Lataj dookoła świata [PRZEGLĄD DOBRYCH WYSZUKIWAREK]

Mnogość linii lotniczych pozwala na szybkie dotarcie w niemalże dowolny zakątek świata. Czas zatem wyruszyć do Azji, Amazonii, na Sri Lankę i Malediwy. Bez obaw - "dalej" wcale nie musi oznaczać "trudniej". Najważniejsze, by wiedzieć, gdzie szukać.
Internetowe wyszukiwarka połączeń lotniczych pozwalają znaleźć najtańsze bilety lotnicze niemal do każdego miejsca na świecie Internetowe wyszukiwarka połączeń lotniczych pozwalają znaleźć najtańsze bilety lotnicze niemal do każdego miejsca na świecie Fot. Shutterstock

Lokalne wyszukiwarki - mogą zdziałać cuda

Lokalne wyszukiwarki - mogą zdziałać cuda

Podczas poszukiwań tanich lotów o powodzeniu może czasem zaważyć drobna rzecz. Tak jest np. w przypadku decyzji, jakiej wyszukiwarki użyjesz do poszukiwania konkretnych połączeń. Jedne wyszukiwarki spisują się lepiej, analizując połączenia na jednym kontynencie, a inne wyszukują bardziej atrakcyjne cenowo połączenia na trasach transkontynentalnych. Poniżej przegląd propozycji stron z różnych zakątków świata.

Zanim kupisz bilet - co jeszcze warto wiedzieć?

MULTI-CITY

To określenie używane dla podróży wieloodcinkowych, czyli połączeń lotniczych z różnymi portami wylotu i powrotu lub składających się z więcej niż dwóch odcinków, np. wylatujesz z Mediolanu do Tokio, a wracasz już do Budapesztu. Bardzo często opcja multi-city jest tańsza niż opcja standardowego lotu, np. na trasie Mediolan-Tokio-Mediolan. W ostatnich miesiącach w opcji multi-city bardzo atrakcyjne ceny można było znaleźć w systemie włoskiej Alitalii, np. przelot na trasie Mediolan-Tokio-Budapeszt za 900 zł, Genewa-Rio de Janeiro-Bruksela za 1100 zł czy Budapeszt-Nowy Jork-Praga za 950 zł. Warte podkreślenia są tu szczególnie kierunki południowoamerykańskie, gdyż zazwyczaj nie należą one do najtańszych. Najlepszymi portami wylotowymi i przylotowymi w ich przypadku są: Frankfurt, Amsterdam, Bruksela, Londyn, Mediolan, Genewa, Luksemburg, Budapeszt i Wiedeń. Metodą prób i błędów wpisujesz po prostu te miasta w wyszukiwarce połączeń i... szukasz najbardziej atrakcyjnej oferty (aby przejść do opcji multi-city, na stronie głównej Alitalii musisz wybrać opcję szukania zaawansowanego, a następnie - podróż wieloodcinkową). Polecamy także używanie belgijskiej lub niemieckiej strony przewoźnika, a to dlatego, że na tych portalach nie pobiera się opłaty za wystawienie biletu (na stronie polskojęzycznej opłata ta wynosi 30 zł).

PODWÓJNE PRZEWALUTOWANIE

Aby nie przepłacić, unikaj stron internetowych i wyszukiwarek połączeń lotniczych, które podają ceny w innych walutach niż euro lub złotówki. Jeśli np. wyszukiwarka podaje ceny w dolarach, to jesteś skazany na podwójne przewalutowanie łącznej kwoty do zapłaty. Wygląda to następująco: najpierw operator Twojej karty (Visa/Mastercard) przewalutowuje - według swojego kursu i ze swoimi prowizjami - kwotę do zapłaty z dolarów na euro. Po czym bank przewalutowuje otrzymaną kwotę z euro na złotówki (również pobierając prowizję). W efekcie, przy zakupach o wartości 2 tys. zł zostaniesz finalnie obciążony kwotą rzędu 2050-2070 zł.

W wielu przypadkach podwójnego przewalutowania możesz uniknąć w prosty sposób. Wystarczy zmienić wersję językową wyszukiwarki np. na włoską czy niemiecką, tak aby ceny były podawane w euro. Dobrze jest też wiedzieć, czy Twój bank rozlicza zagraniczne transakcje w dolarach lub euro, co zaoszczędzi Ci dodatkowych kosztów. Niestety, zdarza się to tylko w nielicznych bankach w Polsce.

POZNAJ SWOJE PRAWA

Przed wyruszeniem w podróż warto pamiętać o prawach i obowiązkach linii lotniczych wobec pasażerów. W wielu sytuacjach należy Ci się odszkodowanie, zwrot poniesionych wydatków lub choćby posiłek (za opóźniony o kilka godzin lot). Warto wiedzieć kiedy, do kogo i w jakiej formie się zwrócić, by otrzymać zadośćuczynienie.

Zniszczony lub zagubiony bagaż

W przypadku zniszczenia Twojego bagażu, powołując się na konwencję montrealską, masz prawo żądać odszkodowania w wysokości do 1220 euro (to górna granica odpowiedzialności przewoźnika). Swoją szkodę musisz oczywiście wycenić. Ale zanim to nastąpi, najpierw udajesz się do biura bagażu zagubionego na lotnisku, na którym wylądowałeś, i tam wypełniasz protokół nieprawidłowości bagażowej (bez niego nie wychodź z lotniska!) oraz dowiadujesz się, jaki jest tok postępowania w sprawie Twojego bagażu. Na skargę-reklamację masz siedem dni. Jeśli bagaż zaginął, masz prawo otrzymać na lotnisku podstawowy zestaw kosmetyczno-higieniczny, a znaleziony bagaż powinien być dostarczony w określonym czasie pod wskazany przez Ciebie adres.

Opóźniony samolot

Przy oczekiwaniu minimum dwie godziny masz prawo oczekiwać zapewnienia posiłku, a w przypadku spędzenia nocy na lotnisku, także hotelu. Po szczęśliwym powrocie do domu będziesz mógł starać się o odszkodowanie z tytułu odwołanego lotu, którego wysokość kształtuje się, w zależności od długości trasy, następująco: do 1,5 tys. km - 250 euro, 1,5 -3,5 tys. km - 400 euro, ponad 3,5 tys. km - 600 euro. Oczywiście na taki "bonus" nie możesz liczyć, jeśli powodem opóźnień jest np. zła pogoda, czyli jeden z czynników niezależnych od przewoźnika.

Overbooking

Jeśli linie lotnicze sprzedadzą większą liczbę biletów niż jest miejsc w samolocie, przewoźnik, oprócz zapewnienia noclegu i wyżywienia, powinien wypłacić z tego tytułu odszkodowanie. Jego wysokość także zależy od długości trasy i jest zbliżona do kwot podanych powyżej.

W razie kłopotów

www.federacja-konsumentow.org.pl - ochrona pasażerów linii lotniczych

www.ulc.gov.pl - strona Urzędu Lotnictwa Cywilnego (zakładka Prawa pasażera)

www.europa.eu - zakładka Życie w Unii Europejskiej/Podróże

www.odwolanylot.eu - jeśli chcesz oddać sprawy w ręce fachowców

W OSTATNIEJ CHWILI

Jeśli jesteś elastyczny i masz zaległy urlop do wykorzystania, ale brakuje Ci pomysłu na wyjazd, polecamy rozejrzeć się za ofertami last minute. Choć w przypadku regularnych linii to raczej rzadkość, zdarzają się interesujące promocje. Sprawdź, co słychać na Lastminuter.pl (serwis z ofertami z Polski) lub odwiedź rewelacyjną stronę Ltur.de (także w polskiej wersji językowej). Znajdziesz tam sporo ciekawych ofert, które mogą Cię pozytywnie zaskoczyć (przeloty za 30-50% ceny pierwotnej). Naprawdę warto.

Partner poleca: Sprawdź najpopularniejszą wyszukiwarkę podróży w Europie

Skyscanner.pl / print screen ze strony internetowej Skyscanner.pl / print screen ze strony internetowej Skyscanner.pl / print screen ze strony internetowej

Na krótkie trasy, superpromocje i tanie loty po Europie

Skyscanner.pl

Bardzo dobry do wyszukiwania połączeń na trasach krótkich (na jednym kontynencie), np. Warszawa-Rzym, Delhi-Bangkok. Gorzej wyszukuje połączenia na trasach pomiędzy kontynentami. Ważne jest, by zmieniać wersje językowe serwisu, w zależności od interesującego nas kraju wylotu. Jeśli szukasz np. połączenia na trasie Moskwa-Mineralne Wody (Kaukaz), to ustaw rosyjską wersję językową. Wtedy będą analizowane wszystkie rosyjskie wyszukiwarki połączeń, które gromadzą więcej linii na tych trasach niż wyszukiwarki polskie. Zaletą jest również to, że można wybrać jako miejsce wylotu bądź przylotu nie miasto, ale kraj, szukając np. połączenia na trasie Polska-Rzym. W tym przypadku zostanie wyświetlona lista z głównymi lotniskami w Polsce i z cenami lotów z danego miasta. Czasami może się to okazać bardzo przydatne.

Pelikan.sk / print screen ze strony internetowejPelikan.sk / print screen ze strony internetowej

Pelikan.sk

Strona słowackiego biura podróży (również w wersji czeskiej - Pelikan.cz). Ma bardzo przydatną tabelkę, w której wymienione są aktualnie dostępne na rynku promocje, np. Praga-Bangkok-Praga za 1850 zł czy Rzym-Melbourne-Rzym za 650 euro. Co jest bardzo istotne, gdy w zakładce z promocjami klikniesz w interesującą Cię ofertę, zostaniesz przeniesiony do strony z kalendarzem, gdzie na pomarańczowo wyszczególnione są daty, na które obowiązuje promocyjna cena biletu. Dzięki temu oszczędzisz sporo trudu w losowym wpisywaniu dat w poszukiwaniu superpromocji. Bardzo polecamy.

Drungli.com / print screen ze strony internetowejDrungli.com / print screen ze strony internetowej

Drungli.com

Stosunkowo nowe narzędzie, które wyszukuje głównie tanie loty po Europie (ale za to bardzo sprawnie). Wpisujesz tylko miasto wylotowe oraz datę, po czym system analizuje nam wszystkie możliwe bezpośrednie połączenia tanich oraz regularnych przewoźników, pokazując, dokąd najtaniej tego dnia możesz sobie polecieć. Jeśli nie masz sprecyzowanych planów, doskonałą opcją jest tutaj podgląd całego miesiąca wg najtańszych połączeń z danego miasta.

Partner poleca: Sprawdź najpopularniejszą wyszukiwarkę podróży w Europie

Decolar.com / print screen ze strony internetowej Decolar.com / print screen ze strony internetowej Decolar.com / print screen ze strony internetowej

Loty po Ameryce, do Indii i Chin

Despegar.com i Decolar.com

Dwie bardzo dobre wyszukiwarki do analizowania połączeń wewnątrz Ameryki Południowej. Polecamy również sprawdzać ceny na różnych wersjach językowych tych dwóch stron (brazylijskiej, argentyńskiej, boliwijskiej), gdyż taryfa lotnicza na stronie w wersji brazylijskiej nie musi być taka sama jak na stronie w wersji argentyńskiej. Taka ciekawostka.

Cleartrip.com / print screen ze strony internetowejCleartrip.com / print screen ze strony internetowej

Cleartrip.com

Wybierasz się do Indii? Dobrym pomysłem będzie wcześniejszy zakup biletów na samoloty lub pociągi wewnątrz tego ogromnego kraju. Możesz to zrobić na wskazanej stronie, za bardzo niską prowizję. Oszczędzisz nerwów na dworcach kolejowych Bombaju, Delhi czy Kalkuty. A to bezcenne.

Ctrip.com / fot. print screen ze strony internetowejCtrip.com / fot. print screen ze strony internetowej

Ctrip.com

Bardzo przydatny i funkcjonalny serwis obejmujący terytorium Chin. Jakiś czas temu zmienił swój interfejs - teraz bez problemu się w nim odnajdziesz, nawet bez znajomości mandaryńskiego.

Partner poleca: Sprawdź najpopularniejszą wyszukiwarkę podróży w Europie

Pullmantur.air / fot. print screen ze strony internetowej Pullmantur.air / fot. print screen ze strony internetowej Pullmantur.air / fot. print screen ze strony internetowej

A może linie lokalne? Hiszpania, Azja, Bliski Wschód, Australia

Lataj liniami lokalnymi

Często informacje o atrakcyjnych cenach połączeń można znaleźć też na stronach internetowych mniej znanych linii lotniczych. Wśród takich przewoźników warto wymienić linie lokalne i regionalne (oferujące połączenia na konkretnych, wybranych tylko trasach) oraz czarterowe, latające do najbardziej popularnych wśród turystów miejsc na świecie. Są one interesujące zwłaszcza w kontekście dalekich, egzotycznych podróży.

Pullmantur Air

Linia lotnicza z Madrytu. Oferuje tanie połączenia lotnicze na trasie Madryt-Cancún. Ceny w 2012 r. zaczynały się od 140 euro za osobę za bilet w jedną stronę. Uwaga: 40 kg bagażu wliczone w cenę biletu.

Flyidubai.com / fot. print screen ze strony internetowejFlyidubai.com / fot. print screen ze strony internetowej

Fly Dubai i Air Arabia

Bardzo dobre tanie linie lotnicze mające swoje bazy na Półwyspie Arabskim, a obsługujące kraje Azji Centralnej, Bliski Wschód, część Afryki i sporą część Azji. Najtańsze bilety w ich systemach pojawiają się przy wylotach z Kijowa, Stambułu i Belgradu. Dodajmy, że do pierwszych dwóch miast mamy możliwość taniego dojazdu pociągiem (Kijów) lub dolotu samolotem (Stambuł ? np. w "Szalonej Środzie" LOT-u). Najatrakcyjniejsze miejsca, do których latają arabscy przewoźnicy, to Katmandu, Dhaka, Kolombo, Nairobi czy Delhi. Warto sprawdzać i porównywać z lotami z Polski.

Flyscoot.com / print screen ze strony internetowejFlyscoot.com / print screen ze strony internetowej

FlyScoot

Linia lotnicza z bazą w Singapurze. Oferuje loty w promocyjnych cenach do Australii. W ubiegłym roku w wielu terminach na trasie Singapur-Sydney-Singapur płaciliśmy 274 dol. singapurskie, czyli ok. 750 zł. W połączeniu z promocjami na trasie Europa-Singapur-Europa (do 2 tys. zł) mamy lot łączony za ok. 2,7-2,8 tys. zł do Australii (w obie strony).

Partner poleca: Sprawdź najpopularniejszą wyszukiwarkę podróży w Europie

Jetairfly / fot. print screen ze strony internetowej Jetairfly / fot. print screen ze strony internetowej Jetairfly / fot. print screen ze strony internetowej

Lokalnie do Ameryki Południowej i z Frankfurtu po całym świecie

Jetairfly

Linie lotnicze spółki TUI z bazą w Brukseli. Bardzo tanie loty w ich systemie pojawiają się na trasach z Brukseli do: Montego Bay (Jamajka) - 199 euro, Punta Cana (Dominikana) - 199 euro i Cancún (Meksyk) - 149 euro (wszystkie ceny w jedną stronę).

Condor / fot. print screen ze strony internetowejCondor / fot. print screen ze strony internetowej

Condor

Niemiecka linia lotnicza z Frankfurtu oferująca możliwość taniego latania po całym świecie. Ważne jest, aby korzystać z niemieckiej wersji strony (www.condor.de), która ma więcej funkcjonalności. Najczęściej pojawiające się tanie kierunki to: Salvador (Brazylia) - 199 euro, San Juan (Portoryko) - 179 euro, Waszyngton (USA) - 199 euro i Bandżul (Gambia) - 209 euro (ceny w jedną stronę).

Szukanie tanich połączeń lotniczych jest często procesem czasochłonnym, może on jednak przynieść oszczędności kilkuset albo i więcej złotych. Pamiętaj, że trening czyni mistrza, więc coraz sprawniejsze posługiwanie się metodami, które opisaliśmy w dwóch częściach naszego poradnika, przyjdzie z czasem. Życzymy udanych łowów.

Partner poleca: Sprawdź najpopularniejszą wyszukiwarkę podróży w Europie

Więcej o: