10 kierunków na 2013 rok

Zakazane Królestwo w Nepalu, dziki Jukon, starożytne mumie z Peru - rok 2013 będzie rokiem odkryć i wypraw w nieznane, ale także ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Oto, co poleca Lonely Planet.
Restonica, Korsyka / Shutterstock Restonica, Korsyka / Shutterstock Restonica, Korsyka / Shutterstock

Korsyka Francja

Korsyka Francja

Górzysta Korsyka to świetne wyzwanie dla tych, którzy w swoich planach wakacyjnych stawiają na wysiłek, sport i wstawanie wczesnym rankiem. To wyspa idealna na trekking albo ekstremalne kolarstwo. Korsyka leży na Morzu Śródziemnym niedaleko Francji i Włoch. Choć przynależy do Francji, mniejsza odległość dzieli ją od włoskiej Sardynii - zaledwie 19 kilometrów. W 2013 roku Korsykanie będą gospodarzami najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego w kraju - Tour de France. Zawody rozpoczną się 29 czerwca, a skończą się 21 lipca. Będzie to setna rocznica Tour de France. Uczestnicy będą musieli pokonać spore wysokości, a najcięższą próbą sił będzie podjazd pod Col de Vizzavona (1163 m n.p.m.).

Krater Ramon na pustyni Negew, Izrael / fot. Shutterstock Krater Ramon na pustyni Negew, Izrael / fot. Shutterstock Krater Ramon na pustyni Negew, Izrael / fot. Shutterstock

Pustynia Negew Izrael

Pustynia Negew Izrael

Ta wyżynna pustynia zajmuje aż 40% Izraela. Zaniedbana przez dziesiątki lat, współcześnie stanowi dowód na to, że pustynia wcale nie musi oznaczać miejsca, w którym nie ma życia. Oczywiście, są i takie zakątki, gdzie krajobraz Negew wygląda jak nie z tej planety. Do takich obszarów należy rezerwat przyrody Ramon, który swoimi granicami obejmuje największy na Ziemi krater krasowy o tej samej nazwie. Tu i ówdzie znajdują się osady beduińskie, zaś na południu, gdzie Negew ogranicza Zatoka Akaba powstały luksusowe kurorty z salonami SPA takie, jak Eilat.

Królestwo Lo, królestwo Mustang - Nepal / shutterstocka Królestwo Lo, królestwo Mustang - Nepal / shutterstocka Królestwo Lo, królestwo Mustang - Nepal / shutterstocka

Królestwo Lo Nepal

Królestwo Lo Nepal

Buddyjskie Królestwo Lo, znane również jako Mustang albo Zakazane Królestwo, leży w Himalajach na wysokości 2,5 tys. m n.p.m. Oficjalnie jest częścią Nepalu, ale zarówno kulturowo, jak i geograficznie bliższe jest Tybetowi, od którego dzieli go maksymalnie 80 kilometrów (tyle wynosi odległość, licząc od północy na południe). Do 1992 roku turystów obejmował zakaz wstępu na teren Królestwa Lo. Dziś pozwolenia na pieszą wędrówkę po wyznaczonym terenie otrzymuje do tysiąca osób rocznie. Z Polski wycieczki trekkingowe w tę część świata organizują specjalne biura podróży.

Co ciekawe, w Królestwie Mustang, które oficjalnie utraciło taki status w 2008 roku, życie wciąż toczy się dawnym torem. Jego rdzenni mieszkańcy - Lobowie - żyją w zgodzie z tradycjami, zasadami religijnymi, a przede wszystkim z naturą.

Jukon Kanada / shutterstock Jukon Kanada / shutterstock Jukon Kanada / shutterstock

Jukon Kanada

Jukon Kanada

Pasma górskie ze szczytami powyżej 3 tys. m n.p.m., dzikie lasy, tundra, lodowate wody rzek i Morza Beauforta - Jukon w Kanadzie to miejsce zadziwiające. Tędy biegnie pasmo Kordylierów, a tuż za granicą zachodnią znajduje się Alaska. Tutaj też leży najwyższy szczyt Kanady - Logan (prawie 6 tys. m n.p.m.). Terytorium Jukonu obfituje w złoża minerałów, przede wszystkim złota, srebra i gazu ziemnego. Mimo to niska temperatura powietrza w ciągu roku - Jukon cechuje klimat subarktyczny - sprawia, że miejsce to jest jednym z najsłabiej zaludnionych obszarów na Ziemi. Wakacje w miesiącach letnich w tej części Kanady upłyną pod znakiem subpolarnych chłodów (ok. 10-15 stopni C).

Chachapoyas Peru / shutterstock Chachapoyas Peru / shutterstock Chachapoyas Peru / shutterstock

Chachapoyas Peru

Chachapoyas Peru

Miasto położone jest na wysokości 2,3 tys. m n.p.m. w peruwiańskich Andach. Niedaleko znajduje się jeden z najwyższych wodospadów świata - wodospad Gocta (771 m). Ze względu na to, że jest schowany wysoko w Andach, został odkryty dopiero w 2002 roku. W odległości 50 kilometrów od Chachapoyas mieści się także starożytne miasto zwane Karija. Słynie ono z siedmiu sarkofagów sprzed ośmiuset lat umieszczonych w niecce urwiska (w latach siedemdziesiątych jedna z ośmiu wówczas mumii spadła w przepaść podczas trzęsienia ziemi).

Floryda USA / shutterstock Floryda USA / shutterstock Floryda USA / shutterstock

Południowe wybrzeże USA

Południowe wybrzeże USA

Rejon Zatoki Meksykańskiej ostatnio kojarzymy negatywnie. To tu w kwietniu 2010 roku miała miejsce katastrofa ekologiczna, jaką wywołały eksplozja i zatonięcie platformy wiertniczej Deepwater Horizon (niedaleko Louisiany). Wyciek ropy na ogromną skalę spowodował koszmarne skutki w świecie zwierząt. Dwa lata po tragedii szkody wydają się znacznie mniejsze, jednak w niektórych częściach zatoki wciąż obowiązuje zakaz połowu ryb. Miejsce to na powrót odwiedzają turyści.

***

Pięć amerykańskich stanów, które leżą nad Zatoką Meksykańską nosi wspólną nazwę "Gulf States". "Zatokową" piątkę tworzą (od wschodu): Floryda, Alabama, Mississippi, Louisiana i Teksas. Znajdują się tutaj takie metropolie, jak Houston i Nowy Orlean. Południowe wybrzeże USA tworzy cała sieć zatoczek i lagun, ale miejscami występują same bagna, które wykorzystuje się w gospodarce wodnej. Mimo że zdarzają się tu huragany i powodzie, tę część świata nieustannie odwiedzają miłośnicy plaż, kąpieli w ciepłej wodzie i klimatu subtropikalnego, jaki panuje m.in. w Hiszpanii.

Karyntia Austria / shutterstock Karyntia Austria / shutterstock Karyntia Austria / shutterstock

Karyntia Austria

Karyntia Austria

Na terenie Karyntii leżą Wysokie Taury i Alpy. Atrakcyjne położenie geograficzne dobrze wykorzystują jej przedsiębiorczy mieszkańcy. Ten austriacki land jest świetnie przystosowany do turystyki zimowej. Niemal na każdym szczycie alpejskim znajduje się stacja narciarska. Ale nie tylko ze znakomitych warunków do uprawiania sportów słynie Karyntia. Znajduje się tutaj prawie 1300 jezior! Wiele z nich idealnie nadaje się do wędkowania.

Palawan Filipiny / shutterstock Palawan Filipiny / shutterstock Palawan Filipiny / shutterstock

Palawan Filipiny

Palawan Filipiny

Wąska i długa wyspa Palawan leży w zachodniej części archipelagu Filipin. Oprócz piaszczystych plaż, które obmywają błękitne wody Morza Południowochińskiego, wyspa Palawan ma wiele nietypowych atrakcji - park podwodny i park rzeki podziemnej, oba wpisane na listę obiektów UNESCO, jaskinie i malownicze jeziora. Do tej pory tę część Filipin penetrowali głównie backpackerzy, ale ożywienie turystyczne z pewnością nastąpi wraz z planowanym otwarciem nowych, atrakcyjnych połączeń lotniczych. Wyrastające jak grzyby po deszczu eleganckie kurorty zapowiadają dobre dla turystów czasy na wyspie Palawan.

Wewnętrzne morze Japoni - most Akashi Kaikyo, najdłuższy na świecie; łączy wyspy Honsiu i Awaji / shutterstock Wewnętrzne morze Japoni - most Akashi Kaikyo, najdłuższy na świecie; łączy wyspy Honsiu i Awaji / shutterstock Wewnętrzne morze Japoni - most Akashi Kaikyo, najdłuższy na świecie; łączy wyspy Honsiu i Awaji / shutterstock

Wewnętrzne Morze Japońskie Japonia

Wewnętrzne Morze Japońskie Japonia

Morze położone jest w południowej części Japonii. Gdyby nie kilka wąskich cieśnin, którymi łączy się z wodami Pacyfiku i Morza Japońskiego, byłoby zupełnie odcięte od większych akwenów. Otaczają je wyspy Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Między największą wyspą w kraju, czyli Honsiu a najmniejszą - Sikoku znajduje się całe mnóstwo niedużych wysp, po których podróżowanie może być alternatywą dla zwiedzania tutejszych metropolii takich, jak Okyama, czy położona dalej od morza Hiroszima.

Neapol, Włochy Neapol, Włochy Shutterstock

Kampania Włochy

Kampania Włochy

Włoska Kampania słynie z takich atrakcji, jak starożytna osada Pompeje, zniszczone wskutek erupcji Wezuwiusza oraz miasto z najlepszą pizzą na świecie - Neapol. W kwietniu i czerwcu 2013 roku Neapolitańczycy będą gospodarzami czwartego Światowego Forum Kultur ONZ. Ogromny zastrzyk gotówki przewidziany na tę okazję sprawić ma, że już za niespełna rok miasto stanie się prawdziwą stolicą kultur z całego świata. Organizatorzy zapowiadają wielkie wystawy artystyczne, warsztaty, pokazy cyrkowe, dużo dobrego kina, tańca i znakomitej muzyki.

Więcej o: