prehistoryczny cmentarz albo ułożone z kamieni kręgi ceremonialne.

Naksos Cyklady / shutterstock Naksos Cyklady / shutterstock Naksos Cyklady / shutterstock

NAKSOS Cyklady

NAKSOS Cyklady. Największa wyspa Cyklad Naksos w starożytności była centrum kultury cykladzkiej i ważnym ośrodkiem kultu Dionizosa. Dziś jest atrakcyjnym kierunkiem turystycznym z wieloma dobrze zagospodarowanymi plażami i łatwo dostępnymi ruinami archaicznych świątyń. Według mitologii greckiej właśnie tutaj Zeus spędził swój dzieciństwo. Symbolem Naksos jest licząca ponad 2 tysiące lat Portara, samotna brama do nieukończonej świątyni, po której prawie nie ma dzisiaj śladu. Z miejsca, w którym się znajduje rozciąga się fantastyczna panorama wyspy i morza.

Capri / Flickr.com / Anvi Capri / Flickr.com / Anvi Capri / Flickr.com / Anvi

CAPRI Włochy

CAPRI Włochy. Pierwszą trójkę zamyka usytuowana przy Półwyspie Sorrento na Morzu Tyrreńskim włoska wyspa Capri. Leżą na niej dwa miasta Capri i Anacapri, do których najszybciej dostać się statkiem. Jedyny port, Marina Grande, mieści się w północnej części Capri. W starożytności wyspę chętnie odwiedzali Oktawian August i Tyberiusz, współcześnie jest ona miejscem wypoczynku wielu znanych osób. Bywał na niej m.in. Graham Green. Swoją willę miał tutaj też pisarz Curzio Malaparte. Wyspa jest niewielka - ma 10 kilometrów kwadratowych powierzchni - i górzysta, jej najwyższy punkt, czyli wierzchołek góry Solaro, znajduje się na wysokości 600 m n.p.m.

KEFALINIA Wyspy Jońskie / shutterstock KEFALINIA Wyspy Jońskie / shutterstock KEFALINIA Wyspy Jońskie / shutterstock

KEFALINIA Wyspy Jońskie

KEFALINIA Wyspy Jońskie. W pierwszej dziesiątce wyróżnionych przez użytkowników Trip Advisora atrakcji na Kefalini dominują plaże i podwodne jaskinie. Podpływanie do nich łodzią należy do najciekawszych turystycznych zajęć na wyspie. Największą popularnością cieszy się jaskinia Drogarati z potęznymi stalaktytami. Łodzią można podróżować też do pobliskiej Itaki, ojczystej wyspy Odyseusza. Mimo że Kefalinia jest największą wyspą w archipelagu Jońskim, skuteczniej niż inne wyspy greckie opiera się masowej turystyce. Wynajmowanie kwater w wielu miejscach na Kefalinii stało stricte rodzinnym biznesem.

Santorini / shutterstock Santorini / shutterstock Santorini / shutterstock

SANTORINI Cyklady

SANTORINI Cyklady. Santorini to jedna z najbardziej obleganych przez turystów wysp greckich. Z tego powodu jest dziś bardzo komercyjna, ale i tak trudno się jej oprzeć. Zdaniem użytkowników Trip Advisora to najpiękniejsza wyspa w całej Europie. Jej urok tkwi w białych, ciasno słotoczonych domach takich miasteczek jak Oia czy Fira, które zdają się za chwilę zsunąć na samą krawędź wulkanicznej kaldery - jedynej części prehistorycznej wyspy, która nie zapadła się po eksplozji wulkanu w XV wieku p.n.e. Wszystkie są splecione wąskimi uliczkami, które schodzą w dół do malowniczych plaż. Najpiękniejszych szukajcie w zatoce Amoudi.

Fira SANTORINI Cyklady / shutterstockFira SANTORINI Cyklady / shutterstock

Więcej o: