6 trendów turystycznych, które zdaniem ekspertów zdominują 2013 rok [EUROMONITOR]

Co wydarzy się w 2013 roku w turystyce? Londyńska firma Euromonitor zajmująca się m.in. badaniem trendów turystycznych, opublikowała raport prezentujący 10 trendów, które zdominują nadchodzący rok.
W 2013 roku kraje z W 2013 roku kraje z "czarnej listy" staną się hitami wśród Amerykanów / fot. Shutterstock W 2013 roku kraje z "czarnej listy" staną się hitami wśród Amerykanów / fot. Shutterstock

Kraje z "czarnej listy" staną się hitami wśród Amerykanów

Ameryka Północna

Wśród Amerykanów rośnie zainteresowanie krajami, które niegdyś znajdowały się na turystycznej czarnej liście, a więc Kubą, Birmą, Libią czy Koreą Północną. Z badań Euromonitora nad rozwojem turystyki wynika, iż do 2016 roku tylko w przypadku Birmy liczba amerykańskich turystów zwiększy się tam o 70%.

W 2013 roku obywatele BRICS będą coraz częściej robić zakupy w Europie / fot. Shutterstock W 2013 roku obywatele BRICS będą coraz częściej robić zakupy w Europie / fot. Shutterstock W 2013 roku obywatele BRICS będą coraz częściej robić zakupy w Europie / fot. Shutterstock

Obywatele BRICS będą coraz częściej kupować w Europie

Europa

W 2013 roku i kolejnych latach Europę odwiedzać będzie coraz więcej obywateli państw tworzących grupę BRICS, czyli Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz RPA. Podyktowane jest to dynamicznym rozwojem tych krajów w ostatnich latach. Atrakcyjne ceny produktów są jednym z głównych powodów, dla których Europa jest interesującym celem wśród mieszkańców innych kontynentów. Czołówkę miast odwiedzanych przez nich najchętniej stanowią Paryż, Londyn, Frankfurt, Mediolan i Madryt.

Dubaj Hotel Burj al Arab / shutterstock Dubaj Hotel Burj al Arab / shutterstock Dubaj Hotel Burj al Arab / shutterstock

Bliski Wschód przyciągnie bogaczy

Bliski Wschód

Powstające w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Egipcie, Katarze i Libanie centra handlowe razem z luksusowymi hotelami mają przyciągnąć arabskich bogaczy. To właśnie ta grupa społeczna ma w kolejnej dekadzie polepszyć sytuację finansową niektórych państw Bliskiego Wschodu. Tylko w zeszłym roku Festiwal Zakupów w Dubaju zgromadził około 3,5 miliona uczestników, z których część zapełniła aż 90% tamtejszych hoteli.

Lagos Nigeria / shutterstock Lagos Nigeria / shutterstock Lagos Nigeria / shutterstock

Nollywood, czyli Nigeria rządzi w kinie

Afryka

Które państwo na świecie jest liderem przemysłu filmowego? Tak, Indie. A które jeszcze? Pewnie myślicie teraz o Stanach Zjednoczonych, jednak odpowiedź Was zaskoczy. To Nigeria należy do czołowych producentów filmów na świecie. Po dwudziestu latach intensywnego rozwoju, kiedy do środkowej Afryki z całego kontynentu zaczęli ściągać miłośnicy kina grozy, w Lagosie - największym mieście w tym kraju - powstały luksusowe hotele takich sieci jak Radisson, Sheraton czy Ibis. Kino nigeryjskie znane jest jako Nollywood, a większość produkowanych przez wytwórnie filmów to horrory. Obecnie stanowi ono najważniejszy w Nigerii czynnik rozwoju sektora rozrywkowego.

Luksusowy hotel sieci Radisson w Szanghaju / fot. Shutterstock Luksusowy hotel sieci Radisson w Szanghaju / fot. Shutterstock Luksusowy hotel sieci Radisson w Szanghaju / fot. Shutterstock

W Azji coraz bardziej luksusowo

Azja

W nowym roku i kolejnych latach możemy się spodziewać sieci ekskluzywnych hoteli sygnowanych przez znane marki, głównie samochodów. Kilka takich apartamentów na swoim koncie ma już Tonino Lamborghini, który zamierza zwiększyć w przyszłości ich liczbę przynajmniej do czterdziestu. Blisko piętnastoprocentowy wzrost liczby luksusowych pensjonatów do 2016 roku zapowiedział już Wietnam.

Na wakacje z tabletem? W 2013 roku w niektórych miejscach nie będzie to możliwe! / fot. Shutterstock Na wakacje z tabletem? W 2013 roku w niektórych miejscach nie będzie to możliwe! / fot. Shutterstock Na wakacje z tabletem? W 2013 roku w niektórych miejscach nie będzie to możliwe! / fot. Shutterstock

Digital detox - odpoczniemy od technologii

Bez technologii

Coraz częściej napotykamy oferty hoteli, które gwarantują swoim gościom ciszę i spokój. Wielu turystom trudno uwierzyć w te katalogowe obietnice, jednak na mapie świata znajdziemy dziś miejsca, gdzie naprawdę można się zrelaksować. Są bowiem takie hotele, w których obowiązuje całkowity zakaz korzystania z wszelkich udogodnień technologicznych. Pakiety usług hotelowych zwane "technology free", czyli "wolne od technologii", skierowane są głównie do turystów, którzy na co dzień prowadzą szybkie i stresujące życie. Skorzystanie z takiej oferty jest równoznaczne z pozbyciem się na czas pobytu w hotelu wszystkich cyfrowych gadżetów.

Więcej o:
Komentarze (15)
6 trendów turystycznych, które zdaniem ekspertów zdominują 2013 rok [EUROMONITOR]
Zaloguj się
 • starykawaler35

  Oceniono 121 razy 81

  to moze teraz ja jako ekspert podam 6 destnacji,ktore beda najczesciej wybierane przez POLAKOW ktore zdominuja 2013 rok..
  1.wlasna dzialka w miescie lub okolicach zamieszkania
  2.dzialka tescia,ojca,ciotki wujka w dlszej okolicy
  3.ogrodek kolegi z pracy,znajomych dalszych lub blizszych w celu grillowania
  4.agroturystyka
  5.polskie morze
  6 polksie gory

  dotyczy to najbogatszej czesci spoleczenstwa bo ta biedniejsza podroze bedzie odbywac jedynie komunikacja publiczna do pracy

 • Gość: sebeq

  Oceniono 50 razy 46

  "luksusowe sieci hoteli jak Ibis" - dobre :-)
  chyba luksus dla studenta, który to pisał

 • kliszczak1

  Oceniono 1 raz 1

  Jkaby tak zrobić światowy trend polegający na odwiedzeniu Polski! To by było coś :)
  _ _
  Przełęcz Krzyżne | Małopolskie zabytki | Błyszcz | Dolina Strążyska |Zamek Lipowiec | Kiełbasa lisiecka |

 • Gość: www.naekskursji.wordpress.com

  Oceniono 1 raz 1

  Zapraszam na mojego bloga turystycznego na którym opisałem m.in. jak przejechałem, wraz z bagażami na rowerze całe Alpy oraz jak dojechałem do Rzymu. Ponad to relacja z podróży po Rosji: Murmańska i na Wyspy Sołowiecki (miejsce Gułagu) i wiele innych pasjonujących relacji (Krym, Norwegia itd.)

  www.naekskursji.wordpress.com

 • Gość: Duch Tułaczki

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepsze trendy turystyczne!

  www.tulaczka.pl

  Odkryj w sobie duszę Tułacza!

 • qumbas000

  0

  zzolwiemposwiecie.blogspot.com bardzo świetnie się czyta i pomocne

 • Gość: GęśWicka

  Oceniono 1 raz -1

  Siódmy trend: wirtualne pensjonaty w Zakopanym.

 • cromio

  Oceniono 11 razy -1

  Szkoda Birmy. Fajny kraj (byłem tam 2 lata temu bez pomocy jakiś szpanerskich trendometrów), szkoda go dla amerykańskich tłuków.

 • Gość: Aussie

  Oceniono 17 razy -3

  I co w tym złego widzisz? Lansu szukasz czy odpoczynku?
  Jeżeli lansu to może nie masz po czym odpoczywać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX