Dokąd Polacy pojadą na wakacje 2013? [TRENDY W TURYSTYCE]

W zeszłym roku Turcja, Egipt, Tunezja, w tym sezonie do czołówki weszła... Kenia! Pomimo strachu przed kryzysem Polacy nadal chętnie podróżują, także w najdalsze rejony świata. Najchętniej - samolotem. Jak będzie w tym roku?
Egipt / Turcja / shutterstock Egipt / Turcja / shutterstock Egipt / Turcja / shutterstock

Wakacje 2013. Kryzys nie taki straszny

Wakacje 2013. Kryzys nie taki straszny

Wbrew oczekiwaniom sceptyków ubiegłoroczny sezon wakacyjny okazał się pomyślny dla turystki. W jednym z raportów Polskiego Związku Organizatorów Turystyki z roku 2012 możemy przeczytać, że Polacy nie przestraszyli się kryzysu i o wiele chętniej niż w roku 2011 wybierali podróże międzykontynentalne. Do Turcji, która znalazła się na pierwszym miejscu wśród celów naszych wakacji, poleciało o 22% więcej podróżnych niż rok wcześniej. Prawdziwe oblężenie polskich turystów przeżył także Egipt - do kraju nad Nilem udało się ponad 90% więcej Polaków niż latem 2011.

Egipt / shutterstock Egipt / shutterstock Egipt / shutterstock

Kierunki na wakacje 2013

Kierunki na wakacje 2013

Według najnowszego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystki w 2013 roku królować będzie Egipt. Już teraz do kraju faraonów wybiera się prawie 20% wszystkich Polaków planujących podróż w sezonie 2013. Wśród miejsc docelowych poza granicami naszego kontynentu w czołówce znajduje się również Turcja. Coraz chętniej stawiamy także na miejsca mniej popularne i bardziej egzotyczne. Częściej wybieramy się w podróż do Kenii, na Dominikanę, a także planujemy wczasy na Wyspach Zielonego Przylądka czy w Tajlandii. To właśnie Bangkok może okazać się hitem tego sezonu. Warto także odnotować, że w porównaniu do roku 2012 sprzedaż biletów już wzrosła o ponad 80%.

shutterstock shutterstock shutterstock

Wakacje 2013. Najpopularniejsze podróże? Lotnicze

Wakacje 2013. Najpopularniejsze podróże? Lotnicze

Choć Polacy coraz częściej planując wakacje biorą pod uwagę własny samochód, to podróżowanie samolotem wciąż jest najbardziej popularnym i wygodnym środkiem transportu.

- Lot samolotem to komfort i bezpieczeństwo - tłumaczy Ewa Bednarek z whynotfly.pl, internetowego centrum zakupu biletów lotniczych. - Polakom zależy na tym, aby podróż była przyjemna i nie trwała długo. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy na wakacje udaje się cała rodzina. Dla dzieci wielogodzinna jazda samochodem lub autokarem jest bardzo męcząca. W przypadku samolotu pierwszy lot jest zawsze ciekawym i niezapomnianym przeżyciem.

Bilety lotnicze, w porównaniu do sytuacji sprzed kilkunastu lat, są dużo tańsze, przez co dostępne dla coraz większej liczby turystów. Miejsca, do których podróż nawet nie śniła się naszym rodzicom i dziadkom, są teraz niemal na wyciągnięcie ręki.

- W tym sezonie coraz bardziej widoczny będzie nowy trend związany nie tyle z wybieranymi przez nas destynacjami, co ze sposobami spędzania wolnego czasu. Coraz więcej naszych rodaków chce  poznawać obyczaje, kulturę i zabytki miejsc, które odwiedza. Czas wakacyjny ma kształcić i wzbogacać wnętrze, a nie polegać tylko na leżeniu pod palmami - dodaje Ewa Bednarek.

Wielki Kanion / shutterstock Wielki Kanion / shutterstock Wielki Kanion / shutterstock

Wakacje 2013. Jedziemy za granicę!

Wakacje 2013. Jedziemy za granicę!

Zagraniczne podróże? Kształcą i nie muszą być droższe niż wakacje w Polsce

- W zeszłym roku wybrałam się na wakacje do USA - mówi Michalina Sobolewska, studentka III roku turystyki i rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. - Bilety zabukowałam ponad pół roku wcześniej, dzięki czemu podróż kosztowała mnie mniej niż wakacje w Polsce. Od września mam rezerwację na wakacyjną podróż do Bangkoku. Podróże międzykontynentalne są coraz bardziej dostępne dla młodych ludzi. Sama podróżuję z przyjaciółmi ze studiów. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie zaplanować podróż, by przeżyć wakacje życia.

Nie chodzi tylko o dostępność tanich lotów. Coraz częściej kierujemy się znanym przysłowiem: "podróże kształcą".

- Uwielbiam uczyć się języków obcych, im bardziej egzotyczne, tym lepiej - twierdzi Michalina.
- Jest to jedna z najbardziej rozwijających dziedzin: poszerza horyzonty i pozwala na komunikację z ciekawymi ludźmi z całego świata. Opanowałam już hiszpański oraz grecki, teraz marzy mi się tajski, stąd też cel moich tegorocznych wakacji.

Grecja Saloniki / shutterstock Grecja Saloniki / shutterstock Grecja Saloniki / shutterstock

Wakacje 2013. Egzotyka po sąsiedzku

Wakacje 2013. Egzotyka po sąsiedzku

Nie wszyscy jednak rozpoczynają swoje podróżnicze przygody od lotu do Afryki czy na Daleki Wschód. Do łask polskich turystów wraca Europa. Nie chodzi tu jednak o dotychczasowe kierunki marzeń: Hiszpanię czy Włochy (choć te nadal są w czołówce). Coraz częściej dostrzegamy magię pomijanych dotąd w naszych planach południowych sąsiadów: Czech i Słowacji, a także rozkwitającą Czarnogórę. Bałkany przestają kojarzyć się z działaniami zbrojnymi - teraz jest to miejsce dla prawdziwych pasjonatów. Może powoli przestajemy marzyć o palmach, a zaczynamy dostrzegać atrakcyjność kultury danego kraju i jego mieszkańców - folkloru, muzyki, smaków i gościnności ludzi?

Styczeń nie zapowiada ciężkiego roku dla turystyki. Od kilku lat słyszymy o tym, że kryzys depcze nam po piętach. Czy damy się zastraszyć i zrezygnujemy z wakacji marzeń? Na razie wiele wskazuje na to, że nie.

Więcej o: