Tajemnicze miejsca na świecie: góry z duchami

Górskie szczyty, zwłaszcza te charakterystyczne bądź wysokie, według legend są siedzibą bogów lub złych duchów. Oto 10 gór na świecie, które są silnie związane z magicznymi wierzeniami.
Uluru, Australia / fot. Peter Nijenhuis/CC/Flickr.com Uluru, Australia / fot. Peter Nijenhuis/CC/Flickr.com Uluru, Australia / fot. Peter Nijenhuis/CC/Flickr.com

Uluru (Australia)

Uluru (Australia)

Uluru to tajemnicza, samotna, rdzawoczerwona skała tkwiąca pośrodku australijskiej pustyni. Aborygeni wierzą, że wokół tej gigantycznej, mającej 348 metrów wysokości i blisko 3 km długości skały, mieszkają duchy przodków, a dokładniej krzyżują się tu drogi ich pośmiertnych wędrówek. Mają o tym świadczyć malowidła w jaskiniach wokół Uluru, przedstawiające wydarzenia z czasu snu, który według wierzeń miejscowych był czasem powstawania świata. O dziwnych zjawiskach związanych z Uluru krążą różne opowieści. Podobno turyści, którzy zabierają na pamiątkę tutejsze kamienie, mają pecha w życiu, zaś kamienie powracają na miejsce.

Uluru, Australia / fot. The guenni/CC/Flickr.comUluru, Australia / fot. The guenni/CC/Flickr.com

Na górę Uluru można się wspinać, ale jest to niemile widziane przez Aborygenów. Apelują, aby turyści zrezygnowali z tej aktywności, gdyż może ona zakłócać duchom ich odwieczną wędrówkę. Wielu śmiałków, którzy nie posłuchali apelu, straciło tu życie. Nie wiadomo jednak, czy zaszkodziły im duchy przodków, czy też zwyczajnie spadli z wysoka albo dostali ataku serca z powodu nadmiernego wysiłku przy dużym upale.

Góra Cerro Rico, Boliwia / fot. Shutterstock Góra Cerro Rico, Boliwia / fot. Shutterstock Góra Cerro Rico, Boliwia / fot. Shutterstock

Cerro Rico (Boliwia)

Cerro Rico (Boliwia)

Skarby nie zawsze przynoszą szczęście. Przykładem tego jest Cerro Rico w Boliwii, góra o wysokości 4824 m n.p.m., która kryje w sobie złoża srebra. Kiedy Hiszpanie skolonizowali ten teren, bezlitośnie wykorzystywali Indian do wydobywania cennego kruszcu. Cerro Rico pochłonęła już kilka milionów ofiar. Kopalnia ma swojego diabła - El Tio, który panuje pod ziemią i któremu składa się ofiary (najczęściej kokę i papierosy) z nadzieją, że uchroni to od wypadków.

Góra Cerro Rico, Boliwia / fot. ShutterstockGóra Cerro Rico, Boliwia / fot. Shutterstock

Górnicy nadal wydobywają srebro z wnętrza Cerro Rico i nadal jest to niebezpieczne, ale już nie tak bardzo, jak przed laty. Kopalnię srebra można zwiedzać, wycieczki organizują lokalne agencje turystyczne. Wewnątrz kopalni znajduje się diabelska podobizna, a atrybutem El Tio jest potężny penis. W ramach ofiary należy obficie oblać go alkoholem.

Brocken, Niemcy / fot. Tobi1969/CC/Wikipedia.com Brocken, Niemcy / fot. Tobi1969/CC/Wikipedia.com Brocken, Niemcy / fot. Tobi1969/CC/Wikipedia.com

Brocken (Niemcy)

Brocken (Niemcy)

Niemiecka góra Brocken położona w górach Harzu uchodzi za tradycyjne miejsce sabatu czarownic. Tu również według wierzeń Germanów miały odbywać się noce zmarłych i złych duchów. Brocken był kojarzony z Nocą Walpurgii, podczas której czarownice miały tu przylatywać na miotłach na orgie.

Widmo Brockenu widziane w Tatrach / fot. ShutterstockWidmo Brockenu widziane w Tatrach / fot. Shutterstock

Magia góry wiąże się także ze zjawiskiem optycznym zwanym widmem Brockenu, które po raz pierwszy zaobserwowano właśnie tutaj. Polega ono na tym, że powiększony, czasem otoczony barwnymi kręgami (zwanymi glorią) cień osoby stojącej na górze, pojawia się na chmurze poniżej tej osoby. Widmo Brockenu występuje bardzo rzadko i ma miejsce tylko wtedy, gdy człowiek znajduje się na linii pomiędzy słońcem a chmurą, która działa jak ekran. Podobno ten, kto zobaczy widmo Brokenu, będzie miał pecha i umrze w górach. Jeśli jednak nieszczęśnikowi uda się zobaczyć widmo Brockenu trzykrotnie, wówczas złe uroki zostaną odegnane i będzie mógł chodzić po górach bezpiecznie.

Wulkan Hekla, Islandia / fot. JMiall/CC/Wikipedia Wulkan Hekla, Islandia / fot. JMiall/CC/Wikipedia Wulkan Hekla, Islandia / fot. JMiall/CC/Wikipedia

Hekla (Islandia)

Hekla (Islandia)

Hekla to najwyższy i najaktywniejszy wulkan na Islandii, a także jeden z najaktywniejszych na świecie, stąd też przypisuje mu się złe właściwości i określa jako wrota piekieł. Wybuchy Hekli nie są gwałtowne, ale jej ciągła głośna aktywność od lat wywołuje niepokój mieszkańców. Według legend każda potępiona dusza w drodze do piekła przechodzi przez wskazywany przez kruki krater Hekli, żarzące się w czasie erupcji skały to cierpiące dusze, a odgłosy wulkanu - nic innego, jak jęki nieszczęśników smażących się w piekle. Inne podania głoszą, że do wnętrza krateru trafił Judasz, ukarany za zdradę Jezusa. Na Hekli ponoć grasują też ciemne moce i odbywają się sabaty czarownic.

Hekla, Islandia / fot. ShutterstockHekla, Islandia / fot. Shutterstock

O tym, czy na tym wulkanie rzeczywiście siedzą demony, można przekonać się osobiście. Na Heklę można wejść, ale jedynie wtedy, gdy jest spokojna i pod warunkiem, że dopisze pogoda, a takie momenty nie zdarzają się często, ponieważ najczęściej wierzchołek tonie w chmurach, czemu zresztą wulkan zawdzięcza swą nazwę - Hekla znaczy "czepek, płaszcz z kapturem".

Kilimandżaro, Tanzania / fot. Shutterstock Kilimandżaro, Tanzania / fot. Shutterstock Kilimandżaro, Tanzania / fot. Shutterstock

Kilimandżaro (Tanzania)

Kilimandżaro (Tanzania)

Wnosząca się nad gorącą Afryką ogromna, pokryta śnieżną czapą góra (a dokładniej wygasły wulkan), od dawna otoczona była setkami legend oraz kultem miejscowych plemion. Zgodnie z wierzeniami Kilimandżaro miały zajmować złe duchy, które strzegły srebra znajdującego się na szczycie. Kto dotknął tego skarbu, tego miała spotkać natychmiastowa śmierć. Według innych legend Kilimandżaro uchodziło natomiast za górę światłości.

Mimo respektu, jaki Kilimandżaro budzi wśród miejscowych, góra jest celem licznych wypraw turystycznych prowadzonych przez lokalnych przewodników. Góra, mimo że jest wysoka (5895 m n.p.m.), nie jest trudna technicznie i mogą ją zdobyć ambitniejsi trekkerzy z dobrą kondycją i bez choroby wysokościowej oraz ze sporym zapasem gotówki, gdyż na szczyt można wejść tylko za zezwoleniem (płatnym) i pod opieką licencjonowanego przewodnika oraz z tragarzami i kucharzem. Do wyboru jest kilka dróg, najpopularniejsza i najłatwiejsza to Marangu Route. Kilimandżaro, mimo że do ekstremalnych gór się nie zalicza, pochłonęło już jednak wiele ofiar, głównie za sprawą choroby wysokościowej, upadków w przepaścistych miejscach oraz spadających kamieni.

Baza pod Kilimandżaro, Tanzania / fot. ShutterstockBaza pod Kilimandżaro, Tanzania / fot. Shutterstock

Gunung Agung (Indonezja) / fot. Shutterstock Gunung Agung (Indonezja) / fot. Shutterstock Gunung Agung (Indonezja) / fot. Shutterstock

Gunung Agung (Indonezja)

Gunung Agung (Indonezja)

Bali to wyspa duchów, mieszkańcy wierzą w nie i składają im ofiary, demonom składa się co rano dary, a domostwa są tak zbudowane, żeby złym duchom utrudnić przejścia. W takim miejscu góry być muszą otoczone magią.

Najwyższy szczyt na Bali, Gunung Agung, jest wulkanem, według wierzeń Balijczyków stworzonym przez bogów z pękniętej góry Meru. Według wierzeń góra jest siedzibą bogów, nie zawsze jednak przychylnych ludziom. Balijczycy, którzy są niezwykle religijni, wierzą w znaki przekazywane przez bogów. I tak, nie jest dla nich przypadkiem, że wielka erupcja wulkanu miała miejsce akurat 8 marca 1963 r., podczas święta Eka Dusa Rudra, które na Bali obchodzone jest raz na 115 lat.

Gunung Agung (Indonezja) / fot. ShutterstockGunung Agung (Indonezja) / fot. Shutterstock

Ten, kto nie boi się bogów, może pokusić się o zdobycie Gunung Agung. Szczyt ma ponad 3000 m n.p.m. i na zdobycie go potrzeba dwóch dni.

Glastonbury Tor (Wielka Brytania) / fot. Shutterstock Glastonbury Tor (Wielka Brytania) / fot. Shutterstock Glastonbury Tor (Wielka Brytania) / fot. Shutterstock

Glastonbury Tor (Wielka Brytania)

Glastonbury Tor (Wielka Brytania)

Glastonbury Tor to regularne wzniesienie, otoczone siedmioma tarasami, uważane za symboliczne połączenia ziemi i nieba, miało być też legendarnym Avalonem. Wzgórze, położone w Somerset w Anglii, ma zaledwie 158 metrów wysokości. Według dawnych wierzeń Glastonbury Tor miało być miejscem, gdzie oddawano rytualne hołdy władcy ciemności. Król ciemności, Gwynn, miał zostać unieszkodliwiony przez walijskiego świętego, Collena, który wszedł na górę i polał demona wodą święconą. Według legendy na pamiątkę tego wydarzenia na szczycie wybudowano kościół, z którego dziś pozostała tylko wieża.

Glastonbury Tor (Wielka Brytania) / fot. ShutterstockGlastonbury Tor (Wielka Brytania) / fot. Shutterstock

W gruncie rzeczy o Glastonbury Tor nie wiadomo prawie nic pewnego oprócz tego, że było to miejsce pogańskich wierzeń. Dziś miejsce obrosło magiczną sławą, na szczycie oprócz pozostałości po kościele jest też sklepik, gdzie można kupić różne akcesoria czarownic, jak szklane kule, karty czy różdżki.

Manaslu (Nepal) / fot. Shutterstock Manaslu (Nepal) / fot. Shutterstock Manaslu (Nepal) / fot. Shutterstock

Manaslu (Nepal)

Manaslu (Nepal)

Manaslu znaczy Góra Ducha, co pochodzi z sanskryckiego słowa "manasa". Według legend tego himalajskiego ośmiotysięcznika strzegą duchy. Z tego powodu Manaslu później niż inne ośmiotysięczniki stało się celem eksploracji alpinistów. Przez wiele lat władze Nepalu nie wydawały zezwoleń na zdobywanie Manaslu, gdyż wierzono, że na szczycie zamieszkują bogowie, których nie należy niepokoić. Do dziś przez szacunek dla tych wierzeń - choć podobno także ze względów bezpieczeństwa -  himalaiści nie dochodzą na sam szczyt, ale zatrzymują się kilka metrów przed nim.

Manaslu (Nepal) / fot. ShutterstockManaslu (Nepal) / fot. Shutterstock

Duchy nadal pilnują Manaslu. Ta ósma pod względem wysokości góra na ziemi nieustająco pochłania ofiary i znajduje się pod tym względem w światowej czołówce.

Łysa Góra, Polska / fot. Shutterstock Łysa Góra, Polska / fot. Shutterstock Łysa Góra, Polska / fot. Shutterstock

Łysa Góra (Polska)

Łysa Góra (Polska)

W Polsce też mamy góry nawiedzone, gdzie według wierzeń grasują bliżej niezidentyfikowane siły nieczyste. Najsłynniejsza jest Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich, uchodząca za tradycyjne miejsce sabatu czarownic, zlatujących się tu na miotłach i w nocy na szczycie przygotowujących tajemnicze mikstury. Legenda prawdopodobnie ma związek z tym, że w pogańskich czasach na Łysej Górze znajdowało się miejsce kultu. Dziś na szczycie Łysej Góry stoi sanktuarium Święty Krzyż, ale mimo tego podania o zlotach czarownic przetrwały. "Sławne miejsce zgromadzeń jest Łysa Góra w Sandomierskiem, tam we czwartek po nowiu księżyca, z odległych stron Polski spieszą na biesiady" - pisał w XIX w. badający wierzenia ludowe Kazimierz W. Wójcicki.

17.05.2006 SWIETY KRZYZ GORY SWIETOKRZYSKIE GORA LYSIEC ( LYSA GORA ) KLASZTOR WIDOK Z GORY CHELMOWEJ  FOT. JAROSLAW KUBALSKI / AGENCJA GAZETASanktuarium Święty Krzyż na Łysej Górze / Fot. Jarosław Kubalski / AG

O tym, ile jest prawdy w tych wierzeniach, można się łatwo przekonać, wchodząc na górę którymś ze szlaków turystycznych albo wjeżdżając tam... samochodem.

Ślęża / fot. Shutterstock Ślęża / fot. Shutterstock Ślęża / fot. Shutterstock

Ślęża (Polska)

Ślęża (Polska)

Znajdująca się niedaleko Świdnicy Ślęża nie jest wysoka, bo ma zaledwie 718 m n.p.m., ale również ona od wieków ma sławę góry magicznej. Zanim chrześcijaństwo trafiło na polskie ziemie, góra była miejscem kultu solarnego. Do dziś można tu oglądać kręgi kamienne oraz kamienne rzeźby sprzed stuleci, przedstawiające zwierzęta oraz Pannę z rybą i Pielgrzyma. O Ślęży, wznoszącej się samotnie nad okolicznymi równinami, krąży wiele legend. Według jednej z nich wierzchołek tej góry miał stanowić arenę walki między aniołami a diabłami, które tutaj miały wejście do piekła - anioły wygrały walkę i wejście zostało zasypane. Inne podanie głosi, że w jaskini na zboczu góry znaleźli schronienie złoczyńcy zamienieni w duchy. Krążą też wieści o tym, że na Ślęży spotykają się czarownice.

Ślęża / fot. ShutterstockŚlęża / fot. Shutterstock

Masyw pokryty jest gęstą siatką szlaków turystycznych spotykających się na polanie pod szczytem, a wszystkie trasy są dość łatwe. Na szczycie Ślęży znajduje się schronisko PTTK, niedaleko od schroniska stoi kościół augustianów.

Więcej o: