Najlepsze kierunki na zimę w 2013 roku

Zima to ta pora w kalendarzu, którą chyba najtrudniej polubić. Ale nawet przy temperaturze poniżej zera świat nadal może być piękny. Jedni przekonują się o tym za każdym razem, gdy wyglądają przez okno, inni potrzebują mocniejszych dowodów. Jakich? National Geographic wie, dokąd wysłać turystów, aby pokochali zimę.
Harbin Chiny. Festiwal Rzeźb Lodowych i Śniegu w 2010 roku / shutterstock Harbin Chiny. Festiwal Rzeźb Lodowych i Śniegu w 2010 roku / shutterstock Harbin Chiny. Festiwal Rzeźb Lodowych i Śniegu w 2010 roku / shutterstock

Harbin i rzeźby z lodu

Harbin i rzeźby z lodu

Harbin to miasto w północno-wschodnich Chinach. Dawniej znajdowało się w rękach Rosjan, jednak po drugiej wojnie światowej stało się częścią Chin. Pamiątką rosyjskiego osadnictwa w Harbinie jest doroczny Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej i Śniegu. Co roku w styczniu, podczas obchodów Święta Chrztu Pańskiego, prawosławni mieszkańcy miasta mieli w zwyczaju wznosić krzyże wykute w bryłach zamarzniętej wody z rzeki Sungari. Tradycja ta przetrwała do dnia dzisiejszego, ale w nieco innej formie, ponieważ przybrała charakter świeckiego festiwalu. Od 5 stycznia powstają tu imponujące lodowe zamki, pałace, azjatyckie pagody, egipskie piramidy, a także rzeźby (np. postaci z bajek Disneya). Wiele z tych budowli znamy z lekcji historii - w edycji z 2010 roku artyści wznieśli posąg Sfinksa oraz Chiński Mur. Repliki najpiękniej prezentują się nocą, kiedy zostają podświetlone kolorowym światłem.

Blue Hole Belize Morze Karaibskie / shutterstock Blue Hole Belize Morze Karaibskie / shutterstock Blue Hole Belize Morze Karaibskie / shutterstock

Wielka Mezoamerykańska Rafa Koralowa

Wielka Mezoamerykańska Rafa Koralowa

Rafa koralowa w Ameryce Środkowej to drugie co do wielkości zjawisko przyrodnicze tego typu na świecie (po Wielkiej Rafie Koralowej w Australii). Rafa ma długość ponad siedmiuset kilometrów i rozciąga się od Meksyku po Honduras. Niektóre jej odcinki znajdują się w bliskiej odległości od brzegu - zaledwie kilkaset metrów. Turneffe, największy atol na terytorium Belize, leży tylko 35 kilometrów od lądu. Rafa środkowoamerykańska przykuwa uwagę amatorów podwodnych przygód, którzy mogą podziwiać tu w pełnej krasie bogactwa świata zwierząt i roślin. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Blue Hole, czyli olbrzymich rozmiarów lej krasowy, który z lotu ptaka przypomina wypełnianą ciemną wodą studnię.

Tajpej, stolica Tajwanu Tajpej, stolica Tajwanu Tajpej Tajwan / shutterstock

Zachodni Tajwan koleją

Zachodni Tajwan koleją

Tajwańska Kolej Wysokich Prędkości w godzinę pokonuje średnio dwieście kilometrów. Stacje końcowe znajdują się w Tajpej, stolicy tej chińskiej wyspy, oraz w Kaohsiung. Kolej biegnie wzdłuż zachodniego brzegu, a długość torów wynosi ok. 170 kilometrów. Na trasie pociągu znajduje się prawie pięćdziesiąt tuneli. Drogę w obie strony można spokojnie pokonać w ciągu jednego dnia, ale na niektórych przystankach warto zabawić trochę dłużej np. w mieście Hsinchu od 25 lutego do 10 marca 2013 roku będzie miał miejsce bajeczny Festiwal Tajwańskich Latarni. Każdej nocy w tych dniach niebo w najstarszym mieście północnego Tajwanu będzie rozświetlać tysiące lamp.

Park Narodowy Ruaha,Tanzania / shutterstock Park Narodowy Ruaha,Tanzania / shutterstock Park Narodowy Ruaha,Tanzania / shutterstock

Park Narodowy Ruaha w Tanzanii

Park Narodowy Ruaha w Tanzanii

To jeden z największych parków narodowych na terenie Tanzanii, a także jedno z najbardziej dzikich miejsc w kraju. Zamieszkuje go najliczniejsza we wschodniej Afryce populacja słoni. Najlepszy okres do podglądania dzikich zwierząt w Ruaha nastaje wraz z porą deszczową, czyli od stycznia do kwietnia. Można zobaczyć wtedy prawie sześćset gatunków, a m.in. dzioborożce o charakterystycznym czerwonym dziobie (tzw. red-billed hornbill). W okolicy znajdują się luksusowe namioty, które służą turystom jako baza wypadowa podczas safari.

Wielki Kajman Kajmany / shutterstock Wielki Kajman Kajmany / shutterstock Wielki Kajman Kajmany / shutterstock

Kajmany

Kajmany

Kajmany leżą zaledwie godzinę drogi samolotem od Florydy. Archipelag znajdujący się pod kontrolą brytyjską tworzą trzy wyspy, z których największa i najbardziej oblegana przez turystów to wyspa Wielki Kajman. Znajduje się na niej słynna plaża Seven Mile Beach z białym, miękkim piaskiem. Kajmany są ojczyzną olbrzymich żółwi morskich, z których część hoduje się na specjalnych farmach. (Turyści mogą nurkować z nimi w lagunach). To właśnie z obecnością żółwi związana jest pierwsza nazwa archipelagu, jaką w 1503 roku nadał mu jego odkrywca - Krzysztof Kolumb. Obecna funkcjonuje od czasów nieco późniejszych i jest autorstwa Karaibów, plemion indiańskich.

Salvador Brazylia - karnawał / shutterstock Salvador Brazylia - karnawał / shutterstock Salvador Brazylia - karnawał / shutterstock

Karnawał w Ameryce Południowej

Karnawał w Ameryce Południowej

Salvador w stanie Bahia to pierwsza stolica Brazylii. Od 7 do 13 lutego w mieście trwa karnawał, który jest energetyzująca mieszanką rytmów afrykańskich i amerykańskich. W tych dniach ulicami centrum i nadbrzeża maszerują tancerze odziani w kolorowe kostiumy, którzy podrywają uczestników do tańca przy dźwiękach samby i reggae. Karnawał w Salvadorze to jedno z największych i najbardziej zjawiskowych wydarzeń tego typu na świecie. Gromadzi nawet półtora miliona osób.

Park rzeki Chena Alaska USA / shutterstock Park rzeki Chena Alaska USA / shutterstock Park rzeki Chena Alaska USA / shutterstock

Park Rzeki Chena

Park Rzeki Chena

Północnoamerykańska rzeka Chena płynie przez terytorium Alaski. W jej okolicy, na ok. pięciuset kilometrach kwadratowych, utworzono stanowy park rekreacyjny. Miejsce to warto odwiedzić szczególnie zimą, kiedy jego mieszkańcy otwierają sezon na wędrówki z rakietami śnieżnymi oraz... wycieczki rowerowe. W połowie lutego w pobliskim mieście Fairbanks zakończy się liczący tysiąc mil międzynarodowy wyścig psich zaprzęgów zwany Yukon Quest

Salzburg zimą Austria / shutterstock Salzburg zimą Austria / shutterstock Salzburg zimą Austria / shutterstock

Salzburg Austria

Salzburg Austria

Jarmark Bożonarodzeniowy w Salzburgu zadziwi nawet tych, którzy najbardziej opierają się magii świąt. W grudniu każdego roku to alpejskie miasto zamienia się w prawdziwy festiwal smaków i zapachów. Adwentowe jarmarki mają bardzo długą, bo aż wielowiekową tradycję i należą do najpiękniejszych i najciekawszych widowisk tego rodzaju w Europie. Grudniowe świętowanie rozpoczyna parada Krampusa, demonicznej postaci z legend alpejskich, która w Boże Narodzenie nie wynagradza najmłodszych tak, jak robi to Święty Mikołaj, lecz karze ich za złe uczynki. Tuż po świętach, od 23 stycznia do 3 lutego, w Salzburgu odbywa się pełen koncertów Tydzień Mozarta.

Park Yellowstone Montana / shutterstock Park Yellowstone Montana / shutterstock Park Yellowstone Montana / shutterstock

Yellowstone Montana

Yellowstone Montana

Zimą niedźwiedzie Grizzly i Baribale zapadają w sen, a Park Narodowy Yellowstone staje się ciut bardziej bezpieczny. Od połowy grudnia do pierwszych dni marca Yellowstone wygląda zjawiskowo, choć o tej porze ten teren jest też trudniej dostępny. Wiele dróg zostaje zasypanych i wyłączonych z ruchu, dlatego też przed wyjazdem lepiej zaczerpnąć informacje o przejazdach z rzetelnego źródła. Zima sprzyja specjalnie organizowanym wyprawom do świata dzikich zwierząt. Takie całodniowe wycieczki dają okazję do podglądania życia m.in. bizonów, kojotów, wilków i łosi. Można je zamówić w całym pakiecie z dojazdem, ciepłym posiłkiem i noclegiem. Uwaga na temperaturę! W grudniu słupek rtęci spada znacznie poniżej zera (ok. - 10 st. C).

Toronto Kanada / Flickr.com Toronto Kanada / Flickr.com Toronto Kanada / Flickr.com

Toronto Kanada

Toronto Kanada

Mieszkańcy Toronto znakomicie poradzili sobie z niebezpieczeństwami, jakie niosą ekstremalne warunki pogodowe i wybudowali podziemne miasto zwane PATH. Tworzy je prawie trzydzieści kilometrów ulic, przy których wyrosły kina, teatry, hotele, restauracje, centra handlowe oraz pętle autobusowe i stacje metra. Dzięki zadziwiającej przedsiębiorczości Kanadyjczykom w Toronto nie grożą ani upały, ani burze śnieżne. A zimą temperatura powietrza w mieście spada przynajmniej do 20 stopni poniżej zera. O tym, jak żyje podziemna stolica przekona się na pewno ten, kto wybiera się na słynny festiwal kulinarny Winterlicious, który trwa od 25 stycznia do 7 lutego.