5 pomysłów na podróż po węgierskich winnicach

By nacieszyć się pięknem jesieni z kieliszkiem wybornego wina w dłoni, nie trzeba jechać daleko - wystarczy wybrać się na Węgry. Jako enoturystyczny kierunek Węgry nie tylko nie mają się czego wstydzić, ale dzięki uprawie unikatowych szczepów winorośli oferują smaki, których nie zakosztujemy nigdzie indziej. Wycieczka po winnicach nie musi ograniczać się do samego degustowania win. Z naszymi propozycjami enoturystyczny wyjazd na Węgry zamieni się w fantastyczną przygodę.
Winnica na Węgrzech / fot. Shutterstock Winnica na Węgrzech / fot. Shutterstock Winnica na Węgrzech / fot. Shutterstock

Lunch w węgierskiej winnicy

Lunch w węgierskiej winnicy

Próbowanie lokalnej kuchni i napojów to zdaniem niektórych najlepszy sposób, by poznać kulturę danego miejsca. W krajach, gdzie turystyka winna jest dobrze rozwinięta, co druga winnica prowadzi restaurację i również na Węgrzech ten model staje się popularny. Jednym z miejsc godnych polecenia jest posiadłość Szeremley nad Balatonem, która oprócz smakowitej kuchni oferuje piękne widoki na wodę. Winnice nad Balatonem słyną z tego, że leżą na bardzo zróżnicowanym terenie, więc nawet jeśli znajdują się blisko siebie, mogą uprawiać różne szczepy winorośli i produkować wino o zupełnie innym smaku. A ponieważ dobre wino nie może się obejść bez równie dobrego jedzenia, nad Balatonem koniecznie trzeba spróbować sandacza balatońskiego i halaszle, słynnej pikantnej zupy rybnej z kawałkami suma i karpia.

Węgierski lunch: karp faszerowany szpinakiem i wino / fot. ShutterstockWęgierski lunch: karp faszerowany szpinakiem i wino / fot. Shutterstock

Ci, którzy marzą o przeżyciu na Węgrzech autentycznej kulinarno-winnej przygody, a nie mają czasu na długie szukanie i planowanie, mogą skorzystać z oferty ?Taste Hungary?, czyli Carolyn i Gábora Bánfalvich, amerykańsko-węgierskiego małżeństwa, które dla swoich klientów organizuje kompleksowe wycieczki: z winem, jedzeniem i odwiedzaniem lokalnych targów. Z "Taste Hungary" można posmakować Budapesztu, Tokaju, Egeru, Villány i Balatonu. Podstawowa wycieczki po Budapeszcie przewiduje poranne zwiedzanie jednego z najlepszych miejskich targów, lunch i degustacje w winnicach w oddalonym o 30 minut jazdy samochodem od stolicy Etyek i powrót do Budapesztu na kolację. Dostępne są wycieczki indywidualne, można też dołączyć do grupy zorganizowanej.

Targ w Budapeszcie / fot. ShutterstockTarg w Budapeszcie / fot. Shutterstock

Lot nad Balatonem, Węgry / fot. www.balaton-ballooning.com/ Lot nad Balatonem, Węgry / fot. www.balaton-ballooning.com/ Lot nad Balatonem, Węgry / fot. www.balaton-ballooning.com/

Lot balonem nad Balatonem

Lot balonem nad Balatonem

Balaton to jedna z głównych atrakcji turystycznych Węgier. Największe jezioro Węgier i Środkowej Europy zwane jest czasem Węgierskim Morzem. Wspaniałe krajobrazy, woda o niezwykłym kolorze i winnice okalające północny brzeg Balatonu najpiękniej wyglądają z góry -  można je podziwiać z pokładu balonu. Polecamy Balaton Ballooning, są przyjaźni, pomocni i dobrze zorganizowani. Loty odbywają się od początku maja do końca września, w tym okresie balon startuje codziennie z Heviz. Sam lot trwa godzinę, a cała przygoda (wraz z dojazdem i powrotem do hotelu) ok. 3-4 godzin. Balon leci z wiatrem, jego trasa i widoczność zależy od warunków pogodowych. Na lot należy ubrać się wygodnie, najlepiej w sportowy strój i obuwie. Cena: 159 euro (dorośli), 110 euro (dzieci w wieku 6-11 lat, młodsze nie są zabierane na pokład). Rezerwacji można dokonywać bezpośrednio pod numerem telefonu: +36 20 403 2667.

Lot nad Balatonem, Węgry / fot. www.balaton-ballooning.com/ Lot nad Balatonem, Węgry / fot. www.balaton-ballooning.com/

Lot nad Balatonem, Węgry / fot. www.balaton-ballooning.com/ Lot nad Balatonem, Węgry / fot. www.balaton-ballooning.com/

Winnice w regionie Tokaj, Węgry / fot. Shutterstock Winnice w regionie Tokaj, Węgry / fot. Shutterstock Winnice w regionie Tokaj, Węgry / fot. Shutterstock

Kajaki w regionie Tokaj

Kajaki w regionie Tokaj

Światowej sławy wino Tokaj powstaje w wyniku skomplikowanego procesu, którego zgoła magicznym elementem jest poranna mgła spływająca nad winnice znad okolicznych rzek. Ten niesamowity widok warto zobaczyć pływając kajakiem - najlepiej wcześnie rano, jeszcze przed śniadaniem. W Tokaju miłośników kajaków i pontonów kusi wodna trajektoria w postaci spotykających się w mieście Tokaj dwóch rzek: Bodrogu i Cisy. Kto nie jest przekonany do urody tego miejsca, niech wdrapie się i podziwia je z Góry Tokaj - na pewno zmieni zdanie. Kajaki ma na swoim wyposażeniu większość okolicznych kwater (rezerwując nocleg warto o nie dopytać).

Po regionie Tokaj można pływać kajakiem / fot. ShutterstockPo regionie Tokaj można pływać kajakiem / fot. Shutterstock

Region tokajski można przejechać w pół godziny, ale by odkryć jego urok i duszę, trzeba ruszyć na prowincję i smakować ją powoli i dokładnie. Na szlaku enoturysty powinny się więc znaleźć  urokliwe winiarskie wioski o trudnych do wymówienia nazwach: Tolcsva, Erdőbénye, Bodrogkeresztúr, Tarcal i Mád.

Mgły nad winnicami, Tokaj, Węgry / fot. ShutterstockMgły nad winnicami, Tokaj, Węgry / fot. Shutterstock

Kąpielosko Szechenyi, Budapeszt, Węgry / fot. Shutterstock Kąpielosko Szechenyi, Budapeszt, Węgry / fot. Shutterstock Kąpielosko Szechenyi, Budapeszt, Węgry / fot. Shutterstock

Spa - węgierski sport narodowy

Spa - węgierski sport narodowy

Węgrzy posiadają najbogatsze źródła leczniczej wody geotermalnej na świecie, skarb, który umieli świetnie wykorzystać. Lokalna tradycja zażywania leczniczych kąpieli jest tu żywa od ponad dwóch tysięcy lat. Budapesztańska Łaźnia Széchenyi jest jednym z największych kompleksów łaźniowych w Europie, a woda czerpana jest bezpośrednio z ziemi z dwóch źródeł. W Széchenyi działa 15 basenów, do tego dochodzą różnorodne łaźnie parowe i sauny. Inne kąpieliska, które warto odwiedzić w Budapeszcie, to kąpieliska: Gellerta, Rudas, Kiraly i Lukacs.

Kąpielosko Szechenyi, Budapeszt, Węgry / fot. ShutterstockKąpielisko Szechenyi, Budapeszt, Węgry / fot. Shutterstock

Wielbiciele wina i kąpieli powinni zawitać do Egeru, gdzie w odkrytych basenach można kąpać się nawet zimą.

Luksusową ofertę dla sybarytów ma Hotel i Spa Andrassy Kuria w pobliżu miasta Tokaj. Pięciogwiazdkowy obiekt oferuje swoim gościom wysokiej klasy centrum wellness oraz znakomitą kuchnię, a to wszystko w samym sercu zabytkowego, słynącego z uprawy winorośli regionu Tokaj-Hegyalja.

Zamek w Budapeszcie, Węgry / fot. Shutterstock Zamek w Budapeszcie, Węgry / fot. Shutterstock Zamek w Budapeszcie, Węgry / fot. Shutterstock

Winne festiwale

Winne festiwale

Jesień to najlepsza pora na winne podróże, winnice tętnią wówczas życiem, a lokalne miasta i wioski świętują urodzaj żniw. Na Węgrzech w tym czasie organizowanych jest wiele festiwali, podczas których można spróbować węgierskich win i specjałów oraz spędzić czas w wesołej atmosferze.

Bodaj najsłynniejszy jest doroczny Festiwal Wina w Budapeszcie. Odbywa się w połowie września, a na zamek w Budzie zjeżdżają wówczas winiarze z całych Węgier, prezentując wszystkie ważne regiony, typy, szczepy i rodzaje madziarskich win. To jedna z największych w Europie imprez enologicznych otwartych dla szerokiej publiczności. Biletem wstępu na festiwal jest kryształowy kieliszek i pakiet kuponów, które wymienia się na próbki degustacyjne. A degustacje trwają do późnej nocy i obok win spróbować można węgierskich serów, wędlin, gulaszu. Przez cały czas trwania festiwalu dla gości otwarte są też zamkowe muzea.

W węgierskiej piwnicy / fot. ShutterstockW węgierskiej piwnicy / fot. Shutterstock

Ciekawą imprezą oferującą możliwość skosztowania węgierskiej kuchni i wina oraz posłuchania muzyki jest festiwal gastronomiczny Etyek niedaleko Budapesztu.

Zresztą, gastronomiczne festiwale odbywają się na Węgrzech praktycznie przez cały rok, od lutego do października. Poszczególne regiony warto odwiedzić właśnie podczas ich trwania, by na dobre zasmakować w tym, co Węgry - niby dobrze znane, a jednak dzisiaj odkrywane na nowo - mają do zaoferowania.

Więcej o: