Góry na jesień, góry na rower - Sudety i Góry Świętokrzyskie [POLECAJĄ UŻYTKOWNICY]

Sudety, jesień, rower - połączenie tych trzech elementów zawsze daje zaskakujący rezultat. Niskie, malownicze pasmo górskie, jakim są Sudety, jesienną porą zachwyci każdego rowerzystę. Nie mniej czarujące na pewno okażą się też Góry Świętokrzyskie, obok Sudetów najstarsze pasmo górskie w Polsce.
Sudety. Okolice Ślęzy i Raduni / Flickr.com Sudety. Okolice Ślęzy i Raduni / Flickr.com Sudety. Okolice Ślęzy i Raduni / Flickr.com

Sudety: Góra Radunia, Masyw Ślęży

Sudety: Góra Radunia, Masyw Ślęży

Lokalizacja: Sobótka, woj. dolnośląskie

Stopień trudności: Trudny

Dystans: 17,1 km

Czas trwania: 1 h 25 min

Przewyższenie: 396,53 m

Autor: Slawo525

Trasę określam jako trudną. Sam dojazd do Raduni nie jest trudny, ale podjazd jest cały czas pod górę, a droga kamienista. Trasa, którą przedstawiam, nie prowadzi na sam szczyt, tylko dookoła niego na wysokości około 500 m n.p.m. (tuż nad dawnym stokiem narciarskim). Jeżeli ktoś ma ochotę wjechać na sam szczyt, jest taka możliwość. Aczkolwiek jest też bardzo trudno, bo po drodze występuje mnóstwo luźnych kamieni leży, ale z małym wysiłkiem są do pokonania na rowerze. W drodze powrotnej nie muszę chyba pisać, ile przyjemności dał mi zjazd.

Mapy dostarcza serwis:

Traseo.pl

Sudety Karkonosze, Schronisko Sudety Karkonosze, Schronisko "Pod Łabskim Szczytem" / Wikimedia CC / JA1 Sudety Karkonosze, Schronisko "Pod Łabskim Szczytem" / Wikimedia CC / JA1

Sudety: Karkonosze, Schronisko "Pod Łabskim Szczytem"

Sudety: Karkonosze, Schronisko "Pod Łabskim Szczytem"

Lokalizacja: Szpindlerowy Młyn, Czechy

Stopień trudności: Trudny

Dystans: 9,8 km

Średnia prędkość: 4,28 km/h

Przewyższenie: 768,43 m

Autor: Ginciu

Trasa przebyta całkowicie spontanicznie i bez rozeznania. Wybraliśmy się na wycieczkę objazdową po Szklarskiej Porębie z racji możliwości zakwaterowania w hotelu dopiero od godzin popołudniowych. Po podjechaniu do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę stwierdziliśmy, że można by "troszkę" jeszcze podjechać w stronę szczytu. Ścieżka została zaplanowana połowicznie, po zorientowaniu się, że może być dość ciekawie. Podjazd rzeczywiście daje "popalić". Praktycznie cały czas jest dość stromo i po dłuższym czasie nogi się gotują. Teoretycznie (i w praktyce) trasa nie jest udostępniona dla rowerzystów, jednak nie ze względu na trudności, a najprawdopodobniej bezpieczeństwo turystów pieszych (zjazd jest troszkę szybszy od podjazdu). Na górę docieramy równie zadowoleni, co spoceni. Przerwa na napoje i ostygnięcie, chwila rozmowy z jedynym w okolicy rowerzystą i ostrożny zjazd w stronę centrum Szklarskiej.

Sudety Góry Bialskie Bielice / Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta Sudety Góry Bialskie Bielice / Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta Sudety Góry Bialskie Bielice / Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Sudety: Góry Bialskie

Sudety: Góry Bialskie

Lokalizacja: Stronie Śląskie

Stopień trudności: Średni

Dystans: 53,4 km

Czas trwania: 5 h 29 min

Przewyższenie: 801,71 m

Autor: Januszek_44

Dzień dość chłodny, ale nie pada, trzeba gdzieś wyskoczyć. Wsiadam na rower i ruszam w kierunku Gór Bialskich. Jadę w stronę granicy polsko-czeskiej. Znam tę trasę już na pamięć. Nigdy natomiast na rowerze nie zapuszczałem się w stronę Travnej Hory. Znam trochę to miejsce z zimowego biegania, ale to nie to samo. Dojeżdżam więc do miejsca, gdzie zwykle przejeżdżam w stronę Papryska. Widzę, że droga została wyrównana i teraz już chyba nie ma wątpliwości, że prowadzi w stronę schroniska. Ja jednak skręcam w lewo, pamiętam, że tędy biegła trasa biegowa tzw "Wielkiego Szengen". Za nic jednak nie mogę trafić na drogę w kierunku Trafnej Hory. Robię więc okrążenie i znowu jestem przy drodze do Papryska. Próbuję jeszcze raz. Znajduję jakąś kamienistą drogę, po której ciężko jechać rowerem, ale i ona po kilkuset metrach kończy się. Zostaje więc trasa w kierunku Papryska, skręcam w lewo i jadę wzdłuż granicy.

Ścieżka po opadach deszczu jest mokra i śliska. Wystające korzenie i ostre kamienie utrudniają jazdę. Z Trafnej Hory rozciąga się wspaniały widok na Masyw Śnieżnika i Ramzową. Za Trafną Horą rozciąga się Bialskie Siedło, a za nim szczyt Brouska. Od polskiej strony nie prowadzą tu żadne szlaki turystyczne, a widok na okoliczne góry jest przepiękny.
Za Bruskiem dość umowne "zejście" wyprowadza nas na Przełęcz U Trzech Granic (1111 m n.p.m.), to jest coś, co stanowi bardziej rozdroże i węzeł szlaków między trzema wierzchołkami Smreka niż górskie siodło. Mamy tu wiatę i słupek graniczny na dawnym styku granic Śląska, Czech i Moraw.

Dalej trzymam się granicy. Kieruję w stronę Kowadła. W połowie drogi spotykam młodego chłopaka na rowerze. Takie spotkanie w tej części gór to wydarzenie. Wymieniamy wrażenie, uwagi dotyczące przejezdności drogi i ruszamy w przeciwne strony. Przed Kowadłem ignoruje zielony szlak i poruszam się pasem granicznym. To dobry wybór, znajdują się tu skałki, które tworzą tarasy widokowe. Trudno tam wspiąć się z rowerem, ale widoki są piękne. Na Kowadle czas na krótki posiłek. Teraz już pojadę w kierunku Bielic. W zeszłym roku "wjechałem" tu od strony Nyzerowskich Wodospadów. Z dużą ulgą witam szutrową drogę w kierunku Bielic.

Łysogóry Góry Świętokrzyskie / Flickr.com / Poland MFA Łysogóry Góry Świętokrzyskie / Flickr.com / Poland MFA Łysogóry Góry Świętokrzyskie / Flickr.com / Poland MFA

Góry Świętokrzyskie: Łysogóry, Pasmo Jeleniowskie

Góry Świętokrzyskie: Łysogóry, Pasmo Jeleniowskie

Lokalizacja: Kielce

Stopień trudności: Średni

Dystans: 53,3 km

Czas trwania: 8 h 4 min

Przewyższenie: 367,5 m

Z Porąbek zielonym szlakiem rowerowym (czerwonym pieszym) przez Kakonin do Szklanej Huty i na Łysą Górę. Dalej czerwonym szlakiem pieszym w stronę Pasma Jeleniowskiego. Za Górą Jeleniowską w prawo drogą szutrową do miejscowości Piórków. Następnie szosą kawałek w stronę Łagowa (po drodze obiad w "Zajeździe dla Ciebie"). Z Łagowa w prawo zielonym szlakiem w stronę Pasma Bielńskiego. Na szczycie pasma w lewo niebieskim szlakiem idącym cały czas grzbietem aż do Bielin. Z Bielin zielonym rowerowym do Porąbek.

Więcej o: