Niesamowite europejskie wyspy [WYBÓR REDAKCJI]

Niełatwy wybór, bo trudno się zgodzić, jakie europejskie wyspy zasługują na miano najciekawszych. Dlatego zamiast głowić się nad tym, która z nich jest najpiękniejsza, wybraliśmy swoje typy. O jakie wyspy Waszym zdaniem powinniśmy powiększyć naszą redakcyjną trzynastkę? Zgłaszajcie propozycje i ślijcie do nas zdjęcia, a przygotujemy też galerię Waszych ulubionych wysp w Europie.
Capri / Flickr.com / Anvi Capri / Flickr.com / Anvi Capri / Flickr.com / Anvi

Capri

Capri

Włoska wyspa na Morzu Tyrreńskim, usytuowana jest niedaleko Półwyspu Sorrento. Leżą na niej miasta Capri i Anacapri, do których najszybciej dostać się statkiem. Jedyny port, Marina Grande, mieści się w północnej części Capri. W starożytności wyspę chętnie odwiedzali Oktawian August i Tyberiusz, współcześnie jest ona miejscem wypoczynku wielu znanych osób. Bywał na niej m.in. Graham Green. Swoją willę miał tutaj też pisarz Curzio Malaparte. Wyspa jest niewielka - ma 10 kilometrów kwadratowych powierzchni - i górzysta, jej najwyższy punkt, czyli wierzchołek góry Solaro, znajduje się na wysokości 600 m n.p.m.

Capri / Flickr.com / Francesco sgroiCapri / Flickr.com / Francesco sgroi

Malta / Flickr.com / jonrawlinson Malta / Flickr.com / jonrawlinson Malta / Flickr.com / jonrawlinson

Malta

Malta

Państwo na Morzu Śródziemnym niedaleko Włoch, od sycylijskiej Katanii dzieli je około 260 kilometrów. Malta wchodzi w skład archipelagu Wysp Maltańskich, jej stolicą jest wciśnięta między zatoki Valletta - najdalej na południe wysunięta stolica europejska. Malta znajduje się w trójce państw, które mają najczystsze plaże w Europie. 97,7% wszystkich plaż w 2012 zdobyło certyfikat Błękitnej Flagi. Niestety wiele z nich jest kamienistych.

Malta, miasto Senglea / Flickr.com / trishhartmannMalta, miasto Senglea / Flickr.com / trishhartmann

Malta / Flickr.com / jonrawlinsonMalta / Flickr.com / jonrawlinson

Mykonos / shutterstock Mykonos / shutterstock Mykonos / shutterstock

Mykonos

Mykonos

Wyspa w greckim archipelagu Cyklady, znajduje się na Morzu Egejskim. Mykonos ma świetnie rozwiniętą bazę turystyczną, ale zalicza się ją też do najdroższych wysp w tej części Grecji. Główne miasto o tej samej nazwie przypomina nieco Santorini albo tureckie Bodrum, ponieważ tworzą je charakterystyczne białe domy. Typowym elementem krajobrazu są też białe wiatraki, które stały się symbolem całego archipelagu. Chętnie odwiedzaną dzielnicą w Mykanos jest Mała Wenecja, gdzie znajdują się domy usytuowane nad brzegiem morza. Do miasta można dotrzeć samolotem (4 km od centrum mieści się port lotniczy) albo promem z Pireusu.

Mykonos - Mała Wenecja / Flickr.com / lo.tangeliniMykonos - Mała Wenecja / Flickr.com / lo.tangelini

   Mykonos - Elia Beach / Flickr.com / NervousEnergy             Mykonos - Elia Beach / Flickr.com / NervousEnergy

Mykanos / Flickr.com / lo.tangeliniMykanos / Flickr.com / lo.tangelini

Lipari / Flickr.com / nerdmesiter23 Lipari / Flickr.com / nerdmesiter23 Lipari / Flickr.com / nerdmesiter23

Lipari

Lipari

Włoska wyspa na Morzu Tyrreńskim, leży 40 kilometrów na północ od Sycylii. Tworzy archipelag Wysp Liparyjskich, nad którymi dominuje wielkością. Liczba stałych mieszkańców Lipari nie przekracza 11 tysięcy, ale podczas wakacji może wzrosnąć nawet osiemnastokrotnie. Wyspa powstała wskutek licznych erupcji wulkanicznych, do tej pory znajduje się na niej kilka aktywnych wulkanów i gorących źródeł. Najszybciej dostać się do niej promem z Neapolu.

Szetlandy / Flickr.com / pete+lynne Szetlandy / Flickr.com / pete+lynne Szetlandy / Flickr.com / pete+lynne

Szetlandy

Szetlandy

Archipelag Szetlandów należy do Wielkiej Brytanii. Ze stu składających się na niego wysp tylko 15 jest zamieszkanych. Największa to Mainland. Typowym elementem tutejszego krajobrazu są pagórki i wysokie urwiska, o które rozbijają się fale Oceanu Atlantyckiego. Szetlandy są słabo zaludnione, łączna liczba mieszkańców wynosi ok. 22 tysięcy.

Szetlandy / Flickr.com / DSLRManuSzetlandy / Flickr.com / DSLRManu

Mljet / shutterstock Mljet / shutterstock Mljet / shutterstock

Mljet

Mljet

Wyspa na Morzu Adriatyckim, jest ponoć najbardziej zalesioną częścią Chorwacji. Główne, ale nie najliczniejsze, miasto na Mljet stanowi Sobora. Sobora ma przystań jachtową i promową, kilka pensjonatów, sklep i najważniejsze - jedyną na wyspie stację benzynową. Mljet jest nieduża, ma tylko 37 kilometrów długości.

Mljet / shutterstockMljet / shutterstock

Mljet / shutterstockMljet / shutterstock

Procida / shutterstock Procida / shutterstock Procida / shutterstock

Procida

Procida

Tej wyspy szukajcie na Morzu Tyrreńskim, administracyjnie jest ona częścią włoskiej Kampanii. Procida należy do archipelagu Wysp Flegrejskich usytuowanych w Zatoce Neapolitańskiej. Ma tylko 4 kilometry kwadratowe powierzchni i 16 kilometrów linii brzegowej, ale i tak w liczącym cztery wysepki zespole jest jedną z większych. Procidę cechuje świetny mikroklimat, w którym rosną ponoć największe na świecie cytryny. Okolicę najlepiej zwiedzać pieszo, a żeby ogarnąć ją wzrokiem wystarczy wspiąć się na Terra Murata, najwyższe wzniesie na wyspie. Mieści się na nim historyczne centrum Procidy.

Procida / shutterstockProcida / shutterstock

Gotlandia / shutterstock Gotlandia / shutterstock Gotlandia / shutterstock

Gotlandia

Gotlandia

Największa wyspa na Morzu Bałtyckim, należy do Szwecji. Gotlandia jest ponoć najbardziej słoneczną częścią kraju. Od 15 czerwca do 15 sierpnia słońce świeci tutaj przez 500 godzin, czyli ponad 8 godzin dziennie. Nie tylko to sprawia, że wyspę chętnie odwiedzają turyści. Gotlandia ma piaszczyste plaże usytuowane wzdłuż liczącej 80 kilometrów linii brzegowej, znakomicie nadaje się też na wycieczki rowerowe i piesze. Można tutaj zobaczyć forty, które zbudowali na wzgórzach Wikingowie, mnóstwo jaskiń i jezior, a w lesie Lojstaskogen podejrzeć koniki gotlandzkie. Ponieważ na wyspie kręcono film o przygodach Pippi Langstrumpf, w niektórych centrach informacji turystycznej są dostępne mapki ze szlakiem śladami głównej bohaterki.

Gotlandia / shutterstockGotlandia / shutterstock

Gotlandia / shutterstockGotlandia / shutterstock

Isle of Wight / Flickr.com / ronsaunders47 Isle of Wight / Flickr.com / ronsaunders47 Isle of Wight / Flickr.com / ronsaunders47

Wight

Wight

Brytyjska wyspa niedaleko miasta Portsmouth, leży tylko 15 kilometrów od brzegów Anglii, od której oddziela ją cieśnina Solent. Wight ma znakomicie rozwiniętą bazę sportów motorowych, żeglarską i rowerową. Jest jedną z najpiękniejszych wysp w tej części Europy, a taką opinię zawdzięcza przede wszystkim szerokim, piaszczystym plażom, do których schodzą strome urwiska. Wśród atrakcji wyspy dominują ciekawostki przyrodnicze, jedna z nich jest szczególna. Otóż Wight jest miejscem, gdzie znajduje się najwięcej w Europie skamieniałości dinozaurów. Działa tutaj muzeum, w którym można zobaczyć kolekcję archeologicznych znalezisk.

Wight / Flickr.com / sidibousaid60Wight / Flickr.com / sidibousaid60

Wight / Flickr.com / ReemulWight / Flickr.com / Reemul

Cabrera / shutterstock Cabrera / shutterstock Cabrera / shutterstock

Cabrera

Cabrera

Najmniejsza wyspa w archipelagu Balearów, leży na południe od Majorki. W porównaniu z Majorką Cabrera przypomina ledwo dostrzegalny punkt na mapie. Otaczają ją jeszcze mniejsze, skaliste wysepki. Zaletą wyspy jest brak tłumów, dzięki czemu można tutaj znaleźć sporo dzikich plaż. Dodatkowo chroni je założony w latach 90. rezerwat przyrody, który jest ostoją 150 gatunków ptaków i 400 rodzajów roślin. Na wyspie nie wolno nurkować w dowolnym miejscu, można to robić tylko w zatokach Cala Galiota i Es Dimoni. Ze względu na objęte ochroną tereny zabrania się tutaj też polowania i rybołówstwa.

Cabrera / Flickr.com / Inaki Perez de AlbenizCabrera / Flickr.com / Inaki Perez de Albeniz

Cabrera / shutterstockCabrera / shutterstock

Wyspy Blasekt / shutterstock Wyspy Blasekt / shutterstock Wyspy Blasekt / shutterstock

Wyspy Blasket

Wyspy Blasket

Powszechny jest pogląd, że irlandzkie Wyspy Blasket są niebezpieczne i niegościnne. W utworzonych między nimi cieśninach ponoć wielokrotnie dochodziło do wypadków statków. Katastrofy morskie i spartańskie warunki życia na wyspach, które podczas sztormów przypominają odcięte od życia enklawy, od wieków pobudzały wyobraźnię irlandzkich pisarzy. Największa w archipelagu jest Great Blasket. Częścią jej surowego, ale urokliwego krajobrazu są plaże, które obmywają lodowate wody oceanu i na których przesiadują, częściej niż ludzie, foki. Turystów bywa tutaj mało, stałych mieszkańców nie ma w ogóle (archipelag został opuszczony w latach pięćdziesiątych), a Great Blasket i pozostałe wyspy są pozbawione elektryczności. (Mimo to na Great Blasket funkcjonuje schronisko). By się na nie dostać trzeba wsiąść na prom w porcie na sąsiednim Półwyspie Dingle.

Wyspy Blasket / shutterstockWyspy Blasket / shutterstock

Wyspy alandzkie / Flickr.com / when_night_falls Wyspy alandzkie / Flickr.com / when_night_falls Wyspy alandzkie / Flickr.com / when_night_falls

Wyspy alandzkie

Wyspy alandzkie

Archipelag wysp na Morzu Bałtyckim w Zatoce Botnickiej, administracyjnie jest częścią Finlandii, jednak duży procent jej mieszkańców posługuje się językiem szwedzkim. Oficjalnie Wyspy Alandzkie mają status autonomii fińskiej. Liczba wysp w zespole wynosi ponad 6700. Tylko 60 z nich jest zagospodarowanych. Wszystkie prezentują się zjawisko szczególnie z lotu ptaka, kiedy przypominają maleńkie punkciki rozsiane wokół większych wysp. Stolicą i jedynym miastem w całym archipelagu jest Maarianhamina.

Alandy / shutterstockAlandy / shutterstock

Alandy / shutterstockAlandy / shutterstock

Lampedusa / Flickr.com / lucasiragusa Lampedusa / Flickr.com / lucasiragusa Lampedusa / Flickr.com / lucasiragusa

Lampedusa

Lampedusa

Wyspa usytuowana między Maltą i Tunezją, jest największa w archipelagu Wysp Pelagijskich. Z geograficznego punktu widzenia powinno się zaliczać ją do Afryki, ale politycznie należy do Włoch. Lampedusa świetnie nadaje się na wyprawy nurkowe, słynie z czystych, turkusowych wód. Ma też ładne, usłane białym piaskiem plaże. Jest ostoją kolonii żółwi morskich, a w pobliżu można obserwować delfiny. Na wyspę trzeba dopłynąć promem z Sycylii albo dolecieć samolotem.

Lampedusa / Flickr.com / lucasiragusaLampedusa / Flickr.com / lucasiragusa

Lampedusa / Flickr.com / passer8Lampedusa / Flickr.com / passer8

Więcej o: