Trasy biegowe w Polsce

Trasy biegowe w Polsce. Polecają użytkownicy serwisu Traseo.pl.
Droga na Brusek / januszek_44 / Traseo.pl Droga na Brusek / januszek_44 / Traseo.pl Droga na Brusek / januszek_44 / Traseo.pl

Narciarstwo biegowe. Kierunek: Nowa Biela

Narciarstwo biegowe. Kierunek: Nowa Biela

Stopień trudności: Łatwy

Dystans: 21,0 km

Czas trwania: 3 h 33 min

Przewyższenie: 953,04 m

Autor: januszek_44

Na początku wyprawy lądujemy w Bielicach, parking mocno oblodzony, wieje silny wiatr, mamy nadzieję, że w lesie będzie spokojniej. Pierwsze dwa kilometry to istny koszmar. Chyba lepiej byłoby założyć łyżwy. Narty rozchodzą się na zlodowaciałej powierzchni, a wiatr wieje prosto w twarz. Za tzw. żółtym mostkiem jest już lepiej, jest nawet dość dobrze przetarty ślad. Dobiegamy do trasy Wielkiego Szengena i ruszamy w kierunku Travnej Hory.

Dziś nawet tutaj ruch niewielki, ale warunki do biegania idealne, więc to, co było do tej pory, nie ma już znaczenia. Dobiegamy do góry Postawna i dalej z grupą sympatycznych Czechów biegniemy w kierunku Bruska. Tutaj już nie ma ratrakowanej trasy, ale jest przepiękny krajobraz. Mimo wiatru, który prawie zwala z nóg, biegniemy w kierunku przepięknej góry Brusek. Brusek (zwany również Brunek, czes. Brousek) - szczyt o wysokości według różnych źródeł 1116 lub 1124 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich. Na sam szczyt wchodzimy już bez biegówek. Wiatr wieje niemiłosiernie, ale jest przejmująco piękne.

Traseo.pl

Narciarstwo biegowe. Okolice Polany Stumorgowej / Pijar / Traseo.pl Narciarstwo biegowe. Okolice Polany Stumorgowej / Pijar / Traseo.pl Narciarstwo biegowe. Okolice Polany Stumorgowej / Pijar / Traseo.pl

Narciarstwo biegowe. Okolice Polany Stumorgowej

Narciarstwo biegowe. Okolice Polany Stumorgowej

Lokalizacja: Wyrąbiska

Stopień trudności: Średni

Dystans: 14,3 km

Czas trwania: 5 h 9 min

Przewyższenie: 888,13 m

Autor: pijar

Trasa już nam znana, tym razem pokonujemy ją w towarzystwie innych. Jak zawsze delikatnie pod górkę, świeżym torem, potem ostro w górę przez las. Nie jesteśmy twardzielami, narty zdjęliśmy i teraz maszerujemy. Zapadając się w śniegu, docieramy do Polany Stumorgowej.

Z podziwem patrzymy jak wiele osób pokonuje ten stromy odcinek jednak na nartach. Na polanie panuje niesamowity klimat, a to mgła, a to słońce - wspaniała sceneria. Oczywiście rozpalamy ognisko, pieczemy kiełbaskę i szykujemy się do szalonego początkowo zjazdu. Rejestrator GPS został niestety przy ognisku i nie ma śladu; oczywiście wyszliśmy na szczyt, a nawet wyżej, bo na wieżę. Powrót trasą biegową bardzo przyjemny, większość odcinków trasy prowadziła z górki - to był bezpieczny zjazd.

Narciarstwo biegowe. Narciarstwo biegowe. Narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe. Wokół Rezerwatu Bór na Czerwonem

Narciarstwo biegowe. Wokół Rezerwatu Bór na Czerwonem

Lokalizacja: Nowy Targ

Stopień trudności: Średni

Dystans: 17,6 km

Czas trwania: 2 h 26 min

Przewyższenie: 653,47 m

Autor: it.nowytarg

Wytyczona została pętla trasy, która biegnie wokół rezerwatu Bór na Czerwonem. Szlak rozpoczyna się na lotnisku, wiedzie wzdłuż Boru w stronę Gronkowa, następnie skręca w kierunku Szaflar i pod kładką na Dunajcu wraca z powrotem na lotnisko (ok. 15km). Przygotowany został też odcinek od mostu na Białym Dunajcu do kładki. Całość trasy utrzymywana jest przez ratrak, więc panują na niej bardzo dobre warunki do biegania.

Wiosenna Puszcza Kampinoska / Flickr.com / objectivised Wiosenna Puszcza Kampinoska / Flickr.com / objectivised Wiosenna Puszcza Kampinoska / Flickr.com / objectivised

Narciarstwo biegowe. Kierunek: Puszcza Kampinoska

Narciarstwo biegowe. Kierunek: Puszcza Kampinoska

Lokalizacja: Palmiry, woj. mazowieckie

Stopień trudności: Łatwy

Dystans: 14,5 km

Czas trwania: 3 h 41 min

Przewyższenie: 100,95 m

Autor: Kiler59

Turystyka narciarska w sezonie jest dość krótka, ponieważ na ogół zimy podwarszawskie nie są zbyt śnieżne, lecz wtedy, gdy pokrywa śnieżna jest wystarczająca, Puszcza Kampinoska jest niezłym terenem dla turystów wykorzystujących narty biegowe. Nie można tu uprawiać zjazdów, bo wydmy są na to za niskie, nie mówiąc o tym, że podlegają ochronie. Zgodnie z przepisami parkowymi należy korzystać z oznakowanych tras turystyki pieszej lub rowerowej, ponieważ Kampinoski Park Narodowy nie ma specjalnie oznakowanych szlaków dla narciarstwa biegowego. Jednak te oficjalne ograniczenia nie przeszkadzają, by pokonywać atrakcyjne trasy dla turystów wędrujących, wykorzystując narty śladowe, czy biegówki. Wbrew pozorom emocje, które dostarczają narty biegowe, są dosyć spore.

Wybicie narty powoduje, iż mamy wrażenie, że one prawie same jadą. Biegówki to przede wszystkim uniwersalność i poczucie wolności. Na biegówkach można zarówno człapać w wolnym tempie, mając słabą kondycję, jak i ścigać się. Można na nich jeździć w każdym wieku, a w głębokim śniegu nie zapadamy się. Poszukujący przygody mogą odbywać wielce atrakcyjne wycieczki narciarskie po nieprzetartych zimą szlakach mało uczęszczanej części zachodniej Puszczy. Sporą popularnością cieszą się wśród narciarzy szlaki podwarszawskie: koło wsi Dąbrowa Leśna, Wólka Węglowa i Laski oraz na zachód od Truskawia. Dojeżdżającym własnymi samochodami warto polecić rozpoczynanie wędrówki z parkingów w Roztoce lub wsi Truskaw i robienie stąd wycieczek.

Narciarstwo biegowe. Biegówki na Izerskim Szlaku Cietrzewia  / Traseo.pl / ms190170 Narciarstwo biegowe. Biegówki na Izerskim Szlaku Cietrzewia / Traseo.pl / ms190170 Narciarstwo biegowe. Biegówki na Izerskim Szlaku Cietrzewia / Traseo.pl / ms190170

Narciarstwo biegowe. Biegówki na Izerskim Szlaku Cietrzewia

Narciarstwo biegowe. Biegówki na Izerskim Szlaku Cietrzewia

Lokalizacja: Świeradów-Zdrój

Stopień trudności: Łatwy

Dystans: 13,4 km

Czas trwania: 2 h 38 min

Przewyższenie: 1 051,73 m

Autor: ms190170

Trasa oznakowana została symbolem tropu jednego z najcenniejszych zwierząt Gór Izerskich - cietrzewia. Rozpoczyna się na Stogu Izerskim przy górnej stacji gondoli, skąd biegnie drogą asfaltową do Łącznika, dalej Drogą Telefoniczną do Polany Izerskiej. Kolejnym punktem trasy jest Chatka Górzystów, a dalej projekt przewiduje już dwa ślady. Pierwszy z nich prowadzi żółtym szlakiem turystycznym do mostu na Jagnięcym Potoku i dalej do Rozdroża nad Cichą Równią. Drugi przez rezerwat do schroniska Orle.

Traseo.pl

Więcej o: