Zaskakujące miejsca na świecie [PRZEGLĄD]

Egipt to nie tylko piramidy i targowiska, a Chorwacja to nie tylko cudowne plaże. W jednym z tych państw mieści się system murów miejskich zaliczany do najdłuższych na świecie. W którym? Odpowiedź pewnie Cię zaskoczy. Podobnie jak kilka innych ciekawostek ze świata...
Jezioro Titicaca po stronie peruwiańskiej / shutterstock Jezioro Titicaca po stronie peruwiańskiej / shutterstock Jezioro Titicaca po stronie peruwiańskiej / shutterstock

Ameryka Południowa Titicaca

Ameryka Południowa Titicaca

Titicaca to największe jezioro wysokogórskie na świecie i jedno z największych na terytorium Ameryki Południowej. Leży na wysokości prawie 4 tys. m n.p.m. (dokładnie 3,8 tys. m n.p.m.) na pograniczu peruwiańsko-boliwijskim. Na jego powierzchni znajduje się ponad czterdzieści sztucznych wysp, na których żyją potomkowie preinkaskiego ludu Uros. Zarówno wyspy, jak i łodzie, którymi poruszają się mieszkańcy Titicaca są wykonane z trzciny. Łódki (niektóre to prawdziwe arcydzieła!), zagrody dla zwierząt lub mieszkania ludność wyplata ręcznie. Również bez użycia maszyn wymienia gnijące liany trzcinowe, za pomocą których wyspy są przytwierdzone (przywiązane) do podłoża. Czynność tę powtarza się regularnie, co najmniej cztery razy w ciągu roku.

Jezioro Titicaca - łodzie z trzciny ludu Uros / shutterstockJezioro Titicaca - łodzie z trzciny ludu Uros / shutterstock

Tunezja Tatawin

Tunezja Tatawin

W okolicy Tatawin (południowo-wschodnia Tunezja) znajdują się opuszczone dziś ksary, czyli osiedla wznoszone z gliny i kamienia na szlaku karawan. Najstarsze spichlerze liczą nawet sześć stuleci. W czasach kolonialnych na terenie Tatawin stacjonowali żołnierze francuscy, którzy nazwali osadę bramą na pustynię. Miejsce to było ważne z jednego względu - miało dostęp do źródeł wody pitnej. Współcześnie o jego popularności decydują nieco inne czynniki... To właśnie Tatawin było tłem dla pierwszej części Gwiezdnych Wojen George'a Lucasa.

Chorwacja Dalmacja Ston - Mury Ston / shutterstock Chorwacja Dalmacja Ston - Mury Ston / shutterstock Chorwacja Dalmacja Ston - Mury Ston / shutterstock

Chorwacja Wielki Mur

Chorwacja Wielki Mur

Europejski Wielki Mur, lepiej znany pod nazwą "Mury miasta Ston", mieści się w chorwackiej Dalmacji. Całkowita długość fortyfikacji okalających Ston wynosi ponad pięć kilometrów (pierwotnie przekraczała siedem kilometrów) - to najdłuższy system murów miejskich w Europie. Umocnienia pochodzą z XV wieku. W tamtym czasie mieściło się przy nich pięć twierdz i czterdzieści wież, z których do dnia dzisiejszego zachowała się połowa. Szerokość "ulic" wynosiła srednio sześć metrów.

Egipt Biała Pustynia / Flickr.com / misslishess Egipt Biała Pustynia / Flickr.com / misslishess Egipt Biała Pustynia / Flickr.com / misslishess

Egipt Biała Pustynia

Egipt Biała Pustynia

Usłana białym piaskiem i skałami kredowymi pustynia Sahara el Beyda leży w zachodniej części Egiptu. Dokładnie miejsce to położone jest na Pustyni Libijskiej. Niedaleko znajduje się zamieszkana przez Beduinów oaza Farafra. Zainteresowanie turystów, którzy od kilku lat Białą Pustynię odwiedzają regularnie, wzbudzają pokraczne formy skalne ukształtowane wskutek erozji. Większość tych naturalnych rzeźb przypomina ogromnych rozmiarów grzyby.

Egipt Biała Pustynia / Flickr.com / misslishessEgipt Biała Pustynia / Flickr.com / misslishess

Siwasz, Ukraina wycieczki / Shutterstock Siwasz, Ukraina wycieczki / Shutterstock Siwasz, Ukraina wycieczki / Shutterstock

Ukraina Siwasz - Zgniłe Morze

Ukraina Siwasz - Zgniłe Morze

Siwasz tworzą płytkie, słone zatoki położone w północno-wschodniej części Półwyspu Krymskiego. Od Morza Azowskiego, z którym wody Siwaszu łączą się przez wąską cieśninę na północy, oddziela je długi na 110 km wał - Mierzeja Arabacka. Brzegi zatok pokrywają bagna, a ich dno jest muliste. Głębokość wody sięga tu do 3 m, ale zwykle nie przekracza 2 m. Z zatok, na długości ok. 200 km, wystają nieduże wysepki.

Siwasz nazywa się inaczej Zgniłym Morzem albo Morzem Gnilnym. Latem wody zatokowe nagrzewają się, dlatego ich zapach staje się nieprzyjemny. W tym czasie też Siwasz pokrywają osady soli. Obszar Siwaszu jest bogaty w minerały, które wykorzystuje się m.in. w celach leczniczych.

Nowa Zelandia Champagne Pool

Nowa Zelandia Champagne Pool

Champagne Pool to jedno z najciekawszych zjawisk geotermalnych na terytorium Nowej Zelandii. Znajdziecie je niedaleko jeziora Taupo (centralna część wyspy) - około pięćdziesięciu kilometrów na północny wschód od akwenu leży geotermalny obszar Wai-O-Tapu. Nazwa "Champagne Pool" pochodzi od ulatniających się ze źródła pęcherzyków CO2, co niektórym kojarzy się z ogromnym kielichem musującego szampana. Głęboki na sześćdziesiąt metrów i mający średnicę prawie równą tej długości Champagane Pool ukształtował się dziewięćset lat temu.

Kambodża Kompong Phluk

Kambodża Kompong Phluk

Kompong Phluk, czyli wioski na wodzie, leżą mniej więcej w środku Kambodży. Pływające osady założone na powierzchni największego na Półwyspie Indochińskim jeziora Tonle Sap, zamieszkuje ok. 3 tys. osób, głównie uchodźcy z Birmy i Wietnamu. Tutejsza ludność mieszka w domach skonstruowanych z najróżniejszych materiałów, a przede wszystkim z drewna. Domy usytuowane są na drewnianych palach. Ponieważ Tonle Sap jest częścią dużego systemu rzek, poziom wód w jeziorze regularnie wzrasta i obniża się. Mas wody, transportowanych z rzeki Mekong, przybywa w porze deszczowej. Wielu mieszkańców pływających wiosek musi wtedy zmienić miejsce dotychczasowego pobytu - niektórzy wznoszą takie domy, które można łatwo złożyć i przetransportować gdzie indziej.

Iran Naqsh-i-Rustam / Wikimedia / CC Iran Naqsh-i-Rustam / Wikimedia / CC Iran Naqsh-i-Rustam / Wikimedia / CC

Iran Naqsh-i-Rustam

Iran Naqsh-i-Rustam

W irańskiej dolinie Naqsh-i-Rustam, w pobliżu starożytnego miasta Persepolis, mieszczą się kute w wysokich skałach grobowce. W pokrytych reliefami ścianach znajdują się wejścia do czterech krypt przypominające kształtem krzyże. W czasach Aleksandra Wielkiego, zanim komory zostały splądrowane, znajdowały się tutaj sarkofagi najwybitniejszych królów perskich m.in. Dariusza I Wielkiego i Kserksesa.

Więcej o: