TOP 5: Plażowe alternatywy dla Morza Śródziemnego. Pomorze Wschodnie hitem Lonely Planet

Szukacie prawdziwych nadmorskich wrażeń, czegoś więcej niż mają do zaoferowania gorące śródziemnomorskie plaże? W tym roku jedźcie nad Bałtyk lub na wybrzeże Walii! - zachęcają redaktorzy Lonely Planet. A wśród pięciu regionów, które mogą poszczycić się najpiękniejszymi plażami w tej części Europy, w pierwszej kolejności wymieniają nasze Pomorze Wschodnie.
Hel, Mierzeja Helska / shutterstock Hel, Mierzeja Helska / shutterstock Hel, Mierzeja Helska / shutterstock

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska

To bez wątpienia perełka wśród ciekawostek geograficznych w naszym kraju. Długi na 34 kilometry wał pokryty zalesionymi wydmami, który wrzyna się w Morze Bałtyckie, to również punkt (a raczej linia) na mapie, po którym najłatwiej chyba rozpoznać północną granicę Polski. Półwysep nie zawsze miał taki kształt. Kiedyś ponoć, chociaż nie pamiętają tego najstarsi Pomorzanie, w jego miejscu znajdował się ciąg małych wysp. Dziś tworzący jedną całość Hel jest całkowicie "przejezdny", a w drodze na koniec cypla, gdzie ulokowało się miasteczko o tej samej nazwie, znajduje się kilka popularnych miejscowości m.in. Chałupy i Jastarnia. Otulone z jednej strony pachnącymi, sosnowymi lasami plaże na Helu są długie, piaszczyste i zadbane (jedna jest strzeżona). Latem smażą się na nich w słońcu polscy i zagraniczni turyści, ale nie tylko - na Hel ciągną też amatorzy sportów wodnych. Słusznie twierdzą redaktorzy serwisu Lonely Planet, że Mierzeja Helska to mekka wind- i kitesurferów, którzy zwłaszcza bliżej wietrznego krańca półwyspu znajdą świetne warunki do tego, by poszaleć na swoich deskach. Fascynujący krajobraz wypełniają porty rybackie i jachtowe oraz latarnie morskie - czerwona, wysoka na 40 metrów latarnia w Helu to wizytówka całego półwyspu.

W drodze powrotnej wielu z Was pewnie "skusi się" na Trójmiasto. Najpierw po kolei: Gdynia, Sopot, Gdańsk, a teraz "jak leci": piaszczyste plaże, roztańczone knajpy, w których słychać nuty szant, letnimi nocami tętniące życiem bulwary - i tu, i tu, i tu jest pięknie. Perłą Trójmiasta jest oczywiście Gdańsk, ale bez Gdyni (z najpiękniejszą plażą u podnóża Klifu Orłowskiego) i Sopotu (gdzie woda w morzu jest ponoć najcieplejsza) Pomorze Wschodnie nie byłoby tak kuszące.

Hel, Mierzeja Helska - Kitesurfing w Zatoce Puckiej / shutterstockHel, Mierzeja Helska - Kitesurfing w Zatoce Puckiej / shutterstock

Falsterbo Halland, Szwecja / shutterstock Falsterbo Halland, Szwecja / shutterstock Falsterbo Halland, Szwecja / shutterstock

Halland, Szwecja

Halland, Szwecja

Szwedzi też mają swoją "Mierzeję Helską". Mimo iż nie ma ona tak idealnie smukłego kształtu jak nasz Hel, jest równie ciekawa. Przenosimy się zatem na drugi brzeg Morza Bałtyckiego, w nadmorski region południowo-zachodniej Szwecji - Halland, od którego ze Świnoujścia dzieli nas mniej niż 200 kilometrów.

Popularnym wśród Szwedów kierunkiem wakacyjnym jest położone na półwyspie w kształcie grzybka miasto Falsterbo, które słynie z zadbanych i przyjaznych rodzinom plaż i kempingów. Ze względu na swoje specyficzne położenie prawie na końcu cypla, może nam się kojarzyć z Helem. Usytuowany nad Cieśniną Kattegat Halland ma mnóstwo pociągających miejsc. Jednym z nich jest na pewno siedmiokilometrowa, piaszczysta plaża w małym Tylosand, oddalonym o niecałe 200 kilometrów na północ od Falsterbo. Zwiedzając zachodnią Szwecję w poszukiwaniu atrakcyjnych miejsc do plażowania, zahaczcie też o Falkenberg i Varberg. Wiele z nadmorskich miejscowości w Szwecji żyje przez okrągły rok, tylko mniejsze zapadają w zimowy sen.

Falsterbo Halland, Szwecja / Flickr.com / Karen Chan 16Falsterbo Halland, Szwecja / Flickr.com / Karen Chan 16

Mierzeja Kurońska, Litwa / shutterstock Mierzeja Kurońska, Litwa / shutterstock Mierzeja Kurońska, Litwa / shutterstock

Curonian Spit

Mierzeja Kurońska, Litwa

Pod względem długości i szerokości Mierzeja Kurońska wygrywa z Półwyspem Helskim. Jest długa na 97 kilometrów i szeroka maksymalnie na 4 kilometry (brzegi Mierzei Helskiej dzieli nie więcej niż 300 metrów). Tylko połowa piaszczystego wału, który odcina Zatokę Kurońską od Morza Bałtyckiego, leży na terytorium Litwy. Jego zachodnia część należy do Rosji. Mierzeja znajduje się na liście UNESCO, a tym co wyróżnia ją na skalę europejską, są wysokie wydmy (prawie najwyższe na kontynencie), objęte granicami rezerwatów. Można tutaj trafić na piękne plaże, nadmorskie, senne miasteczka i pozostałości niegdyś bardzo licznych wiosek rybackich z charakterystycznymi, drewnianymi domkami. Ale i tak głównym powodem, dla którego na mierzeję przyjeżdża czasem nawet 8 tysięcy turystów dziennie są ruchome wydmy i dzika przyroda, przede wszystkim zaś obfitość różnych gatunków ptaków.

Isthme de Courlande, LithuanieMierzeja Kurońska, Litwa / Flickr.com / Stephane Martin

Półwysep Gower, Walia / shutterstock Półwysep Gower, Walia / shutterstock Półwysep Gower, Walia / shutterstock

Półwysep Gower, Walia

Półwysep Gower, Walia

Południowe wybrzeże Walii z Półwyspem Gower na czele, chętnie odwiedzają miłośnicy trekkingu. Chodzić jest gdzie, bo długość nadmorskich tras wynosi tu aż kilkaset kilometrów. Dobre warunki do uprawiania sportów wodnych przyciągają w to miejsce windsurferów, a znakomicie prezentujące się plaże - brytyjskich celebrytów. Kontynuując podróż na wschód wzdłuż pełnego szerokich i wygodnych plaż wybrzeża, z pewnością dostrzeżecie Wyspę Caldey, gdzie znajduje się słynny celtycki klasztor z VI wieku. Wycieczkę południowym krańcem podsumujcie słonecznym drinkiem na plaży w Tenby, popularnym kurorcie walijskim.

Półwysep Gower, Walia - plaża Rossili / shutterstockPółwysep Gower, Walia - plaża Rossili / shutterstock

Półwysep Gower, Walia / shutterstockPółwysep Gower, Walia / shutterstock

Sarema, Estonia / shutterstock Sarema, Estonia / shutterstock Sarema, Estonia / shutterstock

Sarema, Estonia

Sarema, Estonia

Objeżdżając Saremę, największą wyspę Estonii, można się natknąć na kilka szczególnie urodziwych miejsc. Pięknych plaż lepiej szukać na północy, gdzie znajduje się m.in. Tukhana, której okolice porastają dzikie lasy sosnowe. Występują tutaj większe fale, a woda w Bałtyku jest chłodniejsza niż w oblewającej południową Saremę Zatoce Ryskiej. Plaże na Saremie są często kamieniste, natomiast fragmentami poszarpana linia brzegowa tworzy malownicze urwiska. Aby zobaczyć więcej takich widoków, trzeba udać na na zachód wyspy. Tutaj mieści się Park Narodowy Vilsandi, który swoimi granicami obejmuje kilkaset maleńkich wysp i zatok. Jeżeli zapałacie chęcią wskoczenia do jednej z nich, wycofajcie się na obrzeża rezerwatu, gdzie na pewno łatwiej będzie znaleźć "legalny" kawałek piaszczystego lądu.

Aby dojechać do Kuressaare, jedynego miasta na Saremie, trzeba przeprawić się promem na wyspę Muhu, a resztę drogi pokonać samochodem. Port w Virtsu znajduje się 130 kilometrów od Tallina.

Sarema, Estonia / flickr.com / gatodidiSarema, Estonia / flickr.com / gatodidi

Więcej o: