Polska wśród najmniej przyjaznych krajów świata

Szwajcarska organizacja non-profit działająca pod nazwą Światowe Forum Ekonomiczne po raz kolejny sporządziła listę krajów świata, które są najbardziej przyjazne turystyce. Jej autorzy pod uwagę wzięli m.in. otwartość na rozwój tej branży i nastawienie do obcokrajowców. W rankingu królują Liban, Barbados, Hongkong, Albania i Seszele. Najsłabiej wypadają państwa Afryki i Ameryki Łacińskiej, z krajów europejskich na szarym końcu znajduje się m.in. Polska.
Wenezuela / shutterstock Wenezuela / shutterstock Wenezuela / shutterstock

Miejsce 140: Wenezuela

Miejsce 140: Wenezuela

Jak wynika z danych Światowego Forum Ekonomicznego to właśnie Wenezuela zajmuje ostatnie miejsce w kategorii Przyjazność Podróżom i Turystyce. Na siedem możliwych do zdobycia punktów zyskała zaledwie trzy. Boliwariańska Republika Wenezueli nazywana po prostu Wenezuelą leży na północnym krańcu Ameryki Południowej. Na światowej arenie politycznej niejednokrotnie było o niej głośno za sprawą dyktatorskich rządów zmarłego w marcu 2013 roku prezydenta Hugo Chaveza. W ogólnym rankingu najbardziej konkurencyjnych krajów świata, jeżeli chodzi o turystykę, Wenezuela zajmuje nieco wyższą, bo 113 pozycję. Z uwagi na dość wysoki stopnień przestępczości, turystom z plecakami odradza się m.in. podróżowania po Wenezueli autostopem.

Wenezuela / shutterstockWenezuela / shutterstock

Boliwia / shutterstock Boliwia / shutterstock Boliwia / shutterstock

Miejsce 139: Boliwia

Miejsce 139: Boliwia

Położone w środkowej części Ameryki Południowej Wielonarodowe Państwo Boliwia ulokowało się na miejscu 139. Zyskało w sumie 3,24 punkty. Mimo niskiej pozycji w światowym rankingu trzeba przyznać, że Boliwia ma pewne atuty, które przyciągają do niej turystów, szczególnie tych z plecakami. Poza bajecznymi krajobrazami Niziny Amazonki na północy kraju, Andów na zachodzie czy niziny Gran Chaco na wschodzie, Boliwia jest konkurencyjna z powodu niskich kosztów podróżowania po kraju. Jeden dzień w La Paz może kosztować backpackera nie więcej niż 20$, cena półlitrowej szklanki piwa w mniej uczęszczanych przez turystów miejscach nie wyniesie nas więcej niż jednego dolara.

Boliwia / shutterstockBoliwia / shutterstock

Rosja. Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie / shutterstock Rosja. Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie / shutterstock Rosja. Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie / shutterstock

Miejsce 138: Rosja

Miejsce 138: Rosja

Z liczbą 3,7 punków Rosja zasłużyła tylko na 138. pozycję na liście najbardziej przyjaznych krajów świata. W ogólnym rankingu, oceniającym turystyczną konkurencyjność 140 państw, wypada znacznie lepiej, bo znajduje się aż 76 oczek wyżej - na miejscu 62, nieco niżej w porównaniu z zeszłym rokiem. Z danych raportu wynika, że Rosjanie niezbyt chętnie zapatrują się na turystów - biorąc pod uwagę ich otwartość na rozwój branży turystycznej plasują się dopiero na 110 pozycji. Jakby na to nie patrząc, Rosji nie można odmówić opinii jednego z najbardziej fascynujących krajów świata. Od kilku lat Rosjanie podkreślają, iż poziom turystyki w państwie należy bardzo mocno podnieść. Aby przyciągnąć do siebie obcokrajowców mieszkańcy Moskwy, jednej z najdroższych stolic świata, zamierzają wprowadzić specjalne karty turystyczne ułatwiające m.in. podróż komunikacją miejską i gwarantujące zniżki na zwiedzanie galerii i muzeów. Podróżujący do Moskwy turyści narzekają również na brak punktów informacji turystycznej.

Algieria to nie tylko pustynie, ale i bardzo perspektywiczny rynek Algieria to nie tylko pustynie, ale i bardzo perspektywiczny rynek Algieria / shutterstock

Miejsce 137: Algieria

Miejsce 137: Algieria

Mimo że największe państwo Afryki w większej części pokrywa Sahara, ma ono pewien atut, który sąsiednie kraje, czyli Maroko i Tunezja, wykorzystują jak magnes do przyciągania turystów - mowa o Morzu Śródziemnym. Algieria nie należy jednak do krajów przyjaznych turystom, w rankingu szwajcarskiej organizacji zajęła dopiero 137 lokatę. Biorąc uwagę stopień otwartości Algierczyków wobec rozwoju branży turystycznej, Algieria spada jeszcze o jedno oczko niżej. Jeżeli marzy wam się podróż do Algierii, lepiej zarezerwujcie wczasy w biurze podróży. Algieria bowiem należy do najbardziej niebezpiecznych krajów dla turystów szczególnie ze względu na porwania, których dokonują tutaj terroryści. Wskazane są wyjazdy na północ, która jest o wiele lepiej zagospodarowana niż południe. Nie przemieszczajcie się nocami, samotnie i po terenach odludnych - np. górskich - a także po wioskach, gdzie mogą ukrywać się porywacze. Przed wyjazdem do Algierii zalecamy zapoznać się z oficjalnymi komunikatami polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sri Paya - Pakistan / shutterstock Sri Paya - Pakistan / shutterstock Sri Paya - Pakistan / shutterstock

Miejsce 136: Pakistan

Miejsce 136: Pakistan

Niebezpiecznym miejscem dla turystów, szczególnie z zachodu, jest także Pakistan. Podobnie jak w Algierii przypadki porwań dla okupu lub zamachy terrorystyczne nie należą tutaj do rzadkości. Mając to na uwadze lepiej unikać terenów poza miastami, a w samych miastach - tanich klubów i hosteli oraz publicznych manifestacji, które mogą być celem ataków islamskich fundamentalistów. Warto być czujnym też w dużych miastach Pakistanu i nie korzystać z propozycji noclegów przypadkowych osób. Te i inne aspekty w sumie zapewniły Pakistanowi tylko 136 miejsce w rankingu Światowego Forum Ekonomicznego. Jak wynika z raportu otwartość Pakistańczyków na rozwój turystyki jest bardzo niska, w tej kategorii uzyskali oni zaledwie 0,7 punktu.

Haiti / flickr.com fot. Alex Proimos Haiti / flickr.com fot. Alex Proimos Haiti / flickr.com fot. Alex Proimos

Miejsce 135: Haiti

Miejsce 135: Haiti

Karaiby naturalnie kojarzymy z idealnymi miejscami na wymarzony, spokojny urlop - Kubą, Jamajką, Portoryko. Jednak ten powszechny podgląd nie powinien was zwieść - w ostatnich dwóch dekadach na wyspach Morza Karaibskiego niejednokrotnie dochodziło do porwań m.in. amerykańskich turystów. Podróżując nad błękitne wody Oceanu Atlantyckiego zadbajcie o swoje bezpieczeństwo. Zdaniem autorów rankingu Światowego Forum Ekonomicznego Haitańczycy zasłużyli sobie tylko na 3 punkty w kwestii otwartości na rozwój sektora turystycznego. Do szczególnie niebezpiecznych miast należy sama stolica Haiti, Port-au-Prince, gdzie zdarzają się strzelaniny i napady rabunkowe. W ogólnym rozrachunku Haiti uplasowało się na ostatniej 140. pozycji.

Czad / Flickr.com fot. European Commision DG ECHO Czad / Flickr.com fot. European Commision DG ECHO Czad / Flickr.com fot. European Commision DG ECHO

Miejsce 134: Czad

Miejsce 134: Czad

Usytuowany w samym sercu Afryki Czad nie należy do krajów często odwiedzanych przez obcokrajowców. Okazuje się jednak, że obywatele tego państwa wcale nie są zupełnie zamknięci na turystów, badacze, którzy przygotowali ranking dosyć dobrze ocenili stopień ich otwartości na turystykę - mieszkańcy Czadu zajęli 57. pozycję. Postawy Czadyjczyków wobec przyjezdnych uzyskały notę 5,7 punktów i uplasowały Czad na 124. miejscu. Jak dobre nie byłyby te wyniki, pamiętajcie, że Czad to jedno z najbardziej niebezpiecznych i najbiedniejszych krajów Afryki. Przebywając na jego terytorium nie wolno zbliżać się do terenów przygranicznych zwłaszcza przebywać niedaleko Libii, Sudanu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Lepiej nie podróżować też do Borkou, Ennedi i Tibesti, gdzie ryzyko wystąpienia zamieszek o podłożu politycznym jest całkiem spore.

Trynidad / shutterstock Trynidad / shutterstock Trynidad / shutterstock

Miejsce 133: Trynidad i Tobago

Miejsce 133: Trynidad i Tobago

Bez względu na niskie noty w rankingu dwie wysepki, tworzące państwo Trynidad i Tobago jedną rzeczą na pewno przyciągają do siebie turystów - pięknymi i bogatymi w egzotyczną faunę rafami koralowymi. Otaczające Trynidad i Tobago wody Oceanu Atlantyckiego zamieszkuje m.in. zagrożony wyginięciem, największy na świecie żółw morski - żółw skórzasty. Niezbyt wysoką ocenę Trynidadu i Tobago jako przyjaznego turystom państwa można potraktować na swoją korzyść, bowiem oznacza to brak tłumów. To świetna wiadomość dla nurków, na których na południowym krańcu Małych Antyli czeka prawdziwy podwodny raj. Trynidad i Tobago, zwłaszcza pierwsza większa wyspa, mają sporo dobrze zagospodarowanych turystycznie miejsc. Na Trynidadzie są to m.in. stolica państwa, Port of Spain, Chaguaramas, Diego Martin i Marabella. Nieskażone cywilizacją Tobago z kolei, do którego z Trynidadu kursuje prom wycieczkowy, kusi turystów m.in. dzikimi plażami, wioskami rybackimi i portowymi mieścinami.

Trynidad - żółw skórzasty / shutterstockTrynidad - żółw skórzasty / shutterstock

Kuweit / shutterstock Kuweit / shutterstock Kuweit / shutterstock

Miejsce 132: Kuwejt

Miejsce 132: Kuwejt

Położony między Irakiem i Arabią Saudyjską Kuwejt jest dość bezpieczny, jeżeli chodzi o tzw. przestępczość pospolitą, a więc napady, kradzieże, porwania itp. Największe zagrożenie za to stanowią tutaj działania na tle religijnym i politycznym fundamentalistów islamskich. Podróżujące do Kuwejtu kobiety powinny mieć na uwadze odpowiedni strój, ponieważ jako państwo w 87,4 % muzułmańskie Kuwejt silnie przestrzega obowiązujących w Koranie norm dotyczących ubioru. W rankingu Światowego Forum Ekonomicznego, zyskawszy prawie 4 punkty na 7 możliwych Kuwejtczycy uplasowali się na 132. pozycji.

Sierra Leone / flickr.com fot. Steve Evans Sierra Leone / flickr.com fot. Steve Evans Sierra Leone / flickr.com fot. Steve Evans

Miejsce 131: Sierra Leone

Miejsce 131: Sierra Leone

Dziesiątkę najmniej przyjaznych turystom krajów świata zamyka Sierra Leone w Afryce. Sierra Leone należy do najbiedniejszych krajów na kontynencie, także poziom rozwoju turystyki budzi wiele zastrzeżeń. Podróżując po nim trzeba uważać na przestępców, lepiej unikać też spacerów po zachodzie słońca. 90% populacji Sierra Leone stanowią różne plemiona afrykańskie, między którymi może dochodzić do zamieszek. 11 lat temu w państwie miała miejsce wojna domowa. Od chwili zakończenia konfliktu sytuacja w Sierra Leone zaczęła się stabilizować, władze państwa jeszcze niedawno zapowiedziały intensywny rozwój sektora turystycznego. Szwajcarzy znakomicie ocenili postawę społeczeństwa wobec obcokrajowców - Sierra Leone zajmuje w tej kwestii 39. pozycję.

Gdańsk Polska / shutterstock Gdańsk Polska / shutterstock Gdańsk Polska / shutterstock

Miejsce 125: Polska

Miejsce 125: Polska

Czyżbyśmy nie byli przyjaźni? Wśród 140 najbardziej przyjaznych krajów świata Polska uplasowała się na miejscu 125. Przed nami znalazły się m.in. Wietnam (108 pozycja), Ukraina (101), Jemen (106), Zimbabwe (99), Słowacja (96), Serbia (104), Rumunia (122), Nigeria (117), Mołdawia (112) i Kazachstan (121). W tyle pozostawiliśmy za to Burundi (126), Tadżykistan (127) Bangladesz (130) oraz Chiny (129). To przykre zaskoczenie, ponieważ wielu z nas na pewno niejednokrotnie spotkało się z pozytywną opinią obcokrajowców na temat Polski i Polaków. Powszechny pogląd głosi, że jesteśmy otwarci i gościnni, nie da się ukryć też tego, że dużo pijemy i jesteśmy porywczy.

Co ukazują statystki Światowego Forum Ekonomicznego? Autorzy rankingu bardzo słabo ocenili nasze nastawienie do turystów - w tej kategorii zajęliśmy dopiero 118 pozycję. Biorąc pod uwagę otwartość Polaków na rozwój sektora turystycznego, możemy się pochwalić 84. lokatą. Mając w pamięci szerzone w mediach podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej pozytywne opinie kibiców na temat Polaków, można mieć mieszane uczucia na temat powyższego rankingu. Z drugiej jednak strony ostatnie doniesienia Ambasady Polskiej w Katarze na temat niewłaściwego zachowania polskich turystów na pokładach samolotów linii Qatar Airways nie wzięły się znikąd. Jakie jest Wasze zdanie na temat niskiej oceny Polski jako kraju przyjaznego turystom? Czekamy na opinie w komentarzach.

Więcej o:
Komentarze (49)
Polska wśród najmniej przyjaznych krajów świata
Zaloguj się
 • Gość: sprawiedliwy

  Oceniono 95 razy 57

  Nie dziwi mnie, że większość ostatnich miejsc okupują kraje gdzie na codzień nie używa się angielskiego. Cudzoziemcy (w szczególności Amerykanie, Angole, Niemcy i Francuzi) zakładają, że każdy na świecie wręcz rwie się do tego by rozmawiać w ich języku. A jak nie mogą się dogadać we własnym, to od razu twierdzą, że ludność tubylcza jest wrogo nastawiona. I podejrzewam, że stąd się biorą niskie noty takich krajów jak Polska, Rumunia czy Serbia. Jak ja jadę za granicę to staram się opanować przynajmniej podstawy lokalnego języka. I nagle okazuje się, że wszyscy są przyjaźni, uprzejmi i pomocni. Sprawdzone empirycznie w Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, Serbii, Chorwacji itd.

 • gyor

  Oceniono 44 razy 28

  Czy gazeta na pewno czytala wlasciwy raport?

  reports.weforum.org/travel-and-tourism-competitiveness-report-2013/
  Jak widac Polska jest na miejscu 42, a slawetne 140 jest we wladaniu Haiti.
  Poza tym kazdy ma swe wlasne odczucia z odwiedzin jakiegos kraju. Peru i Maroko dziela na liscie zaledwie dwa miejsca i 0.13 punktu, ale w Peru podrozuje sie praktycznie pod naladowanym karabinem (w Colombii pod naladowanym i wycelowanym). A 23 miejsce Norwegii jest wg mnie absolutnie z ksiezyca (przypominam, chodzi o przyjaznosc), najwyzej 100. za cenowa rabunkowosc. W innych miejscach nalezy naprawde pomyslec, co oceniano. Kazdy kto byl w Costa Rica i Panamie, wie ze nie ma miedzy nimi porownania. Na korzysc CR. Itd. A wiec ostroznie.

  Ale przede wszystkim - czytac wlasciwy raport. Bo az hatko.

 • Gość: naekskursj.wordpress.com

  Oceniono 28 razy 22

  Zdecydowanie Rosja jest mało przyjazna, ale fascynująca i blisko. Jak wjechałem do Murmańska to jeszcze z pociągu nie wysiadłem a już tajniacy się przyczepili. Co tu robię itd. Nad kanałem Białomorskim strażnik wiaduktu kolejowego celował do mnie z kałacha, a na ok,150 przed granicą z Finlandią, zatrzymali nas celnicy i próbowali nam wmówić, że uciekamy z Polski przez Rosję do Finlandii:) Pełno tam takich kuriozalnych sytuacji, ale ma to swój urok i na 100% postaram się tam wrócić. Jeśli kogś interesuje moja relacja z Rosji, zapraszam mojego bloga turystycznego gdzie opisałem całą podróżi panujące tam zwyczaje www.naekskursji.wordpress.com.

 • jorn

  Oceniono 30 razy 18

  Każdemu, kto uważa, że Wietnam jest bardziej przyjazny turystom niż Polska, proponuję podjęcie próby wynajęcia samochodu w obu krajach.

  W moim prywatnym rankingu, najbardziej nieprzyjaznym indywidualnemu turyście krajem (z tych, które dane mi było odwiedzić) jest Dania. Nie tylko, a nawet nie przede wszystkim ze względu na ceny, ale zwłaszcza ze względu na dziwny zwyczaj zamykania recepcji w wielu hotelach wczesnym wieczorem lub nawet po południu (bywało, że o 16:00!) i niech się turysta sam martwi, gdzie znaleźć nocleg. Dodatkowo opinia o znakomitej znajomości angielskiego wśród Duńczyków okazała się kompletnie nieuzasadniona po opuszczeniu Zelandii. Na innych wyspach, poza dużymi miastami, trudno się było dogadać w innym języku niż duński. W Jutlandii było trochę lepiej, bo znajomość niemieckiego ratowała sytuację.

 • pawel_bienkowski

  Oceniono 27 razy 11

  Byłem świadkiem wielu nieprzyjaznych gestów wobec zagranicznych turystów, które wynikały z niemoty rodaków. Pamiętam, jak do pierożkarni w Krakowie (która już, na szczęście, nie istnieje) weszła Angielka, która przed zamówieniem, chciała skorzystać z toalety. Zwróciła się do właścicielki, która obrzuciła ją tak nienawistnym spojrzeniem, że biedna turystka była w odwrocie. Sytuację uratowałem ja, na co ona powiedziała, że nie chce dokonać napadu!

 • Gość: Podróżujący

  Oceniono 31 razy 9

  A jaki kraj jest najbardziej przyjazny? Pewnie USA, który ten ranking zrobił? ;)

 • annaprus

  Oceniono 18 razy 6

  Miejsce Polski mnie nie dziwi. Sama wolę jechać za granicę wypocząć, niż kierować się patryjotyzmem i poświęcić urlop i pieniądze na wątpliwe wygody. W żadnym województwie nie dba się o turystów. Brakuje ładnych basenów, zadbanych plaż i miejsc do kąpania nad jeziorami. Wolę ciepły wiatr w Turcji www.photo-travels.org/pl/foto/146/ niż naciągaczy w budce ze smażonymi rybami na wagę w Polsce.

 • Gość: Karuzela

  Oceniono 16 razy 6

  zdjęcie pod Trynidad & Tobago pochodzi z Kuby miasta Trynidad, które jest bardzo przyjazne ....

 • Gość: anna maria

  Oceniono 17 razy 5

  nie wierze w takie rankingi, reklame trzeba sobie kupic, dopoki polska nie zacznie placic za reklame dopoty bedzie pomijana w rankingach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX