Narty w egzotycznym miejscu - 8 kierunków

Jeżeli wybieramy się na narty za granicę, najczęściej lądujemy w Austrii, Francji albo na Słowacji. Najwyższa pora pojechać dalej i poznać trochę bardziej egzotyczne kurorty narciarskie np. w Gruzji albo Iranie. Wszystkie gwarantują dużo śniegu i słońca.
Hiszpania Sierra Nevada / shutterstock Hiszpania Sierra Nevada / shutterstock Hiszpania Sierra Nevada / shutterstock

Andaluzja

Andaluzja

Egzotyczna Andaluzja oprócz śniegu gwarantuje dużo słońca. Wiele znakomitych kurortów narciarskich znajdziecie w paśmie Sierra Nevada (Góry Betyckie). Mulhacen, jego najwyższy szczyt, ma 3480 m n.p.m. Najbardziej popularnym ośrodkiem w tej części kraju jest miasto Sierra Nevada. Znajduje się wokół niego przynajmniej sześć terenów narciarskich. Są to: Veleta, Laguna de las Yeguas, Borreguiles, Loma Dilar i Parador y Rio. Łączna długość tras w tym zespole wynosi około stu kilometrów.

Bułgaria Gudauri / shutterstock Bułgaria Gudauri / shutterstock Bułgaria Gudauri / shutterstock

Gruzja

Gruzja

Jeżeli wybieracie się do Gruzji z nartami w bagażniku, są dwa miejsca, które warto polecić - to Bakuriani i Gudauri. Pierwszy ośrodek leży w Górach Trialeckich (Mały Kaukaz) i ma do zaoferowania 16 stoków narciarskich zarówno łatwych, jak i trudnych. Wznosząca się na wysokość ponad 2 tys. m n.p.m. góra Kochtagora należy do najbardziej popularnych w tym regionie miejsc do jazdy. Na podobnej wysokości leży drugi, dość szybko rozwijający się kurort w Gruzji, czyli Gudauri. Tutejsze trasy liczą przynajmniej 13 kilometrów i przystosowane są do osób o różnych umiejętnościach. Są też tory dla miłośników ekstremalnej jazdy np. heliskiingu.

Andora Arinsal / shutterstock Andora Arinsal / shutterstock Andora Arinsal / shutterstock

Andora

Andora

Znakomite warunki panujące zimą w Pirenejach coraz bardziej przyciągają narciarzy i snowboardzistów do Andory. W tym kraju znajduje się przynajmniej kilka dużych ośrodków narciarskich: Arinsal, Vallnord, Grancvalira, Pasa de la Casa i Soldeu. Wszędzie występują świetnie zagospodarowane stoki, a dodatkowym atutem wielu z nich są baseny termalne, w których można wypocząć po intensywnym dniu na stoku.

Cypr. Góry Trodos / shutterstock Cypr. Góry Trodos / shutterstock Cypr. Góry Trodos / shutterstock

Cypr

Cypr

Narty na słonecznym Cyprze? Czemu nie. Cypryjczycy mają do zaoferowania sporo łatwych i przyjemnych tras, wiele z nich stworzono z myślą o amatorach. Znanym rejonem na wyspie, dokąd udają się narciarze, są góry Trodos w zachodniej części kraju. Tutaj popularnością cieszą się najwyższa góra na Cyprze, czyli Olimp, oraz położona u jej podnóża Słoneczna Dolina.

Maroko Oukaimeden / Flickr.com / Jorn Eriksson Maroko Oukaimeden / Flickr.com / Jorn Eriksson Maroko Oukaimeden / Flickr.com / Jorn Eriksson

Maroko

Maroko

Z myślą o narciarzach i snowboardzistach Marokańczycy umiejętnie zagospodarowali stoki gór Atlas (Atlas Średni i Atlas Wysoki). Leży tutaj m.in. Azrou, jeden z najstarszych ośrodków narciarskich w Maroku. Inne atrakcyjne miejsca to słynące z malowniczych widoków Ifrane, położone około godzinę drogi od Ifrane Michlifen oraz Oukaimeden. Ten ostatni ośrodek dysponuje długimi na około trzy kilometry trasami położonymi na wysokości ponad 2,5 tys. m n.p.m. Całkowita powierzchnia terenów narciarskich wynosi tutaj ok. 300 ha.

Iran Dizin / Flickr.com / Martijn Munneke Iran Dizin / Flickr.com / Martijn Munneke Iran Dizin / Flickr.com / Martijn Munneke

Iran

Iran

W Iranie do jazdy na nartach i desce najlepiej nadają się ośnieżone stoki w paśmie górskim Elburs. Dwa wiodące ośrodki to największy w kraju Dizin, który warto polecić szczególnie początkującym narciarzom, oraz Shemshak, dokąd udają się osoby o zaawansowanych umiejętnościach. Trasy w rejonie Shemshak są bardzo strome, a w dodatku pokrywa je duża ilość muld. W ciągu roku trenują tutaj reprezentanci w narciarstwie alpejskim. Oba ośrodki znajdują się mniej więcej godzinę drogi od Teheranu.

Bułgaria Bansko / shutterstock Bułgaria Bansko / shutterstock Bułgaria Bansko / shutterstock

Bułgaria

Bułgaria

W Bułgarii wiodącym ośrodkiem narciarskim jest położony w górach Pirin kurort Bansko. Dysponuje on przynajmniej piętnastoma stokami, a łączna długość tras wynosi tutaj prawie 70 kilometrów. Najdłuższa z nich liczy aż 16 kilometrów. Nowoczesne wyciągi i znakomita infrastruktura sprawiają, że Bansko to jedno z najlepszych miejsc na narty i snowboard w Europie Wschodniej.

Grecja Parnas / shutterstock Grecja Parnas / shutterstock Grecja Parnas / shutterstock

Grecja

Grecja

W całym kraju funkcjonuje około 21 ośrodków sportów zimowych z trasami zjazdowymi i biegowymi. Jeżeli planujemy narty w Grecji pod uwagę powinniśmy wziąć pasmo górskie Parnas niedaleko Delf, gdzie znajduje się szeroko rozwinięta baza turystyczna. Inne atrakcyjne ośrodki narciarskie w Grecji to m.in. Pelion, Vermio i Kalavrita, wiele ciekawych miejsc znajdziemy też w okolicy Salonik.

Więcej o: