Pechowe miejsca na świecie. Czy ktoś rzucił na nie klątwę?

Czy wierzycie w przepowiednie? Na pewno słyszeliście o miejscach na świecie, gdzie regularnie dzieją się zjawiska, których nie sposób wytłumaczyć inaczej jak klątwą. Klasyczne przykłady to Trójkąt Bermudzki i grobowiec Tutanchamona. Dokąd jeszcze lepiej nie wściubiać nosa? Przestrzegamy razem z Lonely Planet.
Pechowe miejsca na świecie. Cieśnina Drake'a / Flickr.com / 23am.com Pechowe miejsca na świecie. Cieśnina Drake'a / Flickr.com / 23am.com Pechowe miejsca na świecie. Cieśnina Drake'a / Flickr.com / 23am.com

Pechowe miejsca na świecie. Cieśnina Drake'a

Pechowe miejsca na świecie. Cieśnina Drake'a

Cieśnina między Ameryką Południową a Antarktydą, która łączy dwa oceany - Spokojny i Atlantycki. To jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na Ziemi, życie straciło tu przynajmniej sześciuset śmiałków. W Cieśninie Drake'a przebiega granica Antarktyki, tzw. Antarktyczny Front Polarny. To wąski pas, gdzie spotykają się cieplejsze wody z północy oraz chłodne z obszarów Antarktydy. Różnica temperatury powietrza między północną a południową częścią cieśniny przyczynia się do powstawania w jej obszarze bardzo silnych wiatrów, głównie w okolicy Przylądka Horn. Bliżej bieguna południowego z kolei występują pola i góry lodowe. Cieśnina Drake'a ma ponad tysiąc kilometrów długości, jej głębokość wynosi ok. 5 tys. metrów. Po raz pierwszy wpłynął do niej - zupełnie przypadkowo, podczas sztormu - Francis Drake, angielski korsarz, od którego nazwiska wzięła swoją nazwę.

Wrak statku / shutterstock Wrak statku / shutterstock Wrak statku / shutterstock

Pechowe miejsca na świecie. Trójkąt Bermudzki

Pechowe miejsca na świecie. Trójkąt Bermudzki

Nie ma chyba na świecie lepiej znanego pechowego miejsca niż Trójkąt Bermudzki. W kulturze masowej krąży mnóstwo legend na temat tajemniczych zatonięć okrętów w rejonie Oceanu Atlantyckiego między Bermudami, Puerto Rico i Miami. Zwolennicy jednej z wielu hipotez wyjaśniających zagadkowe wypadki w Trójkącie Bermudzkim, przyczyn nietypowych zjawisk doszukują się w erupcjach metanu. Unoszący się w powietrzu gaz może zakłócać pracę silników lotniczych, natomiast powstały z mieszanki wody i metanu płyn ma powodować, że okręty tracą wyporność i toną. Autorzy innych teorii przekonują o występowaniu w tej części Atlantyku silnego pola magnetycznego albo niebezpiecznych huraganów. Jedno jest pewne - wiele z tych założeń to tylko mity. Chyba nie wierzycie w statki widmo?

Pechowe miejsca na świecie. Trójkąt Bermudzki - mapa / Wikimedia / CCPechowe miejsca na świecie. Trójkąt Bermudzki - mapa / Wikimedia / CC

tower, londyn tower, londyn Tower of London, Londyn Anglia / Shutterstock

Pechowe miejsca na świecie. Tower of London

Pechowe miejsca na świecie. Tower of London

Tower of London to jedna z najcenniejszych budowli stolicy Anglii; zabytek UNESCO. Wysoki na 30 metrów obiekt przy północnym brzegu Tamizy pełnił różnorakie funkcje - więzienia, fortecy, pałacu, a nawet zoo. Twierdzę wzniesiono w XI wieku dla Wilhelma Zdobywcy. W czasach, kiedy służyła jako zakład karny, przebywali w niej m.in. skazani królowie, politycy i duchowni - Henryk IV, Thomas More, Thomas Cromwell, a także Anna Boleyn. Obecnie w budynku przechowuje się insygnia koronacyjne, koronę brytyjską, zbroje i broń królewską, a zamieszkują go strażnicy wraz z rodzinami.

Według legend miejskich w murach Tower of London działy się makabryczne zbrodnie. Najbardziej popularna plotka opowiada o rzekomej śmierci Małgorzaty Pole, hrabiny Salisbury, która miała zostać poćwiartowana przez zakapturzonego sprawcę, gdy próbowała ucieczki z więzienia. Krążą pogłoski, że Tower of London wciąż zamieszkują duchy straceńców, których obecność daje się we znaki szczególnie nocami.

Pechowe miejsca na świecie. Grób Tutanchamona / Flickr.com / Merce Pechowe miejsca na świecie. Grób Tutanchamona / Flickr.com / Merce Pechowe miejsca na świecie. Grób Tutanchamona / Flickr.com / Merce

Pechowe miejsca na świecie. Grób Tutanchamona

Pechowe miejsca na świecie. Grób Tutanchamona

Odkrycie grobowca faraona Tutanchamona w listopadzie 1922 roku wstrząsnęło nie tylko środowiskiem archeologicznym, ale całym światem, który w mig obiegła wieść o sukcesie prowadzonych od trzech dekad w Dolinie Królów prac wykopaliskowych. Przełomowego odkrycia dokonali Anglicy -  Howard Carter i George Herbert. Ten ostatni wkrótce zmarł wskutek zakażenia krwi. Śmierć Herberta była początkiem serii tajemniczych zgonów pozostałych członków ekspedycji. Z całej ekipy zmarło przynajmniej sześć osób. Hipotez na temat losów badaczy po odkryciu grobowca jest mnóstwo, jednak ludzką wyobraźnię najbardziej karmią te o klątwie faraona. Według starożytnej przepowiedni każdy, kto odważy się zakłócić spokój władcy, umrze. I choć przykład Howarda, który zmarł dopiero w 1939 roku, podważa teorię o istnieniu proroctwa, jej entuzjaści wierzą, że nieszczęścia w Dolinie Królów były skutkiem zemsty Tutanchamona.

Pechowe miejsca na świecie. Rose Hall Jamajka / Flickr.com / Sarah Ackerman Pechowe miejsca na świecie. Rose Hall Jamajka / Flickr.com / Sarah Ackerman Pechowe miejsca na świecie. Rose Hall Jamajka / Flickr.com / Sarah Ackerman

Pechowe miejsca na świecie. Rose Hall Jamajka

Pechowe miejsca na świecie. Rose Hall Jamajka

W latach dwudziestych XIX wieku o Annie Palmer słyszeli chyba wszyscy mieszkańcy Jamajki. Świetnie znała ją przede wszystkim męska część wyspy... Annie Palmer, Angielka, która większość życia spędziła na Haiti i Jamajce, zasłynęła z praktykowania złowieszczych rytuałów voodoo. W regularnie odprawianych przez siebie ceremoniach uśmiercała swoich kochanków, których wcześniej zaciągała do swojej sypialni. Palmer mieszkała we dworze Rose Hall na Jamajce, gdzie została zamordowana przez jednego z mężczyzn podczas rewolucji niewolniczej w 1831 roku. Legendy głoszą, że duch kobiety wciąż zamieszkuje rezydencję i straszy odwiedzających ją gości. Dla osób o mocnych nerwach w Rose Hall organizuje się nocne wycieczki śladami zbrodni Annie Palmer - na ścianach budynku ponoć wciąż można zobaczyć ślady krwi.

Pechowe miejsca na świecie. Indie Bhangarh / Flickr.com / Shahnawaz Sid Pechowe miejsca na świecie. Indie Bhangarh / Flickr.com / Shahnawaz Sid Pechowe miejsca na świecie. Indie Bhangarh / Flickr.com / Shahnawaz Sid

Pechowe miejsca na świecie. Indie Bhangarh

Pechowe miejsca na świecie. Indie Bhangarh

Jedno z najciekawszych miast indyjskich, Bhangarh w Radżasthanie, ponoć skrywa pewną mroczną tajemnicę. Zgodnie z przekazem, zanim maharadża Man Singh II wzniósł w tym miejscu swoją siedzibę, musiał przyrzec Babie Balanathowi, modlącemu się tutaj ascecie, iż cień fortu nie sięgnie miejsca, w którym ten regularnie medytował. Man Singh II uszanował wolę eremity, czego z kolei nie uczynili jego potomkowie. Jakie były tego konsekwencje? Złamanie obietnicy ściągnęło na mieszkańców Bhangarh klątwę zakonnika i cała osada popadła w ruinę. Dziś ma ona opinię miasta duchów, ale jest też jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Indiach. Według Zeennews.india.com należy do dziesięciu miejsc, które w tym kraju powinno się zobaczyć.

Pechowe miejsca na świecie. Tokio Park Inokashira / Flickr.com / Takashi Pechowe miejsca na świecie. Tokio Park Inokashira / Flickr.com / Takashi Pechowe miejsca na świecie. Tokio Park Inokashira / Flickr.com / Takashi

Pechowe miejsca na świecie. Tokio Park Inokashira

Pechowe miejsca na świecie. Tokio Park Inokashira

Chętnie odwiedzany przez zakochanych Park Inokashira w Tokio ponoć wcale nie należy do szczęśliwych miejsc. Niektórzy wierzą, że popularne wśród młodych rejsy łódkami we dwoje szkodzą parze zamiast wróżyć jej pomyślność. Choć czczona w pobliskich świątyniach bogini Benzaiten jest patronką zakochanych i jednym z siedmiu japońskich bóstw szczęścia, wiele osób właśnie ją obarcza winą za rozpad swojego związku. Krąży plotka, że romantyczne wycieczki wzbudzają zazdrość Benzaiten.

Więcej o: