Miasta, które warto odwiedzić w 2013 roku

Jakie miasta warto odwiedzić w 2013 roku z uwagi na odbywające się w nich imprezy i wydarzenia oraz szybko zachodzące zmiany? 6 ciekawych kierunków poleca Lonely Planet.
San Francisco Stany Zjednoczone. Znakomity kierunek, jeżeli planujemy wycieczkę pełną wrażeń i rozrywki. W San Francisco znajdują się ponoć najlepsze kluby na Zachodnim Wybrzeżu USA. San Francisco Stany Zjednoczone. Znakomity kierunek, jeżeli planujemy wycieczkę pełną wrażeń i rozrywki. W San Francisco znajdują się ponoć najlepsze kluby na Zachodnim Wybrzeżu USA. Most Golden Gate/shutterstock

San Francisco, USA

San Francisco, USA

Gdy w filmie pojawiają się charakterystyczne strome wzgórza i ulice, czerwony, wiszący most Golden Gate, więzienie na wyspie Alcatraz i chińska dzielnica Chinatown (chociaż można się spierać, która jest słynniejsza - ta, czy ta z Los Angeles), wiadomo już, że akcja musi dziać się w San Francisco. Jedno z najbardziej znanych miast Ameryki słynie też z liberalnej polityki, kosmopolityzmu, ogromnej liczby studentów oraz aktywnej społeczności: azjatyckiej, latynoamerykańskiej i LGBT.

San Francisco żyje z turystyki. Można je zwiedzać na szereg sposobów, choćby śladami kultowych bohaterów z filmów takich jak: "Ucieczka z Alcatraz" z Clintem Eastwoodem, "Bullitt" (pokazującym chyba najlepsze pościgi samochodowe w historii kina, rozgrywane na niemal każdej ulicy San Francisco), "Brudny Harry", "Star Trek", kilka filmów Hitchcocka, "Wywiad z wampirem" i wiele, wiele innych.

Pretekstem do odwiedzenia San Francisco w 2013 roku mogą być też Regaty o Puchar Ameryki, które tym razem właśnie tu będą się odbywały - od 4 lipca do 21 września 2013.

San Francisco, USA / fot. ShutterstockSan Francisco, USA / fot. Shutterstock

Amsterdam, Holandia / Fot. Shutterstock Amsterdam, Holandia / Fot. Shutterstock Amsterdam, Holandia / Fot. Shutterstock

Amsterdam, Holandia

Amsterdam, Holandia

W 2013 roku w Amsterdamie można się spodziewać większej liczby imprez niż zazwyczaj (tak, to możliwe!) - a to ze względu na kilka okrągłych rocznic, które przypadają w tym czasie. 400 lat kończy najbardziej znana formacja architektoniczna w mieście - słynne kręgi kanałów, tworzące sieć przypominającą pajęczynę. W 2013 roku wypada również 160-ta rocznica urodzin Vincenta van Gogha i 40-ta rocznica otwarcia jego muzeum w Amsterdamie. To największa kolekcja dzieł van Gogha na świecie - składa się z ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów. Również w Holenderskim Muzeum Państwowym w Amsterdamie (Rijksmuseum) kończy się (po 10 latach) generalny remont. Już bez utrudnień i w spokoju będzie więc można oglądać słynne dzieła Rembrandta i Vermeera.

Z kolei Holenderska Orkiestra Narodowa - przez niektórych uważana za najlepszą na świecie ? obchodzi swoje 125. urodziny. Z tej okazji 24. sierpnia 2013 roku odbędzie się koncert na wolnym powietrzu, na jednym z  amsterdamskich kanałów - Prinsengracht. Gala urodzinowa w filharmonii zaplanowana jest na 3. listopada 2013 roku. Warto śledzić program.

Rijksmuseum, Amsterdam, Holandia / Fot. ShutterstockRijksmuseum, Amsterdam, Holandia / Fot. Shutterstock

Hyderabad, Indie / Fot. Shutterstock Hyderabad, Indie / Fot. Shutterstock Hyderabad, Indie / Fot. Shutterstock

Hyderabad, Indie

Hyderabad, Indie

Hyderabad, miasto w południowych Indiach, stolica stanu Andhra Pradesh, czasy świetności ma już niestety dawno za sobą. Na szczęście ślady elegancji i dawnego bogactwa są jeszcze widoczne na starym mieście, gdzie kilka pałaców właśnie odrestaurowano. Wśród nich m.in. Pałac Falaknuma - prawdziwy skarb Hyderabadu, spektakularną XIX-wieczną budowlę z pięknymi ogrodami. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja z doskonałą kuchnią. Ceny za pokój dwuosobowy zaczynają się od 1000 zł za dobę, ale warto zajrzeć do środka chociaż na chwilę ze względu na niesamowite wnętrza.

Temperatury w Hyderabadzie wahają się od 18 do ponad 40 stopni Celsjusza (zimą od 9 do 26 stopni). Pora deszczowa trwa od czerwca do października.

Londonderry/Derry, Irlandia Północna, Wielka Brytania / fot. mkairishstudies Londonderry/Derry, Irlandia Północna, Wielka Brytania / fot. mkairishstudies Londonderry/Derry, Irlandia Północna, Wielka Brytania / fot. mkairishstudies

Londonderry/Derry, Irlandia Północna, Wielka Brytania

Londonderry/Derry, Irlandia Północna, Wielka Brytania

Londonderry (zwane również Derry), w 2013 roku stanie się oficjalną stolicą kulturalną Wielkiej Brytanii. Właśnie tutaj będzie miał miejsce największy festiwal kulturalny na terenie Zjednoczonego Królestwa. Niewielkie, pełne podziałów irlandzkie miasteczko, pokonało znacznie większych angielskich konkurentów, jak np. Sheffield i Norwich.

Londonderry stało się więc trochę miastem symbolicznym (Irlandia Północna po 1921 roku pozostała przy Wielkiej Brytanii, w odróżnieniu od pozostałych hrabstw, które utworzyły Wolne Państwo Irlandzkie).

Program festiwalu zapowiada się bogato, ale nie jest jeszcze do końca znany. Na pewno odbędzie się 10-dniowy All Ireland Fleadh, czyli największy na świecie festiwal irlandzki. Przyznane zostaną również Nagrody Turnera - najbardziej prestiżowa (i kontrowersyjna) brytyjska nagroda dla współczesnego artysty.

Krajobraz Irlandii Północnej / fot. ShutterstockKrajobraz Irlandii Północnej / fot. Shutterstock

Pekin, Chiny / fot. Shutterstock Pekin, Chiny / fot. Shutterstock Pekin, Chiny / fot. Shutterstock

Pekin, Chiny

Pekin, Chiny

Od olimpiady w Pekinie minęły już 4 lata, ale jej pozytywne skutki dla chińskiej metropolii wciąż są widoczne. Po igrzyskach pozostały przetłumaczone na angielski nazwy ulic (bez tego Europejczykowi w Pekinie było naprawdę ciężko się odnaleźć) oraz kilka cudów architektury, jak np. Stadion Narodowy, zwany Ptasim Gniazdem. Na początku 2011 r. oddano do użytku szybką kolej pomiędzy Pekinem i Szanghajem. Dzięki temu odległość liczącą ponad 1200 km można dziś pokonać w niecałe 5 godzin.

W Chinach czuć już powiew zmian, chociaż nikt nie wie dokładnie, w jakim kierunku one pójdą. Warto więc pojechać tam teraz.

Ptasie Gniazdo, Pekin, Chiny / fot. ShutterstockPtasie Gniazdo, Pekin, Chiny / fot. Shutterstock

Montreal, Kanada/ fot. Shutterstock Montreal, Kanada/ fot. Shutterstock Montreal, Kanada/ fot. Shutterstock

Montreal, Kanada

Montreal, Kanada

W 2010 roku kanadyjski Montreal znalazł się wśród dziesięciu miast, którego mieszkańcy są najszczęśliwsi na świecie (w rankingu Lonely Planet). W 2011 roku New York Times umieścił go na liście najfajniejszych miast świata (pod względem nowoczesności, mądrego zarządzania i dobrej atmosfery do życia). To zobowiązuje.

Tu Steven Spielberg kręcił "Robopocalypse" - na podstawie powieści Daniela H. Wilsona, będącej na liście najlepiej sprzedających się książek science-fiction (wg New York Timesa). Nie przypadkiem właśnie Montreal przedstawia futurystyczny świat, w którym roboty są już codziennością (film wejdzie do kin w USA w kwietniu 2014 roku).

A wcześniej, bo wiosną 2013 roku montrealskie Rio Tinto Alcan Planetarium (największe w Kanadzie) pokaże nowy projekt "Space for Life", propagujący nowy styl życia, łączący naturę z nowoczesną technologią.

Montreal, Kanada/ fot. ShutterstockMontreal, Kanada/ fot. Shutterstock

Więcej o: