15 miast w Azji na tanią podróż w 2013 roku

Wśród najtańszych azjatyckich miast, które w 2013 roku zdominują rynek backpackerskich podróży, najwięcej znajduje się w Wietnamie. Dzienny pobyt w Hanoi może kosztować nas nawet niecałe 17 dolarów. Tani jest także Laos, a jeszcze tańszy Nepal. Jak co roku koszta podróży podsumował serwis Price of Travel.
Pokhara, Nepal Pokhara, Nepal Pokhara, Nepal /Fot. Shutterstock

Azja Pokhara, Nepal

Pokhara, Nepal

To zdecydowanie najtańsze miasto na bakcpackerską podróż w 2013 roku. Jeden dzień w Pokharze może kosztować nas tylko 14, 39$. Pokhara leży około 200 kilometrów od Katmandu, skąd można dojechać do niej autobusem, w pobliżu Annapurny. To dość popularne wśród turystów miasto świetnie nadaje się na bazę wypadową w Himalaje, gdzie wytyczono mnóstwo tras trekkingowych.

Ceny [w rupiach nepalskich]:

Dobry i tani hostel: 259 NPR za jedną noc

Posiłki: 384 NPR

Drinki/rozrywka: 450 NPR

Azja Hanoi, Wietnam / shutterstock Azja Hanoi, Wietnam / shutterstock Azja Hanoi, Wietnam / shutterstock

Azja Hanoi, Wietnam

Azja Hanoi, Wietnam

Tylko 16,51 $ dziennie trzeba przeznaczyć na podróżowanie po Hanoi. W stolicy Wietnamu niewiele zapłacimy za dobry hostel i ciepły posiłek, szczególnie jeżeli zdecydujemy się skosztować lokalnych przysmaków w jednym z ulicznych barów. Niewielkie sumy kosztuje też alkohol - pod tym względem Wietnam jest naprawdę konkurencyjny np. w stosunku do Tajlandii. Popularne w Wietnamie piwo Bia Hoi należy do najtańszych trunków na świecie. Szklanka kosztuje mniej niż dolara, natomiast koszt butelkowego piwa (0,5 l) w restauracji waha się między 0,75$ a 1,25$.

Ceny [w dongach wietnamskich]:

Dobry i tani hostel: 94 VND za jedną noc

Posiłki: 144 VND

Drinki/rozrywka: 36 VND

Katmandu, Nepal Katmandu, Nepal Fot. Shutterstock

Azja Katmandu, Nepal

Azja Katmandu, Nepal

Pobyt w stolicy Nepalu dziennie może kosztować nas nie więcej niż 17,5$. Katmandu ma specjalną dzielnicę turystyczną, gdzie łatwo trafić na niedrogi hotel, restaurację albo jeszcze tańszy bar uliczny. Strefa ta nazywa się Thamel, niemal w każdym miejscu na jej terenie można skorzystać z bezprzewodowego internetu. W okolicy znajduje się mnóstwo sklepów, w których nepalscy sprzedawcy zaopatrują turystów dosłownie we wszystko - od jedzenia i ubrań po pamiątki i płyty DVD.

Ceny [w rupiach nepalskich]:

Dobry i tani hostel: 150 NPR za jedną noc

Posiłki: 576 NPR

Drinki/rozrywka: 440 NPR

Azja Ho Chi Minh City, Wietnam / shutterstock Azja Ho Chi Minh City, Wietnam / shutterstock Azja Ho Chi Minh City, Wietnam / shutterstock

Azja Ho Chi Minh City, Wietnam

Azja Ho Chi Minh City, Wietnam

W Ho Chi Minh City, lepiej znanym jako Sajgon, trafimy na nieco wyższe ceny niż w innych miastach Wietnamu, ale nie wyklucza to faktu, że dla europejskich bakpackerów wciąż kształtują się one naprawdę korzystnie. Jeżeli podróż do Ho Chi Minh City zaplanujemy rozsądnie, dzienny koszt pobytu może wynieść nas tylko 18$. Grzech narzekać!

Ceny [w dongach wietnamskich]:

Dobry i tani hostel: 126 VND za jedną noc

Posiłki: 158 VND

Drinki/rozrywka: 45 VND

Azja Chiang Mai, Tajlandia / shutterstock Azja Chiang Mai, Tajlandia / shutterstock Azja Chiang Mai, Tajlandia / shutterstock

Azja Chiang Mai, Tajlandia

Azja Chiang Mai, Tajlandia

Słoneczna i niezbyt droga Tajlandia zawsze znajdowała się w czołówce idealnych kierunków na podróż z plecakiem. Jeżeli już znudzi Was Bangkok, skierujcie się na północ - do Chiang Mai. Jest tu nieco mniej tłoczno, a ceny są jeszcze niższe niż w stolicy. Zabytków do zwiedzenia jest oczywiście całe mnóstwo - w samym Chiang Mai mieści się kilkadziesiąt watów, czyli świątyń buddyjskich, których liczba w okolicy sięga około trzystu. Dysponując niewielkim budżetem - wystarczy tylko 19$ dziennie - w Chiang Mai porządnie zjesz i porządnie się wyśpisz.

Ceny [w tajskich bahtach]:

Dobry i tani hostel: 100 THB za jedną noc

Posiłki: 162 THB

Drinki/rozrywka: 180 THB

Delhi, Indie Delhi, Indie Fot. Shutterstock

Azja Delhi, Indie

Azja Delhi, Indie

Aby zobaczyć Delhi tanim kosztem trzeba więcej się nagłowić i naszukać niż np. w przypadku Hanoi czy Pokhary. Co prawda stolica Indii, podobnie do Katmandu, też ma swoją dzielnicę turystyczną zwaną tutaj Paharganj, jednak ceny hoteli i posiłków w restauracjach wcale nie muszą być w niej oszałamiająco niskie. Jeżeli jednak planujecie wizytę w Delhi, Paharganj miejcie na uwadze - najłatwiej trafić tu na innych backpackerów. Kto bardziej zaradny w planowaniu tanich podróży zwiedzi miasto, dobrze zje i wyśpi się w nim tylko za 19,16$ dziennie.

Ceny [w rupiach indyjskich]:

Dobry i tani hostel: 300 INR za jedną noc

Posiłki: 312 INR

Drinki/rozrywka: 180 INR

Azja Goa, Indie / shutterstock Azja Goa, Indie / shutterstock Azja Goa, Indie / shutterstock

Azja Goa, Indie

Azja Goa, Indie

Kojarzone przez wielu mieszkańców Indii z kulturą hipisowską nadmorskie miasteczka w Goa mają do zaoferowania sporo przytulnych i tanich miejsc do spania oraz dobrych restauracji. Trzeba ich jednak dobrze poszukać, ponieważ ten region Indii należy do najbardziej turystycznych części kraju. Goa leży na zachodnim wybrzeżu, nad Morzem Arabskim, które przyciąga turystów ładnymi, szerokimi plażami. Dzienny pobyt tutaj może nas wynieść nie więcej niż 19, 26$ pod warunkiem, że zgodzimy się na nocleg w hotelu jednogwiazdkowym albo w ogóle bez gwiazdki (dotyczy to także innych regionów Indii).

Ceny [w rupiach indyjskich]:

Dobry i tani hostel: 300 INR za jedną noc

Posiłki: 432 INR

Drinki/rozrywka: 210 INR

Indochiny: Phnom Penh - Kambodża / shutterstock Indochiny: Phnom Penh - Kambodża / shutterstock Indochiny: Phnom Penh - Kambodża / shutterstock

Azja Phnom Penh, Kambodża

Azja Phnom Penh, Kambodża

Na mapie tanich przystanków w Kambodży nie zapomnijcie zaznaczyć Phnom Penh. Choć największym zainteresowaniem turystów cieszy się Siem Reap, gdzie znajduje się starożytne miasto Angkor, stolica Kambodży też ma kilka ciekawych miejsc - leży przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu - i dysponuje niezłą infrastrukturą turystyczną. Z kosztami za jednodniowy pobyt tutaj spokojnie zmieścimy się w 20$.

Ceny [w dolarach]:

Dobry i tani hostel: 4 USD za jedną noc

Posiłki: 7, 20 USD

Drinki/rozrywka: 2, 25 USD

Azja Hoi An, Wietnam / shutterstock Azja Hoi An, Wietnam / shutterstock Azja Hoi An, Wietnam / shutterstock

Azja Hoi An, Wietnam

Azja Hoi An, Wietnam

Hoi An to urokliwe miasto portowe nad Morzem Południowochińskim, które znajduje się na liście UNESCO. Leży centralnie, niedaleko aglomeracji Da Nang, i byłoby szkoda przegapić je, podróżując wzdłuż kraju. Stare Miasto Hoi An, przypominające chińską wioseczkę rybacką ma do zaoferowanie sporo tanich miejscówek do spania i dobrych restauracji. Pod wieloma względami Hoi An jest tańsze niż Ho Chi Minh City, ale szukanie tutaj typowych hosteli z wieloosobową sypialnią może okazać się stratą czasu. Dziennie, wliczając w koszta posiłki, nocleg i zwiedzanie, trzeba przeznaczyć ok. 20,50$.

Ceny [w dongach wietnamskich]:

Dobry i tani hostel: 187 VND za jedną noc

Posiłki: 144 VND

Drinki/rozrywka: 36 VND

Azja Wientian, Laos / shutterstock Azja Wientian, Laos / shutterstock Azja Wientian, Laos / shutterstock

Azja Wientian, Laos

Azja Wientian, Laos

Dzięki budowie nowych, niedrogich hosteli miasto Wientian staje się coraz bardziej konkurencyjne dla byłej stolicy kraju - Luang Prabang. Nie zaciskając pasa, ale wciąż jednak mając na uwadze oszczędzanie, możemy zwiedzić je nawet za niecałe 22$ dziennie. W tę kwotę trzeba oczywiście wliczyć posiłki i spanie w hostelu dla backpeckerów (Vientiane Backpackers Hostel).

Ceny [w kipach laotańskich]:

Dobry i tani hostel: 45 LAK za jedną noc

Posiłki: 62 LAK

Drinki/rozrywka: 30 LAK

Azja Luang Prabang / shutterstock Azja Luang Prabang / shutterstock Azja Luang Prabang / shutterstock

Azja Luang Prabang

Azja Luang Prabang

Chociaż ceny produktów i usług w Luang Prabang, dawnej stolicy Laosu, są dziś wyższe niż dawniej, wciąż są na tyle atrakcyjne, by miasto to zaliczyć to jednych z najtańszych w Azji. Wzrost cen jest podyktowany rosnącą popularnością Luang Prabang wśród turystów. Wiele atrakcji w mieście pozostało jednak darmowych, a ceny alkoholi są zaskakująco niskie. Za butelkę produkowanego w Laosie piwa Beerlao (0,7 l) zapłacimy nie więcej niż dolara. Dzienny koszt pobytu w tym mieście nie powinien przekroczyć 22,66$.

Ceny [w kipach laotańskich]:

Dobry i tani hostel: 49 LAK za jedną noc

Posiłki: 66 LAK

Drinki/rozrywka: 20 LAK

Azja Bangkok, Tajlandia / shutterstock Azja Bangkok, Tajlandia / shutterstock Azja Bangkok, Tajlandia / shutterstock

Azja Bangkok, Tajlandia

Azja Bangkok, Tajlandia

Bangkok w dalszym ciągu można zaliczyć do miejsc, gdzie spełniają się backpackerskie marzenia o tanich podróżach. Co prawda amatorzy alkoholi będą musieli dołożyć do budżetu trochę więcej bahtów niż gdzie indziej, ale za to, co najważniejsze, czyli wyśmienite street-foody i dobry hotel zapłacimy niewiele. 23,58$ - za taką kwotę można przespać i przejeść w Bangoku jeden dzień.

Ceny [w tajskich bahtach]:

Dobry i tani hostel: 160 THB za jedną noc

Posiłki: 138 THB

Drinki/rozrywka: 180 THB

Azja Kuta, Bali / shutterstock Azja Kuta, Bali / shutterstock Azja Kuta, Bali / shutterstock

Azja Kuta, Bali

Azja Kuta, Bali

Szerokie plaże w Kucie, gdzie odbywają się ponoć świetne imprezy pod gołym niebem, jak magnes przyciągają podróżujących po Indonezji turystów, a szczególnie windsurferów i backpackerów. Mimo że tę część południowego wybrzeża Bali zdominowały biura podróży, hotele i restauracje, ci ostatni wciąż mogą znaleźć tutaj lokum w niskiej cenie. Jeden dzień w Kucie będzie kosztował nas przynajmniej 26$.

Ceny [w rupiach indonezyjskich]:

Dobry i tani hostel: 108 IDR za jedną noc

Posiłki: 44, 4 IDR

Drinki/rozrywka: 50 IDR

Azja Siem Reap, Kambodża - Angkor / shutterstock Azja Siem Reap, Kambodża - Angkor / shutterstock Azja Siem Reap, Kambodża - Angkor / shutterstock

Azja Siem Reap, Kambodża

Azja Siem Reap, Kambodża

Popularność Angkoru, dawnej stolicy Imperium Khmerskiego, sprawiła, że pobliskie miasto Siem Reap stało się mekką turystów podróżujących po Kambodży. Mimo że wejście na teren Angkoru kosztuje sporo, na posiłkach i noclegach w Siem Reap na pewno nie zbankrutujemy. Bez względu na koszt zwiedzania starożytnych ruin, ceny hoteli i street-foodów przemawiają na korzyść tego miasta. Wizyta w Siem Reap wyniesie nas przynajmniej 27$.

Ceny [w dolarach]:

Dobry i tani hostel: 4,5 USD za jedną noc

Posiłki: 7 USD

Drinki/rozrywka: 1,5 USD

Phuket, Tajlandia / fot. Shutterstock Phuket, Tajlandia / fot. Shutterstock Phuket, Tajlandia / fot. Shutterstock

Azja Phuket, Tajlandia

Azja Phuket, Tajlandia

W Tajlandii jest mnóstwo ciekawszych i tańszych miejsc niż Phuket, ale jeżeli zależy Wam, by zobaczyć wyspę rozsławioną przez Jamesa Bonda (film o przygodach Agenta 007 kręcono w pobliskiej Zatoce Phang Nga), musicie uzbroić się w cierpliwość podczas szukania taniego lokum. Ceny bywają tu nawet dwukrotnie wyższe niż w Bangkoku. W poszukiwaniu atrakcyjnych miejscówek warto zawitać do miasta Phuket, stolicy wyspy. Przy odrobinie szczęścia dzienny budżet zamkniemy w 30$.

Ceny [w tajskich bahtach]:

Dobry i tani hostel: 200 THB za jedną noc

Posiłki: 300 THB

Drinki/rozrywka: 180 THB

Chiny. Pekin - Zakazane Miasto Chiny. Pekin - Zakazane Miasto fot. Shutterstock

Azja Pozostałe miejsca

Azja Pozostałe miejsca

W kolejnej dziesiątce azjatyckich miast, których zwiedzanie kosztuje ok. 30$ i więcej znalazły się Pekin, Mumbaj, Manila, Taipei, Szanghaj, Macau, Kuala Lumpur, Seul, Hong Kong i Singapur.

Więcej o: