Narty w Polsce: co polskie ośrodki narciarskie szykują na sezon 2012/2013?

Nie możesz sobie pozwolić na narciarski urlop w Austrii, Francji lub we Włoszech? Nie przejmuj się. Polskie ośrodki z roku na rok starają się zaoferować swoim gościom coraz lepsze warunki.
Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku - mapa stoku / fot.http://www.szczyrkowski.pl Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku - mapa stoku / fot.http://www.szczyrkowski.pl Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku - mapa stoku / fot.http://www.szczyrkowski.pl

Narty w Polsce - Szczyrk

Skala inwestycji nie jest oczywiście taka, jak np. u naszych południowych sąsiadów. Dla przykładu tylko w słynnym słowackim ośrodku Jasna Chopok Niskie Tatry budowa supernowoczesnych kolejek i poszerzenie systemu naśnieżania pochłonie w tym i przyszłym roku aż 45 mln euro.

Ale właściciele wielu polskich stacji też rozumieją, że narciarze nie mają ochoty przyjeżdżać do narciarskich skansenów.

Narty w Polsce - Szczyrk

Za narciarski skansen uchodził dotychczas Ośrodek Narciarski Czyrna - Solisko w Szczyrku. Ośrodek przez lata uważany za największą stację narciarską w kraju - jest tu 13 tras o łącznej długości 25 km. Dwie z nich - czarna "Bieńkula" oraz czerwona "Golgota" posiadają homologację FIS. Niestety, bolączką ośrodka były - i wciąż są - przestarzałe wyciągi orczykowe. Od zeszłego roku państwowy wcześniej ośrodek ma nowych właścicieli, którzy przygotowują się do budowy kolejek linowych. Pierwsza z nich ma się pojawić w przyszłym roku, ale już w nadchodzącym sezonie narciarzy przywitają pewne udogodnienia.

- Będzie to zmodernizowany system naśnieżania, którego wydajność wzrosła dwukrotnie. Dzięki temu dobrze naśnieżone mają być trasy w Czyrnej, na których zawsze był z tym problem - wyjaśnia Stanisław Richter, prezes ośrodka. Z myślą o lubiących jeździć wieczorem, unowocześniono oświetlenie na trasie Suche-Solisko - pojawiło się tu 20 nowych lamp. Ośrodek wprowadzi też karnet wieczorny - obowiązujący od 16.30 do zamknięcia wyciągów. Przy dolnych stacjach wyciągów zostanie uruchomiony darmowy, bezprzewodowy dostęp do internetu. Wielu narciarzy z pewnością ucieszy darmowy parking na Hali Pośredniej.

Zmienia się też drugi szczyrkowski ośrodek - Centralnego Ośrodka Sportu na Skrzycznem. Trwa tu modernizacja trasy narciarskiej FIS, polegająca na niwelacji terenu, wyrównaniu garbów i nierówności oraz likwidacji trawersów. Dzięki temu będzie ją można lepiej przygotowywać do jazdy.

Korbielów Pilsko - trasy i wyciągi narciarskie / fot. http://korbielow.net Korbielów Pilsko - trasy i wyciągi narciarskie / fot. http://korbielow.net Korbielów Pilsko - trasy i wyciągi narciarskie / fot. http://korbielow.net

Narty w Polsce - Korbielów

Narty w Polsce - Korbielów

Z pięknej lokalizacji słynie Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie. Jest położony na najwyższej - po Kasprowym Wierchu - narciarskiej górze w kraju. Wytyczono tu 20 km tras zjazdowych, działa 10 wyciągów, niestety bardzo leciwych. Na szczęście i ten ośrodek został przed kilkoma miesiącami sprywatyzowany. Pierwsze efekty zobaczymy już podczas nadchodzącej zimy. - Chcemy, aby narciarzom było u nas wygodniej - mówią w ośrodku. Do tej pory, aby dostać się do jedynej kolejki krzesełkowej kursującej na Halę Szczawiny, narciarze prosto z parkingu musieli wspinać się po długich i niewygodnych schodach wyciętych w stoku. Ich pokonanie w butach narciarskich i z deskami na ramieniu było ciężkie. Teraz to się zmieni, gdyż w miejscu schodów zostanie uruchomiony specjalny taśmociąg o długości 200 m, którym narciarze wygodnie pojadą z parkingu prosto pod kasy kolejki. W kolejnych latach nowy właściciel planuje m.in. budowę nowych kolejek linowych i oświetlenie tras.

Bielsko-Biała. Widok z wieży katedry św. Mikołaja na Dębowiec, Szyndzielnię i Klimczok / fot. Tomasz Fritz/Agencja Gazeta Bielsko-Biała. Widok z wieży katedry św. Mikołaja na Dębowiec, Szyndzielnię i Klimczok / fot. Tomasz Fritz/Agencja Gazeta Bielsko-Biała. Widok z wieży katedry św. Mikołaja na Dębowiec, Szyndzielnię i Klimczok / fot. Tomasz Fritz/Agencja Gazeta

Narty w Polsce - Bielsko-Biała

Narty w Polsce - Bielsko-Biała

To nie pomyłka - od nadchodzącego sezonu to duże i piękne miasto znajdzie się na mapie polskich ośrodków narciarskich. Właśnie trwa tu budowa nowoczesnej stacji na stoku Dębowca. Powstaje tu czteroosobowa kolejka krzesełkowa o długości około 600 m oraz krótki wyciąg orczykowy dla dzieci uczących się jeździć na nartach. Obok będą dwie sztucznie naśnieżane i oświetlone trasy narciarskie oraz snowpark dla snowboardzistów. U podnóża góry będzie parking dla gości. Wszystko pochłonie 23 mln zł. Rozruch nowego ośrodka jest planowany wraz z nadejściem zimy.

Wisła. Narciarze na wyciągu krzesełkowym Soszów / Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta Wisła. Narciarze na wyciągu krzesełkowym Soszów / Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta Wisła. Narciarze na wyciągu krzesełkowym Soszów / Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta

Narty w Polsce - Wisła, Ustroń i Istebna

Narty w Polsce - Wisła, Ustroń i Istebna

Ośrodki w tych znanych miejscowościach przechodzą metamorfozę już od kilku lat. Dzięki temu nowoczesne koleje linowe wożą narciarzy już w takich stacjach jak Soszów, Cieńków i Nowa Osada w Wiśle oraz Czantoria w Ustroniu. Czteroosobowa kolejka, naśnieżane i oświetlone trasy czekają też w ośrodku Zagroń w Istebnej. Ale nie tylko one - to pierwsza stacja w Beskidach, gdzie prosto po nartach można wskoczyć do parku wodnego. Niedawno otwarto go u podnóża stoku - kąpiących się widać z trasy przez przeszklony dach - a na gości czeka tu basen z hydromasażami, gejzerami, wodospadami, rwącą rzeką, wodną grotą i długą zjeżdżalnią.

Krynica - Jaworzyna Krynicka Krynica - Jaworzyna Krynicka Fot. Bartłomiej Kuras / Agencja Gazeta

Narty w Polsce: Krynica i Wierchomla

Krynica i Wierchomla

Te stacje bez wątpienia należą do najdynamiczniej rozwijających się w kraju, dlatego nawet najbardziej wybredni narciarze powinni być usatysfakcjonowani. Jaworzyna Krynicka oferuje kolejkę gondolową, dwie kolejki krzesełkowe oraz kilka wyciągów o łącznej przepustowości prawie 14 tys. osób na godzinę. Narciarze mogą tu korzystać z ponad 12 km zróżnicowanych tras. W pobliżu czeka też malownicza stacja Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla z dwoma wyciągami krzesełkowymi i kilkoma orczykami. Narciarze lubią tutejsze szerokie trasy, na których łatwiej znaleźć miejsce dla siebie.

Wyciąg krzesełkowy na Kasprowy Wierch, Tatry / fot. Shutterstock Wyciąg krzesełkowy na Kasprowy Wierch, Tatry / fot. Shutterstock Wyciąg krzesełkowy na Kasprowy Wierch, Tatry / fot. Shutterstock

Narty w Polsce - Tatry i Podhale

Narty w Polsce - Tatry i Podhale

Wiele osób nie wyobraża sobie zimy bez narciarskiej wizyty na Kasprowym Wierchu. Ci, którzy nie chcą pchać się tak wysoko, mają do dyspozycji całkiem sporo stacji w okolicy. Jedną z nich jest Polana Szymoszkowa w Zakopanem, gdzie mogą jeździć cale rodziny. Od grudnia ruszy tu Kids Park Szymoszkowa - zimowy plac zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi goście pod okiem instruktora będą mogli rozwijać swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe. Oprócz kolorowych zabawek i przeszkód pojawi się tu dla nich taśmociąg.

Wielu sympatyków ma ulokowana w pobliżu stolicy Tatr stacja Małe Ciche. W tym sezonie narciarzy przywita tutaj zmodernizowana kolej linowa. Będzie to tzw. kolej wyprzęgana ? kursujące kanapy na początku i końcu trasy zwolnią do minimum, co poprawi wygodę i bezpieczeństwo użytkowników. Zmniejszy się też czasu wjazdu na górę z 12 do około 5 minut.

Zasłużoną sławą cieszą się funkcjonujące razem ośrodki w Białce Tatrzańskiej - Kotelnica Białczańska, Bania i Kaniówka. W sumie znajduje się tutaj siedem kolejek linowych o zróżnicowanej długości oraz mnóstwo tras, w tym wiele dostosowanych dla całych rodzin. Najnowsza, istniejąca od zeszłego sezonu 6-osobowa kolejka o długości 1100 m jako jedna z pierwszych na świecie została wyposażona w niebieskie osłony przeciwwietrzne. Posiada też system zabezpieczający dzieci przed wypadnięciem w trakcie jazdy. Wzdłuż niej udostępniono dwie nowe, naśnieżane trasy. Ciekawostka - jedną z nich wyposażono w lampy firmy, która oświetlała m.in. stadion na Wembley w Londynie.

Karkonosze, Szrenica / fot. Shutterstock Karkonosze, Szrenica / fot. Shutterstock Karkonosze, Szrenica / fot. Shutterstock

Narty w Polsce - Szklarska Poręba i Zieleniec

Narty w Polsce - Szklarska Poręba i Zieleniec

Nie można też zapomnieć o bardzo ciekawych ośrodkach ulokowanych w innym rejonie Polski. Ulubioną stacją wielu narciarzy jest Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie. To jeden z największych ośrodków w Karkonoszach, oferujący 12 km zróżnicowanych tras. Można tu korzystać z trzech kolejek linowych - najnowsza z nich, nazwana "Karkonosze Express", wozi od niedawna narciarzy 6-osobowymi kanapami. Ma aż 2,4 km długości!

Z kolei Zieleniec jest największym ośrodkiem w Kotlinie Kłodzkiej. Na narciarzy czeka tutaj aż 28 wyciągów i mnóstwo zróżnicowanych tras, w tym 10 przystosowanych do jazdy po zmroku. Pomiędzy tutejszymi stokami możemy się swobodnie przemieszczać nie odpinając nart. Na snowboardzistów czeka tutaj ciekawy snowpark.

To oczywiście tylko przykłady ciekawych polskich ośrodków, wszystkich wymienić nie sposób. Jeżeli chcesz poszaleć na deskach w Polsce, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Więcej o:
Komentarze (11)
Narty w Polsce: co polskie ośrodki narciarskie szykują na sezon 2012/2013?
Zaloguj się
 • Gość: art

  Oceniono 30 razy 26

  Te nasze góry i całą infrastrukturę można jednego dnia zaorać i prawdziwy narciarz tego w ogóle nie zauważy.Niech te pazerni górale pojadą chociaż jeden raz w Alpy i zobaczą jak to ma wyglądać. Ale oni tylko dutki i dutki, a obsługa i żarcie jak dla świń.
  Pozdrawiam prawdziwych narciarzy

 • saj-gon-ki

  Oceniono 15 razy 11

  Przepraszam ale w artykule jest błąd.
  Tak zwany wiel-błąd.
  Włochy mają lepsze góry i są tańsze
  więc o czym my tu gawarim?

 • Gość: miriam690

  Oceniono 14 razy 10

  Na polskie ośrodki szkoda czasu. Lepiej się wybrać na Słowację np. do Jasnej Chopok lub w Wysokie Tatry. Jest blisko ceny porównywalne z polskimi ośrodkami, ale jakość znacznie znacznie większa. Jak mi wskoczy trochę grosza, to też czasami jadę w Dolomity. Natomiast na pewno nie robię wycieczek do polskich ośrodków.

 • Gość: Józek

  Oceniono 10 razy 8

  Rewelacja !!!! Kilkaset metrów kabla i 20 lamp w ciągu dwóch lat to naprawdę wyczyn na miarę Komuny.
  Nowi właściciele chyba nigdy nie widzieli prawdziwych stacji narciarskich ? Pewnie nie mają odpowiedniej ilości pieniędzy !! Inwestorzy by się znaleźli ale właściciele nie chcą się podzielić majątkiem. Stare przysłowie się sprawdza. Chytry dwa razy traci !!! Narciarze już jeżdżą do innych miejscowości.

 • Gość: godzu

  Oceniono 6 razy 4

  Narty w Polsce, a już snowboard, no bez żartów proszę, Szczyrk to drogi skansen karnety punktowe no dajcie spokój, Krynica zdrój się maksymalnie na weekend nadaje, z tym ze na jedynej czarnej trasie nie mam krzesełek, a podjazd na snowboardzie wyciągiem, to sport siłowy, Polana Szymonkowa jest przyhotelowym wyciągiem dla dzieci, jedyna zalety, że dobrze nienaśnieżonym, Kasprowy może i ciekawy, ale kolejki żeby się tam dostać skutecznie mnie zniechęcają przed odwiedzinami tego miejsca. Wiec sorki , ale jak mam dać się oskubywać Polskim chytrym górala, dla którzy o pro klienckim podejściu nie słyszeli, to wole zapłacić w euro, ale nikt mi nie będzie kazał dopłacać za parking, nawet zawiezie mnie autobusem pod stok, co prawda Jasna Chopok jest trochę droższa , ale tam przynajmniej zalatuje alpami, ale zawsze można się wybrać do Wielkiej raczy , lub Bachledovej, a tam pomimo płacenia w euro jest taniej.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 5 razy 3

  Czarna Gora kolo Stronia Slaskiego (tez w Kotlinie Klodzkiej) jest duzo lepsza od Zielenca, moze ma mniej wyciagow ale za to dluzsze trasy i bardziej strome trasy. Na Zachodzie od dawna nikt nie uzywa orczykow (dwie osoby) a szybkie talerzyki, ktorymi takrze bez problemu moga jechac snowboardzisci. Polskie czarne trasy sa mniej "wymagajace" niz niektore niebieskie w Alpach czy Pirenejach. Wezmy np tzw "Sciane" w Szklarskiej, ktorej najwyzsza partia jest nawet stroma ale pozostala reszta plaska jak stol. Jednym slowem polskie "gory" chyba bardziej nadaja sie na rakiety sniezne i narciarstwo nordyckie niz alpejskie.

 • Gość: nordman

  Oceniono 7 razy 3

  snowpark dla snowboardyistw?!
  w alpach 60-70% użytkowników to narciarze ale w polsce wg redaktorów to tylko dla snowboardu!
  Jak chce wyszaleć się to jadę w alpy i każdy kto był wie czemu, ale jak mam pojechać to oczekuję dobrego snowparku dla narciarzy.
  A osłony przeciwwietrzne pierwsze na świecie?! sic! 10 lat temu w Kaprun już takimi wyciągami jeździłem parodie a nie artykuł

 • Gość: Paula

  0

  UWAGA !!

  14.02.2013 zagubiono narty z kijkami na parkingu na Jaworzynie Krynickiej. GRAPHITE ATTACK 150 series + kijki jeden ułamany. Uczciwego znalazcę proszę o kontakt!
  Paulina 693461147

 • Gość: Oliwier

  0

  Polskie stoki to kpina.
  Od dawna jeżdżę na Słowacki Chopok i do Austrii.
  Troszkę drożej, ale rzeczywiscie wypoczywam na prawie pustych stokach. W polsce 20min w kolejce do wyciągu i 2min zjazdu... tragedia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX