W jakich krajach żyje się najlepiej? [RANKING 2012]

Gdzie żyje się przyjemnie i dostatnio? W corocznym rankingu organizacji Legatum, zajmującej się m.in. oceną poziomu dobrobytu w większości krajach świata, liderami są państwa Skandynawii. Na tle 144 państw Polska wypada całkiem nieźle.
Lofoty, Norwegia/Fot. Shutterstock Lofoty, Norwegia/Fot. Shutterstock Norwegia/Fot. Shutterstock

Skandynawia: Norwegia, Dania, Szwecja

Skandynawia: Norwegia, Dania, Szwecja *

1. Tego chyba można było się spodziewać. Najwyższy poziom życia cechuje Skandynawię, a liderem wśród państw Europy Północnej jest Norwegia. Produkt krajowy brutto w tym kraju wynosi 57230,9$ i jest prawie trzykrotnie wyższy niż w Polsce. Blisko 80% obywateli Norwegii, Danii i Szwecji jest zadowolonych z sytuacji w swoim kraju. Spośród 144 krajów na świecie Norwegia ma najwyższy kapitał społeczny i jest drugim najbardziej bezpiecznym państwem w Europie. Najgorzej wypada w kategorii zarządzanie państwem, ponieważ zajmuje dopiero 13. pozycję.

2. W kategorii przedsiębiorczość liderem jest Dania. Mimo że występują tu bardzo wysokie podatki, są też i takie rozwiązania, dzięki którym Dania może być ciekawa z punktu widzenia inwestorów. Dania też świetnie wypada w rankingu, jeśli weźmiemy pod uwagę kapitał społeczny (miejsce drugie) i zarządzanie państwem (miejsce trzecie). Zajmuje za to 19. pozycję w kwestiach gospodarczych. Duński produkt krajowy brutto jest niższy w porównaniu z Norwegią i wynosi 40162,6$.

Amalienborg, Kopenhaga - oficjalna siedziba monarchów duńskich / shutterstockAmalienborg, Kopenhaga - oficjalna siedziba monarchów duńskich / shutterstock

3. Pod względem przedsiębiorczości Szwecja uplasowała się tuż za Danią, czyli na miejscu drugim. Gorzej wypada w kwestiach edukacji (miejsce 12) i opieki zdrowotnej (miejsce 14). Jeżeli chodzi o gospodarkę Szwecja zajmuje piątą pozycję, jej PKB wynosi 39024,2$. Aż 96% Szwedów czuje się szanowanymi obywatelami w swoim kraju. To najwyższy wynik w całej Skandynawii.

Flaga powiewająca w porcie sztokholmskim / shutterstockFlaga powiewająca w porcie sztokholmskim / shutterstock

Australia Uluru Ayers Rock / fot. HUBER HANS-P/BE&W Australia Uluru Ayers Rock / fot. HUBER HANS-P/BE&W Australia Uluru Ayers Rock / fot. HUBER HANS-P/BE&W

Antypody: Australia, Nowa Zelandia, Kanada

Antypody: Australia, Nowa Zelandia, Kanada

4. Australia, dawna brytyjska kolonia karna, może poszczycić się dziś jednym z najwyższych na świecie poziomów życia. Zwłaszcza edukacja w Australii ma się znakomicie i należy do najlepszych na świecie (pod tym względem zajmuje miejsce drugie). Australia ma też bardzo wysoki poziom kapitału społecznego i jest gwarantem swobód osobistych. Nieco niższe niż w Szwecji PKB wynosi tu 38159,6$, co daje Australii miejsce 8 w ogólnym podsumowaniu. Na tym tle gorzej wypadają tylko opieka zdrowotna (miejsce 17 w rankingu) i poziom bezpieczeństwa (miejsce 19). Mimo to blisko 75% Australijczyków jest zadowolonych z sytuacji w ich kraju.

5. Mimo 27. pozycji w kategorii gospodarka i 20., jeżeli chodzi o poziom opieki zdrowotnej, ogólny wynik jest dla Nowej Zelandii bardzo korzystny - na 144 kraje świata sąsiadka Australii zajmuje miejsce piąte. W dziedzinie edukacji żaden kraj nie może się z nią równać - Nowa Zelandia to numer jeden na świecie.W kwestii zarządzania państwem wyprzedza ją tylko Szwajcaria. Nowa Zelandia jest też gwarantem wolności osobistej (miejsce drugie).

Nowa Zalendia to państwo wyspiarskie. Dzieli się na wyspę północną i południową oraz wiele pomniejszych. Na zdjęciu krajobraz w regionie Otago na południu Nowej Zelandii / shutterstockNowa Zalendia to państwo wyspiarskie. Dzieli się na wyspę północną i południową oraz wiele pomniejszych. Na zdjęciu krajobraz w regionie Otago na południu Nowej Zelandii / shutterstock

6. W kategorii wolność osobista numerem jeden na świecie jest Kanada, która w ogólnym zestawieniu zajmuje miejsce szóste. Wysoką pozycję utrzymuje m.in. dzięki znakomitemu poziomowi edukacji (miejsce trzecie). Kanada wypada z pierwszej dziesiątki, jeżeli pod uwagę weźmiemy przedsiębiorczość (zajmuje miejsce 16) i opiekę zdrowotną (miejsce 15). Tak jak w innych krajach dobrze rozwiniętych poziom zadowolenia z życia wśród Kanadyjczyków wynosi prawie 75%.

Kanada - numer jeden na świecie w kwestii swobód osobistych / Kanada Montreal / shutterstockKanada - numer jeden na świecie w kwestii swobód osobistych / Kanada Montreal / shutterstock

Finlandia / CC / Flickr.com / Mikko Luntiala Finlandia / CC / Flickr.com / Mikko Luntiala Finlandia / CC / Flickr.com / Mikko Luntiala

Finlandia, Holandia, Szwajcaria, Irlandia

7. Z krajów nordyckich najniżej znajdują się Finlandia oraz Islandia (ta ostatnia zajmuje miejsce 15). W ogólnym zestawieniu Finowie mają pozycję siódmą, a to głównie dzięki wysokiemu wskaźnikowi przedsiębiorczości i poziomu bezpieczeństwa - w tych dziedzinach do Finlandii należy miejsce trzecie. W kategorii: gospodarka, z PKB o wartości 36472,2$ (niższą notuje się tylko w Islandii), plasuje się w pierwszej dwudziestce - na miejscu 16, podobnie rzecz ma się w przypadku swobód osobistych (19 pozycja).

8. Tuż za Finlandią znajduje się Holandia, która ma nieco lepszą od niej sytuację ekonomiczną (wartość PKB wynosi 42164,5$). Holandia ma wysoki poziom kapitału społecznego (miejsce 6) i opieki zdrowotnej (miejsce 7), ale dużo niższy wskaźnik bezpieczeństwa (miejsce 18). 96% Holendrów czuje się szanowanymi obywatelami swojego kraju, aż 95% deklaruje zadowolenie z wykonywanej pracy.

Rotterdam, Holandia - szpital Uniwersytetu Erasmus, który specjalizuje się m.in. w  medycynie i opiece zdrowotnej / shutterstockRotterdam, Holandia - szpital Uniwersytetu Erasmus, który specjalizuje się m.in. w medycynie i opiece zdrowotnej / shutterstock

9. Choć w kwestiach ekonomii i zarządzania państwem Szwajcaria to numer jeden na świecie, w kategorii edukacja zajmuje dopiero 32. miejsce. Wartość PKB w Szwajcarii wynosi 46384,5$.

Szwajcaria. Budynek banku w Lozannie / Flickr.com / CaroluneSzwajcaria. Budynek banku w Lozannie / Flickr.com / Carolune

10. Pierwszą dziesiątkę krajów na świecie, gdzie żyje się najlepiej zamyka Irlandia. Irlandia ma wysoki poziom bezpieczeństwa i zapewnia dużą wolność osobistą. W tych dwóch kategoriach znajduje się na miejscu czwartym. Mimo wyższego niż np. w krajach nordyckich (poza Norwegią) PKB, najsłabiej wypada właśnie w kwestiach ekonomicznych - zajmuje dopiero 25. pozycję. 70% obywateli Irlandii deklaruje zadowolenie z poziomu życia w ich kraju.

Moherowe Klify to jeden z najpiękniejszych odcinków wybrzeża Irlandii / shutterstockMoherowe Klify to jeden z najpiękniejszych odcinków wybrzeża Irlandii / shutterstock

Polska Tatry / shutterstock Polska Tatry / shutterstock Polska Tatry / shutterstock

Teraz my! Polska

Teraz my! Polska

Wśród 144 krajów świata Polska zajmuje miejsce 32, niższe w porównaniu z dwoma ostatnimi latami, kiedy w każdej kategorii znajdowaliśmy się przynajmniej o jedną pozycję wyżej. Nie jest najgorzej, a żeby się o tym przekonać spójrzcie, kto znajduje się za nami. Z krajów europejskich są to m.in. Włochy (miejsce 33), Estonia (miejsce 35), Słowacja (miejsce 36) oraz Węgry (miejsce 39). Cztery miejsca wyżej niż Polska znajdują się  Czechy i aż dziewięć - Hiszpania.

W dziedzinie gospodarki zajmujemy najniższą, 52. pozycję (dla ciekawych PKB w naszym kraju w 2010 roku wynosiło 19884,6$). To o siedem oczek niżej w porównaniu z rokiem 2011 i aż o 15, jeżeli spojrzeć na tabele sprzed trzech lat. Najwyżej oceniony został poziom bezpieczeństwa w naszym kraju - pod tym względem zajmujemy miejsce 25. W 2011 roku 55% Polaków deklarowało zadowolenie z życia w Polsce, a 92% rodaków czuło się szanowanymi obywatelami kraju.

Japonia, Nowy Jork, Paryż / Shutterstock Japonia, Nowy Jork, Paryż / Shutterstock Japonia, Nowy Jork, Paryż / Shutterstock

Wybrane pozostałe kraje świata

Wybrane pozostałe kraje świata

Z pierwszej dwudziestki najbogatszych krajów świata nie wypadły oczywiście Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. USA zajmują miejsce 12, Wielka Brytania tylko pozycję niżej. Jedenasty jest Luksemburg. Tuż za Wyspami znajdują się Niemcy (miejsce 14), Austria (miejsce 16) i Belgia (miejsce 17). Ostatnie trzy pozycje zajmują najbogatsze państwa Azji: (kolejno) specjalny region administracyjny Chin - Hongkong oraz Singapur i Tajwan. Dla wielu z Was zaskoczeniem pewnie będzie Francja, która w 2012 roku znajduje się dopiero na 21 miejscu, tuż za nią plasuje się Japonia.

Tętniący życiem dzień i noc Hongkong / shutterstockTętniący życiem dzień i noc Hongkong / shutterstock

Więcej o: