Wakacje zimą. Ciepłe miejsca na zimną porę

Aby delektować się słońcem i ciepłą wodą w morzu czasami trzeba udać się naprawdę daleko. Długą i kosztowną podroż rekompensują nie tylko wyśmienite warunki pogodowe, także zwiedzanie unikatowych atrakcji wynagrodzi nam podjęty trud. Prekolumbijskie miasto Majów, starówki wpisane na listę zabytków UNESCO czy, dla odmiany, długie na 25 kilometrów plaże to tylko część propozycji Guardiana.
Tulum Meksyk / shutterstock Tulum Meksyk / shutterstock Tulum Meksyk / shutterstock

Tulum Meksyk

Tulum Meksyk

To jedno z najciekawszych miast na Półwyspie Jukatan w Meksyku. Samo położenie Tulum jest nietypowe, a mianowicie miejscowość ta usytuowana jest na wybrzeżu klifowym. O wysokie urwiska rozbijają się fale Morza Karaibskiego. W przeszłości osadę zamieszkiwali Majowie i to właśnie ich obecność rozsławiła Tulum jako jedno z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych w Meksyku stanowisk archeologicznych. W starożytności Tulum służyło jako port rybacki oraz twierdza, a wiele zabytków z tamtego okresu, głównie świątynie i zabudowania militarne, w dobrym stanie zachowały się do naszych czasów. Łagodna i słoneczna zima sprzyja ich zwiedzaniu - w najchłodniejszych miesiącach w ciągu roku temperatura powietrza nadal wynosi tu powyżej 20 stopni C.

Tulum Meksyk / shutterstock

g

La Orotava Wyspy Kanaryjskie / shutterstock La Orotava Wyspy Kanaryjskie / shutterstock La Orotava Wyspy Kanaryjskie / shutterstock

La Orotava Wyspy Kanaryjskie

La Orotava Wyspy Kanaryjskie

La Orotava leży u stóp wulkanu Teide w północnej części Teneryfy. To jedno z tych miast na wyspie, które zachowało historyczny charakter. O dawnych czasach przypominają zabytkowe budowle, z których część została odrestaurowana. Niektórzy uważają, że Dolina Orotava, gdzie leży miejscowość to najpiękniejsze miejsce na Teneryfie. Na pewno warto je zwiedzić ze względu na urokliwe pejzaże - między winnicami wytyczono szlaki turystyczne. W grudniu w Orotavie panują wiosenne warunki pogodowe. Temperatura powietrza wynosi średnio 15 stopni C.

Miami USA / shutterstock Miami USA / shutterstock Miami USA / shutterstock

Miami USA

Miami USA

Można się spierać, czy Miami na Florydzie to miejsce znakomite do życia, czy też najbardziej nieszczęśliwe miasto na świecie, jak na podstawie badań okrzyknęli je dziennikarze Forbesa. Jedno jest pewne - Miami to miasto symbol. Kojarzymy je z kasynami, marką Hilton albo eleganckimi apartamentami nad Oceanem, słowem z luksusem i bogactwem. Może więc warto udać się na wakacje na południe Florydy i przekonać się, jakie jest Miami? A w grudniu temperatura powietrza w najgorszym przypadku może spaść tutaj do 15 stopni C; zwykle jednak utrzymuje się na wysokości powyżej 20 stopni C. Również temperatura wody oscyluje wokół tej wartości. W zespole miejskim Miami znajduje się jedno z najsłynniejszych miast południowego wybrzeża Stanów Zjednoczonych - Miami Beach.

As-Sawira Maroko / shutterstock As-Sawira Maroko / shutterstock As-Sawira Maroko / shutterstock

As-Sawira Maroko

As-Sawira Maroko

Miasto usytuowane jest na wybrzeżu marokańskim na północ od Agadiru. Czasami nazywa się je wietrznym miastem ze względu na silny wiatr wiejący znad Oceanu Atlantyckiego. Latem powiew łagodzi wysoką temperaturę powietrza, ale zimową porą może okazać się mniej przyjemny. Zima jednak to znakomity czas, aby zobaczyć zachodnie Maroko. W grudniu panuje tutaj nawet 20 stopni C, a woda wychładza się co najwyżej do 15 stopni C. Oprócz plaż, której w tym okresie mniej chętnie odwiedzają turyści, w As-Sawirze trzeba zobaczyć przede wszystkim historyczną medinę wpisaną na listę zabytków UNESCO.

Diani Kenia / shutterstock Diani Kenia / shutterstock Diani Kenia / shutterstock

Diani Kenia

Diani Kenia

Rzadko polecamy Afrykę, a przecież ten kontynent ma mnóstwo niespotykanych nigdzie indziej atrakcji, które trzeba zobaczyć "na żywo". Co powiecie na afrykańskie wakacje w grudniu? Każdy, kto wybiera się do Kenii powinien zobaczyć Diani Beach, jeden z głównych kurortów kenijskiego wybrzeża nad Oceanem Indyjskim. Miejscowość leży 30 kilometrów na południe od Mombasy. Dacie wiarę, że długość tutejszej plaży wynosi prawie tyle, co odległość między tymi miastami? Ma ona około 25 kilometrów długości. W okolicy Diani Beach znajdują się rezerwaty przyrody i parki morskie z rafami koralowymi. Znakomite warunki do nurkowania i odpoczynku na plaży panują tu w ciągu całego roku, ale to właśnie zimą wysokość temperatury powietrza wprawia w osłupienie - wynosi nawet powyżej 30 stopni C.

Diani Kenia - Masajowie / shutterstock

f

Koh Lanta Tajlandia / shutterstock Koh Lanta Tajlandia / shutterstock Koh Lanta Tajlandia / shutterstock

Koh Lanta Yai Tajlandia

Koh Lanta Yai Tajlandia

Wyspa Koh Lanta Yai na Morzu Andamańskim cieszy się sporym zainteresowaniem turystów, ale przy odrobinie szczęścia można doszukać się tutaj takich miejsc, do jakich nie dotarły jeszcze tłumy wczasowiczów. Archipelag Koh Lanta, do którego zalicza się Koh Lanta Yai, składa się z wielu małych, zacisznych wysp, a ta, którą Wam prezentujemy jest jedną z największych. Dodajmy, że ma tylko (aż?) 30 kilometrów długości. Na Koh Lanta Yai znajduje się dziewięć wspaniałych białych plaż. To właśnie one najbardziej przyciągają turystów, choć wyspa kryje mnóstwo innych ciekawostek np. jej tereny zamieszkują różne plemiona posługujące się odrębnymi językami (jedną z takich grup etnicznych są Morscy Cyganie). Najcieplejsze miesiące na wyspie to marzec i kwiecień, ale również zimą temperatura powietrza może sięgnąć nawet powyżej 30 stopni C.

Portoryko / shutterstock Portoryko / shutterstock Portoryko / shutterstock

Portoryko

Portoryko

Ta nieduża wyspa znana choćby z piosenki zespołu Vaya Con Dios "Puerto Rico", ma dość specyficzną lokalizację - z jednej strony oblewa ją Ocean Atlantycki, a z drugiej Morze Karaibskie. Choć Portoryko leży w Ameryce Środkowej, ma status terytorium zależnego USA. Stolicą wyspy jest portowe miasto San Juan, gdzie sposób na nudę znajdą zarówno osoby lubiące zwiedzanie historycznych miejsc, jak i ci, którzy wolą nurkowanie w oceanie albo relaks na plaży. I jedni, i drudzy w ciągu całego roku znajdą tutaj wyśmienite warunki pogodowe. Nawet w grudniu, styczniu i lutym temperatura powietrza i wody nie obniża się do 20 stopni C.

Więcej o: