Prawie za jeden uśmiech - najtańsze miasta w 2013 roku

Na świecie wciąż są miasta, gdzie można spędzić dzień, wydając kilkanaście dolarów. W pakiecie: widoki na ośnieżone góry i baśniowe doliny, wyśmienita kuchnia i egzotyka od rana do nocy.
Indie. Stare Delhi o poranku / shutterstock Indie. Stare Delhi o poranku / shutterstock Indie. Stare Delhi o poranku / shutterstock

Najtańsze miasta świata - awansowały Katmandu i Delhi

Najtańsze miasta świata - awansowały Katmandu i Delhi

Serwis Priceoftravel.com co roku przygotowuje cenowe zestawienia różnych miejsc na świecie dla ludzi podróżujących z różnym budżetem. Są więc rankingi miast, krajów czy plażowych kurortów dla tych, którzy wyjeżdżając chcą wydać jak najmniej, dla osób dysponujących większym budżetem i wreszcie takich, które nie uznają wakacji w hotelach o standardzie niższym niż cztery gwiazdki albo najbardziej luksusowych resortach.

W zestawieniu najtańszych miast AD 2013 w porównaniu do ubiegłego roku nie ma wielu istotnych zmian. Prawie wszystkie z pierwszej dziesiątki znajdują się w Azji, choć przetasowały się nieco miejscami: z pozycji siódmej na trzecią "wskoczyło" Katmandu, a spoza ubiegłorocznej dziesiątki tym razem trafiła do niej stolica Indii - Delhi. Dla tych, którzy wolą podróże nieco bliższe, też znajdzie się co nieco: w drugiej dziesiątce najtańszych miast są Bukareszt, Sofia, Kijów i Kraków, a według doniesień serwisu ceny hosteli w wielu popularnych miastach na naszym kontynencie nieznacznie spadły. Sofia i Bukareszt zajmują też pierwsze miejsca w rankingu europejskich miast dla turystów spędzających czas w nieco wyższym standardzie - w hotelach trzygwiazdkowych.

Zurych Szwajcaria / shutterstock Zurych Szwajcaria / shutterstock Zurich Szwajcaria / shutterstock

Najdroższe - Wenecja, Oslo i Zurich

Najdroższe - Wenecja, Oslo i Zurich

Zestawienie kończą Wenecja, Oslo i Zurich - piękne, ale drogie. W zamykającym złożoną ze 116 pozycji listę Zurichu łóżko we wspólnej sali, trzy "budżetowe" (czyli raczej lokalne, barowe i uliczne) posiłki, dwa bilety na komunikację miejską, jeden bilet do muzeum (czy innego atrakcyjnego miejsca) oraz trzy tanie piwa (jako odpowiednik "funduszu na rozrywki"), bo to weszło w skład tzw. indeksu backpackera według którego stworzono listę kosztują prawie 116 dolarów. To taka podróżnicza stawka dzienna według cen z końca stycznia 2013 r.

Wenecja / shutterstockWenecja / shutterstock

Oslo Norwegia / shutterstockOslo Norwegia / shutterstock

Nepal Pokhara - jezioro Fewa / shutterstock Nepal Pokhara - jezioro Fewa / shutterstock Nepal Pokhara - jezioro Fewa / shutterstock

Najtańsze miasto na podróż w 2013 roku - Pokhara

Najtańsze miasto na podróż w 2013 roku - Pokhara

Pieniądze wydane w ciągu jednej doby w Szwajcarii pozwolą spędzić tydzień w nepalskiej Pokharze - to najtańsze miasto na liście z dniówką wynoszącą niecałe 15 dolarów. Położone nad urokliwym jeziorem Fewa i niemal u stóp Annapurny, jest doskonałym miejscem na relaks, safari, rafting, kajaki albo paralotnię, ale przede wszystkim - świetną bazą wypadową w wysokie góry. To właśnie w Nepalu znajduje się większość z 14 ośmiotysięczników na ziemi, a wokół Annapurny wiedzie jeden z najpopularniejszych wysokogórskich szlaków świata - tzw. Annapurna Circuit. Na trekking, na którym w najwyższym punkcie przekracza się  5416 m n.p.m. na przełęczy Thorung La, mogą ruszyć nie tylko doświadczeni himalaiści.

Trasa trekkingowa wokół Annapurny / fot. Vera & Jean-Christophe/CC/Flickr.comTrasa trekkingowa wokół Annapurny / fot. Vera & Jean-Christophe/CC/Flickr.com

Bhaktapur Square - Nepal, Kathmandu / shutterstock Bhaktapur Square - Nepal, Kathmandu / shutterstock Bhaktapur Square - Nepal, Kathmandu / shutterstock

Taniej też w Katmandu

Taniej też w Katmandu

Oddalona o 200 km od Pokhary stolica kraju Katmandu znalazła się na trzecim miejscu (18 dolarów). Rajem dla turystów z niewielkim budżetem jest dzielnica Thamel - niegdyś handlowa, dzisiaj pełna hoteli hotelików na każdą kieszeń, jadłodajni i restauracji, kramów z pamiątkami i sklepów, w których można się wyposażyć w potrzebny na wędrówkę ekwipunek. Wcześniej warto jednak powłóczyć się po Katmandu odwiedzając kompleks pałacowy oraz liczne świątynie buddyjskie i hinduistyczne na placu Durbar.

Nepal Kathmandu - Thamel / shutterstockNepal Kathmandu - Thamel / shutterstock

Hanoi Wietnam / shutterstock Hanoi Wietnam / shutterstock Hanoi Wietnam / shutterstock

Hanoi, Hoszimin, Hoi An - najtańsze miasta w Wietnamie

Hanoi, Hoszimin, Hoi An - najtańsze miasta w Wietnamie

Krajem w podobnej kategorii cenowej jest Wietnam - rozciągnięty pomiędzy deltą Mekongu na południu i górami na północy, słynący z tarasów ryżowych, wyśmienitej kuchni i zatoki Ha Long: niezwykłego miejsca, w którym z morza jak las wyrastają tysiące fantazyjnych wapiennych skał. W pierwszej dziesiątce tanich miast znalazły się aż trzy z tego kraju: stolica Hanoi (na drugim miejscu z kwotą 16,5 dolara), Hoszimin (18 dolarów) i Hoi An (20,5 dolara). Ponieważ turyści zwykle przemierzają Wietnam wzdłuż, najpewniej trafią do każdego z nich.

Dla przylatujących pierwszym przystankiem zwykle będzie Hanoi: kolorowe, gwarne i hałaśliwe, ze starymi miastem pełnym tanich hotelików, restauracji serwujących lokalną kuchnię i sklepików z pamiątkami. Zupełnie inne jest Hoszimin (dawniej Sajgon), w którym większość podróżujących kończy przygodę z Wietnamem albo - odwrotnie - zaczyna ją po przyjechaniu z Kambodży. Bardziej nowoczesne, pod względem turystycznym ma właściwie niewiele do zaoferowania, ale jest doskonałą bazą na wycieczki do tuneli Vietkongu oraz w deltę Mekongu: najlepiej spędzić w niej kilka dni pływając łodziami, statkami i promami po mniejszych i większych kanałach oraz podglądając życie na wodzie.

Wietnam Hoi An / shutterstockWietnam Hoi An / shutterstock

Mniej więcej na środku trasy, a jakże - na wybrzeżu - znajduje się miasteczko Hoi An: to jedno z bardziej urokliwych miejsc w tym kraju słynące z pięknego starego miasta i bardzo nietypowego "centrum handlowego". Otóż ten dawny port handlowy, od wieków zamieszkały przez kupców kilku nacji, oprócz pozostałości po nich w postaci kamienic, warsztatów rękodzielniczych i świątyń, szczyci się setkami zakładów krawieckich i szewskich zatrudniających mistrzów kopiowania. W ciągu dnia uszyją z dowolnego materiału - a tych mają naprawdę imponujący wybór - każdy płaszcz, sukienkę, garnitur czy nawet buty sportowe. Ceny - na kieszeń posiadaczy nawet cienkich portfeli.

Phnom Penh, Kambodża Phnom Penh, Kambodża Fot. shutterstock

Phnom Penh Kambodża

Phnom Penh Kambodża

Piątą na liście najtańszych miast świata jest stolica Kambodży Phnom Penh (19,5 dolara), choć znakomita większość turystów wjeżdżających do tego kraju raczej tu nie dociera: kończą na kilkudniowych wypadach z Tajlandii do miasta Siem Reap, które jest bazą powalającą zobaczyć tajemnicze pozostałości po starożytnym królestwie Angkoru.

W Phnom Penh większość podróżnych zatrzymuje się na leniwy wypoczynek w którymś z hotelików wokół jeziora Boeng Kak, w zasadzie bardziej przypominającego zarastającą sadzawkę. W mieście można zwiedzić Pałac Królewski; największe wrażenie robią jednak miejsca upamiętniające ofiary reżimu Czerwonych Khmerów. To Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng - dawna szkoła średnia zamieniona w miejsce kaźni nawet 20 tys. osób (dokładna liczba jest nieznana), z których przeżyło jedynie dwanaście, oraz Choeung Ek - położone kilkanaście kilometrów od Phnom Penh pola śmierci. W tym miejscu kaźni zabito w okrutny sposób - siekierami, łopatami, zaostrzonymi kijami - i pogrzebano w masowych grobach od 1,7 do 2,3 mln osób, czyli prawie trzecią część ówczesnych mieszkańców Kambodży.

Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng / shutterstockMuzeum Ludobójstwa Tuol Sleng / shutterstock

Tajlandia Chiang Mai / shutterstock Tajlandia Chiang Mai / shutterstock Tajlandia Chiang Mai / shutterstock

Tajlandia - Bangkok i Chiang Mai

Tajlandia - Bangkok i Chiang Mai

Sąsiednią Tajlandię wiele osób uważa za świetne miejsce na rozpoczęcie przygody z plecakiem: jest egzotyczna, bezpieczna, łatwa w podróżowaniu i tania. W położonym na północy kraju Chiang Mai, doskonałej bazie wypadowej na wędrówkę wśród wiosek zamieszkałych przez barwne górskie plemiona, "dniówka" wynosi 19,5 dolara, a w stolicy - 24 dolary.

Bangkok, jedna z bardziej fascynujących metropolii świata, w której tradycja miesza się z nowoczesnością, jest bramą do całej Azji Południowo-Wschodniej: to tu lądują turyści z zachodu, by prędzej czy później trafić na ulicę Khao San - pełną budżetowych hotelików, ulicznych jadłodajni, obnośnych sprzedawców i agencji turystycznych. Po oswojeniu się z nową rzeczywistością wskakują w rikszę, czyli najpopularniejszy tam środek komunikacji, by ruszyć na objazd miasta. Punktem obowiązkowym w Bangkoku jest Pałac Królewski: pięknie zdobiony kompleks, w którym znajduje się jedna z największych świętości -  skrywającą niewielki posążek Świątynia Szmaragdowego Buddy.

Tajlandia Bangkok / shutterstockTajlandia Bangkok / shutterstock

Indie Goa - Baga Beach / shutterstock Indie Goa - Baga Beach / shutterstock Indie Goa - Baga Beach / shutterstock

Indie - Delhi i miasta na Goa najtańsze w Indiach

Indie - Delhi i miasta na Goa najtańsze w Indiach

Miejsca siódme i ósme przypadają Indiom, a konkretnie ich stolicy Delhi i miejscowościom na Goa (oba niecałe 20 dolarów; dla porównania dniówkę w uważanym za drogi w tym kraju Mumbaj wyliczono na 30 dolarów). W tym gigantycznym, znanym z kontrastów kraju to dwa różne światy. Delhi jest chaotyczne, zakurzone, hałaśliwe, a u wielu, którzy dopiero w nim wylądowali, budzi potrzebę natychmiastowego wyjazdu.

Plaże Goa bywają dla odmiany chwilą wytchnienia przed powrotem do domu: ciągnące się w nieskończoność, okolone rzędami palm ukrywających skromne bungalowy, z widokiem na czerwone skały z jednej i szumiące morze z drugiej strony. Same miasto Stare Goa, dawniej znaczna stolica kolonii portugalskiej, dzisiaj jest wpisaną na listę zabytków UNESCO spokojną miejscowością, słynącą z kościołów pozostałych po tamtych czasów.

Indie Delhi - Bazar Chawri / shutterstockIndie Delhi - Bazar Chawri / shutterstock

Ekwador Quito / shutterstock Ekwador Quito / shutterstock Ekwador Quito / shutterstock

Ekwador Quito

Ekwador Quito

Jedynym pozaazjatyckiem miastem w pierwszej dziesiątce jest Quito - stolica Ekwadoru z dniówką 20,3 dolara zajmuje dziewiąte miejsce. Sam Ekwador, położony wokół równika, oferujący piękne plaże, majestatyczne Andy, bajeczną Amazonię i niezwykłe wyspy Galapagos, jest zresztą według Lonely Planet jednym z najciekawszych kierunków wartych odwiedzenia w tym roku. Położone na wysokości 2800 m. n. p. m. Quito jest trochę jak nierzeczywiste miejsce z bajki: wokół ośnieżone szczyty i stożki wulkanów, przy ulicach starej części - postkolonialna zabudowa, a na nich - spacerujący Indianie w tradycyjnych strojach.