Nie tylko Halloween. Tak pamięć po przodkach celebrują na świecie

Podczas gdy Amerykanie (i nie tylko) hucznie i radośnie świętują Halloween, wiele miejsc na świecie bawi się w swoim, często bardzo oryginalnym, stylu. Oto zestawienie imprez alternatywnych do Halloween.
D~a de Muertos (Dzień Zmarłych), Oaxaca, Meksyk / fot. Shutterstock D~a de Muertos (Dzień Zmarłych), Oaxaca, Meksyk / fot. Shutterstock D~a de Muertos (Dzień Zmarłych), Oaxaca, Meksyk / fot. Shutterstock

Dia de Muertos (Dzień Zmarłych), Oaxaca, Meksyk

Dia de Muertos (Dzień Zmarłych), Oaxaca, Meksyk

Data: 1 i 2 listopada

Zaproszeni: wszyscy, szczególnie zmarli.

Dia de los Muertos, czyli Dzień Zmarłych to najstarsze religijno-etniczne święto Meksyku i jeden z najlepiej znanych na świecie festiwali. Jego symbolem są szkielety z papier-mâché i czaszki z cukru, tak samo charakterystyczne dla Dia de los Muertos, jak wydrążone z dyni czaszki dla Halloween.

Dia de los Muertos jest wspominaniem dusz, które odeszły, ale święto ma radosny charakter. Meksykanie wierzą, że ich zmarli bliscy nadal egzystują i 1 i 2 listopada mogą wrócić na chwilę do swoich domów, by cieszyć się w towarzystwie swoich świętujących rodzin. Dlatego starają się pomóc duszom znaleźć drogę powrotną do domu i jak najlepiej ich powitać. Służą temu wszystkie obrzędy i ozdoby, takie jak łuk z jasnożółtych nagietków lub aksamitek - symboliczna brama prowadząca ze świata podziemnego do świata żywych. Wznosi się również ołtarz, a na nim układa dary dla duchów - kwiaty, wstążki, kolorowe świeczki, owoce i kukurydzę. Bardzo ważny jest pojemnik z wodą i pan de muertos (czyli chleb zmarłych), aby duchy mogły się posilić po długiej podróży z podziemnego świata.

Święto to jest szczególnie istotne dla rodzin, które w ubiegłym roku przeżyły bolesną stratę i pogrążone są w żałobie. Kobiety spędzają cały dzień w kuchni i gotują ulubione potrawy zmarłej osoby. Przygotowują je specjalnie na ucztę ku czci zmarłego, którą spożywa się w gronie rodziny i przyjaciół.

Pierwszy dzień świąt (1 listopada) - czyli Dzień Małych Aniołków - poświęcony jest zmarłym dzieciom. Tego dnia na ołtarzu  układa się zabawki, które niegdyś do nich należały.

Najważniejszym punktem uroczystości jest wizyta na cmentarzu. Rodziny spędzają cały dzień na porządkowaniu i ozdabianiu grobów świeczkami i kwiatami. Potem odbywa się piknik i tańce do muzyki granej przez mariachi. Ulice wypełniają się papierowymi kościotrupami naturalnej wielkości, ubranymi w suknie i biżuterie, kwiatowe boa i kapelusze. Również sklepy pełne są miniaturowych trumienek, czaszek i szkieletów z czekolady, marcepanu, papieru, kartonu lub gliny. Często szkielety przedstawiane sa w trakcie wykonywania czynności typowych dla żywych: jazdy na rowerze, grania na instrumentach czy brania ślubu.

Dia de los Muertos pochodzi jeszcze z tradycji azteckiej, szacowanej na 3000 lat. Pierwotnie wypadało w sierpniu, ale konkwistadorzy przenieśli je na listopad, aby połączyć je z tradycją chrześcijańską. Święto odbywa się w całym kraju, ale najintensywniej obchodzone jest na południu Meksyku. Mixquic, południowo-wschodnia część miasta Meksyk, znana jest jako Miasto Umarłych ze względu na odbywające się tu procesje. Godnym uwagi miejscem jest też Oaxaca ze względu na cmentarne obchody i doroczny konkurs na najpiękniejszy ołtarz.

Dia de Muertos (Dzień Zmarłych), Oaxaca, Meksyk / fot. ShutterstockDia de Muertos (Dzień Zmarłych), Oaxaca, Meksyk / fot. Shutterstock

La Diablada, Puno, Peru / fot. Shutterstock La Diablada, Puno, Peru / fot. Shutterstock La Diablada, Puno, Peru / fot. Shutterstock

La Diablada, Puno, Peru

La Diablada, Puno, Peru

Data: tydzień przed 5 listopada

Zaproszeni: tylko demony znad jeziora Titicaca.

Ważne: warto zaopatrzyć się w szklaneczkę peruwiańskiej brandy.

La Diablada to południowoamerykańskie święto, podczas którego mężczyźni przebierają się za rogate diabły, a kobiety występują w falbaniastych sukniach i melonikach. Po hiszpańsku oznacza "taniec diabłów". Na temat pochodzenia La Diablady krążą różne historie. Jedna z wersji mówi, że święto obchodzi się, by uczcić dzień wyjazdu z Peru diabelskich konkwistadorów pod koniec XIX wieku. Inna, że to procesja ku czci starożytnych duchów znad jeziora Titicaca.

Na czele procesji staje Książę Ciemności. Towarzyszą mu tancerze, którzy trzęsą się jak opętani. Elementem chrześcijańskim, który przedostał się do Diablady, jest czerwony smok z krzyżem na szyi.

Procesja odbywa się głównie w Puno - mieście w Peru, położonym nad jeziorem Titicaca, ale istnieje styl tańca właściwy dla Ekwadoru i odmiany Diablady w Argentynie, USA, a nawet w... Austrii.

La Diablada, Puno, Peru / fot. ShutterstockLa Diablada, Puno, Peru / fot. Shutterstock

Bonfire Night (Noc Guy'a Fawkesa), High St. Lewes, East Sussex, Anglia, Wielka Brytania / fot. Shutterstock Bonfire Night (Noc Guy'a Fawkesa), High St. Lewes, East Sussex, Anglia, Wielka Brytania / fot. Shutterstock Bonfire Night (Noc Guy'a Fawkesa), High St. Lewes, East Sussex, Anglia, Wielka Brytania / fot. Shutterstock

Bonfire Night (Noc Guy'a Fawkesa), High St. Lewes, East Sussex, Anglia, Wielka Brytania

Bonfire Night (Noc Guy'a Fawkesa), High St. Lewes, East Sussex, Anglia, Wielka Brytania

Data: 5 listopada

Ważne: podczas obchodów nie należy dyskutować na tematy związane z wyznaniem.

Bonfire Night, którą można przetłumaczyć jako Noc Ognisk, to angielskie święto upamiętniające wydarzenia z 5 listopada 1605 roku. Odpalane tej nocy ogniska i fajerwerki mają przypominać o nieudanym zamachu, który miał przywrócić w Anglii katolicyzm. Planowano wysadzić w powietrze Parlament wraz z królem, Jakubem I, jego najstarszymi synami oraz parlamentarzystami. Zamachowcem samobójcą miał być ochotnik - katolik, Guy Fawkes. Miał podpalić zgromadzoną pod sklepieniem sali obrad całą górę beczek z prochem strzelniczym. Ostatecznie zamach udaremniono, Guy Fawkes został pojmany, był torturowany przez kilka dni, w końcu powieszony, utopiony i poćwiartowany razem z innymi spiskowcami. Ku pamięci męczennika święto jest również nazywane Nocą Guy'a Fawkesa.

W przeddzień święta angielskie dzieci przygotowują kukłę Guy'a zrobioną ze szmat i wypełnioną łatwopalnym materiałem. Potem chodzą z kukłą po ulicach i proszą o drobne dla Guy'a, co jest odpowiednikiem "trick or treat" (cukierek albo psikus) na Halloween. Nocą kukła jest podpalana ku radości zgromadzonych. Dorośli piją grzane wino, a dzieci odpalają zimne ognie. Niebo pełne jest rozbłysków z fajerwerków i petard, istny raj dla piromanów.

Bonfire Night (Noc Guy'a Fawkesa), High St. Lewes, East Sussex, Anglia, Wielka Brytania / fot. Heather Buckley/CC/WikipediaBonfire Night (Noc Guy'a Fawkesa), High St. Lewes, East Sussex, Anglia, Wielka Brytania / fot. Heather Buckley/CC/Wikipedia

Miasteczko Rocca Canterano, Włochy / fot. Shutterstock Miasteczko Rocca Canterano, Włochy / fot. Shutterstock Miasteczko Rocca Canterano, Włochy / fot. Shutterstock

Festa del Cornuto (Święto Rogaczy), Rocca Canterano, Włochy

Festa del Cornuto (Święto Rogaczy), Rocca Canterano, Włochy

Data: listopad

Festa del Cornuto, Święto Rogaczy, czyli - ni mniej, nie więcej - zdradzanych mężów, odbywa się w Rocca Canterano, włoskiej miejscowości położonej niedaleko Rzymu. Dlaczego akurat tam? Tego nie wie nikt. Wiadomo za to, że obchody tego dziwnego święta wcale nie są ponure. Główną ulicą miasta przechodzi kolorowy pochód przebranych aktorów recytujących przeróżne żarty na temat niecnego występku zdrady. Pouczająco i zabawnie, ale czy działa...?

Pirates Week (Piracki Festiwal), George Town, Wielki Kajman, Kajmany / fot. Shutterstock Pirates Week (Piracki Festiwal), George Town, Wielki Kajman, Kajmany / fot. Shutterstock Pirates Week (Piracki Festiwal), George Town, Wielki Kajman, Kajmany / fot. Shutterstock

Pirates Week (Piracki Festiwal), George Town, Wielki Kajman, Kajmany

Pirates Week (Piracki Festiwal), George Town, Wielki Kajman, Kajmany

Data: połowa listopada

Warto przebrać się za pirata - opaska na oko i hak mile widziane.

Piracki Festiwal na Kajmanach to propozycja dla młodych zawadiaków. Trwa 10 dni, a w programie jest muzyka, tańce, przebieranki, gry i zabawy oraz bitwa morska. Podczas festiwalu można zobaczyć repliki siedemnastowiecznych galeonów i innych łodzi, odgrywany jest też atak na port w George Town. Narodowy festiwal Kajmanów nas może nieco dziwić, a z trzema pierwszymi świętami wspólną ma tylko datę, ale co kraj, to obyczaj.

Wielki Kajman, Kajmany / fot. ShutterstockWielki Kajman, Kajmany / fot. Shutterstock

Więcej o: