Pomysły na wycieczki 2013: Niemcy

W 2013 roku warto uwzględnić Niemcy w planie urlopowych wyjazdów, chociażby weekendowych. Niemcy nie są wcale tak drogie, jak głoszą obiegowe opinie, a kraj obfituje we wspaniałe atrakcje. W 2013 roku oprócz nich turystów przyciągnie kilka bardzo ciekawych i przemyślanych wydarzeń. Warto tam być!

Niemcy ceny noclegów

Niemcy ceny noclegów

Wbrew obiegowym opiniom i w porównaniu z resztą Europy Niemcy wcale nie są tak bardzo drogie. Oczywiście nie brakuje tam ekskluzywnych hoteli i pensjonatów, w których pokój kosztuje majątek, ale średnia cena dwuosobowego pokoju hotelowego jest niższa niż średnia cena pokoju w Unii Europejskiej. Dla Europy wynosi ona 100 euro, dla Niemiec - 92 euro, a dla samego Berlina - 86 euro. Z tej reguły wyłamują się jednak inne duże niemieckie miasta - we Frankfurcie, Monachium, Heidelbergu, Dusseldorfie i Hamburgu za noc w hotelu trzeba zapłacić już powyżej 100 euro.

Kolonia, Niemcy / fot. ShutterstockKolonia, Niemcy / fot. Shutterstock

Średnie ceny pokoju dwuosobowego w hotelu w niemieckich i europejskich miastach w 2011.Średnie ceny pokoju dwuosobowego w hotelu w niemieckich i europejskich miastach w 2011.

Brema, Niemcy / fot. Shutterstock Brema, Niemcy / fot. Shutterstock Brema, Niemcy / fot. Shutterstock

Niemiecki Szlak Baśniowy braci Grimm

Niemiecki Szlak Baśniowy braci Grimm

W grudniu 2012 r. Roszpunka, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna i Królewna Śnieżka obchodzą swoje 200. urodziny. Klasyczne i znane wszystkim niemieckie baśnie braci Grimm są szczególne. Bardziej krwawe i okrutne niż inne bajki, pisane na podstawie podań, mitów i ludowych opowieści, sięgają do korzeni tego typu opowieści.

Dlatego w 2013 r. warto zwiedzić Niemiecki Szlak Baśniowy. Liczy on 600 km i prowadzi przez

ważne miejsca związane z życiem i twórczością braci Grimm. Szlak ciągnie się od Hanau do Bremy i prowadzi przez miejscowości, które występują w bajkach. W Hanau, gdzie bracia przyszli na świat, od 1 maja do 1 lipca 2013 obywać się będzie Festiwal Baśni Braci Grimm, a w Steinau, gdzie spędzili swoje młode lata, będą miały miejsce Dni Teatrów Lalkowych. W ramach stałej ekspozycji w Muzeum Braci Grimm w pałacu Bellevue prezentowane jest najstarsze wydanie słynnego zbioru baśni - pochodzi ono z 1812 r. W Kassel na turystów czeka odrestaurowane miasteczko szachulcowe - tutaj świat baśni wygląda jak żywy. Wioska Królewny Śnieżki to osada Bergfreiheit w Bad Wildungen, kraina Czerwonego Kapturka znajduje się między Alsfeld a Fritzlar, a staw Pani Zimy - u stóp masywu górskiego Hoher Meißner.

W całej Hesji od kwietnia do września będą odbywały się imprezy związane z braćmi Grimm i ich baśniami.

Rok Wagnerowski

Rok Wagnerowski

W 2013 r. przypada również 200. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych niemieckich kompozytorów - Ryszarda Wagnera. Z tej okazji w całym kraju będą odbywały się liczne imprezy, widowiska i wystawy.

Lipsk. W rodzinnym mieście Wagnera, Lipsku, w Muzeum Historii Miasta od 13 lutego do 26 maja 2013 będzie można udać się w podróż po najważniejszych miejscach w życiu kompozytora. Podczas Festiwalu Ryszarda Wagnera od 16 do 26 maja 2013 będą wystawiane opery Wagnera, a wśród nich "Parsifal" i "Złoto Renu", a także "Pierścień Nibelungów" w wersji dla dzieci.

Drezno. 18 maja 2013 w ramach Drezdeńskiego Festiwalu Muzycznego w kościele NMP zostanie zaprezentowana kantata "Uczta miłości apostołów". W sąsiedniej miejscowości Graupa, gdzie Wagner spędził ze swoją żoną lato 1846, znajduje się willa Lohengrina, jedno z najstarszych, zachowanych miejsc zamieszkania kompozytora. To właśnie tutaj Ryszard Wagner pracował nad operą o tej samej nazwie - "Lohengrin".

Niedaleko Graupy, w dolinie Liebethaler Grund stoi największy na świecie pomnik Wagnera.

W podróży z Paryża do Turyngii Wagner zatrzymał się w Eisenach. Tam zamek Wartburg wywarł na nim tak ogromne wrażenie, że uczynił z niego scenerię wydarzeń opery "Tannhäuser". W czasie Roku Wagnerowskiego w zamkowej sali balowej odbędą się koncertowe wykonania "Tannhäusera i pojedynku śpiewaków na zamku Wartburg".

Rok Wagnerowski obchodzony będzie również w Monachium, w Norymbergii  i w Bayreuth.

Festiwal w Bayreuth zaprezentuje "Pierścień Nibelungów" w nowej inscenizacji. Wspólnie z Operą Lipską zostaną wystawione produkcje wczesnych dzieł artysty: "Boginki", "Zakaz miłości" i "Rienzi". Ponadto w dniu urodzin kompozytora dyrygent naczelny Saksońskiej Orkiestry Państwowej, Christian Thielemann, poprowadzi w Domu Festiwalowym koncert Orkiestry Festiwalowej w Bayreuth.

Ratusz miejski w Weimarze / fot. Shutterstock Ratusz miejski w Weimarze / fot. Shutterstock Ratusz miejski w Weimarze / fot. Shutterstock

150. rocznica urodzin Henry`ego van de Velde

150. rocznica urodzin Henry`ego van de Velde

Henry Clément van de Velde, słynny belgijski architekt, twórca Bauhausu (niemieckiego modernizmu i nowoczesnej architektury funkcjonalnej), większość życia spędził w Niemczech. W 2013 r. przypada 150. rocznica jego urodzin. Warto z tej okazji odbyć wycieczkę szlakiem jego dzieł. To on zaprojektował budynki słynnego Uniwersytetu Bauhaus w Weimarze, który wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć również willę Schulenburga w Gerze i willę Eschego w Chemnitz.

Więcej o: