Indie Kalkuta - Victoria Memorial Hall
Imperium brytyjskim przez 63 lata zawiadywała królowa Wiktoria. Po jej śmierci w 1901 roku w wielu koloniach powstały budowle upamiętniające władczynię. Nie inaczej było w Kalkucie - stolicy brytyjskich Indii. Ku pamięci królowej, która od 1877 nosiła tytuł cesarzowej tego kraju, wybudowano Victoria Memorial Hall oraz stojący przed wejściem pomnik samej władczyni. Obecnie w budynku, którego hol mierzy 103 metry długości, 63 szerokości i 56 wysokości, mieści się muzeum. Tłumy turystów przyciągają tu jednak nie tylko dzieła sztuki będące pamiątką czasów imperializmu, ale także doskonale utrzymany ogród. Warto dodać, że do budowy Victoria Memorial Hall brytyjski rząd nie dopłacił ani jednego funta. Wszystkie środki pochodziły z indyjskich podatków.
Indie Delhi
Indyjskie miasto Delhi zostało zdobyte przez Brytyjczyków w 1830 roku. W 1911 roku zostało nawet stolicą brytyjskich Indii. Wtedy też kolonizatorzy zaczęli budowę Nowego Delhi, tuż obok starego miasta. Nowo powstała część od 1947 roku - momentu uzyskania niepodległości przez Indie - do dziś jest stolicą kraju. Na zdjęciu Meczet Piątkowy w Delhi - największa świątynia muzułmańska w Indiach.
Indie Delhi - Czerwony Fort
Czerwony Fort w Delhi to zespół fortec, który powstał w XVII w. i służył jako rezydencja panującej dynastii Wielkich Mogołów. Tak było do 1857 roku, kiedy to brytyjskie wojsko przejęło zabudowania. Trzeba wspomnieć, że gdy brytyjscy kolonizatorzy po raz pierwszy z bliska zobaczyli zbudowaną z czerwonego piaskowca fortecę, byli porażeni jej przepychem i pięknem. Nie dziwi zatem, że Czerwony Fort został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNSECO.
Indie Delhi - Czerwony Fort / Discovery World
Podczas panowania w Indiach brytyjska armia wykorzystywała Czerwony Fort jako kwaterę. Gdy w 1947 roku Anglicy opuszczali fortecę, przekazując ją wojsku indyjskiemu, imponujący budynek stał się symbolem niepodległości Indii. Obecnie jest on jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. W Forcie znajdują się muzea związane z historią kolonializmu, Indii oraz archeologiczne.
Izrael - Jerozolima
Jerozolima - miasto trzech religii i świadek niezliczonych walk między ich wyznawcami. W 1917 roku Brytyjczycy kierowani przekonaniem, że jako władcy 1/4 świata mogą rozwiązywać problemy, z którymi zmaga się Bliski Wschód, zajęli Jerozolimę. Obiecali przy tym zachować równowagę w świętym mieście oraz pomóc Żydom w stworzeniu własnego państwa w Palestynie. Jednak w miarę przybywania wyznawców judaizmu do Jerozolimy, mimo obecności kolonizatorów, napięcie między Żydami a muzułmanami rosło.
Izrael Jerozolima - Ściana Płaczu
W czasie sprawowania mandatu w Jerozolimie (1917-1947) Brytyjczycy nie tylko nie dopełnili obietnicy danej Żydom. Nie potrafili również wypracować trwałego pokoju na okupowanym terenie. Eskalacja religijnego konfliktu doprowadziła do formowania się żydowskich organizacji na rzecz budowy własnego państwa. Na zdjęciu najświętsze dziś miejsce judaizmu w Jerozolimie - Ściana Płaczu.
Izrael Jerozolima - Hotel Króla Dawida
Po zakończeniu II wojny światowej Brytyjczycy nadal nie potrafili poradzić sobie z wprowadzaniem regulacji na Bliskim Wschodzie. Tym bardziej, że byli coraz mocniej naciskani przez obie strony konfliktu. Wprowadzane ograniczenia w przyjmowaniu imigrantów do Palestyny doprowadzały do ataków ze strony żydowskich organizacji zbrojnych. Najgłośniejszego zamachu dokonały one w 1946 roku, podkładając bombę w Hotelu Króla Dawida w Jerozolimie. W tym otwartym w 1931 roku budynku miało siedzibę dowództwo wojsk brytyjskich. W zamachu zginęło 91 osób. Po remoncie ponownie go otwarto. Dziś, jako pięciogwiazdkowy hotel, gości najważniejsze osobowości współczesnego świata.
Egipt Kair
22 sierpnia 1882 roku mieszkańcy Kairu stwierdzili, że nie są już jedynymi lokatorami miasta. Na ulicach pojawili się bowiem angielscy żołnierze. Formalnie Egipt nigdy nie został kolonią brytyjską, jednak przez kolejne 70 lat Brytyjczycy w większym lub mniejszym stopniu kontrolowali ten teren. Wybudowany tam Kanał Sueski, łączący Morze Śródziemne z Czerwonym, miał bowiem strategiczne znaczenie dla ich transportu morskiego. Przeprawa znacznie skracała drogę statkom płynącym do Indii.
Egipt Kair / Discovery World
***
Dlaczego Argentyna nieustająco wzywa Wielką Brytanię do oddania Falklandów? Co łączy brytyjską monarchię z Jamajką i dlaczego w Indiach obowiązuje ruch lewostronny? By się tego dowiedzieć, trzeba sięgnąć do historii największego w dziejach świata mocarstwa. Widzowie Discovery World będą mogli to zrobić, śledząc w każdą środę, o godz. 21.00 serię "Imperium brytyjskie".