Sahara (Egipt, Tunezja, Maroko itd.)
Sahara jest największą gorącą pustynią na Ziemi, rozciąga się przez całą Afrykę Północną, od Oceanu Atlantyckiego do Morza Czerwonego. Dzięki temu, że zajmuje tak ogromny obszar, wycieczki na Saharę można robić z kurortów w tak popularnych turystycznie krajach jak Egipt, Tunezja i Maroko. Sahara kojarzy się z ciągnącymi się w nieskończoność piaszczystymi wydmami, tymczasem piaszczyste formacje stanowią tylko jej część, a w dużej części pustynia ta przypomina monotonny ugór i kamienne równiny i wniesienia. Na Saharze można też znaleźć kremowe skały wapienne w fantazyjnych kształtach, z których słynie część egipskiej Sahary, tzw. Biała Pustynia.
Karawana turystów idzie przez Saharę, Maroko / fot. Shutterstock
Zróżnicowanie krajobrazowe Sahary sprawia, że wyjazdy na tę pustynię są niezwykle atrakcyjne. Możliwości mamy mnóstwo - od kilkugodzinnych wycieczek, przez popularne dwudniowe wycieczki fakultatywne w ramach wyjazdów pobytowych do Tunezji czy Maroka połączone ze zwiedzaniem wiosek beduińskich, aż po wielodniowe wyprawy dla najodważniejszych i najbardziej odpornych na trudy turystów.
Wybierając się nawet na krótką wycieczkę na Saharę trzeba pomyśleć o odpowiednim stroju i wyposażeniu - konieczne jest nakrycie głowy, wygodne buty - mogą być sportowe sandały albo lekkie buty sportowe, okulary przeciwsłoneczne, mały plecak na wodę oraz zabezpieczenie aparatu fotograficznego przed piaskiem.
Dekoracja do Gwiezdnych Wojen, Sahara, Tunezja / fot. Shutterstock
Wadi Rum (Jordania)
Jordańska pustynia Wadi Rum nie jest duża, ale słynie z wyjątkowej malowniczości, fantazyjnych formacji skalnych oraz pozostałości dawnej kultury Nabatejczyków. Wadi Rum jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od Akaby i podobnie od Petry, i stanowi stały punkt wycieczek do Jordanii.
Nieodzownym elementem wycieczek na pustynię Wadi Rum są noclegi w beduińskich namiotach pod rozgwieżdżonym pustynnym niebem, ale warunki w tych obozach zaskoczą osoby spodziewające się, że będzie tu prymitywnie. W obozach jest bieżąca, czasem nawet ciepła woda, komfortowe łóżka i smaczne posiłki. Beduini natomiast nie przypominają nawykłych do niewygód, twardych mieszkańców pustyni, a zamożnych biznesmenów z nowoczesnymi modelami telefonów komórkowych przy uszach i w drogich jeepach.
Odrobina luksusu nie zmienia jednak faktu, że wizyta na Wadi Rum pozostaje niezapomnianym przeżyciem, głównie ze względu na urodę tego miejsca. Zwiedzać pustynię można na różne sposoby: jeepem, na wielbłądzie albo pieszo.
Pustynia Wadi Rum, Jordania / fot. Shutterstock
Salar de Uyuni (Boliwia)
Salar de Uyuni to pustynia solna, znajdująca się na wysokości ponad 3500 m n.p.m. Zamiast piasku jest tu sól ciągnąca się po horyzont, podobno znajduje się tutaj aż 10 miliardów ton tego surowca. Ze spękanej białej skorupy solnej wystają wzgórza zwane wyspami, porośnięte przez kaktusy i osiągające wysokość do 9 metrów. Wycieczkę na solną pustynię można połączyć ze zdobywanie wulkanów i podziwianiem gejzerów.
Zwiedzanie pustyni bez przewodnika jest praktycznie niemożliwe. Wycieczki na Salar de Uyuni wyjeżdżają z miejscowości Uyuni, gdzie znajdują się agencje turystyczne wyspecjalizowane w wyprawach na pustynię i zapewniające niezbędne wyposażenie, gdyż na pustynię trzeba zabrać ze sobą wszystko, co tam może być potrzebne, poczynając od sprzętu biwakowego, po wodę, jedzenie, zapas paliwa i ciepłe ubrania - na tej pustyni w nocy temperatura często spada do temperatur ujemnych. Na Salar de Uyuni można wybrać się zarówno na kilka godzin, jak i kilka dni, łącząc wycieczkę pustynną z górską.
Pustynia Salar de Uyuni, Boliwia / fot. Shutterstock
Negew (Izrael)
Wyżynna pustynia Negew zajmuje aż 40 proc. terytorium Izraela, czyli prawie całe południe tego kraju. Mimo jałowej ziemi i klimatu nieprzychylnego człowiekowi, była zamieszkana od starożytności. Dziś pozostałości dawnych osad zainteresują pasjonatów archeologii. Pustynia jest pełna także innych ciekawych miejsc, chociażby takich, jak największy na świecie krater krasowy ? Ramon.
Największym miastem w regionie jest Beer Szewa, ale nocować można także w którymś z licznych kibuców, mniejszych miasteczek czy osad beduińskich.
Pustynię Negew najlepiej zwiedzać wypożyczonym samochodem z napędem na cztery koła. Do wielu ciekawych miejsc prowadzą drogi szutrowe. Od piątkowego do sobotniego wieczoru w Izraelu trwa szabat, nie da się wtedy nic załatwić, zwłaszcza w regionach zamieszkanych przez ortodoksyjnych Żydów. Można się wtedy przemieszczać wypożyczonym samochodem, ale mogą nas spotkać przykrości ze strony religijnych mieszkańców.
Koziorożec przy kraterze Ramon, pustynia Negev, Izrael / fot. Shutterstock
Gobi (Mongolia/Chiny)
Gobi to druga pod względem wielkości pustynia świata, najbardziej wysunięta na północ, składająca się z licznych mniejszych żwirowo-kamienistych pustyń, półpustyń oraz stepów, pomiędzy którymi piętrzą się górskie pasma; niewiele jest tu terenów piaszczystych, które z pustyniami kojarzą się najbardziej.
Pustynia Gobi leży głównie na terenie Mongolii, ale wkracza też do Chin i coraz bardziej rozrasta się w tym kraju, głównie na skutek działalności człowieka.
Surowe tereny przyciągają turystów spragnionych mocnych wrażeń. Na Gobi można się wybrać ze zorganizowaną wyprawą z biura podróży, ale odważniejsi globtroterzy pokonują ją na własną rękę, jeepami, konno, na wielbłądach, a nawet rowerami. Klimat na Gobi jest skrajny - latem upały przekraczają 40°C, a zimą temperatura potrafi spaść poniżej -40°C, dlatego najlepiej wybrać się tutaj wiosną albo jesienią.
Pustynia Gobi widziana z lotu ptaka, Mongolia / fot. Shutterstock
Atacama (Chile)
Pustynia Atacama to jeden z najbardziej suchych obszarów na ziemi, na pustyni trafiają się miejsca, w których nigdy nie zanotowano opadów - od czasu, gdy prowadzone są pomiary! Ciekawostką tego obszaru są solniska w kotlinach oraz suche bagna. Pustynia, piaszczysta i kamienista, leży na zróżnicowanej wysokości, do 500 do 2000 m n.p.m. Nieliczne rośliny, które tam rosną, to głównie kolczaste krzewy, juka, opuncje i agawa oraz potężne kaktusy. Na Atacamie zdarzają się potężne trzęsienia ziemi.
Pustynia jest zamieszkała, żyje tutaj aż milion osób, mieszkających przeważnie w miastach. Przez pustynię przebiega Droga Panamerykańska, która jest głównym szlakiem komunikacyjnym w regionie. Wiele wycieczek na Atacamę wyrusza z miasteczka San Pedro de Atacama, a jednym z popularniejszych celów jest Dolina Księżycowa z fantastycznymi formacjami skalnymi. Wycieczki chętnie też docierają do Salar de Atacama, czyli wyschniętego jeziora przypominające pole solne.
Droga do San Pedro de Atacama / fot. Shutterstock
Wielka Pustynia Piaszczysta (Australia)
Wielka Pustynia Piaszczysta to prawie niezamieszkany, równinny obszar w północno-zachodniej części Australii, wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Pustynia to wydmy, obszary gliniaste i żwirowe, urozmaicone ciekawymi ostańcami. Pustynię pokrywają też wysuszone trawy oraz nieliczne drzewa. Można tu spotkać wielbłądy, kangury i strusie.
Mimo, że ludzie tu nie mieszkają, na Wielką Pustynie Piaszczystą trafiają ambitni globtroterzy. Znana i wymagająca jest Canning Stock Route ? trasa prowadząca przez trzy pustynie: Wielką i Małą Piaszczystą oraz Gibsona. Wycieczka tą trasą jest niebezpieczna i potrzebne jest na nią zezwolenie władz. Do takiej wyprawy trzeba się dobrze przygotować i zabrać ze sobą odpowiedni zapas jedzenia, wody oraz paliwa. Przez pustynię najlepiej podróżować samochodem terenowym, ale zdarzają się śmiałkowie, którzy pokonują ją pieszo.
Goanna, australijska jaszczurka / fot. Shutterstock
Namib (Namibia/Angola)
Pustynia Namib rozciąga się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w Namibii i częściowo w Angoli. Słowo Namib oznacza "miejsce, gdzie nic nie ma". Północna część pustyni ma zupełnie inny charakter niż południowa - jest kamienista, dochodzi do oceanu i nosi ponurą nazwę Wybrzeża Szkieletowego. Z kolei na południu dominuje piasek - żółty bliżej morza i czerwony w głębi lądu - z wysokimi wydmami, dochodzącymi do 300 metrów wysokości. Na pustyni panują wysokie temperatury, a piasek potrafi nagrzać się do temperatury nawet 80°C.
Warunki do życia na pustyni Namib są tak trudne, że pustynia jest niezamieszkana, ale na jej terenie można się poruszać drogami szutrowymi. Turystów nie ma tu wielu, miejsce jest więc idealne dla doświadczonych globtroterów, którzy chcą zmierzyć się z surową naturą i nie boją się ekstremalnych warunków, a także są dobrze wyposażeni na wyprawę, podczas której będą zdani tylko na siebie.
Wydmy na pustyni Namib, Namibia / fot. Shutterstock
Mojave (USA)
Pustynia Mojave to jedno z najgorętszych miejsc w USA. Pustynia zawdzięcza nazwę plemieniu Mohave, które zamieszkiwało te tereny. W większość położona jest w Kalifornii, ale zahacza także o stany Utah, Nevada i Arizona. Piaszczysto-żwirowa pustynia obejmuje kilka parków narodowych, w tym Park Narodowy Joshua Tree oraz Park Narodowy Zion. Szczególnie ten pierwszy park jest popularny wśród turystów ze względu na bliskość miast, znajduje się tam kilka kempingów i wytoczonych jest kilkaset kilometrów tras pieszych. Innym popularnym miejscem na pustyni Mojave jest wypełniona popękaną słoną skorupą Dolina Śmierci, czyli obszar depresji z temperaturami sięgającymi 50°C. Najsłynniejszą rośliną na pustyni jest drzewo Jozuego, drzewo agawowate z ostrymi i kłującymi liśćmi.
Na pustyni Mojave można obozować praktycznie wszędzie oprócz rezerwatów Indian, z zaznaczeniem, że w parkach narodowych i stanowych wymagane jest zezwolenie.
Kojot na pustyni Mojave, USA / fot. Shutterstock
Pustynia Błędowska
Namiastkę pustyni mamy też w Polsce. Pustynia Błędowska, bo o niej mowa, stanowi 33-kilometrowy obszar piasków lotnych i rozciąga się od Błędowa do wsi Chechło. Znajdziemy tu wydmy piaszczyste, na których z mizernym skutkiem próbują się zakorzenić rośliny, najwięcej piaszczystych terenów jest w okolicach Chechła. W gorące dni lepiej się tu nie wypuszczać na wycieczki, latem piasek nagrzewa się do temperatury nawet 70°C.
Przez Pustynię Błędowską poprowadzono kilka szlaków turystycznych, pieszych i konnych. Od Błędowa do miejscowości Klucze prowadzi żółty "Szlak Pustynny" oraz pomarańczowy szlak jeździecki. Południowa część pustyni do końca 2013 roku jest zamknięta ze względu na prace związane z ochroną przyrody.
Dobrą bazą wypadową na Pustynię Błędowską jest Chechło, gdzie można znaleźć niedrogie miejsca noclegowe.