Polskie góry na zimę. Łatwe, trudne i średnie trasy

Bieszczady, Szrenica, Rysianka - góry, które nadają się na wycieczkę zimą. Wypróbowane szlaki polecają użytkownicy serwisu Traseo.pl.
Polskie góry. Rysianka / Traseo.pl Polskie góry. Rysianka / Traseo.pl Polskie góry. Rysianka / Traseo.pl

Polskie góry. Hala Rysianka

Polskie góry. Hala Rysianka

Lokalizacja: Żabnica, woj. śląskie

Stopień trudności: Łatwy

Dystans: 16,0 km

Przewyższenie: 968,51 m

Autor: lowell79

O tym, że na Rysiance jest, mówiąc kolokwialnie - fajnie, wiadomo nie od dzisiaj. Jednak sami wiecie, że momentami bardzo ciężko nam się docenia to, co jest tak blisko, to, co nas spowija, to, co ma się na wyciągnięcie dłoni, co tak często mijamy albo widzimy.  Cel przyjęty, szlak również: Skałka - Hala Boracza - Hala Lipowska - Rysianka - Skałka. Świetna pętla z przerwą na pierogi na Hali Lipowskiej.

Jakby się tak przyjrzeć naszej drodze na mapie to oprócz trzech schronisk, będziemy mieli okazję przejść przez kilka Hal. Zaczynamy od Hali Boraczej, a później: Hala Studzionka, Hala Redykalna, Hala Skórzacka, Hala Bacmańska, Hala Gawłowska, Hala Bieguńska, Hala Lipowska, Hala Rysianka i Hala Pawlusia. W zasadzie to żadnej dużej górki nie podbijamy, tylko same hale.

Traseo.pl

Polskie góry. Szrenica / Wikimedia / CC / Picasa Polskie góry. Szrenica / Wikimedia / CC / Picasa Polskie góry. Szrenica / Wikimedia / CC / Picasa

Polskie góry. Szrenica

Polskie góry. Szrenica

Lokalizacja: Szklarska Poręba, woj. dolnośląskie

Stopień trudności: Średni

Dystans: 14,2 km

Czas trwania: 5 h 3 min

Przewyższenie: 1 055,97 m

Autor: Januszek_44

Ruszamy w kierunku Wodospadu Kamieńczyka. Świeży śnieg przysypał wszystko, jest pięknie i cicho. Cel wycieczki to Łabski Szczyt, ale przy takiej pokrywie śniegu i zagrożeniu lawinowym byłoby trudno się na niego dostać. Na wysokości wodospadu dostrzegamy jakieś sylwetki, przy takim opadzie trudno coś dojrzeć, ale jeśli idą w dół, to znaczy, że z Hali pod Szrenicą. Schronisko na Kamieńczyku jeszcze jest nieczynne, wejście na wodospad też jeszcze zamknięte. Wodospad uśpiony, inny niż zwykle. Idzie się ciężko, droga ostro prowadzi pod górę, a i śnieg utrudnia szybki marsz. Po około dwóch godzinach spokojnego marszu oczom ukazuje się schronisko pod Halą Szrenicką. Idę w kierunku Szrenicy. Od czasu do czasu ktoś schodzi w dół. Kierując się po tyczkach i śladach po około 30. minutach dochodzę do schroniska na Szrenicy. Widok jest niesamowity, z mgły wyłania się zasypane śniegiem schronisko. Szlak jest dość bezpieczny, po drodze trzy schroniska, przy dobrej pogodzie piękne widoki. Zawsze można z góry wrócić wyciągiem do Szklarskiej Poręby.

Śnieżnik / Wikimedia / CC / Petr Filippov Śnieżnik / Wikimedia / CC / Petr Filippov Śnieżnik / Wikimedia / CC / Petr Filippov

Polskie góry. Śnieżnik

Polskie góry. Śnieżnik

Lokalizacja: Stronie Śląskie, woj. dolnośląskie

Stopień trudności: Średni

Dystans: 14,1 km

Czas trwania: 1 h 24 min

Przewyższenie: 618,22 m

Autor: Januszek_44

Śnieżnik (1425 metrów n.p.m.) jest nie tylko najwyższym szczytem w Masywie Śnieżnika, ale też najwyższym szczytem w polskich Sudetach położonym poza Karkonoszami. Rozległa kopuła szczytowa Śnieżnika, która jako jedyna wystaje ponad górną granicę lasu, w sposób niepodzielny dominuje i króluje w krajobrazie całego masywu. Pod względem wybitności Śnieżnik zajmuje trzecie miejsce wśród polskich szczytów, po Śnieżce i Babiej Górze. Znaczne przewyższenie ponad otaczające kotliny gwarantuje bardzo rozległe widoki ze szczytu. Od strony północnej najpopularniejszą trasę na Śnieżnik stanowi żółty szlak, mający swój początek w Stroniu Śląskim. Podejście można znacząco skrócić rozpoczynając je w Kletnie. Dojazd samochodem możliwy jest do skrzyżowania z drogą prowadzącą z Kletna do nieczynnej kopalni uranu i dalej do Siennej. Pozwala to zaoszczędzić około 2 godzin. Przy skrzyżowaniu dróg znajduje się płatny parking. Żółty szlak z Kletna wykorzystywany jest nie tylko jako podejście na Śnieżnik, ale przede wszystkim jako dojście do Jaskini Niedźwiedziej, która uznawana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce.

Szlachtowa - Lesnica / Traseo.pl Szlachtowa - Lesnica / Traseo.pl Szlachtowa - Lesnica / Traseo.pl

Polskie góry. Szlachtowa - Lesnica

Polskie góry. Szlachtowa - Lesnica

Lokalizacja: Szczawnica, woj. małopolskie

Stopień trudności: Łatwy

Dystans: 15,9 km

Czas trwania: 5 h 12 min

Przewyższenie: 632,18 m

Autor: agnieszka.fuerst

Dłuższy spacer w urokliwych przestrzeniach Pienin Małych. Trasa rozpoczyna się w Szlachtowej, prowadzi na początek żółtym szlakiem w stronę Wysokiego Wierchu, a następnie, mijając bardzo charakterystyczną górkę Rabszyn, wiedzie dalej ku Lesniskiego Sedla. Stąd trasa prowadzi czerwonym szlakiem w kierunku Haligovskich Skal, po czym odbija w zielony szlak schodzący do Lesnicy. Z Lesnicy należy dostać się polną drogą na grzbiet, najlepiej jako punkt orientacyjny mieć wspomniany Rabsztyn i z grzbietu z powrotem do Szlachtowej żółtym szlakiem.

Karkonosze Przełęcz Okraj / Flickr.com / Michał Bobruk Karkonosze Przełęcz Okraj / Flickr.com / Michał Bobruk Karkonosze Przełęcz Okraj / Flickr.com / Michał Bobruk

Polskie góry. Przełęcz Okraj

Polskie góry. Przełęcz Okraj

Lokalizacja: Kowary, woj. dolnośląskie

Stopień trudności: Trudny

Dystans: 16,9 km

Przewyższenie: 761,21 m

Autor: Janueszk_44

Okraj to oddalona od Kowar o 12 km karkonoska przełęcz położona na wysokości 1046 m n.p.m. Oddziela Kowarski Grzbiet od Grzbietu Lasockiego. Dawniej przebiegało przez nią najwyżej położone w naszym kraju drogowe przejście graniczne. Dziś ograniczenia w międzynarodowym ruchu to przeszłość, a wjazd do Republiki Czeskiej przez Przełęcz Okraj, dzięki zapierającym dech w piersiach widokom, wynagradza niedogodności związane z jazdą tą krętą górską trasą. Okraj to również ważny węzeł szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Udać się można stąd w polskie i czeskie Karkonosze, albo zatrzymać się na dłużej w tutejszym schronisku.

Wielka Sowa Wielka Sowa Wielka Sowa / Fot. Bruno Fidrych / Agencja Wyborcza.pl

Polskie góry. Góry Sowie, Wielka Sowa

Polskie góry. Góry Sowie, Wielka Sowa

Lokalizacja: Drogosław, woj. dolnośląskie

Stopień trudności: Średni

Dystans: 36,0 km

Czas trwania: 3 h 35 min

Przewyższenie: 553,33 m

Autor: Januszek_44

Wielką Sowę (1015 m n.p.m.), główny wierzchołek Gór Sowich, pokrywają resztki lasu, którego dewastacja jest bezpośrednim efektem przemysłowego rozkwitu pobliskich miast z Wałbrzychem na czele. Głównym akcentem szczytu Wielkiej Sowy, pozwalającym na łatwe jej odróżnienie nawet z odległości 50 km, jest wieża widokowa.

Do niedawna, wrażenia dewastacji dopełniały resztki "urządzeń turystycznych" z lat 80. (wiaty i paleniska), obtłuczony walec wieży widokowej i śmieci, które były wynikiem łatwej dostępności szczytu traktowanego jako polanka biwakowo-imprezowa. W czerwcu ubiegłego roku wieża została wyremontowana. Teren jest ogrodzony i monitorowany, są nowe ławy i stoliki, nocą wieża jest oświetlona.

Trzykondygnacyjna, kamienna wieża na Wielkiej Sowie ma 25 m wysokości. Zbudowano ją w 1906 r. staraniem Towarzystwa Miłośników Gór Sowich i nazwano imieniem zasłużonego dla Niemiec kanclerza Bismarcka (po ostatniej wojnie pruskiego ducha egzorcyzmowano, nazywając wieżę imieniem gen. Karola Świerczewskiego). Czynna jest w sezonie 1 V-30 IX przez cały dzień.

Polskie Góry. Przełęcz Dział / januszek_44 Traseo.pl Polskie Góry. Przełęcz Dział / januszek_44 Traseo.pl Polskie Góry. Przełęcz Dział / januszek_44 Traseo.pl

Polskie góry. Przełęcz Dział

Polskie góry. Przełęcz Dział

Lokalizacja: Stronie Śląskie, woj. dolnośląskie

Stopień trudności: Trudny

Dystans: 17,3 km

Czas trwania: 1 h 43 min

Przewyższenie: 572,93 m

Autor: januszek_44

Bardzo ciekawy szlak prowadzący przez mało znane zakątki Gór Bialskich, z przepięknymi widokami. Zaczyna się w Stroniu na przystanku PKS przy ulicy Kościuszki. Prowadzi w lewo przez most na rzece Morawka i ulicę Mickiewicza, dochodząc do Goszowa. Ze znakami żółtymi skręca w prawo przez mostek na rzece Białej Lądeckiej, do hodowli pstrągów Raj pstrąga. Skręca w lewo doliną Popówki obok zabudowań dawnej leśniczówki do góry, prosto wąską ścieżką obok ruiny starych zabudowań. Dochodzi do leśnej kamienistej drogi i ze znakami skręca w prawo. Trawersuje Łysiec. Po prawej ładna panorama Gór Bialskich (z Suszycą 1047 m) i Masywem Śnieżnika. Dochodzi do przełęczy Dział (922 m), gdzie znajduje się schron turystyczny i punkt węzłowy szlaków. Dalej biegnie szlakiem żółtym ą po około 30 minutach szlak nagle skręca w lewo do góry na szczyt Czernicy (1083 m), który stanowi rozległą bezleśna kopułę, skąd roztacza się ładna panorama Sudetów. Grzbietem Czernicy dociera do Płoski (1035 m), a potem lasem w dół do szosy do Bielic, gdzie spotyka znaki zielone i dochodzi z nimi do wsi.

Polskie góry. Błędne skały / januszek_44 Traseo.pl Polskie góry. Błędne skały / januszek_44 Traseo.pl Polskie góry. Błędne skały / januszek_44 Traseo.pl

Polskie Góry. Błędne skały

Polskie Góry. Błędne skały

Lokalizacja: Karłów, woj. dolnośląskie

Stopień trudności: Średni

Dystans: 18,5 km

Czas trwania: 5 h 41 min

Przewyższenie: 751,55 m

Autor: Januszek_44

Zaraz za Karłowem skręcamy na zielony szlak. Drogowskaz informuje, że do Błędnych Skał jest ponad godzina. Szlak jest nie przetarty, śnieg miejscami sięga kolan, będzie więc ciężko. Dodatkowo wieje wiatr. Idziemy około kilometra. Z minuty na minutę jest tylko trudniej.

Brniemy w śniegu. W pewnym momencie buty zapadają się w błocie, no cóż - decyzja -  wracamy do drogi głównej w kierunku Kudowy Zdroju. Drogą tą udajemy się w kierunku drogi dojazdowej do Błędnych Skał. O tej porze jest ona zamknięta, ale przynajmniej nie wpadniemy w błoto. Po około trzech kilometrach znajdujemy parking i drogę dojazdową do Błędnych Skał. W okresie letnim ruch samochodów odbywa się tu wahadłowo, teraz jednak szlabany są opuszczone, droga jest zasypana a na budynku poboru opłat ostrzeżenie - wejście na własną odpowiedzialność. Ruszamy ochoczo w dalszą drogę. Szlak nieprzetarty, ciężko się idzie, ale pod nogami dość twardo. Po upływie około półtorej godziny dochodzimy do szlabanu i głównej drogi w Czermnej Bukowina. Rzut oka na mapę, minęliśmy Błędne skały. Teraz trzeba podejść około kilometra w górę miejscowości i skręcić na szlak w kierunku Błędnych Skał. Bez trudu odnajdujemy szlak. Znowu brniemy w śniegu. Dodatkowo droga pnie się niemiłosiernie w górę, a ułatwiające podejście w lecie schody teraz stanowią nie lada problem. Walczymy ze śniegiem, wiatrem, wysokością i własną słabością. Nagrodą są przepiękne widoki i widok wejścia w Błędne Skały. W Błędnych Skałach zataczamy koło. Zamierzamy udać się w kierunku Karłowa.

Traseo.pl

Więcej o: