Najlepsze lotniska na drzemkę [RANKING 2012]

Co roku użytkownicy internetowego przewodnika po najlepszych lotniskach do spania wybierają swoje typy. Pod uwagę biorą m.in. komfort, czystość i to, jak zostają obsłużeni. Najlepsze porty lotnicze świata mają kina, salony SPA i pola golfowe. Choć wszystkie są zadbane, mają lśniące podłogi, a ich obsługa jest niezwykle uprzejma, różnice w standardach bywają kolosalne.
singapur, lotnisko singapur, lotnisko www.changiairport.com

Miejsce 1 - Changi Singapur

Miejsce 1 - Changi Singapur

W 2012 roku, jak co roku, najlepsze warunki do spania mieli turyści na lotnisku w Singapurze. W historii portu lotniczego Changi tegoroczne zwycięstwo jest już szesnastym z rzędu. Co sprawia, że w tak nietypowej kategorii jak "najlepsze lotniska na drzemkę" Singapur regularnie utrzymuje pozycję lidera? Tajemnica sukcesu tkwi w specjalnie przystosowanych do spania strefach, w których znajdują się m.in. wygodne krzesła-leżaki. Zadbane i eleganckie "sypialnie" to nie wszystko. Na lotnisku Changi można skorzystać z darmowego Internetu, obejrzeć film albo posłuchać muzyki na żywo. Mało? Skoro tak proponujemy jeszcze wyjście na basen, masaż, do Jacuzzi, salonów SPA, do kina, egzotycznego ogrodu lub całodobowej restauracji. Z nudy można też grać w gry wideo, bawić się na zjeżdżalni T3 albo udać się na szybką, zorganizowaną wycieczkę po okolicy. Zasłużone złoto!

Incheon Seoul Korea Południowa / Flickr.com Incheon Seoul Korea Południowa / Flickr.com Incheon Seoul Korea Południowa / Flickr.com

Miejsce 2 - Incheon Seoul

Miejsce 2 - Incheon Seoul

W ścisłej czołówce najlepszych lotnisk na świecie znajduje się także port Incheon w Seoulu. W tym roku międzynarodowe lotnisko w stolicy Korei Południowej awansowało z trzeciego miejsca na podium. Świetne warunki - fotele są szerokie i miękkie - każdemu zapewnią "szybki odlot". Pewnie nikogo nie zadziwi fakt, że na lotnisku są miejsca, gdzie można skorzystać z darmowego Internetu albo zjeść posiłek o każdej porze dnia i nocy, ale to, że działają tutaj lodowisko i muzea albo że odbywają się koncerty muzyki tradycyjnej, jest już mniej oczywiste. W trakcie zwiedzania portu lotniczego na pewno traficie do jednego z jego bajecznych ogrodów np. do ogrodu... alpejskiego.

Hongkong / Flickr.com Hongkong / Flickr.com Hongkong / Flickr.com

Miejsce 3 - Hongkong

Miejsce 3 - Hongkong

Międzynarodowe lotnisko w Hongkongu spadło o jedną pozycję w porównaniu z wynikami w roku 2011, ale to wciąż jedno z najbardziej konkurencyjnych miejsc do spania podczas przesiadki. Co takiego wspaniałego, poza wygodnymi leżakami, się tu znajduje? Wyliczę mniej niż połowę: pole golfowe, symulatory sportowe, kino 4D, miniaturowe ogrody, darmowe WI-FI, całodobowe restauracje i galerie oferujące np. warsztaty tradycyjnej sztuki parzenia herbaty. Tegorocznym hitem lotniska w Hongkongu jest IMAX. Najważniejsze z punktu widzenia oczekujących turystów miejsca, czyli strefy wypoczynku znajdują się zarówno na świeżym powietrzu, jak i w środku budynku. Jest w czym wybierać.

Lotnisko Schiphol pod Amsterdamem Lotnisko Schiphol pod Amsterdamem michel claus/www.schiphol.com

Miejsce 4 - Schiphol Amsterdam

Miejsce 4 - Schiphol Amsterdam

Wśród liderów rankingu najlepszych lotnisk na świecie na mocną czwórkę zasłużyła Europa. Lotnisko Schiphol w Amsterdamie ma do zaoferowania kilkanaście sal wypoczynkowych z wygodnymi krzesłami, na których można uciąć sobie drzemkę w pozycji półleżącej. Także architektów lotniska w stolicy Holandii poniosła wyobraźnia - można tu skorzystać ze SPA, z sauny, sali gimnastycznej, pokoju medytacyjnego, zagrać w kasynie, zafundować sobie masaż, wyjście do muzeum albo kina 6D lub zorganizować wesele. W sprawach bardziej przyziemnych jest jedno "ale" - z darmowego WI-FI można korzystać tylko przez godzinę.

Kuala Lumpur/Flickr.com Kuala Lumpur/Flickr.com Kuala Lumpur/Flickr.com

Miejsce 5 - Kuala Lumpur

Miejsce 5 - Kuala Lumpur

Co najbardziej cenią sobie turyści oczekujący na lot w Kuala Lumpur? Hitem tutejszego lotniska są ławki wyłożone miękką matą, na których można się wreszcie porządnie wyciągnąć. Port lotniczy w stolicy Malezji ma dwa terminale, z których bardziej przyjazny turystom jest KLIA (drugi to LCCT). To właśnie tu znajdziemy lotniskowe łóżka i skorzystamy z zadbanych toalet i kabin prysznicowych. Tutaj także działają całodobowe restauracje. Sale wypoczynku, w których komunikaty są wyciszane do odpowiedniego poziomu głośności po 23.00, można znaleźć na zewnątrz i na czwartym piętrze w środku budynku. Dostęp do darmowego WI-FI jest nieograniczony.

Vantaa Helsinki / flickr.com Vantaa Helsinki / flickr.com Vantaa Helsinki / flickr.com

Miejsce 6 - Vantaa Helsinki

Miejsce 6 - Vantaa Helsinki

Po kilku latach nieobecności do rankingu Sleepinginairports.net powróciło lotnisko Vantaa w Helsinkach. Wygląda na to, że port lotniczy przeszedł gruntowną renowację. Ma teraz mnóstwo wygodnych krzeseł do odpoczynku i darmowe WI-FI, a posiłki dostępne są w ciągu dnia i nocy. W porcie lotniczym znajduje się także hotel.

Vancouver / flickr.com Vancouver / flickr.com Vancouver / flickr.com

Miejsce 7 - Vancouver

Miejsce 7 - Vancouver

Na lotnisku w Vancouverze są strefy wypoczynku, jednak nie są one opisane. Ich odnalezienie wymaga zatem czasu. Jeśli jednak nocą natkniesz się na ludzi śpiących wzdłuż oparć krzeseł przy wygaszonym świetle i w absolutnej ciszy, to znaczy, że dotarłeś do celu. Oprócz standardowych udogodnień takich, jak darmowe WI-FI, restauracje otwarte całą dobę, SPA czy kaplicy, znajdziesz tutaj coś ekstra, a mianowicie 30-galonowe akwarium albo wystawę sztuki tradycyjnej.

Port lotniczy w Monachium Port lotniczy w Monachium Fot. Flickr.com

Miejsce 8 - Monachium

Miejsce 8 - Monachium

Międzynarodowe lotnisko w stolicy Bawarii może nie oferuje miękkich krzeseł-leżaków ani kina 4D, ale zamiast tego jest niesamowicie czyste i zadbane. Podłoga aż lśni! Port lotniczy w Monachium ma jeszcze coś, dzięki czemu daleko wyprzedza konkurentów - własny browar. Można tu zagrać w minigolfa, gry wideo albo odpocząć w SPA. Jedyną wadą lotniska jest ograniczony dostęp do darmowego WI-FI - tylko 30 minut.

Zurich / flickr.com Zurich / flickr.com Zurich / flickr.com

Miejsce 9 - Zurich

Miejsce 9 - Zurich

W porcie lotniczym w Zurichu też można znaleźć takie miejsca, gdzie czas upłynie szybko i przyjemnie. Nie oczekujcie luksusów, bo tutejsza poczekalnia wyposażona jest tylko w to, co najbardziej niezbędne, czyli łazienki z prysznicami i darmowe WI-FI z nieograniczonym dostępem. Fotele nie są przystosowane do spania, więc zamiast kombinować jak zaradzić niewygodom można zafundować sobie odrobinę ruchu. Na lotnisku działa wypożyczalnia sprzętu sportowego np. rowerów. Krzesła nie mają podłokietników, zatem można to skutecznie wykorzystać. A późnym wieczorem światła są tutaj wygaszane.

Pearson Toronto / flickr.com Pearson Toronto / flickr.com Pearson Toronto / flickr.com

Miejsce 10 - Pearson Toronto

Miejsce 10 - Pearson Toronto

Znakomitą dziesiątkę zamyka lotnisko Pearson w Toronto. Na terminalu pierwszym turyści mają do dyspozycji całodobową poczekalnię z nielimitowanym dostępem do darmowego Internetu. Pod ręką znajduje się Tim Hortons, kanadyjski fast food czynny w ciągu dnia i nocy. Prysznice są płatne, a jeśli komuś to przeszkadza, może się udać do hotelu, który znajduje się na terytorium lotniska.

* W tym roku ze ścisłej czołówki wypadło lotnisko we Frankfurcie, a na listę powrócili Finowie z portem Vantaa w Helsinkach.

Więcej o: