Kraków zdjęcia. Kiedy, jak i gdzie fotografować Kraków?

Zrobić "zdjęcie życia" to prawdziwa sztuka. Niektórzy latami czekają na odpowiedni moment, aby to i owo uchwycić najlepiej jak tylko się da. My podpowiadamy kiedy i w jaki sposób robić zdjęcia w Krakowie, a także jakie miejsca w mieście najpiękniej prezentują się w obiektywie aparatu fotograficznego.

Kraków zdjęcia

Kraków zdjęcia

Biskup Tadeusz Pieronek mieszka na Wawelu i jest fotografem. Choć skromnie przyznaje, że na zdjęcie swojego życia wciąż czeka, ma w swoim dorobku sporo ważnych fotografii Karola Wojtyły i jeszcze więcej panoram Krakowa. - Często wychodzę na balkon i fotografuję, jak zmienia się miasto. Widok mam świetny, bo widzę całą panoramę Krakowa od wschodu do zachodu. Chciałbym zrobić zdjęcie wież klasztoru na Bielanach na tle zachodzącego słońca. Ale takie, żeby wieże były idealnie na środku tarczy słonecznej. Takie ujęcie może się zdarzyć tylko dwa razy do roku - w połowie lutego i gdzieś pod koniec września. Tyle lat poluję na sprzyjające warunki, ale takiego zdjęcia jeszcze nie mam. Ciągle próbuję - mówił "Gazecie Wyborczej".

Adam Golec jest trochę jak biskup - pejzażowego zdjęcia życia jeszcze nie ma w swoim aparacie. Od przeszło 20 lat pracuje w krakowskim oddziale "Gazety Wyborczej", fotografuje jeszcze dłużej - od 1986 roku. Choć zdobył wiele nagród (między innymi trzy nagrody Grand Press Photo, dwie w konkursie "Newsweeka" "Newsreportaż", dwa razy wygrywał w BZ WBK Press Foto), ma do swoich fotografii Krakowa dystans.

- Żeby zrobić świetną fotografię pejzażową, trzeba jej poświęcić całe życie. Kraków nie jest skansenem, wciąż się zmienia. Nie da się też z góry przewidzieć, jak ułoży się cień na kamienicy, w co nagle przeistoczą się chmury, czy ktoś nagle nie pojawi się w kadrze. Mamy trochę pecha, że żyjemy na takiej szerokości geograficznej, gdzie na dobre oświetlenie nieraz musimy czekać przez pół roku i trwa ono pół godziny. Za to widok na Kraków ma ładne ramy - wzgórza i kopce. A na tle starych murów rozgrywają się sceny z udziałem mieszkańców i turystów: ktoś przechodzi, ktoś przejeżdża, ktoś staje, ktoś z kimś się spotyka. Wiem dokładnie, jakie kryteria powinno spełniać zdjęcie tego pejzażu, wiem dokładnie, jak i gdzie je zrobić. Ale muszę czekać na chwilę, kiedy to wszystko się wydarzy. Dlatego nawet podczas obiadu z żoną, gdy widzę ten moment, odpowiedni rodzaj światła, wstaję od stołu, bo zaraz takich warunków może nie być. To jest poświęcenie życia.

Gdzie i kiedy czekać? Jak się przygotować do fotografowania?

Kraków zdjęcia. Planty / Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta Kraków zdjęcia. Planty / Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta Kraków zdjęcia. Planty / Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Kraków zdjęcia. Pora roku

Kraków zdjęcia. Pora roku

Jesień i wiosna to częste mgły. Fajne widoki: ze skarpy koło placu Centralnego na łąki nowohuckie; na Błonia z kopca Kościuszki; na całe miasto (przez Sikornik i kopiec Kościuszki) z kopca Piłsudskiego; na Wawel (przez Podgórze) z kopca Kraka. Koryta rzek, Wilgi, Rudawy, Prądnika. Wszędzie, gdzie wilgoć. Więc też Zakrzówek i stare koryto Wisły w Kostrzu (tataraki). Niskie i nieco mniej niebieskie światło w tych porach roku lepiej wydobywa kolory, które też są wtedy najlepsze, bo wiosną kwitną drzewa owocowe, a jesień to czerwienie i żółcienie liści.

Zimą, gdy spadnie śnieg, trzeba działać szybko, bo odśnieżanie, solenie, spaliny... Magiczny moment: Planty z latarniami na granicy ciemności i chwili zapalania światła. Wytarty śnieg do asfaltu czy płyt chodnikowych może tworzyć ciekawe figury geometryczne. Z wieży kościoła Mariackiego możemy uchwycić sieć wydeptanych przez ludzi ścieżek na płycie Rynku.

Lato to najlepszy czas na fotografowanie miasta z ludźmi. Są kolorowi, wszędzie ich pełno, zwłaszcza w ładnych miejscach spacerowych. No i dzień jest najdłuższy, daje większą tolerancję na błędy w planowaniu pory na ujęcia. Gorzej z architekturą, na przykład większość kamienic chowa się za ścianą zieleni wokół Plant.

Kraków zdjęcia. Panorama Krakowa, kościół na Skałce / fot. Adam Golec / AG Kraków zdjęcia. Panorama Krakowa, kościół na Skałce / fot. Adam Golec / AG Kraków zdjęcia. Panorama Krakowa, kościół na Skałce / fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl

Kraków zdjęcia. Pora dnia

Kraków zdjęcia. Pora dnia

Musimy uwzględniać kąty przebiegu ulic i położenia budynków względem kierunków geograficznych. Pomnik Mickiewicza czy prezbiterium kościoła Mariackiego wymagają sesji porannej. Czasem momenty na fotografowanie trwają bardzo krótko - najładniejsze, żółto pomarańczowe, niskie światło zachodzącego słońca wślizguje się ulicą Meiselsa na plac Nowy tylko na kilkanaście minut. Zaledwie chwilę trwa rano oświetlenie fasady kościoła na Skałce. Także wnętrze prezbiterium bazyliki św. Franciszka fotografujemy tylko rano, choć już witraż Wyspiańskiego "Bóg Ojciec" pięknie rozświetlony jest dopiero po południu. Tak samo wnętrze katedry wawelskiej. Niskie światło jest znakomite w przypadku wnętrz pubów i kafejek. Na przykład na Kazimierzu Alchemia najlepiej daje się fotografować rano, Kolory po południu, a Singer późnym popołudniem, wręcz przed samym zachodem. Nocą, korzystając z długich czasów ekspozycji, możemy linie dróg wymalować na żółto i czerwono smugami ze świateł samochodów. Polecam na przykład widok z ronda Grunwaldzkiego w stronę mostu Dębnickiego albo ulicy Focha z tarasu pod kopcem Kościuszki.

Kraków zdjęcia. Krakowski rynek podczas burzy / Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta Kraków zdjęcia. Krakowski rynek podczas burzy / Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta Kraków zdjęcia. Krakowski rynek podczas burzy / Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Kraków zdjęcia. Pogoda

Kraków zdjęcia. Pogoda

Koniecznie trzeba sprawdzać serwisy meteo oraz godziny wschodów i zachodów słońca. Przed zapowiadaną burzą latem może się zdarzyć piękne ciężkie niebo nad budynkami oświetlonymi ostatnimi przed opadem deszczu promieniami popołudniowego słońca. Daje to dramatyczny efekt silnie kontrastujących z mrocznym niebem jasnych konturów obiektów architektury. Natomiast po silnych deszczach, burzach przejrzystość powietrza tak bardzo się poprawia, że z Sikornika, z kopców czy wież można sfotografować Tatry lub pasmo Babiej Góry. No i tęczę!

Kraków zdjęcia. Barbakan / fot. Adam Golec / Agencja Gazeta Kraków zdjęcia. Barbakan / fot. Adam Golec / Agencja Gazeta Kraków zdjęcia. Barbakan / fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl

Kraków zdjęcia. Wyjątkowe punkty

Kraków zdjęcia. Wyjątkowe punkty

Kilka przykładów. Wieże kościołów Mariackiego, św. Józefa, w sanktuarium w Łagiewnikach, katedry wawelskiej. Tarasy hotelu Starego, Akademii Muzycznej (wejście od ulicy św. Tomasza), restauracji na Jubilacie. Ponadto: zamek w Przegorzałach, mury Barbakanu, balon widokowy na bulwarach wiślanych. Aby uchwycić księżyc, który pięknie błądzi za wieżami kościoła Mariackiego, najlepiej stanąć po drugiej stronie Rynku przy skarbonce. Latem z osiedla Ruczaj da się uchwycić klasztor Kamedułów na tle tarczy zachodzącego słońca.

10.11.2011 KRAKOW , RYNEK GLOWNY KOSCIOL MARIACKI Z KSIEZYCEM   FOT. ADAM GOLEC / AGENCJA GAZETAKraków zdjęcia. Wieża Kościoła Mariackiego / Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta

Kraków zdjęcia. Rondo Mogilskie i Szkieletor / fot. Adam Golec / AG Kraków zdjęcia. Rondo Mogilskie i Szkieletor / fot. Adam Golec / AG Kraków zdjęcia. Rondo Mogilskie i Szkieletor / fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl

Kraków zdjęcia. Pułapki

Kraków zdjęcia. Pułapki

W panoramę Krakowa wpisują się kominy elektrociepłowni w Łęgu. Psuje ją niedokończony biurowiec przy rondzie Mogilskim (tak zwany Szkieletor), nie pasuje też wieżowiec przy rondzie Grzegórzeckim, który choć znajduje się po lewej stronie Wisły, zakrada się i mąci panoramę Podgórza od strony Kazimierza. Trudno też sfotografować Podgórze od strony Starego Miasta, żeby na horyzoncie widać było panoramę Tatr, a nie było w kadrze bloków Ruczaju. Bardzo psuje panoramę częsty w Krakowie smog. Mocno obniża kontrast obrazu panoramicznego przy ujęciu zrobionym długim obiektywem.

Więcej na temat Krakowa znajdziesz w spacerowniku "Zrób to w Krakowie". Do kupienia w Kulturalnym Sklepie.

h

Więcej o: